آموزش جامع کار با داده های ماهواره ای در نرم افزار ArcGIS

3,841 بازدید

بالاترین کیفیت محصولات

بالاترین امنیت خرید

خرید و دانلود آنی

پشتیبانی بسیار سریع

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

مجموعه آموزش جامع کار با تصاویر ماهواره ای نخستین مجموعه ای است که در ایران و حتی در سطح دنیا در 36 ساعت آموزش کاربردی بدون نیاز به نرم افزارهای جانبی به شما می آموزد که همه کارهای پردازش تصاویر ماهواره ای را در محیط نرم افزار ArcGIS انجام دهید.

آموزش ها در 21 جلسه و همراه با داده های تمرینی است و توسط دکتر عبدی با بیانی ساده تدریس شده است.

برای دسترسی به سایر آموزش های دکتر عبدی بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

آموزش نرم افزار ArcGIS – سطح اول و دوم

آموزش نرم افزار ArcGIS – سطح سوم

توجه: این آموزش دارای کد فعالسازی بوده که بر روی سه سیستم قابلیت اجرایی دارد و پس از خرید توسط مدرس برای شما ارسال می شود.

زمان: 36 ساعت

فرمت آموزش : ویدئو

حجم فایل : 20 گیگ

بعد از انتشار مجموعه آموزشی ArcGIS پایه (سطح یک و دو)، اینک هدف تهیه و انتشار مجموعه ه­ای پیشرفته در سطوح مختلف می ­باشد که به آموزش موضوعات علمی و کاربردی در زمینه ­های تخصصی گوناگون، در سطح آکادمیک و سازمانی برای دانشجویان و کارشناسان متخصص می ­پردازد. سطح چهار این مجموعه آموزشی به موضوعات مهم و کاربردی چون مدلسازی، کار بر روی داده ­های ماهواره ­ای به منظور استخراج اطلاعات، برای استفاده­ های گوناگون می ­پردازد.

چنانچه در سطوح پایه ArcGIS هم اشاره شد، یکی از منابع مهم تهیه و استخراج داده­ های مورد نیاز ArcGIS، داده ­های سنجش از دور شامل تصاویر ماهواره ­ای و عکس­ های هوایی هستند. با توجه به اینکه در حال حاضر، آمارهای مختلف حاکی از آنست که بیشترین کاربران تصاویر ماهواره ­ای در دنیا کاربران GIS هستند، ESRI در نسخه­ های جدید ArcGIS ابزارها، توابع و قابلیت­های متعددی به منظور آماده سازی، بارزسازی و طبقه ­بندی تصاویر ماهواره ­ای به محیط این نرم افزار اضافه کرده است. چنانچه ابزاری نیز موجود نباشد، امکان ایجاد آن از طریق برنامه نویسی به کمک مدل بیلدر و پایتون در محیط ArcGIS فراهم شده است که شمار مهمی از آنها در این مجموعه به کاربر آموزش داده می­ شوند.

با توجه به اینکه منابع جامعی برای کار روی داده­ های ماهواره ای در محیط ArcGIS وجود ندارد، لذا بسیاری از کاربران مجبور به انتقال داده ­ها به محیط ­های دیگر هستند که خود مشکلاتی به همراه دارد. حال آنکه قابلیت­ های گسترده ArcGIS مانند ابزارهای ArcToolbox، زنجیره توابع Image Analysis و نوار ابزارهای متعدد، همچنین محیط مدل بیلدر و پایتون امکان کار صفر تا ۱۰۰ روی تصاویر ماهواره­ ای را به کاربر می­ دهند.

در این مجموعه آموزشی نمونه­ های متعددی از این قابلیت­ ها به کاربر آموزش داده می­ شود که نه تنها برای کار روی تصاویر ماهواره­ ای بلکه برای بسیاری از آنالیزها و مدل سازی­ ها در محیط ArcGIS مفید است. بنابراین اگر شما از آن دسته افراد علاقمند به برنامه نویسی تصویری و توسعه ابزارهای ArcGIS با استفاده از ModelBuilder هستید، مثال­ های کاربردی و فراوانِ این مجموعه آموزشی، یک فرصت فوق­ العاده خواهد بود

مجموعه آموزشی سطح چهار ArcGIS حاوی شش حلقه DVD، جمعا ۳۶ ساعت آموزش مفید در بیست و یک جلسه است که موضوعات بسته به هدف و مراحل کار بر روی داده ­ها و تصاویر ماهواره ­ای در سه بخش کلی تقسیم­ بندی شده ­اند:

 • بخش یک (۱۲ ساعت): در این قسمت ابتدا کاربر با مدل سازی و برنامه ­نویسی تصویری و همچنین نحوه ایجاد ابزار در محیط ModelBuilder آشنا می ­شود که خود مقدمه ­ای برای ایجاد ابزارهای مورد نیاز کاربر مخصوصاً در مراحل آماده ­سازی و بارزسازی­ های تصاویر است. سپس کاربر با مفاهیم سنجش از دور، اصطلاحات موردنیاز، روش­ها و منابع مهم دریافت تصاویر ماهواره ­ای و عکس­های هوایی بصورت عملی آشنا می ­شود و ضمن آشنایی با فراخوانی تصاویر سنجنده ­های مختلف (اپتیکی، حرارتی و راداری) و فرمت­ های مختلف، نحوه انجام تصحیحات رادیومتریک، اتمسفری، هندسی، ارتفاعی و توپوگرافی را در محیط ArcGIS فرا می­ گیرد.

