سنجش از دور راداری محصولات دانلودی

آموزش دانلود تصاویر ماهواره ای راداری SAR رایگان – کاربردی برای پروژه های سنجش از دور

آموزش دانلود تصاویر راداری
امیرحسین احراری
نوشته شده توسط امیرحسین احراری

محصول آموزش روش دانلود تصاویر ماهواره ای راداری (SAR) در سنجش از دور منتشر شد. در این محصول آموزشی، روش دانلود انواع داده های راداری کاربردی برای انجام پروژه های سنجش از دور آموزش داده شده است. با استفاده از این آموزش شما با روش دانلود تصاویر راداری، داده های ارتفاع سنجی و مدل های رقومی زمین آشنا خواهید شد. داده های راداری اطلاعات با ارزشی را در ارتباط با ویژگی های فیزیکی سطح زمین و پدیده های آن فراهم می کنند.


مشخصات محصول 

 • مدرس: امیرحسین احراری
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • قیمت: ۳۹۹۰۰ تومان 
 • نوع محصول: دانلودی
 • داده های تمرینی: ندارد. 
 • پیش نیاز: ندارد. 
 • نرم افزار: ندارد.
 • موضوع: سنجش از دور راداری

توضیحات محصول

در این محصول آموزشی، امیرحسین احراری، روش دانلود تصاویر راداری کاربردی در پروژه های سنجش از دور را آموزش داده است. در همین راستا، مراجع مهم دانلود داده های راداری، چگونگی ثبت نام و روش دانلود داده های آنها معرفی شده است. در همین راستا روش دانلود تصاویر ماهواره ای sentinel-1، ماهواره alos palsar، سنجنده srtm و داده های altimetry بررسی شده است.


عناوین آموزشی 

نکات آموزش داده شده در ارتباط با دانلود داده های راداری عبارت اند از:

 1. روش دانلود تصاویر sentinel-1
 2. روش دانلود تصاویر alos palsar1
 3. روش دانلود مدل رقومی srtm
 4. روش دانلود مدل رقومی زمین ۱۲ متری
 5. روش دانلود مدل رقومی زمین ۳۰ متری
 6. روش دانلود داده های ارتفاع سنجی راداری

ماهواره Sentinel-1

سنتینل ۱، ماهواره راداری از سری ماهواره های سری سنتینل است. این ماهواره در باند c بصورت dual polarisation تصویر برداری می کند. ماهواره سنتینل ۱ از توان تفکیک زمانی ۵ تا ۶ روزه برخوردار بوده و دارای توان تفکیک مکانی ۱۰ متری است. داده های ماهواره سنتینل ۱ بصورت رایگان عرضه شده و در زمینه کاربرد تولید نقشه های کاربری اراضی، کشاورزی، شهری، توپوگرافی و مخاطرات طبیعی کاربردی است.


ماهواره Alos-Palsar1

Alos-Palsar1 یکی از کاربردی ترین ماهواره های راداری سنجش از دور است. این ماهواره با قابلیت تصویر برداری در باند L با استفاده از قطبش های گوناگون را فراهم آورده است. توان تفکیک زمانی این ماهواره به صورتی است که هر ۲۴ روز یکبار یک تصویر راداری با دقت ۱۲ متر را برداشت کند. باند L یکی از مهم ترین باندهای رادار در مطالعات کشاورزی، پوشش گیاهی و بیومس است. 


سنجنده SRTM

شاتل راداری srtm نیز از قابلیت تولید مدل های رقومی زمین (DEM) برای مناطق مختلف زمین برخوردار است. این سنجنده با استفاده از امواج راداری نسبت به تولید مدل های ارتفاعی زمین اقدام می نماید. در حال حاضر جدیدترین مدل رقومی زمین که بصورت آماده عرضه میشود مربوط به این شاتل راداری است که از دقت ۳۰ متر برخوردار است. 


کاربرد سنجش از دور

سنجش از دور مایکروویو به دو دسته مایکرویو غیر فعال و مایکرویو فعال (رادار) تقسیم بندی می شود. در سنجش از دور راداری از امواج مایکرویو مصنوعی برای آشکارسازی پدیده های متفاوت استفاده می شود. سنجنده های راداری از مزیت های متعددی در مطالعه زمین برخوردارند. بزرگترین مزیت آنها عدم تاثیر اتمسفر در تصویربرداری از پدیده ها به همراه حساسیت بالا نسبت به ویژگی های فیزیکی پدیده ها است. 

