فیلم وبینار جامع روش های محاسبه دمای سطح زمین در سنجش از دور – سنجش از دور حرارتی

711 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

وبینار جامع روش های محاسبه دمای سطح زمین در سنجش از دور حرارتی! کاملترین و جامع ترین آموزش محاسبه دمای سطح زمین با استفاده از تصاویر ماهواره ای با معتبرترین الگوریتم ها و روش های موجود. در این آموزش، روش محاسبه مهم ترین و پرکاربردترین الگوریتم های دمای سطح زمین با استفاده از تصاویر ماهواره ای لندست و استر آموزش…

وبینار جامع روش های محاسبه دمای سطح زمین در سنجش از دور حرارتی!

کاملترین و جامع ترین آموزش محاسبه دمای سطح زمین با استفاده از تصاویر ماهواره ای با معتبرترین الگوریتم ها و روش های موجود. در این آموزش، روش محاسبه مهم ترین و پرکاربردترین الگوریتم های دمای سطح زمین با استفاده از تصاویر ماهواره ای لندست و استر آموزش داده شده است.


مشخصات آموزش

 • مدرس: امیرحسین احراری 
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور 
 • موضوع: سنجش از دور حرارتی
 • مدت زمان آموزش: ۲ ساعت
 • نرم افزار: QGIS

روش تهیه فیلم ضبط شده این وبینار

به منظور خرید محصول آموزشی بر روی دکمه زیر کلیک کنید. پس از خرید نسبت به دانلود محصول آموزشی اقدام کنید.


توضیحات

در این وبینار ضبط شده، روش محاسبه تمامی روش های مهم برآورد دمای سطح زمین در سنجش از دور مانند single channel, mono window و غیره آموزش داده شده. همچنین شما با یک روش خودکار در محاسبه دمای سطح زمین آشنا خواهید شد. بدون اینکه نیاز به فرمول نویسی داشته باشید در زمان بسیار کوتاهی می توانید دمای سطح زمین را با دقیق ترین روش ها محاسبه کنید.


عناوین آموزشی

عناوینی که در این آموزش در ارتباط با دمای سطح زمین آموزش داده شده است، عبارت اند از:

 1. روش محاسبه رادیانس باند حرارتی 
 2. روش محاسبه دمای درخشندگی
 3. روش انتخاب باند مناسب برای LST
 4. روش تصحیح اثر اتمسفری باند حرارتی
 5. روش های محاسبه گسیلمندی Emissivity
 6. روش های محاسبه LST سنجنده ASTER
 7. روش های محاسبه LST ماهواره های سری Landsat
 8. محاسبه دمای سطح زمین با روش plank equation
 9. محاسبه دمای سطح زمین با روش mono window
 10. محاسبه دمای سطح زمین با روش single channel
 11. روش محاسبه دمای سطح زمین با روش split window
 12. روش محاسبه دمای سطح زمین با روش RTE

پیش پردازش های محاسبه LST


به منظور محاسبه دمای سطح زمین (LST) در تصاویر ماهواره ای لندست و استر، پیش از اجرای الگوریتم ها تصاویر باید از لحاظ رادیومتریکی اصلاح شوند. به همین منظور در این وبینار چگونگی آماده سازی تصاویر باند حرارتی از لحاظ تصحیحات رادیومتریکی و اتمسفری متناسب با روش های محاسبه LST به صورت کامل بررسی و تشریح شده است.


انتخاب باند مناسب برای LST

ماهواره لندست ۸ و سنجنده استر هر دو دارای بیش از یک باند حرارتی هستند. به همین منظور همواره برای کاربران این سوال وجود دارد که از کدام باند برای محاسبه دمای سطح زمین استفاده شود؟ در این کارگاه آنلاین منطق تعیین باند مناسب برای محاسبه دمای سطح زمین به صورت کامل تشریح و بررسی خواهد شد.


روش های محاسبه Emissivity

گسیلمندی یا همان Emissivity یکی از مهم ترین پارامترهای تاثیر گذار در محاسبه دمای سطح زمین است. گسیلمندی عبارت است از توان تشعشعی پدیده ها. هر چقدر مقدار گسیلمندی یک پدیده بیشتر باشد، انرژی حرارتی بیشتری نیز منتشر خواهد کرد. در این وبینار، انواع روش های محاسبه emissivity بر اساس شاخص ndvi آموزش داده شده است.


محاسبه LST با روش Plank

روش تابع پلانک یکی از اصولی ترین روش های محاسبه دمای سطح زمین در سنجش از دور و تصاویر ماهواره ای است. این تابع برای محاسبه LST در تصاویر ماهواره های سری لندست و باندهای حرارتی سنجنده استر قابل استفاده است. این الگوریتم در مقایسه با سایر روش ها ساده تر است و برای محاسبه نیاز به تصویر دمای درخشندگی و تصویر گسیلمندی منطقه مورد مطالعه دارد. در این وبینار روش محاسبه LST به سبک تابع پلانک آموزش داده شده است.


محاسبه LST با روش Mono Window

روش Mono Window یکی از روش های جدید محاسبه LST است که در سال های اخیر در مراجع علمی به عنوان یک روش دقیق مطرح شده است. در این روش نیز مانند تابع پلانک از تصویر دمای درخشندگی و تصویر گسیلمندی استفاده می شود. با این حال در این الگوریتم از پارامترها و ضرایب اتمسفری برای تصحیح اثر اتمسفر از روی باند حرارتی استفاده شده که باعث افزایش دقت آن گردیده است. در این وبینار روش mono window نیز آموزش داده شده است.


محاسبه LST با روش RTE

روش Radiative Transfer Equation یکی دیگر از روش های دقیق محاسبه دمای سطح زمین در سنجش از دور است. در این روش از تصویر رادیانس باند حرارتی نیز علاوه بر تصویر دمای درخشندگی و تصویر گسیلمندی استفاده می شود. لازم بذکر است که در این روش از پارامترهای اتمسفری بیشتری برای اصلاح اثر اتمسفر از روی باند حرارتی استفاده می گردد. روش محاسبه LST با استفاده از این روش نیز در کارگاه آنلاین آموزش داده خواهد شد. 


محاسبه LST با روش Single Channel

روش single channel نیز یکی دیگر از روش های پرکاربرد محاسبه دمای سطح زمین است که در بسیاری از پروژه های سنجش از دوری استفاده می شود. در این الگوریتم تصاویر رادیانس حرارتی، دمای درخشندگی و گسیلمندی استفاده می گردد. با این حال در این روش تاکید ویژه ای بر بخار آب موجود در اتمسفر است و اثر آن از لحاظ میزان جذب بر روی باند حرارتی تعدیل می شود. این الگوریتم در کلاس آنلاین آموزش داده می شود. 


محاسبه LST با روش Split Window

روش Split Window از روش های کاربردی محاسبه LST در سنجش از دور برای سنجنده هایی است که بیش از یک باند حرارتی دارند. به عنوان مثال از این روش عموما برای محاسبه LST برای باندهای ۱۳ و ۱۴ سنجنده استر در سنجش از دور استفاده می شود. در این الگوریتم نیز اثر ضرایب تصحیح کننده اتمسفری از روی باند حرارتی نیز در نظر گرفته شده است. این الگوریتم در کارگاه آنلاین آموزش داده می شود. 


ماهواره های سری Landsat

در این آموزش، شما با انواع روش های کاربردی محاسبه دمای سطح زمین برای تصاویر ماهواره ای سری لندست آشنایی پیدا می کنید. ماهواره لندست از سنجنده TM تا TIRS دارای باند حرارتی در بازه ۱۰ تا ۱۲ میکرومتر است. وجود این باندهای حرارتی با توان های تفکیک ۱۲۰، ۶۰ و ۱۰۰ متری امکان مطالعه پدیده ها از بعد حرارتی را در طول ۴۰ سال اخیر به خوبی فراهم آورده است.


