فیلم مسترکلاس تحلیل های GIS با زبان برنامه نویسی R (تکنیک های مهم – مدل سازی آماری)

2,647 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

فیلم مستر کلاس تحلیل های GIS با زبان برنامه نویسی R برای کار با داده های مکانی منتشر شد. در این آموزش شما با مهم ترین قابلیت های و امكانات زبان برنامه نویسی R در کار با داده های مکانی به منظور انجام پردازش های مکان مبنا بصورت پروژه محور آشنا خواهید شد. این دوره آموزشی برای نخستین بار با…

فیلم مستر کلاس تحلیل های GIS با زبان برنامه نویسی R برای کار با داده های مکانی منتشر شد. در این آموزش شما با مهم ترین قابلیت های و امكانات زبان برنامه نویسی R در کار با داده های مکانی به منظور انجام پردازش های مکان مبنا بصورت پروژه محور آشنا خواهید شد.

این دوره آموزشی برای نخستین بار با این جامعیت تدریس شده و شدیدا برای علاقه مندان به علوم مکانی توصیه می شود.


مشخصات دوره

این دوره آموزشی بصورت ۱۰۰ ٪ از طرف آکادمی سنجش از دور ایران تضمین شده و در صورت عدم رضایت مبلغ پرداختی بازگردانده خواهد شد. 


خرید فیلم کلاس

به منظور تهیه فیلم کلاس بر روی لینک زیر کلیک کنید.


فیلم جلسه اول:


توضیحات

مستر کلاس کاربرد زبان برنامه نویسی R در GIS و کار با داده های مکانی یکی از جدیدترین و پرکاربردترین دوره های آموزشی این زبان برنامه نویسی در میان علاقه مندان به علوم مکانی است که تا کنون بصورت سازمان یافته منتشر نشده است.

این دوره آموزشی شامل ویدئوهای ۱۰ جلسه آموزش تخصصی کار با داده های مکانی در زبان R است که تکنیک های مهم کار با داده های مکانی و مدل سازی های آماری در آن تدریس شده است.


ویژگی های این دوره

در این دوره آموزشی، سعی بر این است تا با ساده ترین زبان، مطالب به گونه ای ارائه شود تا به چگونگی انجام تحلیل های GIS در زبان برنامه نویسی R به اندازه ای مسلط گردید تا بتوانید هر پروژه ای را در این زبان برنامه نویسی پیاده سازی نمایید.

علاوه بر این، در این دوره، براساس تکنیک های معکوس فاصله وزنی (IDW) و کریجینگ، نقشه میزان بارندگی در سه استان شمالی کشور تهیه گردید. همچنین از یکی از الگوریتم های قدرتمند یادگیری ماشین (درخت رگرسیون تقویت شده)، پراکنش مکانی یک گونه گیاهی براساس داده حضور و غیاب گونه و داده های محیطی رستری نقشه سازی گردید.

از کاربردهای دیگر الگوریتم های یادگیری ماشین، می توان به طبقه بندی تصاویر ماهواره ای (همانند تهیه نقشه کاربری اراضی یا Land Use) براساس اطلاعات باندهای طیفی اشاره نمود. در این آموزش از یکی از الگوریتم های قدرتمند یادگیری ماشین یعنی جنگل تصادفی در تهیه نقشه کاربری اراضی استفاده شده است.


عناوين آموزشی

مهم ترین عناوين آموزشی این دوره عبارت اند از:

 • مقدمه ای بر زبان برنامه نویسی R
 • ساخت و مدیریت مجموعه داده ها در R
 • معرفی نرم افزار R-Studio
 • مقدمه ای بر سیستم اطلاعات جغرافیایی
  • کلیات سیستم اطلاعات جغرافیایی
  • معرفی انواع داده در GIS
  • نمایش فایل ها و اجزای آن
  • تولید و ویرایش انواع فایل ها

🌏🌏🌏

 • بسته های مورد نیاز برای تحلیل داده های اطلاعات جغرافیایی در R
 • معرفی انواع داده ها در سیستم اطلاعات جغرافیایی و وارد کردن آن ها در R
 • تبدیل داده های غیر مکانی به داده های مکانی
 • تبدیل ساختار داده ها
 • تحلیل آماری داده های رستری
 • موزائیک کردن نقشه های رستری
 • سامانه های تصویر و مختصات داده ها