 

داده های سنجش از دور مایکرویو فعال به دو دسته تصاویر و داده های رقومی تقسیم بندی می شوند. ماهواره های تصویربرداری چون سنتینل ۱ اقدم به تولید داده های راداری رستری از سطح زمین می کنند. این در حالی است که سنجنده های ارتفاع سنج altimetry بصورت نقطه ای و رقومی داده ها را برداشت می نمایند. 

 

تصاویر سنتینل ۱ عموما در زمینه تولید مدل رقومی زمین، رطوبت خاک، سیل و کاربری اراضی استفاده می شود. این در حالی است که تصاویر alos palsar عموما در زمینه مطالعات کشاورزی کاربرد دارند. داده های سنجنده های ارتفاع سنجی نیز برای اندازه گیری تغییرات تراز سطح آب های آزاد استفاده می شود. 


سایت های دانلود داده ها

 1. وب سایت USGS
 2. وب سایت earthdata
 3. وب سایت alaska

 


خرید محصول 

به منظور خرید محصول آموزشی بر روی گزینه زیر کلیک کنید. سپس از خرید نسبت به دانلود محصول آموزشی اقدام کنید.

 


لینک های مفید


 

 

10 دیدگاه

 • با سلام و تشکر
  برای دریافت تصاویر ماهواره envisat سنجنده ASAR از چه سایتی میشه تهیه کرد ؟
  با سپاس

 • سلام آقای احراری
  من ماهواره آلتیمتری رو خیلی متوجه نمیشم که چه تفاوتی با ماهواره تصویربرداری داره. براش مقاله خوندم هم چیزی متوجه نشدم. اینکه ماهیت عددی داره، این که براش رزولوشن مکانی ذکر نمی شه. همین محصول سایت این سوالات روپاسخ میده؟ لطفا راهنمایی کنید.
  خیلی ممنون

  • با سلام و احترام

   سنجنده های آلتیمتری به عنوان یک ارتفاع سنج استفاده می شوند. برداشت داده های این سنجنده ها بصورت تصویری نیست بلکه ماهیت برداشت بصورت نقطه ای است.
   جزییات دقیقی در ارتباط با توان تفکیک مکانی این سنجنده ها نمیدانم اما پیشنهاد میکنم لینک زیر را مطالعه کنید: وارد بخش tutorial آن شوید.
   http://www.altimetry.info/toolbox/

   موفق باشید

 • یک خواهش دیگم داشتم. لطف می کنید برای کسانی که چندین محصول رو تا الان از سایت تهیه کردن کد تخفیف اختصاصی در نظر بگیرین که برای بار بعد که خواستن محصولی رو خریداری کنن از این کد مختص خودشون استفاده کنن؟ البته هر کی برای خودش محصول رو تهیه میکنه و ادعایی نباید داشته باشه ولی همین خودش یه تشویق میشه براش. ممنون میشم این نکته رو درنظر بگیرین.
  خیلی متشکر از آموزشهاتون

  • ممنون از پیشنهاد شما. البته ما به صورت متناوب همیشه فروش های ویژه با تخفیف را ایجاد میکنیم. ولی پیشنهاد شما رو هم بررسی خواهیم کرد.
   با سپاس از شما.

   موفق باشید

 • با سلام و احترام
  من آموزش دانلود dem از alos palsar رو تهیه کردم و یه سوال دارم: اگر محدوده انتخابی نسبتا بزرگ باشه (مثلا پهنه ساختاری البرز) در اونصورت وقتی با استفاده از draw box محدوده رو رسم و مشخص میکنم، یک سری کادرهای آبی به عنوان نتایج جستجوی سایت نشان داده میشه که تمام محدوده مورد نظر من رو پوشش نمیدن. آیا این یعنی من اگر دانلود کنم فقط اطلاعات داخل اون کادرهای آبی رو دانلود کردم یا نه ربطی نداره و داده های کل محدوده ای که رسم کردم و مورد نظرم هست رو میگیرم؟ منظورم اینه که پوشش ندادن کل محدوده مورد نظرم توسط کادرهای مربعی آب رنگ مانع از دریافت داده های کل محدوده ام نمیشه؟ ممنونم راهنمایی کنید.

  • با سلام و احترام

   اون کادرهای آبی نشان دهنده فریم های موجود از ماهواره مورد نظر است. در صورتی که منطقه مورد مطالعه شما بزرگتر از آن فریم ها هست باید چند فریم رو دانلود کرده و سپس موزاییک کنید.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تمایل به تدریس و تولید آموزش و کسب درآمد دارید لطفا بر روی دکمه زیر کلیک کنید و فرم را پر کنیدپر کردن فرم همکاری در تهیه ویدئوهای آموزشی
+ +