سنجنده ASTER

سنجنده استر با ۵ باند حرارتی و توان تفکیک مکانی ۹۰ متری، اطلاعات مهم و با ارزشی را در ارتباط با سنجش از دور حرارتی تولید می کند. ۵ باند حرارتی سنجنده استر در مطالعات زمین گرمایی، آتش فشان، کانی شناسی، جزیره حرارتی شهری، دمای سطح زمین و غیره نقش مهم و غیر قابل انکاری را در سال های اخیر ایفا کردند. هم اکنون نیز به شکل گسترده ای از این تصاویر ماهواره ای در پروژه های سنجش از دور حرارتی استفاده می شود. 


روش تهیه فیلم ضبط شده این وبینار

به منظور خرید محصول آموزشی بر روی دکمه زیر کلیک کنید. پس از خرید نسبت به دانلود محصول آموزشی اقدام کنید.


 

نوشته های مرتبط :

152 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام وقت بخیر کسانی که ثبت نام میکنن فیلم وبینارم در اخیارشون قرار داده میشود ؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   بله پس از پایان وبینار، فیلم آن برای تمامی شرکت کنندگان ارسال می شود.

   موفق باشید

   پاسخ
   • سلام مهندس .بنده چندبار بهتون ایمیل زدم جواب ندادید.خواستم ببینم تمایل دارید کمکم کنید ؟

    پاسخ
    • سلام خسته نباشید

     ببخشید ایمیل ها اینقدر زیاد هست که واقعا فرصت نمیکنم همه رو چک کنم. خوب شد در سایت کامنت گذاشتید الان ایمیلتون رو پیدا کردم. بنده مدرک کارشناسی ارشد دارم و قانونا نمیتونم مشاوره پایان نامه رو بر عهده داشته باشم. با عرض پوزش از خدمت شما.

     موفق باشید

     پاسخ
   • ابوالفضل
    1398-04-20 12:34 ق.ظ

    سلام و احترام خدمت شما
    بنده در وبینار شما شزکت نموده ولی متاسفانه نتوانستم فیلم را دریافت کنم.لطفا راهنماییم بفرمایید.متشکرم

    پاسخ
 • علی کشاورز
  1398-03-31 6:23 ب.ظ

  سلام آقای مهندس وقت بخیر
  فکر کنم زمان این وبینار با کلاس آنلاین گوگل ارث انجین همزمان باشه

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   کلاس گوگل ارث انجین زمان ثبت نامش تمدید خواهد شد. در تاریخ مذکور برگزار نمیشه. چون هنوز به حد نصاب نرسیده. به زودی در این رابطه اطلاع رسانی می شود.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام مهندس وقت عالی بخیر
  کلاس های سنجش از دور نرم افزاری بصورت حضوری در چه تاریخی برگزار میکنید ؟

  پاسخ
 • سلام مهندس. خسته نباشید میخواستم بدونم سنجش از دور‌حراراتی در حیطه کاری چه رشته هایی هست و کاربردش در بازار کار چه چیزی هستش؟ اموزش های این وبینار به دردچه کسایی میخوره؟ ی توضیحات مختصری اگه در این رابطه بدید ممنون میشم

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   سنجش از دور حرارتی الان بیشتر در کاربردهای جزیره حرارتی شهری، دمای سطح زمین، تبخیر و تعرق، تنش های حرارتی گیاهان و کانی شناسی کاربرد داره. این وبینار برای تمامی افرادی که در زمینه سنجش از دور شهری، سنجش از دور آب، سنجش از دور کشاورزی و سنجش از دور کانی شناسی فعالیت دارند مفید و مناسب است. چون در این کاربردها همیشه با دمای سطح زمین در ارتباط خواهند بود. البته فراموش نکنید که دمای سطح زمین یک پارامتری است مانند رفلکتنس که در همه کاربردها حداقل یک بار با آن برخورد خواهید داشت و مطلقا نمیشه آن را به یک شاخه خاصی متعلق دانست.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام بر جناب احراری عزیز
  روز خوش
  بنده پکیج طلایی Envi رو به همراه کتاب گوگل ارث انجین خریداری کردم.
  آیا این وبینار شما در این دوره ها گنجانده شده یا کلا یک مبحث مجزا می باشد.
  و اینکه دمای سطح زمین رو تا چه اندازه میتواند دقیق بررسی کند؟
  مثلا گاهی اوقات شکاف ها و درزهایی در سطح زمین به عرض ۳۰ تا ۴۰ سانت پدیدار می شوند که حدود ۲۰ الی ۳۰ متر عمق دارند.
  آیا اختلاف دمای اینها رو هم میشه دید؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   مطالب این وبینار رو تا حالا در هیچ کلاس و محصولی آموزش ندادم و در آموزش های بنده کاملا جدید هست.

   این محصول آموزشی فقط برای مطالعه سطح زمین قابل استفاده است و دقیق ترین روش های برآورد دمای سطح زمین را با توجه با یافته های مقالات سنجش از دور تا الان شامل می شود.

   موفق باشید

   پاسخ
 • محمد عبداللهی
  1398-04-01 5:19 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  فرمودید این وبینار بر روی تصاویر استر با دقت ۹۰ متری انجام میشه یعنی تقریبا هر پیکسل یک هکتار …..
  آیا دقت کافی رو برای کارهای مطالعاتی در داره ؟ مثلا سطح یک شهر کوچیک؟ و آیا تصاویر ماهواره ای با رزولوشن بیشتر هم برای این کار موجوده؟ و یا چون صرفا یه وبینار آموزشی هست از این تصاویر با دقت مکانی پایین استفاده می کنید؟
  تشکر

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   بصورت کلی تصاویر حرارتی در سنجش از دور توان تفکیک مکانی پایینی دارند. استر ۹۰ متر و لندست ۸ بصورت ۱۰۰ متر هستند. در حال حاضر این طبیعت باندهای حرارتی هست. چون امواج حرارتی طول موج بلند و فرکانس پایینی دارند. در نتیجه توان تفکیک مکانی آن کاهش پیدا کرده است. با وجود این دقت مکانی از این داده ها برای مطالعات شهری (نه روستایی) به راحتی در سراسر جهان استفاده می شود. البته فقط به شهر محدود نمیشه از داده های حرارتی این ماهواره ها و سنجنده ها برای کشاورزی، زمین شناسی و حتی مخاطرات نیز استفاده می شود. نمیدونم تا چه اندازه با باندهای حرارتی کار کردید اما با استفاده از باندهای حرارتی کارهای بسیار زیادی انجام شده و می شود. مثلا در محاسبه تبخیر و تعرق در یک زمین زراعی (چه بزرگ و چه کوچک) از همین باند حرارتی استفاده می شود. در مطالعات شهری نیز به زودی یک آموزش رایگان دارم درست میکنم که در آن در شهر با ترکیب باندهای حرارتی و بازتابی بیش از ۱۵ کلاس در شهر قابل جداسازی است. از بابت کاربردی بودن این داده ها مطمئن باشید. درصورتی که نام باند حرارتی هریک از ماهواره و سنجنده های مذکور رو در اینترنت به زبان انگلیسی نیز جستجو کنید نمونه کارهای بسیار زیادی از آنها قابل مشاهده است.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام.استاد میشه در مورد روش های طبقه بندی تصاویر مودیس و روشهای اعتبارسنجی و اینجور اطلاعات در مورد پوشش گیاهی لطف کنید توضیحی برام بدین یا جزوه و کتابی معرفی کنید که کامل توضیح داده باشه. مرسی. ضمنأ اگه ممکنه ایمیلی از آقای ابراهیمی که در سایتتون پیام میذارن و در مورد پوشش گیاهی کار کردن رو بهم بدین تا ازشون کمک بگیرم. سپاس

  پاسخ
 • علی ابراهیمی
  1398-04-04 11:15 ق.ظ

  سلام استاد احراری. کدوم یک از روشهای محاسبه دمای سطح زمین، برای همه سری های ماهواره لندست ۵، ۷ و ۸ میشه استفاده کرد؟. آیا تو این مورد محدودیتی هست بین روشها؟
  واسه نوشتن تو مقاله میخوام که از لحاظ علمی درست باشه.

