شناسایی جزیره حرارتی شهری با استفاده از تصاویر ماهواره Sentinel-3

1,039 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

محصول آموزشی شناسایی جزیره حرارتی شهری با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل ۳ در سنجش از دور منتشر شد. در این محصول چگونگی استفاده از تصاویر سنجنده SLSTR ماهواره sentinel-3 برای شناسایی جزیره حرارتی شهری و آشکارسازی تغییرات آن در مناطق مختلف شهر تهران آموزش داده شده است. استفاده از پروداکت دمای سطح زمین روز و شب این ماهواره،…

محصول آموزشی شناسایی جزیره حرارتی شهری با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل ۳ در سنجش از دور منتشر شد. در این محصول چگونگی استفاده از تصاویر سنجنده SLSTR ماهواره sentinel-3 برای شناسایی جزیره حرارتی شهری و آشکارسازی تغییرات آن در مناطق مختلف شهر تهران آموزش داده شده است. استفاده از پروداکت دمای سطح زمین روز و شب این ماهواره، امکان پایش سریع تغییرات جزیره حرارتی شهری با فراهم می آورد. 


مشخصات محصول 

 • مدرس: امیرحسین احراری
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • نوع محصول: دانلودی
 • داده های تمرینی: ندارد
 • پیش نیاز: آشنایی با روش ثبت نام در سایت کوپرنیکوس
 • نرم افزارها: SNAP و QGIS
 • موضوع: سنجش از دور حرارتی

خرید محصول

به منظور خرید محصول آموزشی بر روی دکمه زیر 👇 کلیک کنید. پس از خرید نسبت به دانلود محصول آموزشی اقدام کنید.

 


توضیحات محصول

در این محصول آموزشی، امیرحسین احراری به آموزش شناسایی جزیره حرارتی شهر تهران با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل ۳ پرداخته است. ماهواره سنتینل ۳ سنجنده SLSTR آن برای مطالعات سنجش از دور حرارتی استفاده می شود. با وجود آنکه روش دانلود تصاویر ماهواره ای سنتینل ۳ شب و روز آموزش داده شده، با این حال شما باید با روش ثبت نام در سایت سازمان فضایی اتحادیه اروپا (کوپرنیکوس) آشنایی داشته باشید.


عناوین آموزشی

نکات آموزش داده شده در نرم افزار SNAP و تصاویر Sentinel-3 عبارت اند از:

 • روش انتخاب تصاویر حرارتی شب و روز 
 • روش فراخوانی تصاویر دمای سطح زمین 
 • روش فراخوانی تصویر شاخص NDVI
 • روش فراخوانی تصویر پوشش اراضی
 • روش فراخوانی تصویر مدل رقومی زمین
 • روش شناسایی جزیره حرارتی شهری
 • روش برش زدن تصویر
 • روش تصحیح هندسی 
 • روش میانگین گیری دمای حومه شهر
 • روش ترکیب تصویر و لایه وکتوری
 • شناسایی تغییرات جزیره حرارتی شهری در مناطق مختلف شهر

ماهواره Sentinel-3

ماهواره سنتینل ۳ از سنجنده های گوناگونی برخوردار است. در این محصول آموزشی از سنجنده SLSTR آن استفاده شده است. این سنجنده از لحاظ توان تفکیک مکانی دقت ۱ کیلومتری دارد. تصاویر این سنجنده با توان تفکیک زمانی بالا (حدودا هر ۲ روز یک بار) در دسترس است. از لحاظ طیفی حاوی باندهای حرارتی و تصاویر دمای سطح زمین بوده و علاوه بر آن، نقشه پوشش اراضی، شاخص پوشش گیاهی و مدل رقومی زمین را نیز شامل می شود. 


کاربرد سنجش از دور 

در سنجش از دور بصورت کلی از سه محدوده طیفی مرئی، مادون قرمز و مایکروویو استفاده می شود. هریک از این محدوده ها از مزایا و معایبی برخوردارند. بر همین اساس هریک از این امواج در زمینه های علمی مختلف قابل استفاده است. به عنوان مثال امواج مادون قرمز برای مطالعه کانی شناسی، رطوبت، پهنه هایآبی، آتش فشان ها، شهرها، آتش سوزی ها و غیره کاربردی است.

