سنجش از دور راداری محصولات دانلودی نرم افزار SNAP

تولید نقشه مناطق سیل زده با استفاده از تصاویر راداری Sentinel-1 – در نرم افزار SNAP

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط امیرحسین احراری

محصول تخصصی شناسایی مناطق سیل زده با استفاده از تصاویر راداری ماهواره sentinel-1 در نرم افزار SNAP منتشر شد. در این محصول، روش استفاده از تصاویر راداری sentinel-1 در نرم افزار تخصصی SNAP به منظور تولید نقشه مناطق سیل زده جنوب کشور آموزش داده شده است. در میان روش های کاربردی برای شناسایی مناطق سیل زده استفاده از داده های راداری از اهمیت بالایی برخوردار است و امکان شناسایی دقیق تر را فراهم می آورد.


مشخصات محصول 

 • مدرس: امیرحسین احراری
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • قیمت:7۹۹۰۰ تومان
 • نوع محصول: دانلودی
 • داده های تمرینی: ندارد
 • پیش نیاز: آشنایی با روش دانلود تصاویر Sentinel-1
 • موضوع: کاربرد سنجش از دور راداری در شناسایی مناطق سیل زده
 • نرم افزار: SNAP

توضیحات محصول 

در این محصول آموزشی، امیرحسین احراری به آموزش شناسایی مناطق سیل زده با استفاده از تصاویر ماهواره ای راداری پرداخته است. تصاویر راداری رایگان ماهواره سنتینل ۱ به عنوان داده های آموزش استفاده شده است. درحالی که روش انتخاب تصاویر کاربردی برای این پروژه آموزش داده شده اما با این حال شما باید نسبت به چگونگی ثبت نام و دانلود تصاویر ماهواره ای سنتینل ۱ از سایت سازمان فضایی اتحادیه اروپا آشنایی داشته باشید.


عناوین آموزشی

نکات آموزش داده شده در نرم افزار SNAP و تصاویر sentinel-1 عبارت اند از:

 1. روش انتخاب تصاویر راداری مورد نیاز
 2. روش فراخوانی تصاویر راداری
 3. روش برش زدن مکانی و طیفی تصاویر راداری
 4. روش استخراج اطلاعات مداری داده های راداری
 5. روش حذف نویزهای تصاویر راداری
 6. روش تصحیح رادیومتریکی تصاویر راداری
 7. روش حذف نویز اسپکل
 8. روش تولید تصویر دسیبل
 9. روش ترکیب داده های جند زمانه راداری
 10. روش شناسایی پهنه های آبی
 11. روش شناسایی منطقه سیل زده
 12. روش تعریف شروط منطقی
 13. روش طبقه بندی random forest 
 14. روش محاسبه مساحت منطقه سیل زده
 15. روش کاهش نویز نقشه های طبقه بندی شده

کاربرد سنجش از دور

بر اساس طول موج، سنجش از دور به دو دسته اپتیکی و مایکروویو تقسیم بندی می شود. عموم کاربران سنجش از دور با امواج اپتیکی مانند مرئی و مادون قرمز آشنایی دارند اما تاکنون کمتر محدوده مایکروویو مورد توجه قرار گرفته است. دلیل این امر عدم در دسترس بودن و فراوانی داده های راداری مانند داده های اپتیکی است. با این حال در سال های اخیر افزایش روز افزون تصاویر راداری رایگان، مانند سنتینل ۱، اهمیت یادگیری کار با داده های راداری را دو چندان کرده است. 

 

امواج مایکروویو بدلیل طول موج بسیار بلند، اطلاعات متفاوت تری را از پدیده های سطح زمین تولید می کنند. مهم ترین مزیت تصاویر مایکروویو فعال، قابلیت عبور آنها از اتمسفر در هر وضعیت اقلیمی است. با استفاده از این تصاویر حتی در زمان بارندگی های سنگین در شرایط تراکم ابری شدید در مناطق سیل زده امکان تصویر برداری و جمع آوری داده ها فراهم است. امواج مایکروویو حساسیت بسیار بالایی نسبت به رطوبت خاک و پهنه های آبی داشته و امکان شناسایی مناطق سیل زده را به خوبی فراهم می کند.

 

با استفاده از تصاویر راداری، امکان جداسازی پهنه های آبی در زمان های متفاوت به خوبی فراهم است. تصاویر چند زمانه راداری حاصل از قبل و پس از وقوع سیل، به همراه محاسبات و شروط منطقی تغییرات مقادیر بازپراکنده شده، امکان شناسایی مناطق سیل زده با دقت بالا را فراهم آورده است. توان تفکیک مکانی بالا و رایگان بودن این تصاویر زمینه را برای تولید نقشه های دقیق تر هموارتر کرده است.


منطقه مورد مطالعه

در این محصول آموزشی، از تصاویر راداری ماهواره سنتینل ۱ برای شناسایی بخشی از مناطق سیل زده جنوب کشور (استان خوزستان) استفاده شده است. تصاویر راداری باند C ماهواره سنتینل ۱ با قطبش vv امکان شناسایی مطلوب محدوده سیل زده را فراهم آورده است. 