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   الگوریتم های پلانک و mono window و single channel و RTE برای همه آنها قابل استفاده هست. اما split window فقط برای استر و در موارد خاصی برای لندست ۸ قابل استفاده است. بنده این موضوع رو در وبینار نیز آموزش خواهم داد انشاءلله.

   موفق باشید

   پاسخ
 • ابوالفضل
  1398-04-04 10:09 ب.ظ

  سلام با عرض ادب خدمت مهندس احراری
  این وبینار بصورت پروژه محور آموزش داده می شود؟

  پاسخ
  • با سلام
   بله این وبینار به صورت پروژه محور و کاربردی آموزش داده می شود.

   پاسخ
  • با سلام.

   در این وبینار بصورت کاربردی روش محاسبه دمای سطح زمین رو با الگوریتم های مختلف آموزش خواهیم داد. در تمامی پروژه های سنجش از دور حرارتی نیاز به محاسبه دمای سطح زمین با استفاده از این روش ها است. خصوصا کاربردهایی چون تنش دمایی گیاهان، جزیره حرارتی شهری، کانی شناسی، طبقه بندی شهری، آتش فشان ها و ….

   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام مجدد.استاد احراری این آدرسی رو که گذاشتین باز نمیشه برای دیدن اطلاعات مختلف پوشش گیاهی.
  https://developers.google.com/earth-engine/datasets/catalog/MODIS_006_MCD12Q1

  پاسخ
 • با سلام مجدد.استاد احراری عزیز این لینکی که گذاشتین باز نمیشه و به اطلاعاتش نیاز دارم،لطفا چک کنید.
  اطلاعات کامل در ارتباط با پروداکت کاربری اراضی سنجنده مادیس در لینک زیر آموزش داده شده است:

  https://developers.google.com/earth-engine/datasets/catalog/MODIS_006_MCD12Q1

  پاسخ
 • سلام دوست عزیز صرفا به بیان مفاهیم و بحث های تئوری خواهید پرداخت یا در قالب نرم افزار خاصی مثل envi قدم به قدم آموزش میدید؟

  پاسخ
  • سلام
   کاملا به صورت کاربردی و نرم افزاری آموزش داده خواهد شد

   پاسخ
  • با سلام و احترام

   در این وبینار روش محاسبه خودکار این الگوریتم ها رو آموزش میدهیم. نیازی به فرمول نویسی ندارید. البته روش های فرمول نویسی آن را در نرم افزار انوی پس از این وبینار بصورت یک محصول دانلودی منتشر خواهیم کرد انشاءلله.

   موفق باشید

   پاسخ
 • محمدامین نظری
  1398-04-08 11:06 ق.ظ

  سلام وقتتون بخیر امکان اجرای کد متلب برای محاسبه lst در این وبینار وجود دارد؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   در این وبینار من روش محاسبه خودکار این الگوریتم ها رو با یک نرم افزار و افزونه خاص آموزش خواهم داد. اگر نیاز به فرمول های آنها دارید در محصولات بعدی که در این ماه تولید خواهم کرد به آن می پردازیم انشاءلله.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام، من آموزش نرم افزار snap رو دانلود کردم، تصاویر سنتینل رو هم دارم
  مهندس احراری عزیز لطفا بفرمایید دلیل اینکه تصویر دوم در نرم افزار ساخته نمیشه چیه؟؟؟؟ چیکار باید بکنم؟
  نرم افزار آپدیت هم شده، به اینترنت هم وصل هستم اما به فیلتر شکن نه،
  میخوام مساحت سیل زده رو محاسبه کنم، خسته شدم واقعا،
  جایی غیر از اینجا پاسخگویی دارین؟؟؟؟؟؟
  من نمیتونم نصف روز صبر کنم،

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   منظور تون از تصویر دوم چی هست؟ در کدام دستور دقیقا به مشکل خوردید؟ شما این نکته رو بفرمایید من زودتر همین جا پاسخ میدم.

   شرمنده ولی تعداد سوالات بسیار زیاد هست و بنده باید بتونم همه سوالات رو بررسی کنم و پاسخ بدم.

   پاسخ
 • تقریبا طول زمانی این وبینار چه مدت خواهد بود و به دلیل نوسانات ناگهانی اینترنت آیا امکان دانلود ویدئو در اختیار شرکت کننده خواهد بود؟

  پاسخ
 • ali ebrahimi
  1398-04-12 8:33 ق.ظ

  سلام. آیا لینک ورود به وبینار را برای شرت کنندگان ارسال نموده اید یا خیر؟
  چون با وجود اینکه فردا زمان پخش وبینار است، اما برای من هنوز چیزی نیومده.

  پاسخ
 • در وبینار ثبت نام کردم ولی متاسفانه بدلیل مشغله کاری نتونستم آنلاین بشم.ایا طبق چیزی که قبلا اعلام فرمودید لینک دانلود وبینار را برای شرکت کنند ارسال میکنید؟

  پاسخ
 • ali ebrahimi
  1398-04-13 8:48 ب.ظ

  با سلام. متاسفانه با هیچکدام از مرورگرهای گوگل کروم و فایرفاکس نتونستم تو وبینار شرکت کنم و پیغام اپراتور هنوز وصل نشده است را میداد. لطفا لینک دانلود آن را محبت بفرمایید تا تهیه کنیم.

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   بابت این مشکل از شما عذرخواهی میکنیم. فایل ها در حال بارگذاری هستند. انشاءلله تا فردا صبح برای تمامی ثبت نام کنندگان ارسال می شود.

   موفق باشید

   پاسخ
 • احمد سمیر
  1398-04-15 9:22 ب.ظ

  سلام استاد احراری! آیا میتوانیم با استفاده از روش time series در دیتا هلی حرارتی مناطق که ظرفیت حرارتی بالا دارند را شناسایی کنیم یعنی آیا میشود به کمک آن چشمه های آب گرم و یا مناطق جیوترمال را شناسایی کنیم ؟ ممنون

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   بله این امکان وجود دارد. مقاله های متعددی در این رابطه نوشته شده است. با استفاده از تصاویر LST و تغییرات آن امکان شناسایی آنومالی های حرارتی به خوبی فراهم است.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام جناب احراری
  شما فرمودین که از این وبینار میشه برای‌کامی‌شناسی استفاده کرد ولی حقیقتا من هنوز نفهمیدم چطور میشه
  ممنون میشم پاسخ بدین و راهنمایی کنین

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   یک سری شاخص های کانی شناسی مبتنی بر باندهای حرارتی هستند که استفاده از تصاویر LST در محاسبه شاخص های حرارتی کانی ها موثر است. در این وبینار تمرکز و هدف ما آموزش روش های محاسبه دمای سطح زمین بوده است.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر جناب احراری ، من یه سوال داشتم یادم رفت داخل وبینار بپرسم اینکه روش سبال هم ایا از روش های براورد ال اس تی هست و تفاوتش با این چنتا روش در چیه ، ایا میشه بصورت مقایسه ای اومد اینو با اون روش ها مقایسه کرد؟ ممنونم

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   روش sebal هم یک روش فیزیکی برآورد دما هست اما روش های معرفی شده در وبینار خصوصا single channel, mono window, … از دقت بهتری نسبت به سبال برخوردارند.

   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام
  از شرکت کنندگان در وبینار هستم.
  هنگام استفاده از LST در QGIS پیام خطای زیر نمایش داده می شود و نرم افزار بسته می شود.
  Python error: An error has occured while executing Python code: see message log (Python error) for more details.
  چطور این اشکال برطرف میشه؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   این مشکل در زمینه محاسبه رادیانس باند حرارنی در این پلاگین رخ میده که یکی از مشکلات این افزونه است. به همین دلیل بنده آموزش دادم که رادیانس رو در نرم افزار انوی محاسبه کنید.