 

در سنجش از دور حرارتی، از امواج مادون قرمز حرارتی منتشر شده برای مطالعه پدیده های مختلف استفاده می شود. مرجع این امواج سیاره زمین است و در زمان نبود خورشید نیز پدیده ها از خود انرژی حرارتی منتشر می کنند. بر همین اساس تغییرات دمایی حاصل از پدیده های متفاوت، گویای ویژگی های درونی آن ها است. در همین راستا دمای سطحی پدیده های گوناگون معیاری برای تشخیص وضعیت آن ها در نظر گرفته می شود. 

 

یکی از کاربردهای سنجش از دور حرارتی مطالعه جزیره حرارتی شهری است. جزیره حرارتی شهری اشاره به اختلاف دمای هوای سطح شهر با مناطق مجاور آن دارد. کاربری ها، جمعیت و تغییرات اقلیمی مهم ترین عواملی است که منجر به افزایش دمای هوای سطح شهر نسبت به سایر نواحی می گردد. این اختلاف دمایی با استفاده از تصاویر ماهواره ای به خوبی قابل شناسایی و تحلیل است. 

 


منطقه مورد مطالعه

در این محصول آموزشی از تصاویر ماهواره سنیتنل ۳ برای آشکارسازی جزیره حرارتی شهر تهران استفاده شده است، به صورتی که امکان شناسایی تغییرات شدت جزیره حرارتی شهری در مناطق مختلف شهر تهران را به خوبی نمایش می دهد. تصاویر شب ماهواره سنتینل ۳ از نقش موثری در شناسایی جزیره حرارتی شهری در مناطق خشک، برخوردار است. 

در شکل مقابل، تصویر جزیره حرارتی شهر تهران برای ماهواره سینتل ۳ بصورت ترکیبی با لایه وکتوری مناطق شهر نشان داده شده است. مناطق قرمز رنگ نشان دهنده شدت بیشتر جزیره حرارتی و مناطق آبی رنگ نشان دهنده شدت کمتر جزیره حرارتی است.


خرید محصول

به منظور خرید محصول آموزشی بر روی دکمه زیر 👇 کلیک کنید. پس از خرید نسبت به دانلود محصول آموزشی اقدام کنید.

 


لینک های مفید

 1. شناسایی جزیره حرارتی شهری با استفاده از تصاویر استر
 2. شناسایی جزیره حرارتی شهری با استفاده از تصاویر لندست 
 3. سنجنده های مادون قرمز حرارتی
 4. کتاب سنجش از دور حرارتی 

 

نوشته های مرتبط :

42 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام خدمت مهندس احراری بنده میخوام مساحت اراضی به کمک تصاویر ماهواره ای محاسبه کنم.داده های فری سنتیل با توان تفکیکی ۱۰ متری هست.سوالم این است توان تفکیکی ۱۰ متر در اخر چقدر خطا میدهد به ما؟و کلا فرایند این کار شما آموزشی در سایت دارید؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   داده های ۱۰ متری ماهواره سنتینل ۲ دقتی معادل یک نقشه یک صدهزارم را دارد. در ارتباط با محاسبه سطح اراضی بله یک آموزش دانلودی در زمینه محاسبه سطح زیر کشت داریم. در بخش جستجوی صفحه اصلی سایت لطفا عبارت مساحت رو وارد کنید و تمامی محصولات تولید شده در این زمینه برای شما نمایش داده خواهد شد.

   موفق باشید

   پاسخ
 • چرا این آموزش هارو که مشابه انگلیسیش در یوتوب و … هست رو رایگان قرار نمیدید؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   آموزش هایی که در یوتیوب هست خب به راحتی و رایگان کاربران میتوانند از آن استفاده کنند و دیگر نیازی به تهیه نسخه پولی آن ندارند. ماهم از آموزش های موجود در یوتیوب ایده میگیریم اما خب دقیقا همان را اجرا نمیکنیم. به عنوان مثال در یوتیوب جزیره حرارتی شهری رو روی منطقه ای نشان داده که بسیار راحت هست و چالش جدی ایجاد نمیکنه: مانند مناطقی که اطراف شهر کاملا پوشش گیاهی است: شهر لندن. اما در این آموزش ما روش رو روی یک منطقه خشک (شهر تهران) اجرا کردیم که از تفاوت هایی نسبت به آن آموزش برخوردار است.