 

نقشه طبقه بندی شده حاصل از این آموزش. مناطق زرد رنگ نشان دهنده مناطق سیل زده، مناطق آبی رنگ نشان دهنده پهنه های آبی طبیعی و مناطق سیاه رنگ نشان دهنده سایر پوشش های موجود در منطقه است.

 


خرید محصول 

به منظور خرید محصول آموزشی بر روی گزینه زیر کلیک کنید. سپس از خرید نسبت به دانلود محصول آموزشی اقدام کنید.

 


لینک های مفید

 


 

 

114 دیدگاه

 • سلام استاد احراری! یک سوال داشتم آیا امکان دارد تا رنج دقیق از کشت آبی رابا استفاده از threshold از تصاویر راداری استخراج کرد ؟ در ضمن آیا گزینه در نرم افزار SNAP وجود دارد تا دیتا های طبقه بندی شده را به فارمت Vector تبدیل کرد ؟ من متاسفانه چنین گزینه را در SNAP نیافتم اما هنگامیکه بخواهیم آنرا به فارمت tiff هم تبدیل کنیم متاسفانه در gis نتیجه نمیدهد یعنی عملیه تبدیل انجام میشود ولی عملا layer تشکیل نمیشود

  • با سلام و احترام

   برای کشت آبی هرگز استفاده از این روش را توضیه نمیکنم. چون پیچیدگی های زیادی دارد. من قبلا از روش تعیین حدآستانه برای جداسازی کشت ها استفاده کردم که اصلا مناسب نیست و بسیار دشوار است. چون بسته به نوع محصول و منطقه حدآستانه ها به شدت متغیر است. نرم افزار SNAP هنوز خیلی از امکانات را ندارد. برای تبدیل نتیجه طبقه بندی به وکتور بهتر هست نتیجه را در انوی باز کرده و سپس تبدیل به وکتور نمایید. در نرم افزار SNAP شما می توانید به فرمت TIFF با استفاده از گزینه Export خروجی بگیرید.

   موفق باشید

 • با سلام
  چگونه میشه از تصاویر ماهواره ای با فرمت RGB خروجی گرفت تا مثلا بشه اونها رو در متلب فراخوانی کرد.
  تشکر

  • با سلام و احترام

   برای فراخوانی تصاویر ماهواره ای در متلب شما نیاز به تصاویری با فرمت Tiff دارید. حالا این تصاویر tiff می تواند بصورت تک بانده باشه یا بصورت RGB و یا بصورت چند باندی. در هر نرم افزاری این کار امکان پذیر است. به عنوان مثال در نرم افزار snap با استفاده از دستور export به راحتی میتوانید نسبت به خروجی گرفتن با فرمت TIFF اقدام کنید.

   موفق باشید

 • با سلام و تبریک روز معلم خدمت شما جناب آقای احراری، ما از شما خیلی مطالب و مفاهیم مفید یاد می گیریم.
  در ادامه سوال قبلی که از شما پرسیدم، اگر ما یک تصویر ماهواره ای رو (حالا هر تصویر ماهواره ای)، در انوی به صورت tiff خروجی بگیریم و اون رو در Arc Gis فراخوانی کنیم و دوباره از اون تصویر به صورت jpg اکسپورت بگیریم و این تصویر رو در متلب فراخوانی کنیم و در قالب کدهایی که با استفاده از Gui نوشته شده فراخوانی کنیم برای طبقه بندی نظارت نشده آیا این طبقه بندی صحیح خواهد بود.

  • با سلام و احترام خدمت شما.

   ممنون از لطف شما. البته هنوز ما به درجه معلمی نرسیدیم واقعا.
   درصورتی که در این تبدیل فرمت ها، مقادیر عددی مثل بازتاب یا درجه روشنایی تصویر شما در هر مرحله تغییر نکند مشکلی نیست. ولی به نظرم اصلا نیازی به ArcGIS نیست. همون اول در انوی به TIF تبدیل کنید و در متلب باز کنید و طبقه بندی را انجام دهید.

   موفق باشید

  • با سلام و احترام

   رادار به مایکروویو فعال گفته میشه که امکان برآورد دمای سطح زمین در آن فراهم نیست. با استفاده از مایکرویو غیر فعال امکان برآورد دمای سطح زمین وجود دارد. اما دقت آن از باندهای مادون قرمز حرارتی کمتر است و در مکان هایی که عموما وضعیت ابری وجود دارد از آن استفاده میشود.

   موفق باشید

 • با سلام
  جناب احراری من داده مربوط به سال۲۰۱۹ رو دانلود کردم ولی اجازه دانلود تصویر در سال ۲۰۱۸ رو نمیده از چه راهی میتونم برای دانلود تصویر ۲۰۱۸ استفاده کنم

  • با سلام و احترام

   بعضی از تصاویر نیاز به سفارش دادن دارند. شما می توانید در همان قسمت این تصویر را برای دانلود سفارش دهید و پس از چند ساعت لینک دانلود آن برای اکانت شما ایمیل می شود.