   موفق باشید

   پاسخ
   • بله درست میفرمایید اما این پیام خطا برای من هنگام محاسبه LSE به روش Threshold algorithm نمایش داده میشه

    پاسخ
    • عجیب هست. احتمالا مشکل از کدنویسی این پلاگین باشه. پیشنهاد میکنم روی یک سیستم دیگر هم تست کنید. چون در آموزش بنده به راحتی محاسبه می کرد. البته در آموزش های اخیری که بعد از وبینار در ارتباط با محاسبه LST تولید کردم به روش محاسبه LSE نیز اشاره کردم و در نرم افزار envi نیز بصورت دستی روش اجرای آن آموزش داده شده است.

     موفق باشید

     پاسخ
 • سلام خسته نباشید

  امکان داره لطف بفرمایید محاسبه LST با GEE رو هم آموزش بدید ؟ بحث Data Fusion رو هم اگر تو این مباحث بگنجونید عالی میشه

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   حتما. در روز های آتی بیشتر آموزش دمای سطح زمین در نرم افزار انوی هست و پس از آن آموزش گوگل ارث انجین آن نیز منتشر خواهد شد.

   موفق باشید

   پاسخ
 • ali ebrahimi
  1398-04-17 2:07 ب.ظ

  سلام خدمت استاد احراری گرامی. خیلی سپاسگزارم بابت این آموزش عالیتون.
  متاسفانه بنده نتونستم تو وبینار شرکت کنم. دو سوال الان واسم پیش اومده که خواستم مطرح کنم
  ۱- از انجا که من میخوام روش محاسبه دمای سطح زمین رو تو مقاله خارجی بیارم، بنظرتان اسم کدام نرم افزار بیارم. چون محاسبات تو انوی انجام دادم. و اینکه ایا اگه بگم کیو جی ای اس استفاده کردم، نیاز هست که تک تک فرمولهام تو مقاله درج کنم؟
  ۲- از انجا که ایستگاه سینوپیک منطقه ما از ۱۲ سال پیش فقط داده هواشناسی دارد، برای محاسبه پارامترهای هواشناسی چکار کنم بنظرتان؟ چون من میخوام داده های LST را از سال ۱۹۸۷ محاسبه کنم و متاسفانه در آن زمان منطقه مورد مطالعه بنده ایستگاه سینوپتیکی نداشته که بتونم داده های هواشناسی رو استخراج کنم. ا زچه روشی استفاده کنم بهتره؟
  با سپاس

  پاسخ
  • با سلام و احترام خدمت شما

   ممنون از نقطه نظر مثبت شما. برای نام نرم افزار عبارت qgis رو وارد کرده و سپس به مقاله مرجع آن که براتون ضمیمه کردم در مقاله استناد کنید. فرمول ها به همراه رفرنس های آنها و نرم افزار QGIS و مقاله مرجع آن حتما باید در مقاله گفته شود. فرمول های فیزیکی رفرنس های جدا از نرم افزار را دارند.

   راستش در این گونه از موارد اگر داده اقلیمی ندارید مجبور هستید از روش تابه پلانک استفاده کنید.

   موفق باشید

   پاسخ
   • ali ebrahimi
    1398-04-18 2:17 ب.ظ

    سپاس از لطفتان.
    آیا اگر تابع پلانک رو واسه سالهای قدیمی بکار بردم، برای بقیه سالها هم بایستی همان الگوریتم را بکار ببرم؟
    آیا نیاز هست همانند مقاله رفرنسی که فرستادید، تصاویر بخشهای مختلف پلاگین محاسبه دما تو کیو جی ای اس رو بذاریم و یا اینکه همان فرمولهای فیزیکی کفایت میکند؟
    و اینکه فرمول فیزیکی تابع پلانک تو رفرنسهاتون ندیدم. بایستی در نت سرج کنم احتمالا درسته؟

    پاسخ
    • برای سال های جدید سعی کنید از الگوریتم های دقیق تر استفاده کنید که اطلاعات اقلیمی نیز از آنها موجود هست.

     همان فرمول های فیزیکی کافی است اما به مقاله پلاگین هم ارجاع دهید.

     چرا بخشی با عنوان Inverse Plank Function در آن است. در همان مقاله QGIS

     موفق باشید

     پاسخ
 • ابراهیم
  1398-04-17 2:40 ب.ظ

  سلام خسته نباشین
  متاسفانه هرکاری کردم نتونستم برای وبینار ثبت نام کنم
  اگر اشتباه نکنم قیمت وبینار ۹۰۰۰ تومان بود ولی الان ۴۹۰۰۰ تومن؟؟
  چقد زیاد شده
  سپاس

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   در زمان ثبت نام وبینار در صفحه محصول اشاره کرده بودیم که پس از پایان وبینار با قیمت ۴۹۰۰۰ تومان عرضه خواهد شد. تنها افرادی که تا پیش از وبینار ثبت نام کردند با قیمت ۹۰۰۰ تومان به مطالب دسترسی داشتند. حتی افرادی هم ثبت نام کردند و تنها فیلم آن را دریافت کردند با وجود اینکه آنلاین در وبینار حضور نداشتند.

   موفق باشید

   پاسخ
 • جناب اقای مهندس احراری
  باسلام و احترام
  با توجه به اینکه ما مشغول پروژه عمرانی هستیم و باید مرخصی مان را از قبل هماهنگ کنیم لذا زمان شروع کلاس های حضوری سنجش از دور envi برای تابستان در چ ماهی برگزار میکنید . انشالا برا مرداد ماه هست یا شهریور ؟ که حداقل زمان تقریبی اش دست مان باشد و بتونیم برنامه ریزی کنیم .
  با کمال تشکر

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   برنامه ما بر این هست که از اواخر این ماه ثبت نام شروع شود و اواخر مرداد کلاس آغاز یشه. اما در صورتی کلاس برگزار می شود که به حدنصاب لازم برسد.

   موفق باشید

   پاسخ
 • آرش جاعل
  1398-04-18 12:30 ق.ظ

  با سلام و خدا قوت
  ضمن تشکر از مطالب خوبتان، می خواستم بدانم این وبینار چه تفاوتی با وبینار چند شب پیش که در مورد سامانه ای در QGIS بوده است دارد. ممنون

  پاسخ
  • سلام خسته نباشید

   ببخشید کدوم وبینار؟ در سایت ما این اولین وبیناری هست که در ارتباط با QGIS طراحی و برگزار شده است.

   موفق باشید

   پاسخ
   • با سلام و خدا قوت
    حدود چند شب پیش یک وبینار توسط خودتان تشکیل شد ( از ساعت ۶ تا ۸ شب ) که درارتباط با سامانه QGIS بود ولی پریروز دیدم ظاهرا وبیناری حدود ۳ هفته با مشارکت شما تشکیل شده. خواستم اگه مطالب خاصی غیر از مطالب دیشب داره تهیه اش کنم. ممنون

    پاسخ
    • با سلام و احترام

     راستش بنده تنها وبیناری که برگزار کردم همین وبینار LST بوده و در هیچ وبینار دیگری مشارکت نداشتم. تمامی نکاتی که در این رابطه آماده کرده بودم را در وبینار ارائه کردم.

     موفق باشید

     پاسخ
 • سلام جناب احراری وقت بخیر میبخشید بهترین زمان برای تهیه تصویر حهت انحام مطالعات حراراتی چه زمانی؟ایا در صورت نبودن ابر تصویر خرداد ماهم میتونه مناسب باشه یا خیر باید حتمن تابستون باشه؟در صورت امکان رفرنس مطمعنیم برا حرفاتون بفرمایی ممنون میشم البته اگه اشتباعه نکنم تو کتاب جنسن به چشمم خورده،باز شما بهتر میدونین ممنون

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   بهترین زمان تهیه تصویر حرارتی اگر میخواهید دقیق ترین LST را محاسبه کنید، تصویر حرارتی شب در فصل زمستان هست. به شرطی که هوای منطقه ابری نباشد. در سایر موارد زمان تصویر توسط کاربرد شما تعیین میشود. در کتاب کلودیا کوئنزر به این موضوع اشاره شده است.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام ورژنی که شما استفاده کردین ۲٫۱۸ بود چرا از ورژن جدید مثلا QGIS-OSGeo4W-3.0.0-3-Setup-x86_64 استفاده نکردین؟؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   چون در ورژن جدید این افزونه فراخوانی نمیشه. به دلیل اینکه کدش باید متناسب با پایتون جدید بروز رسانی بشه. خود توسعه دهندگان این افزونه باید کار بروز رسانی مطابق با ورژن جدید را انجام دهند.