🌏🌏🌏

 • پردازش داده های برداری در R (ایجاد Shapefile، جابه جایی، چرخش، حذف، ایجاد حاشیه یا بافر، ادغام، روی هم گذاری)
 • تهیه انواع نقشه های مبتنی بر فیزیوگرافی همانند شیب، جهات جغرافیایی، ارتفاع از سطح دریا، hill shading و انواع انحنا، شاخص رطوبت توپوگرافی، شاخص موقعیت توپوگرافی)
 • درون یابی داده ها (تکنیک IDW و Kriging)
 • کاربرد الگوریتم گرادیان تقویت شده (درخت رگرسیون تقویتی) در تهیه نقشه پیش بینی مکانی
 • کاربرد الگوریتم جنگل تصادفی در طبقه بندی (Classification) تصاویر ماهواره ای

🌏🌏🌏

 • باز طبقه بندی داده ها (Reclassification)
 • تهیه نقشه های استاتیک و تعاملی در R با استفاده از بسته های tmap, mapview, ggplot2
 • تهیه نقشه های خروجی در R و تبادل نقشه با سایر نرم افزارهای سیستم اطلاعات جغرافیایی

مدرس کیست؟

 • دکتر سید جلیل علوی
 • دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس
 • مدرس تخصصی زبان برنامه نویسی R در علوم زمین
 • مدرس ده ها دوره آموزشی در دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر ایران
 • مدرس پرفروش ترین و محبوب ترین دوره های آموزشی زبان R در سایت girs.ir

تا کنون تمامی دوره های آموزشی دکتر علوی با استقبال بسیار بالایی از سوی مخاطبان برخوردار بوده و از کیفیت و درصد رضایت بالایی نیز برخوردار است.


خرید فیلم کلاس

به منظور تهیه فیلم کلاس بر روی لینک زیر کلیک کنید.


لینک های مفید

سایر دوره های آموزشی دکتر علوی را از طریق لینک های زیر می توانید تهیه کنید.

نوشته های مرتبط :

24 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام. دوره R گواهی شرکت در دوره هم داده میشه؟

  پاسخ
 • سلام وقت‌بخیر، من نمیتونم تو کلاسای آنلاین شرکت کنم با پرداخت هزینه دوره، ویدیوی ضبط شده در اختیارم قرار میگیره، درسته؟
  با تشکر

  پاسخ
 • Erfanmomenpour
  1401-05-11 11:35 ق.ظ

  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر علوی من یک سوالی داشتم و آن اینکه وقتی تمامی این موارد مانند تبدیل داده ها، برش، بافر، موزاییک، روش های طبقه بندی و درونیابی و … را می توانیم در خود تولباکسهای GIS بسیار سریع انجام بدیم چه فلسفه و نیازی هست که در R انجام بدیم؟

  پاسخ
  • سید جلیل علوی
   1401-05-11 3:23 ب.ظ

   به نام خدا
   با سلام
   ضمن سپاس و تشکر از سوال بسیار خوب شما.
   در خصوص موردی که به آن اشاره داشتید باید به عرض برسانم که نرم افزارهای GIS همانند ArcGIS که بسیار قدرتمند هستند رایگان نبوده و چنانچه بخواهید نسخه قانونی آن را خریداری نمایید بایستی مبلغ بسیار زیادی بابت license آن پرداخت کنید، هر چند می توانید از نرم افزار رایگان QGIS نیز استفاده نمایید. سوای از آن، این نرم افزارها مبنی بر رابط گرافیگی کاربر بوده و تحلیل هایی که در toolbox ها شما می توانید انتخاب و انجام دهید محدود می باشد. درست است که شما بعضی تحلیل های آماری ساده و حتی مکانی را می توانید در این نرم افزارهای GIS انجام دهید، اما انتخاب ها محدود و دست شما در انجام تحلیل های بیشتر باز نمی باشد. نرم افزارهای GIS بیشتر برای ساخت و دستکاری داده های مکانی مورد استفاده قرار می گیرند، اما اگر محققی نیاز به تحلیل های پیشرفته داشته باشد بایستی از ابزارهای دیگر استفاده نماید، که یکی از این ابزارها زبان برنامه نویسی بسیار قدرتمند R می باشد. نرم افزارهای GIS معمول، به دلیل اینکه توابع داخلی اندکی که دارند، قابلیت آن ها در آمار مکانی و تحلیل داده های مکانی نسبتاً ناچیز است، که کاربران را مجبور به استفاده از پلت‌فرم‌های جایگزین برای تحلیل و مدل‌سازی پیشرفته و شبیه‌سازی می نماید.
   زبان برنامه نویسی R برخلاف ArcGIS یک نرم افزار رایگان و متن باز می باشد که قابلیت های بسیار بسیار زیادی در خصوص تجزیه و تحلیل مجموعه های داده ها دارد. این زبان برنامه نویسی که در بسیاری از زمینه ها از جمله علم داده، آمار، زیست شناسی، بوم شناسی، اقتصاد و بسیاری موارد دیگر به عنوان یک زبان بسیار محبوب می باشد، هنگامی که در ترکیب با GIS استفاده شود، می تواند یک ابزار قدرتمند برای تجزیه و تحلیل داده های مکانی و محاسبات آماری باشد. اخیراً، کاربران GIS از قابلیت‌های این زبان برنامه نویسی برای انواع بسیار تخصصی‌تر تحلیل آماری و دستکاری داده‌ها استفاده نموده اند. نکته قابل توجه این که علیرغم اینکه ArcGIS و QGIS عمدتاً مبتنی بر پایتون هستند، هر دو دارای اکستنشن هایی برای کار با R هستند، به همین دلیل استفاده از R در GIS به دلیل قابلیت های بسیار زیاد آن برای آمار، بصری سازی داده ها و تجزیه و تحلیل مکانی در حال رشد است. با استفاده از R، بسیاری از روش های آماری محبوب و تجزیه و تحلیل های پیشرفته، می توانند به طور مستقیم در ابزارهایی مانند QGIS اعمال شوند.