   موفق باشید

 • سلام و خسته نباشید
  من زمان اجرای فرایندgraph builder در این اموزش با پیغام java heap space مواجه میشوم و فرایند قطع میشود
  ممکنه راهنمایی کنید
  خیلی ممنون

  • با سلام و احترام

   حجم تصویر ورودی زیاد است و عموما این مشکل زخ میدهد. پیشنهاد میکنم منطقه را کوچکتر در نظر بگیرید. یا اینکه با یک سیستم دیگر هم تست کنید.

   موفق باشید

 • سلام وقتتون بخیر عدر میخوام استاد چگونه میشه وقتی که یخواهیم تصاویر را برش بدیم (در مرحله ی subset ) ما دقیقا با مرز استان مثلا برش بزنیم. مثلا استان گرگان را میشه شیپ فایلش را روی تصویر انداخت و آن را برش زد؟

 • سلام مهندس، وقت بخیر،
  من برا جداسازی مناطق آبی ۰.۰۱ رو تعریف کردم. میخوام بالا امدن آب رود خانه و اینکه چه مساحت هایی از زمین های اطراف رودخانه زیر اب رفته رو چک کنم. میخوام حتی جاهایی که اب نیم متر هم بالا امده مشخص بشه،
  من چند براش تعریف کنم؟
  مچکرم

   • مرسی، ولی آخه اصلا مناطقی که مطمعن بودم رفته زیر آب، توی نقشه سیل زده نیستن،
    الان بیشتر از ۰.۰۱ بزارم یا کمتر از ۰.۰۱؟؟؟؟

   • بله اینو متوجه شدم،
    فقط چیزی که شما تعریف کردین ۲ حاالت بود
    مقادیر کوچکتر از ۰.۰۱
    و غیر اون رو صفر در نظر گرفتین
    حالا اگه من بجای کوچکتر از ۰.۰۱ صفر بزارم.
    آیا بجای صفر نباید چیزی دیگه قرار بدم؟

     • مهندس من بجای ۰.۰۱ صفر میزارم همش میشه یه رنگ.
      If tasvir2019 < ۰٫۰۱ then 1.0 else 0
      ممنون میشم برای اینکه با دقت بیشتری مناطق ابی رو تشخیص بده، بفرمایین بحای ۰.۰۱ چند بزارم؟
      بیشترش کنم یا کمتر

     • با توجه به اینکه مناطق سیل زده در تصویر به رنگ روشن هست. باید این طور بنویسید که مقادیر بزرگتر از ۰ را انتخاب کن و معادل ۱ قرار بده و سایر مقادیر معادل ۰ شوند.

      موفق باشید

 • بازم نمیشه مهندس،
  کوچکتر از صفر که همش مشکی شد،
  الان که بزرگتر از صفر گذاشتم همش سفید شد.
  برای من یه رودخونه ست که موقع سیل، بالا اومده و کل زمین های اطراف رو اب گرفته، میخوام اینو مشخص کنم

  • سلام.

   راستش من هرچیزی که به ذهنم میرسید عرض کردم. فکر کنم بخشی از کارتون رو دارید اشتباه انجام میدهید. چون من تو خیلی از آموزش ها از این حدآستانه ها استفاده کردم. مقادیر بزرگتر از ۰.۰۱ یا حتی بزرگتر از ۰.۱ و ۰.۲ رو در همه نتایج NDWI معادل با آب در نظر گرفتیم و پهنه های آبی رو انتخاب کرد. آیا تصویری که حدآستانه رو بر روی آن اعمال می کنید شاخص NDWI است؟ دامنه مقادیر آن تو چه بازه ای است؟

   • نه شاخص ndvi نیست. حد استانه رو هم در اسرع وقت بهتون میگم.
    ولی اقای مهندس شما توی فایل گفتین و نوشتین مقادیر کوچکتر از ۰.۰۱.
    اینجا فرمودین مقادیر بزرگتر از ۰.۰۱.
    من اون کوچکتر از ۰.۰۱ رو که میزارم مشکلی نداره، فقط نمیدونم چرا زمین های اطراف رودخانه شامل سیل زدگی به حساب نمیان، فقط کمی رودخانه پهن میشه.
    درحالیکه خیلی از زمین ها زیر اب رفته بود،
    ایا ممکنه فقط عمق های زیاد رو داره نشون میده؟

    • ببخشید من الان فکر کنم کار شما رو با فرد دیگری اشتباه گرفتم. چون اینقدر سوالات زیاد هست که واقعا حسابش از دستم در رفته. لطفا عکس خروجی تون رو برای من ایمیل کنید و دامنه مقادیر آن را هم بفرمایید.

     موفق باشید

 • با سلام خدمت شما

  بنده وقتی از گراف بیلدر استفاده می کنم در قسمت برش تصویر این پیغام رو میده :
  the specified region.if nor null,must intersected with the image’s bounds
  و کار ران جلو نمیره.