   برای خود من ویدیوهای یوتیوب بیشتر برای ایجاد ایده مناسب هست. مثلا در حال آماده سازی یک محصول کاربرد داده های راداری در آشکارسازی شهر هستم که تا فردا احتمالا روی سایت میره. این آموزش نمونه مشابهی در یوتیوب ندارد اما من ایده تولید چنین آموزشی رو از یک ویدیو تو یوتیوب گرفتم در حالی که اون آموزش اصلا از لحاظ روش و ساختار کاری با آنچه که بنده در این آموزش بکار بردم متفاوت هست.

   آموزش های رایگان هم در سایت ما وجود دارد که بسیار قوی تر از ویدیوهای یوتیوب هست. آموزش های رایگانی که در سایت منتشر کردیم مانند دوره اصول سنجش از دور کانادا، کارگاه آنلاین گوگل ارث انجین، دوره آموزشی envi کاربردی نمونه مشابهی در یوتیوب ندارد. در ادامه نیز آموزش های رایگان بسیار قوی تری نیز منتشر خواهد شد که در حال آماده سازی آنها هستیم.

   با این حال هریک از کاربران که از محصول تهیه شده ناراضی باشند و اطلاع دهند ما هزینه پرداختی آنها رو باز میگردانیم.

   موفق باشید

   پاسخ
 • حامد حیدری
  1398-10-14 4:00 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  من برای استخراج جزایر حرارتی تصاویر سنتینل ۳ slstr را دانلود کردم.
  و با تصاویر در snap و Qgis پردازش انجام دادم.
  دو تا سوال دارم
  اول اینکه چرا داخل گوگل ارث انجین سنجنده slstr نیست
  دوم اینکه بین نتایجی که Qgis حاصل شد از سنجنده slstr تفاوت دما در زمان و مکان مشابه زیاد بود با نتایجی که در گوگل ارث انجین در ماهواره مودیس حاصل شد.
  یه سوال دیگه سنجنده slstr دما سطح زمین را برداشت میکند یا دمای اتمسفر؟ و اینکه ابری بودن هوا تاثیری در نتایج دارند؟
  چون من با سنجنده SLSTR در زمستان داده های دمایی در اصفهان به دست اوردم که با واقعیت در سطح زمین همخوانی نداشت، مثلا حداقل دما منفی بیست یا منفی بیست و پنج

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   داده های جدید به مرور به گوگل ارث انجین اضافه می شود.

   این سنجنده دمای سطح زمین را برداشت می کند.

   وجود مقادیر غیر عادی بدلیل مشکل bad pixels هست که ممکنه برخی از پیکسل ها مقادیر نا متعارفی بگیرند. بهتر هست تنها به یک پیکسل خاص برای اعتبارسنجی محدود نکنید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  من یک سوال دارم اینکه وقتی تصویر سنتینل رو در SNAP اد میکنم اصلا نمییتونم منطقه مورد مطالعه م رو پیدا کنم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   می توانید شیپ فایل منطقه مورد مطالعه را باز کنید تا دقیقا منطقه مورد مطالعه تعیین شود.

   موفق باشید

   پاسخ
   • خیلی ممنونم اما زمان اد کردن شیپ فایل منطقه این ارور رو دارم
    the vector was loaded successfully but no part located within the sense boundaries
    سرچ کردم برای این ارور گفته بود مختصات جغرافیایی مشکل دارد و حتی تو سایت گفته بود باید به UTM تغییر کند که من هم انجام دادم باز همین پیغام رو دارم
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
    باتشکر

    پاسخ
    • تصاویر ماهواره ای سنتینل ۳ باید تصحیح هندسی شود. پس از تصحیح هندسی می توانید شیپ فایل منطقه را با آن تطابق دهید.

