محصولات دانلودی

آموزش گام به گام پیش‌بینی تغییرات کاربری و پوشش اراضی با استفاده از مدل سلول‌ های خودکار – مارکوف

آذین نوروزی
نوشته شده توسط آذین نوروزی

پیش ­بینی تغییرات کاربری اراضی و پوشش اراضی یکی از رهیافت­ های مورد استفاده برای شناسایی و کنترل روند تغییرات کاربری اراضی است و به

 • تعیین الگوهای بهینه کاربری زمین در طی فرایند آمایش سرزمین و
 • بررسی تاثیر الگوهای مختلف مدیریتی بر الگوی کاربری و پوشش زمین و همچنین
 • آگاهی از کیفیت و کمیت تغییرات احتمالی آینده

کمک می­ نماید.

مدل­ سازی یکی از روش­ های تجزیه و تحلیل پویایی نظام کاربری اراضی است که با استفاده از آن چارچوب علمی آنالیز سیستم­ های تغییر کاربری اراضی از حالت توصیفی به سمت کمی تغییر پیدا می ­کند. مدل هایی که برای پیش­ بینی تغییرات کاربری اراضی مورد استفاده قرار می ­گیرند، ابزارهای مفید، تکرارپذیر و مکمل توانایی‌های ذهنی موجود ما در تجزیه و تحلیل تغییر کاربری اراضی و تصمیم ­گیری آگاهانه­ تر هستند.

یکی از مدل­ هایی که در پیش ­بینی تغییرات کاربری زمین بسیار کارآمد می ­باشد، مدل سلول­ های خودکار – مارکوف (CA-Markov) است که از تلفیق دو مدل آنالیز زنجیره مارکوف و سلول­ های خودکار بهره می­ گیرد.


مشخصات محصول

 • قیمت: ۶۵ هزار تومان
 • مدرس: آذین نوروزی
 • تخصص: کارشناسی ارشد مدیریت منابع خاک
 • زمان آموزش: ۶۲ دقیقه
 • موضوع: پیش بینی تغییرات کاربری اراضی
 • نرم افزار: ایدریسی
 • منطقه مطالعاتی: اهواز
 • فرمت: ویدئوهای آموزشی MP4
 • پیش نیاز: آشنایی با نحوه طبقه بندی تصاویر ماهواره‌ای
 • فایل های تمرینی: ندارد

توضیحات محصول

زنجیره مارکوف و CA هر دو در واقع مدل دینامیک گسسته در زمان و موقعیت ­اند. مشکل ذاتی زنجیره مارکوف این است که اطلاعات و موقعیت مکانی را در نظر نمی­ گیرد. احتمالات تبدیل ممکن است روی هر گروه پایه (هرکاربری) از صحت و دقت بالایی برخوردار باشد، اما فاقد دانش و آگاهی از توزیع مکانی تصادفی درون هر گروه کاربری زمین است و به­ عبارتی مؤلفه مکانی در خروجی مدل وجود ندارد.

در مقابل شبکه خودکار عاملی است که توانایی تغییر وضعیت جدیدش را بر اساس به­ کارگیری قانونی که وضعیت جدید را مطابق با وضعیت قبلی و وضعیت همسایگانش نشان می­ دهد دارا است. بنابراین از فیلتر CA برای توسعه یک فاکتور وزن ­دهی – مجاورت مکانی برای تغییر وضعیت سلول ها بر اساس وضعیت همسایه ­اش استفاده خواهد شد.

در مدل سلول خودکار – مارکوف فرایند زنجیره مارکوف تغییرات زمانی را در میان کلاس کاربری زمین بر اساس احتمالات تبدیل کنترل می­ نماید و تغییرات مکانی به ­وسیله قوانین محلی تعیین شده از طریق فیلتر مکانی CA یا نقشه­ های شایستگی کنترل می­ شوند. بنابراین در مدل سلول‌ های خودکار، نقشه آینده کاربری اراضی با استفاده از نقشه‌ های شایستگی تبدیل کاربری/پوشش اراضی (Transition Suitability) با اعمال فیلتر مجاورت (Contiguity Filter) و طی فرایند تخصیص چند منظوره اراضی (Multi Objective Land Allocation) تهیه می‌شود.

مواردی که در این آموزش به آن پرداخته شده است:

در این آموزش ابتدا نحوه پیش‌بینی تغییرات کاربری اراضی با مدل سلول‌های خودکار مارکوف به صورت تئوری توضیح داده شده است و سپس مراحل انجام آن در نرم افزار به صورت عملی ارائه شده است.