 • بنده هنگام اجرای دستور گراف بیلدر بر روی تصویری که قبلا برش دادم با خطای زیر مواجه میشم:
  GC overhead limit exceeded
  فکر کنم دلیلش این باشه منطقه ای که من لازم دارم در دو بازه زمانی متفاوت هردو در یک تصویر سنتینل قرار نگرفته و سال ۲۰۱۸ آن بخشی از آن در تصویر مورد نظر قرار می گیرد. نمی دونم اینه دلیلش یا نه؟

 • با عرض سلام
  آیا با این روشی که شما توضیح دادید و با داده های سنتینل امکان استخراج پهنه سیل در مناطق شهری هم امکان پذیر هست؟ چون مناطق شهری مثل پلدختر و معمولان که زیر آب رفتن اصلا توی نقشه مناطق سیل زده که من بدست آوردم نیست.

   • سلام استاد خسته نباشین
    برای منطقه گلستان مقدار زیگما نات رو چند میزارین؟
    احساس میکنم با ۰.۰۱ جواب درستی نمیگیرم
    خیلی از جاها که پوشش آبی نیست رو آب در نظر میگیره
    امکانش هست راهنمایی کنین ممنون

    • با سلام و احترام

     فرایند محاسبه sigma0 بصورت خودکار است و مقداری توسط ما در فرایند محاسبه آن تعیین نمی شود. اما برای شناسایی پوشش آبی حدآستانه ها بصورت تجربی تعیین میشه. بصورت سعی و خطا باید مقادیر رو تغییر بدید تا به مقدار بهینه برسید.

     موفق باشید

  • سلام روش تداخل سنجی به عنوان مثال مربوط به تکتونیک زلزله فرونشست زمین لغزش امکان پذیر است.
   این روش ها تداخل سنجی برای جابه جایی به کار میرود و برای سیل مناسب نیست.

 • با سلام استاد گرامی
  آموزش بسیار خوب و جامعی بود فقط من دو اشمال برام پیش آمذه
  ۱٫ اینکه وقتی کار را دخبره می کنم و بغد دوراره می خواهم باز کنم هیچ تصویری نسان داده نمی شه
  ۲٫ اینکه بعد از طبقه بندی مناطق اطراف نقشه من هم به رنگ آب یعنی آبی می شه
  ممنون می شم راهنمایی بفرمایید

  • با سلام و احترام

   با استفاده از گزینه save file as ذخیره سازی را انجام دهید. آدرس ذخیره سازی را تغییر دهید. بهتر هست درصورت امکان تصویر را برش بزنید و فرایند را بر روی منطقه کوچکتری انجام دهید که حجم داده نیز کمتر باشد. اگر درست نشد در بخش plugins تمامی بروز رسانی های لازم برای نرم افزار را انجام دهید.

   مناطق اطراف نقشه را به عنوان یک کلاس (تعریف نشده) با رنگ مشکی تعیین کنید تا جزو کلاس آب قرار نگیره.

   موفق باشید

   • با سلام در مورد ذخیره همه ی این کارها را انجام دادم ولی درست نشد و واقعا تو دردسر افتادم من هر دفعه که وارد می شم پلاگین ها را update می کنم

 • سلام
  جناب استاد من بارها بارها انجام دادم این روش را ولی باز هم کلاس آب و اطراف نقشه یکی در میان. می شه خروجی را بفرستم برای شما ببینیدچون من نیاز دارم که حتما این نقشه را تولید کنم برای کارم
  با سپاس فراوان

  • سلام خسته نباشید

   مراحل رو عین ویدیو انجام دادید؟ نتیجه مشابه ویدیو نمی شود؟ برای همان منطقه دارید تست می کنید؟ یا منطقه مورد مطالعه دیگری است؟

   موفق باشید

 • با سلام
  بله استاد برای خوزستان دارم انجام می دهم ولی منطقه وسیع تر هست ولی هر کار کردم این مشکل برطرف نشد اخرش بعد از اینکه shpefile را تهیه کردم اون قسمت را خذف کردم درست شد به نظرم این بهترین راه بود فقط یک مطلب دیگه استاد شاید نباید اینجا بگم ولی چون شما مدیر سایت هستید خواستم بگم من محصول فرونشست با تصاویر سنتینل را تهیه کردم ولی با توجه به مبلغ زیادی که هزینه کردم ولی همان مطالب که تو سایت خود سنتینل هست آورده شده و نتونستم قسمت زیادی از مشکلاتم را حل کنم ممنون از پیگیریتون

  • بسیار خوب.

   ممنون از اینکه نظرتون رو در ارتباط با محصولات با ما در میان میزارید. ما حتما بررسی میکنیم. اما یک نکته اگر مشکلی در محصول هست و نتونستید کار رو انجام بدید، در صفحه محصول برای مدرس هم کامنت بزارید تا شما رو راهنمایی کنند. ماهم محصول رو بازبینی میکنیم.