     این خطا نشان می دهد که شیپ فایل منطقه مورد مطالعه شما بصورت کامل با تصویر منطبق نیست. یعنی تصویر ماهواره ای دانلود شده بصورت کامل منطقه مورد مطالعه را پوشش نمی دهد به همین دلیل این خطا نمایش داده شده است.

     موفق باشید

     پاسخ
 • سلام با نرم افزار snaap , qgisاشنایی ندارم .کاش در اینوی و جی آی اس بود اموزشتون و اینکه پردازش مربوط به qgisرو میشه با gis انجام بدیم؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   بله امکان پذیر است. در حال حاضر بهترین نرم افزار برای پردازش داده های ماهواره ای سری سنتینل، نرم افزار اسنپ هست. به همین دلیل از اسنپ استفاده شده. بخش های qgis آن را می توانید داخل نرم افزار arcgis هم انجام دهید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • امیرحسین
  1399-03-11 7:59 ب.ظ

  با سلام و عرض خسته نباشید
  در محاسبه جزیره حرارتی آیا داده های Sentinel 3 دقیق تر هستند یا landsat 8 و چه تفاوتی ایجاد می کنند؟؟؟؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   در صورتی که برای روز جزیره حرارتی را بخواهید محاسبه کنید داده های لندست دقیق تر است اما برای مطالعات شب و استخراج جزیره حرارتی شهری در مناطق خشک استفاده از داده های سنتینل ۳ توصیه می شود.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام مهندس چرا هر کاری میکنم تصاویر سنتینل ۳ رو برای بدست آوردن جزایر حرارتی subset کنم به این errorبر میخورم که
  An error occurred while creating the porduct subset cannot construct data buffer
  و نمی توانم کار رو ادامه بدم

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   تمامی پلاگین ها را بروز رسانی کنید و از آخرین نسخه نرم افزار اسنپ استفاده نمایید.
   أدرس ورودی و خروجی ها را نیز تغییر دهید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام

  در حال حاضر امکان دانلود تصاویر سنتینل ۳ وجود دارد؟

  پاسخ
 • سلام
  در فایل جزیره حرارتی به کلوین محاسبه شده، میشه لطفا نحوه محاسبه به درجه سانتی گراد هم توضیح بدین که به چه شکل هست؟
  ممنون

  پاسخ
 • سلام
  میشه نحوه تبدیل کلوین به سانتی گراد برای جزیره حرارتی در سنتینل توضیح بدین.
  ممنون

  پاسخ
 • با سلام و عرض ادب
  ابتدا از مطالب و ویدیوهای پرمحتوایی که در اختیار قرار می دهید تشکر میکنم
  من میخواستم این محصول را تهیه کنم سوالی داشتم و آن این است که آیا برای منطقه موردمطالعه من که تالاب گاوخونی اصفهان است و منطقه خشک محسوب می شود برای استخراج دمای سطح زمین با دقت ۳۰ متر یا ۲۵۰ متر ماهواره سنتینل-۳ مناسب هست یا لندست ۸؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   اگر از لندست ۸ استفاده کنید دقت محاسبات شما بالاتر خواهد بود. البته فقط توان تفکیک مکانی در این جا مطرح نیست. باید الگوریتم مورد استفاده برای برآورد دما رو هم در نظر داشته باشید.
   برخی از الگوریتم ها دقت محاسباتی بالاتر و برخی دیگر دقت محاسباتی پایین تری دارند.
   مزیت پروداکت های آماده ای چون تصاویر سنتینل ۳ معمولا دقت برآورد دمایی شون بالاتر از تصاویر لندست است. این به دقت رادیومتریکی پروداکت ها بر میگیرده.