در بخش عملی به آموزش موارد زیر پرداخته شده است:

۱- نحوه ایجاد پروژه در نرم افزار ایدریسی و فراخوانی تصاویر طبقه‌بندی شده از محیط نرم افزار انوی به محیط نرم افزار ایدریسی

۲- آموزش نحوه Reclass کردن نقشه‌های کاربری اراضی

۳- آموزش نحوه اجرای مدل مارکوف و تولید ماتریس احتمال انتقال، ماتریس مساحت انتقال و تصاویر احتمال شرطی (مرحله ارزیابی دقت مدل)

۴- تولید نقشه تصادفی کاربری اراضی آینده و بررسی ضعف مدل مارکوف

۵- اجرای مدل سلول‌های خودکار مارکوف (مرحله ارزیابی دقت مدل)

۶- ارزیابی دقت مدل‌سلول‌های خودکار مارکوف در پیش‌بینی تغییرات کاربری/پوشش اراضی

۷- پیش‌بینی نقشه کاربری اراضی با مدل سلول‌های خودکار مارکوف (مرحله پیش‌بینی اصلی)

۸- آموزش کار با ابزار Symbol Workshop برای اختصاص دلخواه رنگ نمایش به کلاس‌های کاربری اراضی

۹- آموزش آشکارسازی تغییرات کاربری اراضی


عناوین آموزشی

مهم‌ترین عناوین آموزش داده شده در این محصول عبارتند از :

 • آشنایی با تئوری مدل سلول‌های خودکار مارکوف و شناخت مزایا و معایب مدل سلول‌ های خودکار – مارکوف
 • نحوه فراخوانی نقشه‌های کاربری اراضی طبقه‌ بندی شده در محیط نرم افزار انوی به محیط نرم افزار ایدریسی
 • نحوه کار با ابزار Reclass
 • نحوه اجرای مدل مارکوف و تولید ماتریس احتمال انتقال، ماتریس مساحت انتقال و نقشه‌های شایستگی (تصاویر احتمال شرطی)
 • نحوه اجرای مدل سلول‌های خودکار مارکوف
 • نحوه ارزیابی دقت مدل سلول‌های خودکار در پیش‌بینی تغییرات آینده و بدست آوردن ضریب کاپای مدل‌ سازی
 • نحوه کار با ابزار Symbol Workshop برای تغییر رنگ کلاس‌ های کاربری اراضی
 • نحوه آشکارسازی تغییرات کاربری اراضی و بدست آوردن تصویر و جدول تغییرات کاربری اراضی

تهیه محصول

به منظور خرید محصول آموزشی بر روی گزینه زیر کلیک کرده و بلافاصله دانلود نمایید.


لینک های مفید


 

۹ دیدگاه

 • سلام
  وقتی گام به گام هست چرا مستقیم رفته رو ایدریسی. از اول بگه فایلای ENVI رو چطور درست کرده بعد بیاد رو ایدریسی.

  • با سلام و احترام
   مبحث و هدف مورد بررسی نحوه پیش‌بینی تغییرات کاربری و پوشش اراضی است و کاربران باید از قبل با نحوه استخراج نقشه‌های کاربری اراضی از تصاویر ماهواره‌ای آشنایی داشته باشند.
   همانطور که در بخش تئوری گفته شد: روش تهیه نقشه‌های کاربری اراضی به صورت طبقه بندی نظارت شده است.
   به طور خلاصه مراحل پیش رو برای استخراج نقشه‌های کاربری اراضی شامل : انتخاب و دریافت داده‌ها، پیش پردازش داده‌ ها، اخذ نمونه های تعلیمی، پردازش داده‌ها و سپس ارزیابی نتایج است. برای دریافت تصاویر ماهواره‌ای ابتدا باید در سایت https://earthexplorer.usgs.gov/ ثبت نام کنید و پس از ثبتنام می توانید با معرفی منطقه مطالعاتی، تنظیم تاریخ مد نظر و انتخاب نوع ماهواره (data sets)، تصاویر ماهواره‌ای منطقه مد نظرتان را برای بازه های زمانی مد نظرتان دانلود کنید. بعد از دریافت تصاویر باید در نرم افزارهای پردازش تصاویر ماهواره‌ای، نظیر انوی تصحیحات لازم ( رادیومتریکی، اتمسفری و هندسی (در صورت نیاز)) را انجام دهید و پس از آن اقدام به اخذ نمونه‌های تعلیمی برای معرفی به روش‌های مختلف طبقه‌بندی نمایید، پس از طبقه‌بندی باید دقت نقشه‌های کاربری اراضی را با نمونه‌های واقعیت زمینی ارزیابی کنید، تا در نهایت نقشه کاربری اراضی منطقه مطالعاتی را با دقت مطلوب استخراج کنید.
   در مورد نحوه پردازش و طبقه‌بندی تصاویر ماهواره‌ای آموزش‌های جامعی تهیه شده است که با مشاهده آن می توانید مرحله طبقه‌بندی تصاویر ماهواره‌ای را به خوبی انجام دهید.
   در صورتیکه در هر یک از مراحل طبقه‌بندی تصاویر سوالی داشتید، بفرمایید.
   موفق باشید.