   موفق باشید

   پاسخ
 • ali ebrahimi
  1398-04-25 10:28 ق.ظ

  سلام خدمت استاد احراری. یه سوال داشتم
  واسه محاسبه lst یکی از پارامترهاش محاسبه LSE هست، و تو این پارامتر NDVI هم محاسبه میشه و فرمولش هم توضیح داده میشه.
  حالا اگه هدف الی ما در مقاله، بررسی رابطه دما رو NDVI باشه، آیا نیازی هست که تو روش کار پس از توضیح محاسبه LST، یک بار دیگر به فرمول و روش محاسبه NDVI اشاره کنیم یا همون سری که تو محاسبه LSE درباره محاسبه NDVI توضیح دادیدم کفایت میکنه؟

  پاسخ
 • سلام اقای مهندس
  خسته نباشید
  ممنون از بابت اعلام ثبت نام حضوری دوره سنجش از دور .
  مهندس جان باتوجه ب اینکه ممکن است عده ای از شهرستان بخواهند در دوره فوق شرکت کنند و رفت و امد هر هفته مشکل باشد امکان دارد که طول دوره کمتر شود مثلا ۲ ماه ، و در عوض بجای یک روز در هفته ۲ روز پشت سر هم برگزار کنید و تعداد ساعت هم بیشتر شود .
  در ضمن ایا امکان تشکیل کلاس خصوصی دارید ک این دوره بصورت فشرده در مدت یک ماه تمام شود ؟ با تشکر از شما

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   متاسفانه بدلیل حجم بالای مطالب ارائه شده و امکاناتی که باید در هر جلسه برای کاربران آماده سازی کنیم مجبور هستیم تا در هفته یک روز در خدمت شرکت کنندگان باشیم. این دوره کارهای جانبی بسیار زیادی برای ما دارد و امکان برگزاری آن در دو روز در هفته امکان پذیر نیست. بازهم از شما عذرخواهی میکنم اما اگر دوره را کوتاه کنیم شدیدا کیفیت دوره کاهش پیدا خواهد کرد و بهره وری لازم را نخواهد داشت.

   متاسفانه به دلیل حجم کارها امکان برگزاری کلاس خصوصی نیست و تمامی کلاس ها بصورت گروهی برگزار می شود.

   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام و احترام

  ببخشید دقیق ترین روش برآورد تبخیرتعرق از تصاویر ماهواره ای چه روشی هست؟ و از کدامیک از ماهواره ها برای برآورد تبخیرتعرق استفاده شود بهتر است؟ مثلاً لندست ۸

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   روش sebal و روش metric بهترین روش ها هستند. البته metric از سبال نیز کمی بهتر است. آموزش سبال در سایت هست. آموزش متریک هم در پایان این ماه به امید خدا عرضه می شود.

   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام و احترام. ضمن خدا قوت. در این اموزش در وب سایت اتمسفریک کارکشن پارامتر کلکیولیتر شماره لت و لون رو برای ایستگاه مربوطه که تهران یاد کردید ۳۸ و ۴۰ مثبت فرمودید. این مختصات بر چه اساسی هست و چگونه باید محاسبه بشه؟ توی گوگل ارت، تصاویر و … چک کردم با سیستم های مختلف تصویر اما این اعداد رو پیدا نکردم. فرمودید شماره نصف النهار گذرنده از محدوده مطالعاتی در تصویر هست؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. چون پارامترها برای تصحیحات دقیق درنمیان و دمای سطحی زمین اعداد غیرواقعی می شوند. تشکر

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   بنده از روی تصویر مقدار طول و عرض جغرافیایی برای منطقه مورد نظرم رو بر اساس واحد درجه از روی تصویر با استفاده از cursor location value استخراج کردم. بله طول و عرض جغرافیایی گذرنده از منطقه مورد مطالعه است.

   موفق باشید

   پاسخ
 • ali ebrahimi
  1398-05-11 9:41 ق.ظ

  سلام خدمت استاد احراری.
  وقتتان بخیر. من میخوام توی یه مقاله ژورنال دمای سطح زمین رو با استفاده از سنجنده مودیس و لندست بدست بیارم و مقایسه کنم.
  از اونجا که در این وبینار محاسبه دمای سطح زمین با استفاده از الگوریتمهای مختلف برای تصاویر لندست توضیح داده شده است، آیا بمنظور محاسبه دمای سطح زمین داده های سنجنده مودیس، از نظر علمی نیازی به نوشتن الگوریتمی در رابطه با محاسبه آنها در مقاله میباشد، و یا اینکه به همان داده های آماده LST که در سایتهای مربوطه گذاشته است میتوان اکتفا و رجوع کرد؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   پروداکت دمای سطح زمین سنجنده MODIS بصورت آماده است و نیازی به محاسبه مجدد دمای سطح زمین برای سنجنده مادیس نیست. می توانید از آن برای مقایسه نتایج استفاده کنید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • ali ebrahimi
  1398-05-11 8:59 ب.ظ

  سلام استاد احراری.
  ببخشید یه سوال دیگه در رابطه با تصاویر لندست و مودیس داشتم خدمتتان. البته اگر صلاح بود پاسخ بدهید.
  بنده از سال ۲۰۰۰ تا الان تصاویر مربوط به ماه آپریل هر سال رو مورد پایش قرار دادم. روند تغییرات lst در هر دو سنجنده هم تقریبا یکسان بوده.
  حال تو مقاله چه چیز مهمی میتونم بصورت برجسته از نتایجم نشون بدم؟. آیا کار اضاف و یا جدیدی باید انجام بدم که مقالمو پررنگتر کنه؟.

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   طبیعتا باید روند های مشابهی داشته باشند که میفرمایید دارند. میتوانید همبستگی بین آنها را حساب کنید. تا بصورت کمی شباهت روندها مطرح شود. از سوی دیگر اگر در مراجع RMSE آنها را مورد توجه قرار دادند شما نیز حساب کنید. معمولا اگر RMSE دمای سطح زمین لندست به مادیس نزدیکتر باشد بهتر است. اما اول در این رابطه مقالات را بررسی کنید اگر در رفرنس های کار شما این کار انجام شده شما نیز آن را پیاده سازی کنید.

   موفق باشید

   پاسخ
   • ali ebrahimi
    1398-05-13 6:41 ب.ظ

    بسیار سپاسگزارم از لطفتان استاد.
    جسارتا آیا بایستی rmse و همبستگی را بین مقادیر میانگین محدوده های نمونه انتخابه شده در هر دو تصویر ک در ۱۸ سال داده بدست آوردم حساب کنم؟. من ۱۸ تا میانگین مربوط به ۱۸ سال واسه داده های دما مربوط به دو تا تصویر دارم

    پاسخ
    • اگر که در مراجع علمی و مقالات معتبر گفتند که باید چنین کاری انجام شود شما نیز انجام دهید. چون حرف بنده ملاک نیست و شما باید در مقاله به هر موردی که ادعا کردید رفرنس دهید.