   موفق باشید

 • سلام استاد
  با حد آستانه ۰٫۰۱> که فرمودید خیلی خوب گرفته فقط بعضی از جاهاییکه مطمنم که سیل بوده را نگرفته به جای ۰٫۰۱ چه مقداری قرار بردهم تا حساسیت بالاتر بره
  با سپاس فراوان

 • سلام اقای مهندس من وقتی می خوام تصاویر سنتیل ۱ را در اسنپ باز کنم با این error مواجه میشم
  java.long.out of memory.error:java heap space
  چیکار باید بکنم

 • سلام استاد بزرگ: من در ویدیوی۶-sar-flood-index-decible که در بخش سیلاب کار نمودید دردقیقه ۲:۳۰ ان که نوشته نمودید:
  (if Sigma0_vv_mst_07Apr2018 < ۰٫۰۱ then 1.0 else 0)
  این قیمت را از روی چی تعین نمودید و من آن را از روی چی چگونه در ساحه کاری خود تعین بکنم ساحه سیلاب که من کار می نمایم ساحه شهری می باشد و ساحه کوچک است فقد در یکی از ناحیه شهر سیلاب واقع شده. من در روی تصویر کرسر موس را چرخاندم و قیمت های مختلف را نشان می دهد در پکسل انفو آن. اگر لطف نموده در زمینه همکاری نماید ممنون شما خواهم بود چون من دانشجو رشته محیط زیست می باشم و با اصول سنجش از دور راداری فوق العاده اشنا نیستم اگر در زمینه بیشتر وضاحت بدهید ممنون شما خواهم بود.
  سپاس از همکاری همگی شما.
  محمد امید صدیقی

  • با سلام و احترام

   این مقادیر حدآستانه بصورت تجربی تعیین میشه. پوشش های آبی در تصاویر راداری معمولا مقادیر نسبتا منفی و پایین تر نسبت به سایر بازپراکنش ها را دارند. فراموش نکنید که این آموزش برای یک سیل بزرگ در مقیاس یک استان آموزش داده شده و قبلا برای یک سیلاب محلی در بخشی از شهر تست نشده. معیار شما دامنه مقدار پایین تر مقادیر بازپراکنش پوشش آبی باشد.

   موفق باشید

 • باسلام خدمت شما
  میخاستم بدونم که برای تصحیح هندسی روش دقیق تری نیز میشه اعمال کرد؟یعنی غیر از این روش که با دانلود تصاویر srtm هست میتوان روش دقیق تری اعمال نمود.چون منطقه مورد مطالعه من توپوگرافی زیادی دارد و بمن گفتن این روش دقیقی نیست.؟
  و همچنین میخاستم بدونم برای همچنین نقشه هایی میتوان اعتبارسنجی هم کرد؟ازچ طریقی؟

  • با سلام و احترام

   در ارتباط با تصحیح هندسه دقیق تر می توانید در بخش processing options مدل رقومی دقیق تری را تعریف کنید. دستورالعمل تصحیح هندسی ثابت است و با تغییر چنین پارامترهایی می توانید دقت را افزایش دهید.

   برای اعتبارسنجی مساحت منطقه سیل زده را محاسبه کرده و با استفاده از آمارهای زمینی ارائه شده اعتبارسنجی را انجام دهید.

   موفق باشید

 • با سلام من این ویدیو رو تهیه کردم . یک سوال از خدمتتون داشتم.
  در حین دانلود تصاویر افلاین سنتینل۱ مربوط به فروردین ۹۸ ، وقتی روی گزینه دانلود میزنم فایل تصویر شروع به دانلود نمیکنه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که چکار کنم حل بشه.
  فایلی که برای من دانلود میشه یه فایل خیلی خیلی کم حجم با فرمت META4. است

  و همینطور من میخوام ۳ تا تصویر سنتینل ۱ رو موزاییک کنم ایا فیلمی در این رابطه دارین تهیه کنم؟ خیلی ممنون

  • با سلام و احترام

   داده های افلاین رو باید با استفاده از گزینه add to card داخل کارت ذخیره کنید و پس از چند ساعت می توانید فایل زیپ داده ها را دانلود کنید.
   برای دانلود هم از مرورگر کروم استفاده کنید.

   موفق باشید

   • با سلام من هم اینکاروadd to card برای تصاویر ۲۰۱۸ انجام دادم ولی بعد دو روز هنوز نمیتونم دانلود کنم و offline هستش

    • توجه داشته باشید که تنها راه برای دانلود داده های آفلاین همین کار هست. احتمالا بخشی از کار را دارید اشتباه انجام میدهید.
     فقط یک داده آفلاین را در آن واحد می توانید با استفاده از گزینه کارت درخواست دانلود دهید.
     وقتی گزینه add to card زده میشه حتما باید داخل حساب کاربری تون باشید.

     موفق باشید

 • با سلام
  قبلا یه \یام فرستادم اما ظاهرا به دستتون نرسیده. من برا سال ۲۰۱۸ تمامی تصاویر به صورت آفلاین میاد بالا و نمیتونم دانلود کنم. یا با بیغام The retrieval of offline data is temporary unavailable, please try again later. ممنون میشم راهنمایی کنین چطوری میتونم تصاویر سال ۲۰۱۸ را دانلود کنم

  • با سلام و احترام

   در کامنت های بعدی که گذاشتید این سوال رو پاسخ دادم.
   حدودا سه کامنت دیگر در این زمینه مطرح کرده بودید که بنده پاسخ داده ام خدمتتون.