   در پایان باید اشاره کنم که با دانستن زبان برنامه نویسی R، شما می توانید تمام آن چیزهایی که به منظور انجام یک پروژه نیاز دارید از تحلیل های آماری ساده گرفته تا مدل سازی های پیشرفته، یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و تحلیل های داده های مکانی و GIS و ترسیم نمودارهای بسیار چشم نواز و نقشه های استاتیک و پویا را در نرم افزار و زبان برنامه نویسی R پیاده سازی و انجام دهید.
   با احترام
   علوی

   پاسخ
 • سلام

  اگر از سایت درخواست گواهی برای این دوره شود. امکانش هست گواهی دوره به زبان انگلیسی صادر شود؟

  پاسخ
 • scientific education
  1401-06-06 8:40 ب.ظ

  سلام، تشکر از سایت خوبتون- بنده نتونستم در کلاس به صورت آنلاین حضور داشته باشم می خواستم بدونم اگر الان ثبت نام کنم فایل کلاسها با تمرینات ارسال می شه؟ و یا دوره فوق را در آینده به صورت آموزشی جداگانه و کامل همراه با فایلهای تمرینی در سایت ارائه میکنید؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من ی سری داد های زمینی تبخیر تعرق داشتم .با موقعیت و ارتفاع ایستگاه ها. میخاستم با چندتا ورودی که دارم ی مدل مکانی درس کنم واسه تبخبر تعرق که یک تبخیر تعرق پیش بینی شده بمن بده که اژش استفاده کنم برای پهنه بندی و درون یابی در سایر نقاط مجهول.
  این کلاس آیا بدردم‌ میخوره من ثبت نام کنم ..

  پاسخ
  • سید جلیل علوی
   1401-07-04 9:40 ق.ظ

   به نام خدا
   با سلام
   ضمن سپاس از سوال خوب شما، براساس مواردی که مطرح کردید شما به موقعیت و ارتفاع ایستگاه های هواشناسی دسترسی دارید و قرار هست که نقشه تبخیر و تعرق را براساس تکنیک های درون یابی تهیه نمایید. از دو رویکرد می توانید بدین منظور استفاده کنید. یکی از این رویکردها تکنیک co-kriging می باشد که شما از متغیرهای کمکی همانند ارتفاع از سطح دریا استفاده می کنید. برای کوکریجینگ بایستی چندین شرط وجود داشته باشد. بایستی همبستگی بین متغیر هدف (تبخیر-تعرق) و متغیر کمکی (ارتفاع ایستگاه ها) وجود داشته باشد. اینکه هم متغیر هدف و هم متغیر کمکی بایستی دارای ساختار مکانی باشند و این که cross-variogram آن ها هم بایستی دارای ساختار باشد.
   Candidates for co-variables must have:
   1. a feature-space correlation with the target variable;
   2. a spatial structure (i.e. be modelled as a regional variable);
   3. a spatial co-variance with the target variable.