     موفق باشید

     پاسخ
 • سلام وقتبخیر جناب احراری ، دو تا عرض داشتم یکی اینکه جهت اعتبار سنجی میشه بوسیله دماسنج از حل عبور ماهواره داده برداشت؟تووبینار هم گفتین، زمان عبور لندست بوقت ایران حدودی چه ساعتی میشه ؟چون تو متادیتا معمولن هفت و بیست وپنج دقیقس بوقت گرینویچ و چهارونیم ساعت بیاد روش میشه تقریبن دوازده درحالی که من شنیده بودم ده ونیم بوقت محلیه، و سوال دومم اینکه بفرض من از یه نقطه برداشت کردم ، خب لندست توان تفکیکش پایینه بخصوص ترمال، یعنی ممکنه مثلن اون نقطه مد نظر من مثلن بیافته تو پوشش گیاهی در تصویر در حالی که من از آسفالت مثلن برداشت کردم ، چه کاری میشه کرد ،ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   تاریخ ذکر شده در تصاویر لندست ۷و ۳۰ معمولا هست که باید ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه رو بهش اضافه کنید که میشه حدودا ۱۱.

   برای برداشت اطلاعات دمایی بهتر هست از منطقه ای برداشت داشته باشید که بصورت همگن هست. چون منطقه مورد مطالعه شما احتمالا بخشی از یک پیکسل بشه که دماسنج در آن قرار گرفته. پس بهتر هست منطقه ای که دما سنج در آن قرار میگیره همگن باشه و ناهمگونی زیادی وجود نداشته باشه. اگر چاره ای نیست و مجبور هستید یک منطقه ناهمگن رو انتخاب کنید، در این شرایط باید RMSE بین دمای ثبت شده در دما سنج و دمای ثبت شده در آن پیکسل را با یکدیگر محاسبه کنید. نقطه ای که شما نمونه را برداشت می کنید بخشی از یک پیکسل هست. و اون پیکسل هم میانگین دمایی که در آن نقطه هست رو به شما نشان میدهد. این روش اعتبارسنجی هست که در حال حاضر در پژوهش های معتبر از آن استفاده می کنند.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر جناب احراری میبخشید این خروجی که این الگوریتم ها مثل پنجره مجزا و .. میده دمای سطح هست یا دمای هوای سطح ، یعنی مثلن اگر برا اعتبار سنجی همزمان با عبور ماهواره از دماستج استفاده کنیم ، سنسور دماسنج باید در چه ارتفاعی باشه تا قابل مقایسه با خروجی الگوریتم باشه ، چسبیده ب سطح یا با چه ارتفاعی ، و اینکه ایا از سطح آب هم میشه نمونه گرفت؟ با توجه جدا بودن بخشش lst با sst? یعنی دمایی که با دماسنج از سطح اب برداشت میشه ، قابل مقایسه با دمای خورجی از مثلن پنجره مجزا هست ؟ متشکرم

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   تمامی این الگوریتم ها دمای سطح زمین رو میدهد. برای اعتبارسنجی هم دماسنج باید روی سطح زمین باشد. چون ماهواره دمای سطح زمین میدهد و دماسنج هم باید روی سطح زمین باشد. این روش هایی که بنده توضیح دادم در ارتباط با دمای سطح زمین است و برای خشکی استفاده میشه. برای پوشش آبی نیست.

   موفق باشید

   پاسخ
 • ممنوم از پاسخگوییتون جناب احراری ولی چرا برا اعتبار سنجی پس میان از دماهای ایستگاه هواشناسی استفاده میکنن تو مقالات ؟ در حالی داده ایستگاه هواشناسی دمای هواست ن دمای سطح؟

  پاسخ
  • خواهش میکنم. تا جایی که بنده میدونم کار درستی نیست. چون دمای ایستگاه دمای هوای نزدیک به سطح زمین هست. حالا شاید در مقالات ایمپکت بالا به این موضوع توجه کنند.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام جناب احراری وثقت بخیر مبخشید من وبینار رو تهیه کردم با این دید که مانند آموزش قبلی پنجره مجزا در idl که مراحل الگوریتم و ضرایب رو آمورده بودین تو یه ورد پد،ولی در این وبینار علی رغم ذکر در بخش معرفی محصول، اون جزعیات و ضرایب الگوریتم ها توش نیاوردین امکانش هست که اگر این روش ها و ضرایب الگوریتم هارو هر چنتاشو اگر دارین برام ایمیل کنین نیاز مبرم دارم؟چون تو رفرنس هام که گزاشتین پیدا نکردم
  ممنونم

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   در صفحه فروش این محصول گفته شده که آموزش دمای سطح زمین بصورت خودکار آموزش داده میشود. درصورتی که از محصول ناراضی هستید مبلغ پرداختی شما قابل برگشت است.
   مقاله مرجعی که بنده برای محاسبه ضرایب در آموزش های بعدی که در انوی هست استفاده کردم، همان مقاله ای است که به عنوان مرجع در این آموزش استفاده شده. آن مقاله و رفرنس های آن مراجع بنده هست. آموزش های بعدی که در زمینه دمای سطح زمین در روش های معروف تولید کردم و در سایت نیز هست همگی از این مقاله و رفرنس های آن است.

   موفق باشید

   پاسخ
   • ممنونم جناب احراری بابت گارانتی که از محصولاتون ارائه میدین،پیرو پیام قبلیم متاسفانه من به اون بخش خودکار توجه نکردم و با دید محصول سینگل چنل رو که تهیه کردم فک کردم تو وبینارم اوردین جزعیات روش هارو رو برای اون تهیه کردم، کار تحقیقی که انجام میدم مقایسه این روش ها باهم است داخل یه نرم افزار دیگ،ولی متاسفانه بدون ضرایب محصول خوبتون به کارم نیومد. بازپس گیری مبلغ نه، ولی امکان معاوضه هست که اون بخشی ازمحصول های محاسبه lst با اسپیلیت ویندو و مونو ویندو که در اون ضرایب رو محاسبه کردین رو برش بدین برام بفرستین؟چون لیستشون رو که نگاه میکردم، سایر بخش های این دو آموزش با آموزش های قبلی که تهیه کردم مشترکه ، اگر نه که مجبورم تهیه کنم این دوتا محصول رو
    ممنونم از لطفتان.

    پاسخ
    • با سلام و احترام

     بله امکان پذیر هست. استثنائا برای شما ارسال می شود. اما سایر کاربران از چنین روشی نمی توانند استفاده کنند. در حالت عادی فقط مبلغ قابل بازگشت است.

     موفق باشید

     پاسخ
 • ali ebrahimi
  1398-10-27 5:26 ب.ظ

  با سلام خدمت استاد احراری گرامی.
  بنده میخواستم دو شاخص ndvi و VHI را با هم مقایسه کنم بر روی پوشش گیاهی.
  میخواسم ببینم چه روشی بری مقایسه این دو بهتره و اینکه دامنه تغییرات ndvi بین -۱ تا +۱ است، آیا دامنه تغیرات VHI هم بین همین مقدار هست؟ و میتوان این دو را با هم مقایسه نمود؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   راستش روش های مخنلفی در ارتباط با مقایسه هست مثل RMSE، Correlation, regression و غیره اما اینکه کدام روش بهتر است رو باید از مقالات استخراج کنید. چون بنده اطلاعات دقیقی در ارتباط با بهتر بودن کدامیک از این روش ها ندارم.

   موفق باشید

   پاسخ
 • ali ebrahimi
  1398-12-24 7:30 ب.ظ

  سلام استاد احراری، در مقاله ای، بنده تصحیح رادیومتریک را در نرم افزار انوی در روش کار ذکر کردم. همون بخش radiometric calibration.
  اما الان داور ایراد گرفته که تصاویر لندست خودشان توسط ناسا کالیبره شدن بصورت پیش فرض.
  چگونه این کار انجام شده است؟؟. بنظرتان چه جوابی میتونم ذکر کنم در مقاله؟

  پاسخ
 • سلام آقای احراری وقت بخیر
  من توی نرم افزار qgis طبق آموزش های که فرمودید وقتی میخوام دمای سطح زمین را به روش چهار تا الگوریتم محاسبه کنم با این ارور مواجه میشم
  Python error:An error has occurred while executing python code:See message log (python Error )for more details
  خواستم بدونم دلیل چی میتونه باشه

  پاسخ
 • سلام آقای حراری خسته نباشید
  خیلی این کارو کردم حتی نرم افزار رو حذف و نصب کردم سه روز درگیر بودم ولی درس نمیشه و هر موقع میخوام الگوریتم هارو محاسبه کنم با همچین اروری مواجه میشه

  پاسخ
  • از همان نرم افزاری استفاده کردید که بنده ضمیمه کردم؟

   اگر می توانید بر روی یک سیستم دیگر نیز تست کنید. ترجیحا روی سیستم نصب کنید که قبلش آرک مپ نصب شده باشه. این رو به دلیل این میگم که همراه با آرک مپ زبان پایتون نیز نصب می شود.