   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام خدمت جناب مهندس , بنده طبق اموزش پیشرفتم اما قسمتی که می خواهم دیتا را برای شب و روز دانلود کنم در سایت copernicus در حال pending می رود و حالت انتظار می ماند,این اتفاق طبیعی هست؟ و چقدر زمان می برد تا فایل قابل دانلود شود؟
  و یک سوال دیگه اونم من برای محدوده 1399 تا 1400 رو برای مطالعه انتخاب کردم ولی نتیجه فضای کوچکتر و حجم فایل دانلودی بسیار کوچک تر می باشد این موضوع ایرادی در نتیجه کار ایجاد نمی کند ؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   خیر نبايد طولانی شود. تاریخ های دیگر را برای مکان های متفاوت تست کنید.
   تصویر دانلودی باید منطقه مورد مطالعه شما به همراه باندهای مورد انتظار رو پوشش بده در غیر این صورت تصویر درست نیست.

   موفق باشید

   پاسخ
   • سلام مهندس وقت بخیر من دقیقا طبق آموزش شما پیش رفتم و از سایت مورد نظر میخواستم تصویر دانلود کنم ک خیلی خیلی حجمش پایین هست
    و میارم تو نرم افزار اسنپ هیچ پردواکتی رو برای من نمیاره لطفا راهنماییم کنید
    پروداکت تو قسمت باندش فقط lst دیگه بقیه پروداکت ها رو نداره

    پاسخ
    • با سلام و احترام

     تصویر ماهواره ای سنتینل ۳ رو از سایت sentinel data hub دانلود نمایید.
     به نوع پروداکتی که بنده انتخاب کردن دقت کنید و دقیقا همان پروداکت دانلود شود.
     برای تاریخ های دیگر را نیز تست کنید.

     موفق باشید

     پاسخ
 • مصطفی طحانی
  1400-06-25 11:15 ب.ظ

  سلام آموزشتون با Qgisهس؟من با gis کار کردم مشکل ایجادنمیکنه؟

  پاسخ
 • sepideh azizi
  1400-08-27 6:44 ب.ظ

  سلام آقای مهندس
  میخاستم بدونم چطور میشه تو ورژن 3.22 zonal statistic رو فعال کرد من از طریق پلاگین ها چیزی تحت این عنوان پیدا نکردم

  پاسخ
 • علی کاوه
  1400-10-10 8:31 ب.ظ

  با سلام

  من سعی دارم تصویر سنتینل 3 رو دانلود کنم، ولی راهی نیست که میزان ابر رو هنگام دانلود تعیین کنیم که چند درصد باشه؟
  در مقالات میبینم که نوشتن فلان تصویر سنتینل 3 ما مثلا 5 درصد ابر داشت.

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   معمولا در سایت ها برای دانلود تصاویر فیلتر ابر برای برخی از تصاویر گذاشته میشه اما برای سنیتنل ۳ من چنین چیزی رو تا کنون ندیدم. در ارث انجین می توان کدنویسی کرد و میزان ابر را برآورد نمود.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام. من داده های بازتاب سطحی (SR) را دانلود کردم ولی به فرمت nc هست. چطوری باید در snap بازشون کنم؟

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  آیا امکان محاسبه و ترسیم میانگین دمای سطح زمین در مثلا 5 سال اخیر برای شهر تهران با استفاده ار سنجش دور وجود دارد؟ اگر بله چگونه؟ شما آموزشی در این خصوص سراغ دارید؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   بله وجود دارد. اگر تکنیک های پایه ای کار با گوگل ارث انجین رو بلد باشید تنها با فراخوانی تصاویر دمای سطح زمین و استفاده از دستور چارت به راحتی نمودار تغییرات دما بدست می آید. در سایت کلمه کلیدی خود را جستجو کنید تا آموزش های مرتبط نشان داده شود.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  آموزش فوق برای استفاده در مقالات هم کاربردی است؟

  پاسخ
 • مهرانگیز
  1402-05-02 12:21 ق.ظ

  سلام وقت بخیر من این محصول رو خریدم مطالب بسیار مفید بود فقط قسمت آخر وقتی تصاویر رستر رو برش می زنم مرز مناطق به زیر تصاویر برش خورده رستر قرار می گیره
  علتش رو نمی دونم چیه
  لطفاً راهنمایی بفرمایید
  چون نمی تونم ادامه کار رو انجام بدم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up