   موفق باشید

 • با سلام
  من دو سوال داشتم یکی اینکهتصاویر سنتینل ۱سال ۲۰۱۸ متاسفانه با وجود انتخاب در سبد خرید همچنان آفلاینه و نمیتونم از سایت دانلود کنم.
  دوم اینکه در زیر منوی geomatic گزینه subset داخل نرم افزار نیست آیا مربوط به پلاگین ها هست؟

  • با سلام و احترام

   با استفاده از گزینه Add to card در سایت کوپرنیکوس می توانید درخواست دانلود آن را ثبت کرده و سپس بعد از چند ساعت امکان دانلود برای شما فراهم خواهد شد. فقط باید برای add to card کردن حتما باید اکانت کاربری تون فعال باشه.

   برای فعال شدن گزینه subset لازم هست که تصویر در نرم افزار باز باشه و در نمایشگر نرم افزار نیز نمایش داده شود. پس از آن می توانید نسبت به برش زدن اقدام کنید.

   موفق باشید

 • سلام
  ببخشید برای تهیه نقشه مناطق سیل زده جند آموزش در سایت شما موجوده. مثلا با GEE یا Envi و … و تصاویری که استفاده کردید هم متفاوته
  من میخوام نقشه مناطق سیل زده رو تهیه کنم و میخوام ببینم دقتش چجوریه؟ شما کدوم یک از این اموزش ها برای کار من مناسبه؟

  • با سلام و احترام

   بعضی آموزش ها در انوی هست و برخی دیگر در گوگل ارث انجین و اسنپ. در هر نرم افزاری که مهارت بیشتری دارید و آشنایی شما بیشتر است می توانید از آن استفاده کنید.
   بنده به شخصه آموزش مبتنی بر گوگل ارث انجین رو پیشنهاد میکنم.

   موفق باشید

 • سلام جناب مهندس
  وقتتون بخیر
  ببخشید میخواستم بدونم آیا تغییرات مورفولوژی کانال ها یا رودخانه ها رو میشه ازاین تصاویر استخراج کرد؟
  و اینکه قبلا شماره تماس داشتین، آیا الان هم شماره ای هست که برای سوالاتمون بشه تماس گرفت؟

  • با سلام و احترام

   بنده در ارتباط با این موضوع تا حالا کار نکردم. بهتر هست برای این موضوع به مقالات مرتبط مراجعه کنید.
   بدلیل اینکه در حال حاضر کاربران سایت بسیار زیاد هستند و هر روز باید پاسخ گوی تعداد زیادی از مخاطبان باشیم تنها راه ارتباط همین بخش نظرات سایت هست.

   موفق باشید

 • سلام وقت بخیر
  ممنون از آموزش بسیار کاربردی و زیبایتان
  سوالی که داشتم این است که به جز حد آستانه عددی و دستی (0/1) برای تشخیص پهبه آبی
  از چه روش هایی میشه میشه این آستانه گذاری رو انجام داد؟مثال اتسو یا …
  ممنون

  • با سلام و احترام

   متاسفانه بنده در حال حاضر با سایر روش های حداستانه گذاری آشنایی کافی ندارم. انشاءلله اطلاعات لازم در این زمینه به دست بیارم حتما یک محصول آموزشی در این زمینه عرضه خواهیم کرد.

   موفق باشید

 • با سلام من تمام مراحل را انجام دادم اما نهایتا بیشتر نقشه های سیل میافته تو ارتفاعات که احتمالا پوشش برف هست آیا مشکل از انتخاب آستانه اشتباه است یا راه کار دیگه وجود داره البته مناطق سیل دشت ها را میشه گفت به خوبی مشخص کرده

  • با سلام و احترام

   اگر تو ارتفاعات رو هم به عنوان آب در نظر میگیره به دلیل اثر سایه ناشر از توپوگرافی هست.
   بهتر هست که یا اثر توپوگرافی رو حذف کرده و یا اینکه منطقه مورد مطالعه رو طوری برش بزنید که ارتفاعات داخلش دیده نشود.

   موفق باشید

   • ممنونم . منظور از حذف اثر توپوگرافی همون تصحیح ارتفاعی است؟ این کارو بعد کدام مرحله از مراحلی که تو نمودار رسم کردین انجام بذم؟ یه سوال دیگه یه جا خوندم برای تصحیح ارتفاعی باید حتما ورودی بتا باشه در حالی که تو این آموزش همه مرتحل رو سیگما هست؟

    • حذف اثر توپوگرافی به معنای تصحیح ارتفاعی نیست. حذف اثر توپوگرافی به معنای حذف بازتاب های بالای ناشی از تغییرات توپوگرافی سطح زمین است.

     در این محصول آموزشی من دستور terrain flatening رو برای حذف اثر توپوگرافی انجام ندادم چون منطقه اصلی مورد مطالعه ام توپوگرافی ناهمگونی نداشت.
     در صورتی که منطقه مورد مطالعه شما از نوع کوهستانی است باید از دستور terrain flattening در نرم افزار snap برای رفع خطای اثر توپوگرافی استفاده نمایید.
     چون من تصحیح اثر توپوگرافی رو انجام ندادم تصویر مورد استفاده ام بصورت سیگما هستش. تصحیح اثر توپوگرافی فقط در شرایطی انجام میشه که منطقه مورد مطالعه کوهستانی باشد.