 • با سلام و عرض ادب
  در اولین قدم که ساخت مدل مارکف میباشد بین سالهای ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۱ کلیه مراحل قبل نیز با جزئیات انجام دادم از جمله reclass کردن امادر موقع اجرای دستور مارکف با این پیام unexpectederror condition encountered. please check the integrity of the opration performed. the data files used and the amount of disk space available. مواجه می شوم. در حالیکه کلیه فایل ها و میزان فضای خالی محل ذخیره چک شده است. لطف کنید راهنمایی بفرمایید.
  با سپاس

   • با سلام و احترا
    ضمن تشکر از پاسخ، بررسی شد سطر و ستون تصاویر باهم برابر می باشند. جالب اینکه وقتی در دستور مارکف ورودی سال اول که باید ۱۹۸۷ باشد را ۲۰۰۱ و سال دوم را بجای ۲۰۰۱ سال ۱۹۸۷ قرار می دهم در واقع اطلاعات را جابجا وارد می کنم، عملیات را بدون خطا انجام میدهد. لطفا راهنمایی بفرمایید.
    با تشکر

    • با سلام و احترام
     از چه ورژنی از نرم افزار استفاده می کنید؟
     اگر سیستم مختصات تصاویر و تعداد سطر و ستون ها مشکل ندارد، فایل های قبلی را پاک کنید و تصاویر را مجددآ به محیط نرم افزار ایمپورت و مدل را اجرا کنید. توجه کنید که مسیر ذخیره پروژه در درایو c و در مسیر طولانی نباشد و همچنین فایل فارسی در آن مسیر نباشد.
     موفق باشید.

 • سلام
  ابتدا تشکر برای تهیه فیلم آموزشی
  و اما بعد
  میشه بفرماید پیش نیازهای این آموزش چی هستش؟؟(کتاب مقاله کدام تنکیک ها نرم افزارها و غیره
  نکته بعدی آیا کتاب آموزش تصویری نرم افزار ایدریسی سلوا دکتر آرخی این مطالب کامل توضیح داده یا بعد از مطالعه کتاب نیاز به تهیه فیلم آموزشی می باشد؟
  https://girs.ir/%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%aa%d8%b5%d9%88%db%8c%d8%b1%db%8c-%d9%86%d8%b1%d9%85-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d8%a7%db%8c%d8%af%d8%b1/
  فهرست منابع کتاب رو دیدم به نظر کامل باشه
  منتظر پاسخ صادقانه شما هستم

  • با سلام و احترام
   به عنوان پیش نیاز باید با نحوه دریافت تصاویر ماهواره ای و پردازش آن ها آشنایی داشته باشید (نقشه های کاربری که در این آموزش از آن ها استفاده است از تصاویر ماهواره لندست و به صورت طبقه بندی نظارت شده در محیط نرم افزار envi استخراج شده اند).
   برای پیش بینی از نرم افزار IDRISI استفاده شده است.
   برای اجرای این مدل مراحل مشخصی باید انجام شود که در مقالات منتشر شده نیز همین مراحل انجام شده و در این آموزش به منبع خاصی ارجاع داده نشده است.
   در مورد کتاب مد نظر شما متأسفانه اطلاعی ندارم.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تمایل به تدریس و تولید آموزش و کسب درآمد دارید لطفا بر روی دکمه زیر کلیک کنید و فرم را پر کنیدپر کردن فرم همکاری در تهیه ویدئوهای آموزشی
+ +