نرم افزار نرم افزار Terrset

دانلود نرم افزار IDRISI TERRSET 2020 – به همراه راهنمای نصب

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط امیرحسین احراری

نرم افزار IDRISI TERRSET 2020 به همراه راهنمای نصب منتشر شد. در این بخش شما می توانید به آخرین نسخه نرم افزار IDRISI TERRSET در سال ۲۰۲۰ میلادی دسترسی داشته باشید. به همراه فایل نرم افزار راهنمای نصب آن نیز بصورت ویدیویی قرار داده شده است.


نرم افزار TERRSET

نرم افزار IDRISI TERRSET یک سیستم مدل سازی و پایش پدیده های مکانی سیاره زمین است. در این نرم افزار با استفاده از تصاویر ماهواره ای و داده های مکانی به همراه ابزارهای پردازش تصویر و تحلیل های مکانی GIS امکان مدل سازی و پایش تغییرات اکوسیستم های سطح زمین به خوبی فراهم شده است. نرم افزار TERRSET بهترین نرم افزار برای مدل سازی های زیست محیطی با استفاده از داده های ماهواره ای و مکانی است. در صورتی که علاقه مند به انجام کارهای مدل سازی در سنجش از دور و GIS هستید نرم افزار IDRISI TERRSET بهترین گزینه است.


مدل های نرم افزار IDRISI TERRSET

 • مدل ساز تغییرات مکانی (Land Change Modeler): این مدل برای آشکارسازی تغییرات مکانی پدیده ها در تصاویر ماهواره ای استفاده می شود. با استفاده از مدل LCM شما می توانید تغییرات مکانی پدیده ها در طول زمان رو اندازه گیری کرده و بر اساس آن وضعیت آینده کاربری رو پیش بینی نمایید. قابلیت پیش بینی از جمله مزایایی است که در بسیاری از نرم افزارها بصورت کاربر پسند در دسترس نیست. مدل LCM شامل ابزارهای مکانی است که از آن برای ارزیابی وضعیت گازهای گل خانه ای و جنگل زدایی در ارتباط با تغییر اقلیم نیز استفاده می شود.
 • مدل ساز تنوع گونه ها و زیست بوم ها (Habitat and Biodiversity Modeler): این مدل برای ارزیابی و تحلیل زیست بوم ها و چشم اندازها (مناظر) و تنوع گونه ها استفاده می شود. همچنین در این مدل ابزارهایی جهت ارزیابی پراکندگی گونه ها در سطح محیط زیست فراهم آورده شده است.
 • مدل ساز GeOSIRIS: این مدل برای ارزیابی اقتصادی اثرات جنگل زدایی و گسترش گازهای گل خانه ای طراحی شده است.
 • مدل سازی خدمات اکوسیستم(Ecosystem Services Modeler): از این مدل برای ارزیابی ارزش های گوناگون خدمات اکوسیسنمی مانند تصفیه آب، باد، انرژی و غیره استفاده می شود. 
 • مدل ساز روندهای زمین (Earth Trends Modeler): شامل ابزارهایی برای تحلیل سری زمانی تغییرات با استفاده از تصاویر ماهواره ای است. عموما از این مدل ساز برای تحلیل سری های زمانی چون دما، بارش و مولفه های اقلیمی و گیاهی استفاده می شود. 
 • مدل سازی تغییر اقلیم (Climate Change Adaption Modeler): ابزاری است که از آن برای مدل سازی تغییرات اقلیمی و پیش بینی آینده وضعیت آب و هوایی استفاده می شود. با استفاده از این مدل امکان ارزیابی اثرات تغییر اقلیم بر روی افزایش سطح دریاها، توزیع محصولات زراعی و تنوع گونه ها در اکوسیستم های مختلف فراهم می شود. 
 • ابزارهای GIS: در این نرم افزار ماژول GIS امکان دسترسی به انواع ابزارها و تکنیک های کاربردی GIS به منظور آماده سازی و استفاده از داده ها در مدل سازی فراهم شده است. این ابزارها امکان کار و مدیریت داده های وکتوری و رستری را در انواع مدل ها فراهم می کند. 
 • ابزارهای پردازش تصاویر ماهواره ای: یکی دیگر از ماژول های مهم در نرم افزار TERRSET بخش Image Processing آن است که تمامی ابزارهای لازم برای پیش پردازش، پردازش و پس پردازش تصاویر ماهواره ای برای استفاده از این داده ها در مدل سازی های زیست محیطی را فراهم کرده است. 


مزایای نرم افزار IDRISI TERRSET

مهم ترین مزایای این نرم افزار عبارت اند از:

 • کاربردی برای مدل سازی های زیست محیطی
 • آشکارسازی تغییرات و پیش بینی آینده
 • ترکیب سنجش از دور و GIS
 • دسترسی به الگوریتم های پیشرفته سنجش از دور
 • محیط گرافیکی 
 • سادگی و کاربر پسند بودن
 • حجم کم نرم افزار

کمتر نرم افزاری مانند IDRISI TERRSET به شکلی حرفه ای به ترکیب سنجش از دور و GIS پرداخته است. دستورات و الگوریتم های موجود در این نرم افزار به حدی ارزشمند است که در هیچ یک از نرم افزارهای بزرگ و سامانه های پردازشی در دسترس نیست. عموم نرم افزارهای موجود در سنجش از دور تاکید بر روی کاربرد مشخصی ندارند و فقط یک سری دستورات مهم پردازشی و تکنیکی را در اختیار کاربران قرار می دهد اما این در حالی است که نرم افزار IDRISI TERRSET با تاکید بر روی مسائل زیست محیطی مهم جهانی امکان استفاده هدفمند از تصاویر ماهواره ای برای مطالعه مسائل زیست محیطی را به خوبی فراهم کرده است. دانلود نرم افزار 

به منظور دانلود نرم افزار IDRISI TERRSET از طریق گزینه زیر اقدام نمایید. راهنمای نصب نیز به همراه فایل نصبی قرار داده شده است. 


 

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تمایل به تدریس و تولید آموزش و کسب درآمد دارید لطفا بر روی دکمه زیر کلیک کنید و فرم را پر کنیدپر کردن فرم همکاری در تهیه ویدئوهای آموزشی
+ +