     موفق باشید

 • سلام
  من تمام مراحل رو مطابق با مراحل شما را انجام دادم اما بعد از طبقه بندی رندم فارست تعدادی مستطیل سیاه رنگ مثل گپ ظاهر می شود.
  اشکال و ایراد کار می تونه کجا باشه؟
  ممنون از شما

  • با سلام و احترام

   این مشکل در دو حالت معمولا ایجاد میشه: ۱) نمونه ها رو به درستی برداشت نکردید و یا اینکه ۲) ایرادی در تصویر ورودی وجود دارد.

   من احتمال میدم مشکل از شکل برداشت نمونه ها باشد.

   موفق باشد

 • سلام جناب مهندس وقتتون بخیر
  من این محصول رو از سایتتون خریداری کردم خیلی توضیحاتتون مفید و عالی بود. واقعا خسته نباشید میگم.
  فقط یه مطلبی که برام پیش اومده این هستش که آیا برای تولید نقشه سیل باید تصاویر مثل فرونشست به صورت جفت باشند؟
  چون من میخواستم تصاویر قبل ، حین و بعد از سیلاب رو دانلود و پردازش کنم. آیا برای هر دوره باید دو تصویر داشته باشم ؟ منظورم از دوره هم یعنی سه زمان قبل ، حین سیلاب و بعد از آن است.
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • با سلام و احترام

   ممنون از شما. در ارتباط با تولید نقشه های فرونشست باید با اصول آن آشنایی لازم و کافی رو داشته باشید. عملا امکان تولید نقشه فرونشست با دقت مناسب در مناطق آبی وجود ندارد. باید بر اساس دو تاریخ خشک قبل و بعد از وقوع سیل نسبت به محاسبه فرونشست اقدام کنید. برای آشنایی بیشتر با اصول فرونشست با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل 1 به آموزش زیر مراجعه کنید.
   https://girs.ir/s1-landsubsidence/

   موفق باشید

   • سلام مجدد خدمت شما
    ممنون از پاسخگوییتون
    فکر میکنم منظورمو خوب بهتون منتقل نکردم. قبلا فرونشست مناطقی رو با استفاده از تصاویر سنتینل 1 انجام دادم. و الان نمیخوام فرونشست مناطق سیل زده رو محاسبه کنم.
    سوالم این بود که آیا برای پردازش تصاویر مناطق سیل زده ما به دو تصویر نیاز داریم که در نهایت یه خروجی دریافت کنیم؟
    و سوال دیگرم این هستش که امکان داره در هرمرحله از پردازش که نیاز داشته باشیم از تصویر در gis خروجی بگیرم؟

 • ممنونم . منظور از حذف اثر توپوگرافی همون تصحیح ارتفاعی است؟ این کارو بعد کدام مرحله از مراحلی که تو نمودار رسم کردین انجام بذم؟ یه سوال دیگه یه جا خوندم برای تصحیح ارتفاعی باید حتما ورودی بتا باشه در حالی که تو این آموزش همه مرتحل رو سیگما هست؟

  • در این محصول آموزشی من دستور terrain flatening رو برای حذف اثر توپوگرافی انجام ندادم چون منطقه اصلی مورد مطالعه ام توپوگرافی ناهمگونی نداشت.
   در صورتی که منطقه مورد مطالعه شما از نوع کوهستانی است باید از دستور terrain flattening در نرم افزار snap برای رفع خطای اثر توپوگرافی استفاده نمایید.
   چون من تصحیح اثر توپوگرافی رو انجام ندادم تصویر مورد استفاده ام بصورت سیگما هستش. تصحیح اثر توپوگرافی فقط در شرایطی انجام میشه که منطقه مورد مطالعه کوهستانی باشد.

   موفق باشید

   • ممنونم. منظورم اینه این دستور توپوگرافی را باید بعد کدام مرحله انجام بدم. یعنی اگه بخوام این دستور را به اون نمودار اضافه کنم مثلا بعد calibration باشه یا یه مرحله دیگه.

  • با سلام و احترام

   الان در حال حاضر به سیستم دسترسی ندارم که دقیق خدمت شما عرض کنم. اما تا جایی که خاطرم هست تصویر ورودی باید بتانات یا گاما نات باشه. میتونید در بخش help دستور نیز دقیق چک کنید.

   موفق باشید

   • سلام . تشکر. سوال من همینه من دستور بتا هم انجام دادم و فایل بتانات تولید شده مشکل اینه بقیه مراحل که شما توضیح دادین با سیگما نات هست. یعنی بعد اینکه بتانات تولید میشه و دستور فلات انجام میشه دیگه نمیتونم بقیه مراحلو انجام بدم چون تو آموزش شما همه ورودی ها سیگمانات هستش

    • با سلام و احترام

     سایر دستورات رو هم می توانید با استفاده از تصویر فلت شده انجام بدید. من الان حضور ذهن ندارم در این محصول از چه دستوراتی استفاده کردم. اسم دستورات رو ارسال کنید تا ببینم باعث خطا می شود یا خیر. اما تا آنجه که حضور ذهن دارم مشکلی ندارد.