   موفق باشید

   پاسخ
 • ali ebrahimi
  1399-02-21 5:02 ب.ظ

  سلام خدمت استاد احراری گرامی
  ببخشید استاد سوالی داشتم. بنده اومدم دمای سطح زمین برای چند دوره محاسبه کردم به همراه NDVI. حالا تغییرات دمایی رو بین دو تاریخ مختلف مثل ndvi بصورت آشکارسازی تغییرات (ndvi differencing method) انجام دادم. یجواریی بصورت LST differencing method .
  آیا اینکار از نظر علمی مشکلی نداره و یا قبلا کارشده؟
  و اینکه، اومدم دمای سطح زمین رو پس از اینکار بصورت انتخابی (مثلا ۵ درجه) طبقه بندی کردم تا بتونم در منطقه مورد مطالعه بهتر نتیجه گیری کنم از افایش یا کاهش دما در قسمتهای مختلف.
  بحثم در این رابطه هست که آیا حتما روشی که در پایش دمای سطح زمین استفاده میکنیم باید قبلا کار شده باشه مثل ndvi و رفرنس بدیم، یا اینکه خیر، از همین ایده های خودمون هم میتونیم در مقالات استفاده کنیم؟ چون جایی ندیدم که دما رو بصورت مثلا ۵ درجه طبقه بندی کنند , یا اینکه دو تصویر دمایی رو از هم کم کنند
  با سپاس

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   آشکارسازی تغییرات بر اساس دمای سطح زمین موضوعی است که از لحاظ علمی مورد تایید است و تا کنون کارهای متعددی هم در این زمینه انجام شده است. حالا یکی از این روش ها differencing هست. من روش های پیشرفته تری مثل استفاده از PCA در آشکارسازی تغییرات دمایی چندزمانه هم دیدم استفاده شده.

   در صورتی که از روش جدیدی استفاده کنید که نتایج آن با روش های کمی قابل دفاع باشد مورد تایید است. روش های جدید رو باید از لحاظ کمی اعتبارسنجی کنید و به این صورت دقت و کیفیت آن مورد تایید قرار بگیرد.

   اگر میخواهید مقادیر دمایی رو داخل یک دامنه مشخص قرار دهید میتوانید به صورت آماری تصویر LST را طبقه بندی کنید. استاد بنده در دانشگاه تهران یک مقاله در ارتباط با جزیره حرارتی شهری دارند که در اون دقیقا طبقه بندی تصویر دمای سطح زمین با روش علمی انجام شده است. می توانید این مقاله را در لینک زیر مشاهده کنید:
   http://jgit.kntu.ac.ir/article-1-519-fa.html

   البته نمیدونم چطور میشه مقالات ایرانی رو دانلود کرد اما نسخه pdf اون رو قبلا تو نت دیده بودم.
   موفق باشید

   پاسخ
   • ali ebrahimi
    1399-02-23 4:10 ب.ظ

    سلام. سپاس از لطفتان.
    مقاله را دیدم استاد. مقاله خوبی هست.
    – آیا روشی که برای طبقه بندی دما استفاده کرده اند را می توان روی تصویری که در نتیجه آشکارسازی بدست میاد اعمال کرد؟. چون گویا بر روی خود تصاویر دمایی اصلی اعمال کرده اند.
    – و اینکه لطفا اگر آموزشی در رابطه با PCA تولید نموده اید لطفا به بنده معرفی کنید.
    سپاس

    پاسخ
    • بله امکان پذیر است چون این روش طبقه بندی بصورت آماری بر روی تک تصویر قابل اجرا است.

     فعلا در این زمینه آموزشی منتشر نشده است. پیشنهاد میکنم از دستور image change workflow در انوی استفاده کنید. در بخش transformation می توان روش pca را برای آشکارسازی تغییرات انتخاب کرد. البته در این روش باید حداقل ۶ تصویر حرارتی در بازه زمانی مورد نظر داشته باشید.

     موفق باشید

     پاسخ
     • ali ebrahimi
      1399-02-24 9:50 ق.ظ

      سلام خدمت استاد احراری
      ممنون بابت روش پیشنهادی. آیا در روش
      روش PCA در انوی ۵٫۳ بین دو تصویر هم گویا انجام میشود و انجام دادم. اما نتیجه آن با روش آشکارسای differencing خیلی فرق دارد و میتواند جالب است.
      (البته روش PCA هم بر روی همان دو تصویری که دمای سطح زمین را محاسبه کردم، انجام داد)
      اما چیزی که هست چطور میتونم اعتبارسنجی نقشه های دمایی انجام بدم؟؟ چون منطقه مورد مطالعه بنده آمار دمای مربوط به ۲۰ سال پیش را ندارد. فقط مربوط به ۲۰۱۸ که سال آخر مورد مطالعه می باشد مربوط به یک ایستگاه سینوپتیک در دسترس است. آن هم فقط مربوط به یک نقطه یا پیکسل می باشد. آیا روشی دیگر برای انجام اعتبارسنجی دمایی می باشد؟
      در مقاله ای که فرمودید از رابطه Ta=51/6+0/11×LST برای اعتبارسنجی استفاده کرده اند. اما در کنار آن آمار ایستگاهی هم داشته اند و استفاده نموده اند

      با سپاس مجدد

     • با سلام و احترام

      خب بسیار عالی. ممنون که اطلاع دادید.

      یک روش دیگر در زمینه اعتبارسنجی آن است که می توانید تغییرات دمایی شهر را با سازه ها و کاربری های موجود در آن مقایسه کنید و به این صورت تغییرات آن را توجه نمایید. در عین حال اعتبارسنجی کمی را برای تاریخ هایی که داده دارید نیز حتما انجام دهید.

      موفق باشید

 • سلام وقت بخیر این آموزش با مبحث جامعی که برای برای محاسبه Lst دارید پوشش دارد؟

  پاسخ
 • سلام مجدد مباحث این وبینار با آموزش هایی که برای محاسبه LST در ENVI دارید یکی می باشد؟

  پاسخ
 • مجید رضایی
  1399-05-06 2:25 ب.ظ

  سلام خدمت مهندس احراری و دیگر عزیزان برای محاسبه دمای سطح که بتوان با گوشی انجام داد کدام دوره اموزش را پیشنهاد میکنید؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام
   متاسفانه بنده نرم افزاری تحت گوشی نمیشناسم که بشه باهاش در این سطح پردازش داده های ماهواره ای را انجام داد.