لازم به ذکر است که داده ­های هدف در این مجموعه شامل تمامی تصاویر ماهواره ­ای با قابلیت دسترسی آزاد (Landsat (TM, ETM+, OLI, TIRS), Sentinel, ASTER, MODIS Products, PALSAR, CORONA) و عکس­های هوایی رنگی با تفکیک مکانی بسیار بالا برای کاربران در ایران است.

 • بخش دوم (۱۲ ساعت): در این بخش کاربر بصورت مبسوط با روش­ها و تکنیک­های مختلف بارزسازی­ های طیفی، بارزسازی­ های مکانی و بارزسای­ های رادیومتریک روی انواع تصاویر ماهواره­ای مختلف بسته به کاربردهای مختلف در محیط ArcGIS آشنا می­شود. در این بخش ضمن استفاده از قابلیت­های بخش­های مختلف ArcGIS بسیاری از تکنیک­ها از طریق ایجاد ابزار به کمک مدل بیلدر آموزش داده می­شوند.

 

 • بخش سوم (۱۲ ساعت): در این بخش کاربر با الگوریتم ­های مختلف طبقه ­بندی تصاویر ماهواره ­ای آشنا می­ شوید که در دو دسته کلی شامل طبقه­ بندی­ های پیکسل-مبنا و طبقه­ بندی­ های آبجکت-مبنا دسته ­بندی شده ­اند که هم برای استخراج اطلاعات از تصاویر ماهواره ای و هم عکسهای هوایی پیش بینی شده ­اند. در این بخش کاربر با سه مرحله اساسی استخراج اطلاعات بر مبنای سیستم USGS بصورت علمی و استاندارد بطور کامل آشنا می ­شود. ضمن اینکه روش­های مختلف آماری تهیه نقشه ­های واقعیت زمینی در محیط ArcGIS و ارزیابی­ های درستی­ استخراج اطلاعات را بطور کامل فرا می­ گیرد. همچنین پس­ پردازش­های کاربردی لازم روی داده ­های استخراج شده، آموزش داده شده ­اند تا امکان بکارگیری داده­های استخراج شده در تحلیل­های مکانی و زمانی فراهم شود

مهمترین ویژگی های مجموعه سطح چهارم ArcGIS
– یک مجموعه منحصر بفرد که فاقد نمونه مشابه داخلی یا خارجی می باشد مخصوصا برای استفاده کنندگان ArcGIS با قیمت بسیار مناسب
– افزایش خلاقیت و توانایی کاربران در توسعه ابزارها و مدلهای ArcGIS با تکیه بر روی داده های رستری
– آموزش طریقه ایجاد ده ها ابزار کاربردی برای پیش پردازش و پردازش داده های ماهواره ای و ارسال آنها همراه مجموعه برای استفاده کنندگان این مجموعه
– طریقه دانلود انواع تصاویر ماهواره ای از پایگاههای معتبر و همچنین معرفی برنامه TerraIncognita در دانلود عکس های هوایی و تصاویر با کیفیت بالا با کاربرد در ArcGIS
– آموزش پردازش ها و روش های کاربردی تر در آماده سازی و پردازش تصاویر ماهواره ای در ArcGIS
– آشنایی کامل با قابلیت های قطعه بندی و طبقه بندی تصاویر و عکس های هوایی در ArcGIS
– در تهیه این مجموعه استفاده طیف وسیعی از کاربران با تخصص های مختلف در نظر گرفته شده است بطوری که امکان انجام کامل پروژه های استخراج اطلاعات از تصاویر و عکس ها برای دانشجویان (پروژه و پایان نامه) و کارشناسان بخش اجرا را فراهم می سازد.
– مبنای آموزش تعدادی از تصاویر سنجنده های پرکاربرد هستند ولی آموزش به گونه ای است که اگر با تصاویری خارج از مجموعه هم سروکار داشتید بتوانید به راحتی آنها را بکار بگیرید.
– قرار دادن کاربر در فضای واقعی پروژه و ارائه تمرینات آموزشی در پایان هر جلسه آموزشی برای ارتقای توانایی کاربران در استفاده از داده ها و روش های مختلف

اسلایدهای آموزش

متخصصین و دانشجویان عزیز قبل از تهیه این پکیج می توانند اسلایدها و مواردی که در این مجموعه تدریس شده را با جزئیات کامل مشاهده کنند.

برای دانلود بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود اسلایدها

قسمتی از جلسه بیستم آموزش بخش سوم سطح چهارم ArcGIS

قسمتی از جلسه دهم آموزش بخش دوم سطح چهارم ArcGIS

محصولات مرتبط :

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمدی جعفر
  1400-09-09 6:04 ب.ظ

  با سلام به موضوعات تفسیر عکسها و تصاویر ماهواره ای و موضوعات مرتیط با کشاورزی و منابع طبیعی علاقمند لطفا از تازه های ان مرا آگاه سازید.باتشکر دکتر جعفر محمدی

  پاسخ
 • akbar mansoori
  1401-12-20 1:49 ق.ظ

  سلام
  من آموزش رو تهیه کردم وفعالسازی تمودم اما الان ویندوز عوض کردم غیرفعال شده کجا ست پشتیبانی؟ودرضمن جلسه16 و 19 و21 اصلا اجرا وپخش نمیشه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up