     موفق باشید

 • خطایی نمیده فقط بعد اتمام مراحل و بعد اینکه آستانه برا جدا کردن مناطق آبی معرفی میکنم نتیجه خاصی نشون نمیده

   • برای اینکه تصویر سیاه نشه حتما خروجی های هر مرحله رو در یک آدرس مشخص ذخیره سازی کنید. به هیچ عنوان از حافظه موقت نرم افزار استفاده نکنید.
    همه پلاگین های نرم افزار رو بروز رسانی کنید.
    وارد بخش help دستور مورد نظر بشید ببینید در ارتباط با جنس داده ورودی نکته ای رو گفته یا خیر. اگر نکته ای نبود یعنی مشکلی ندارد جنس تصویر ورودی چی باشه.
    اگر با این موارد حل نشد تنها راهی که باقی مانده مورد زیر است:
    اگر اثر توپوگرافی مشکل ساز است و تصویر تصحیح شده در محاسبات مشکل ایجاد کرده پیشنهاد میکنم از همان دستورالعمل محصول استفاده کنید. فقط تصویر رو طوری برش بزنید که توپوگرافی اطراف شهر داخل محاسبات نباشه.

 • سلام جناب مهندس
  وقتتون بخیر
  من برای تهیه نقشه سیلاب از این ویدیو آموزشی شما استفاده کردم. واقعا عالیه.
  فقط اینکه من تو مرحله ای که باید سه تصویر رو رنگ بدیم و گزینه ی open RGB image window آخر ویدیو شماره ی 7 رو که میزنم و رنگ هر منطقه رو که انتخاب میکنم، این پیام رو میده the RGB image view could not be created. چند بار امتحان کردم اما درست نشد. ممنون میشم منو راهنمایی کنید.

 • سلام و وقت بخیر. می بخشید من به مشکلی در نرم افزار SNAPجهت پهنه بندی سیلاب برخوردم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. تمام مراحل پهنه بندی بدون مشکل انجام میشه قسمت ژئورفرنس–> Train… ران نمیشه. نرم افزار هم آپدیت نمیشه.

 • حدس من از این خطا این بود که شاید در قسمت SUBSET محدوده رو بزرگ انتخاب کردم. ولی با کوچکتر کردن منطقه هم درست نشد. تمام پلاگین ها رو آپدیت کردم و مجدد از اول مراحل رو انجام دادم. به این قسمت که رسیدم دوباره ارور داد…
  چند روزه درگیر این خطای نرم افزاری هستم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • با سلام.

   زمانی که میخواهید ترکیب باندی رو ایجاد کنید حتما اول تصویر مورد نظر روی حالت انتخاب شده قرار بگیره و سپس روی عنوان آن راست کلیک کنید. در زمان تولید تصویر ترکیب باندی برای اینکه خطایی ایجاد نشه سایر تصاویر موجود رو حذف کرده و فقط تصویر اصلی تون رو بزارید باقی بمونه.
   اگر درست نشد می توانید یک بار از تصویر یک خروجی تیف بگیرید با استفاده از بخش export و سپس باز کرده و ترکیب باندی رو برای آن تعریف کنید.

   موفق باشید

   • سلام جناب مهندس
    وقتتون بخیر.
    من از تصویرم خروجی تیف هم گرفتم ، متاسفانه اون خطا رو میده. همه ی تصاویر مراحل قبل رو حذف کردم ولی مشکلش حل نشد…
    پیامش هم قابل درک نیس، the RGB image view could not be created

    • با سلام و احترام

     مشکلی نیست. ترکیب باندی رو در یک نرم افزار دیگر هم می توانید انجام بدید.
     من تمامی راهکارهایی که به نظرم رسید رو عرض کردم. پیشنهاد میکنم ترکیب باندی تصویر تیف رو در یک نرم افزار دیگر مانند انوی و یا آرک جی آی اس انجام بدید که سریع کارتون جلو بره.

     موفق باشید

 • یه مطلب دیگه هم این هستش که ورژن اسنپ شما 6 هست ولی من با ورژن 8 کار میکنم میتونه تاثیر داشته باشه؟
  وقتی هم وارد جزیات خطا میشم این پیام رو باز میکنه.
  A java. util. concurrent. Execution exception has occurred.
  click show details or see the messages.
  log file located in your
  c:/users/irsn/Appdata/Roaming/Snap/ Var/log folder
  جالبه که اصلا ایم مسیر در درایوی که اشاره میکنه نیست…

  • مشکل ترکیب باندی ارتباطی به ورژن نرم افزار ندارد.
   در آن زمان که بنده آموزش اسنپ رو درست کردم ورژن ۶ در دسترس بود.
   همانطور که در کامنت دیگر هم خدمت شما عرض کردم ترکیب باندی رو می توانید در یک نرم افزار دیگر نیز به راحتی انجام دهید. همان تصویر تیف را در انوی و یا آرک مپ باز کرده و ترکیب باندی مورد نظر را در آن تعریف کنید.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تمایل به تدریس و تولید آموزش و کسب درآمد دارید لطفا بر روی دکمه زیر کلیک کنید و فرم را پر کنیدپر کردن فرم همکاری در تهیه ویدئوهای آموزشی
+ +