   موفق باشید

   پاسخ
 • ابوذر صادقی
  1399-05-24 12:54 ق.ظ

  سلام وقت بخیر و خسته نباشید
  ببخشین تو سایت OGIMET اطلاعات از سال ۱۹۹۹ به بعد موجود هس
  اگر بخواهیم قبل از سال ۱۹۹۹ رو مطالعه کنیم روشی هس که این اطلاعات مور د نیاز رو داشته باشیم؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   از طریق سایت های داخلی باید برای خرید آن اقدام کنید. فکر میکنم سایت سازمان هواشناسی این داده ها رو داشته باشه.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر جناب مهندس. سوالی داشتم اگر امکان دارد راهنمایی بفرمایید.
  برای تهیه نقشه دمای سطحی نیاز به مقیاس کوچک و دقیق در حد یکمحدوده شهری کوچک دارم اگر امکان دارد بفرمااید از کدام روش برای تهیه نقشه دمای سطحی استفاده کنم .
  بسیار سپاس گذارم

  پاسخ
  • از تصاویر ماهواره ای لندست می توانید استفاده نمایید. در ارتباط با روش ها هم بصورت پیش فرض بسیاری از کاربران از سینگل چنل استفاده می کنند اما درستش این هست که همه روش ها رو ران بگیرید و آن خروجی که مقادیر دمایی رو منطقی تر نشان میدهد همان را انتخاب کنید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام و وقت به خیر
  جناب مهندس من نیاز دارم نقشه جزیره حرارتی شهری رو با دقت بالا به دست بیارم قراره روی مناطق و کاربری ها کار کنم، توی مقالات دیدم‌که با فرمول پیش رفتن، آیا این محصول پاسخ گوی نیاز من هست؟ و دقت و اعتبار علمی لازم برا پایان نامه و مقاله رو‌ داره؟ اگر بله شما کدام روش را مناسب میدانید و‌ پیشنهاد میدهید؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   این محصول آموزشی صرفا در زمینه روش های محاسبه دمای سطح زمین است. محاسبه دمای سطح زمین بخشی از کار جزیره حرارتی هست. پس بصورت کامل نمی تواند پاسخ گوی نیاز شما باشد.

   موفق باشید

   پاسخ
   • ممنونم از پاسختون
    شما محصولی دارین برای به دست آوردن جزیره حرارتی شهری با نرم افزار که فرمولش هم موجود باشه؟

    پاسخ
 • Sevda siyahi
  1400-02-17 7:05 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  بنده این محصول رو تهیه کردم اما متاسفانه قسمت آخر که مربوط به بخش splitwindowهست atmospheric tranmittanceرو برای باند ۱۳ و ۱۴ رو نتونستم محاسبه کنم آیا سایتی هست مانند لندست برای استر هم این پارامتر رو محاسبه بکنه فرمولی که در مقاله رفرنس ارائه دادین دو قسمتش مبهم بود و نتوانستم از آن استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   متاسفانه در ارتباط با استر سایتی نمیشناسم.
   بنده برای کارهای خودم از همان مقاله ضمیمه شده استفاده می کنم.
   مقاله رو ایمیل کنید و ابهام رو بفرمایید تا بررسی شود. روش محاسبه مولفه های مورد نیاز برای محاسبه دمای سطح زمین آموزش داده شده است.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام
  برای محاسبه با ارور پایتون مواجه میشم چطور برطرف اش کنم؟

  پاسخ
 • این ارور رو میده
  Traceback (most recent call last):
  File “C:/Users/Home/.qgis2/python/plugins\LandSurfaceTemperature\core\lst_funcs.py”, line 1841, in run
  self.calcBrightnessTemp(self.sensorType, self.bandNo, self.radiance, self.outputPath, self.fileType, self.addToQGIS)
  File “C:/Users/Home/.qgis2/python/plugins\LandSurfaceTemperature\core\lst_funcs.py”, line 1333, in calcBrightnessTemp
  radianceBand = dsRadianceBand.GetRasterBand(1)
  AttributeError: ‘NoneType’ object has no attribute ‘GetRasterBand’

  پاسخ
 • سلام
  من می خوام روش های محاسبه دمای سطح زمین انجام بدم شما این روش ها رو به چه ماهواره ای انجام دادید و در چه نرم افزار انجام دادید راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
 • با سلام و احترام

  چند سؤال داشتم که ممنون میشوم در اسرع وقت راهنمایی بفرمایید. لازم است اشاره کنم که نیاز دارم اینها را در رساله‌ام به کار ببندم. پس راهکارها میبایست متداول و علمی باشند.
  1. آیا راهی برای محاسبه و ترسیم اختلاف دمای شب و روز با استفاده از سنجش از دور می‌شناسید؟ با کدام روش و ماهواره؟ آیا آموزشی در این خصوص سراغ دارید؟
  بهترین روش و ماهواره برای محاسبه و ترسیم 2. جزایر حرارتی شهری و 3. دمای سطح زمین با استفاده از سنجش از دور کدام است؟ آیا آموزشی در این خصوص سراغ دارید؟

  تشکر از شما

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   سنجنده مادیس باندهای دمای روز و شب رو دارد و به راحتی می توانید در گوگل ارث انجین تفاضل آن ها را محاسبه کنید.
   در حال حاضر برای سنجش از دور حرارتی لندست و مادیس بهترین ماهواره و سنجنده برای این گونه از مطالعات هستند.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام آقای احراری،
  ممنونم از آموزش‌های خوب شما.
  من این وبینار رو تهیه کردم و الان متوجه شدم فرمول ارائه نمیشه. امکان تعویض این آموزش با آموزش دیگرتون با عنوان «محاسبه دمای سطح زمین (LST) با استفاده از الگوریتم Single Channel» که در اون فرمول ارائه شده وجود دارد؟

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  آیا امکان محاسبه و ترسیم میانگین دمای سطح زمین در مثلا 5 سال اخیر برای شهر تهران با استفاده ار سنجش دور وجود دارد؟ اگر بله چگونه؟ شما آموزشی در این خصوص سراغ دارید؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   بله وجود دارد. اگر تکنیک های پایه ای کار با گوگل ارث انجین رو بلد باشید تنها با فراخوانی تصاویر دمای سطح زمین و استفاده از دستور چارت به راحتی نمودار تغییرات دما بدست می آید. در سایت کلمه کلیدی خود را جستجو کنید تا آموزش های مرتبط نشان داده شود.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من این آموزش را تهیه کردم، در حالیکه متوجه شدم از فرمول‌نویسی در آن استفاده نشده است و به کار من نمی‌آید. آیا امکان بازگشت وجه وجود دارد؟ یا دست‌کم با محصول دیگری تعویض شود که بدانم برایم کاربردی است؟

  پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای احراری و نجفی گرامی

  بنده آموزش شما را دیدم . برای استفاده از الگوریتم ها جهت محاسبه دمای زمین ، باید تصاویر لندست colection 1 level 1 را دانلود کنم یا colection 2 level 1؟

  ممنون

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   داده های collection 2 level 2 الان دمای سطح زمین را بصورت آماده دارند. از داده های لول 1 برای محاسبه دستی باید استفاده شود. اگر هدف شما مقایسه روش های برآورد دمای سطح زمین نیست بهتر است از همان پروداکت های آماده استفاده کنید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید
  در حین نصب QGIS با ارور Writinneng …… مواجه میشوم و میگه به طور موفقیت آمیز نصب نشد
  در ضمن برای استفاده از الگوریتم های این وبینار از لندست 8 colection 1 level 1 یا level2 استفاده نمایم؟

  ممنون میشوم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   برای این وبینار از داده های کالکشن 1 لول 1 باید استفاده شود. البته الان دیگر پروداکت دمای سطح زمین لندست بصورت رایگان در دسترس است. اگر با ارث انجین آشنایی دارید بصورت آماده قابل دانلود است.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید

  در سایت usgs ، تصاویر کالکشن 1 لول1 نیست که دانلود کنم.

  ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید جهت دانلود تصاویر لندست جهت بررسی دمای زمین از چه تصاویری استفاده کنم؟ البته میخوام چون این وبینار خریداری کردم از الگوریتم سینگل چنل استفاده کنم.

  پروداکت دمای سطح زمین لندست را معرفی میکنید؟
  ممنون

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   بله داده های لندست بروز شده و دیگر فرمت های سابق برای بعد از سال ۲۰۲۱ در دسترس نیست. داده های collection 2 level 2 را دانلود کنید. باند حرارتی آن معادل با دمای سطح زمین هست. فقط باید ضرایب تبدیل موجود در متادیتا بر روی باند حرارتی اعمال شده تا تبدیل به دمای سطح زمین شود. اگر با ارث انجین آشنایی دارید به راحتی قابل دانلود است.

   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up