   رویکر دوم استفاده از تکنیک های regression kriging (که گاها universal kriging هم نامیده می شود )می باشد. در رویکرد رگرسیون کریجنیگ بایستی نقشه متغیر پیشگو که در اینجا ارتفاع ایستگاه می باشد موجود باشد. با توجه به موجود بودن نقشه DEM با رزولوشن های مختلف به راحتی می توانید از این رویکرد برای تهیه نقشه تبخیر تعرق استفاده نمایید.
   در این دوره تکنیک universal kriging با استفاده از زبان برنامه نویسی R توضیح داده شده است.

   با احترام
   علوی

   پاسخ
 • دکتر جان سپاسگزارم از پاسختان
  من همین راههایی که شما گفیتد رو انجام دادم
  من نیازمند یک مدل مکانی هستم با ۵ ورودی که دارم داده هاشو .. و یک خروجی که تبخبر تعرق هست داده های اونم با روش پمن مانتیث بدست اوردم.
  مدل من بدین صورته
  ET0=f(R,W,T,elevation)
  یعنی تخیر تعرق تابع عوامل داخل پارانتز .
  این مدل یک تبخبر تعرق پیش بینی شده بما میده که با داده های مشاهداتی خودمون قابل بررسی هست برای دقت مدل.
  حال من میخام اینارو در نرم افزار R یا gis مدل کنم از طریق یکی از روش های spatial regression یا هر روش دیگری که من خبر ندارم ازش.
  من در این کار موندم لطفا راهنماییم کنید..
  منتظر پاسختان هستم

  پاسخ
  • سید جلیل علوی
   1401-08-08 9:45 ق.ظ

   به نام خدا
   با سلام. ضمن تشکر از شما.
   در خصوص سوالی که مطرح فرمودید باید به عرض برسانم که شرط استفاده از مدل های مکانی وجود خوهمبستگی مکانی می باشد که شما بایستی با استفاده از ابزارهایی و تکنیک هایی نظیر واریوگرام و یا آماره موران بررسی نمایید. در صورت وجود ساختار مکانی می توانید از مدل های رگرسیون مکانی استفاده کنید. مدل های متعددی از رگرسیون مکانی وجود دارند که می تواند به مدل های conditional (CAR) and simultaneous (SAR) autoregressive models اشاره داشت. مدل‌های خودرگرسیونی با وقفۀ مکانی و خطای مکانی نمونه هایی از SAR می باشند.
   پیشنهاد می کنم مقاله ما در خصوص مدل های رگرسیون مکانی با عنوان “بررسی شایستگی مدل رگرسیون حداقل مربعات در مدلسازی ارتفاع گونۀ راش نسبت به متغیرهای محیطی در جنگل آموزشی و پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس
   ” را مطالعه کنید:
   http://www.ijf-isaforestry.ir/article_15542.html

   لینک زیر هم نحوه انجام مدل های رگرسیون مکانی در R را توضیح می دهد

   https://pages.cms.hu-berlin.de/EOL/gcg_quantitative-methods/Lab15_SpatialRegression.html

   موفق باشید

   با احترام

   علوی

   پاسخ
 • آقای دکتر علوی
  با سلام و احترام
  امکان دارد لطفا دوره ای در زمینه “تحلیل انواع رگرسیون در نرم افزار R” برگزار بفرمایید؟
  با تشکر از آموزش های خیلی خوبتون.

  پاسخ
 • سید جلیل علوی
  1401-08-08 9:46 ق.ظ

  به نام خدا
  با سلام
  خیلی ممنون از اظهار لطف شما.
  انشاالله اگر استقبال شود حتما برگزار می کنم.
  با احترام
  علوی

  پاسخ
 • سالاری
  1401-09-30 9:59 ق.ظ

  سلام وقت بخیر پیش نیاز این دوره آشنایی با زبان برنامه نویسی R هستش،برای آشنایی اولیه و آموزش برنامه نویسی Rچه آموزشی رو پیشنهاد میکنید؟
  باتشکر

  پاسخ
 • با سلام و احترام
  بنده برای کارهای تحقیقاتی به صورت مرتبط نمونه برداری های زمینی انجام می دهم (همزمان با زمان تصویربرداری ماهواره) که باتوجه به نیاز و هدفم باید یکسری معادلات و یا الگوریتم بدست بیارم. آیا این دوره کمکی به نیاز بنده برای استخراج معادلات یا الگوریتم ها میکند؟ باتشکر

  پاسخ
  • سید جلیل علوی
   1401-11-17 1:43 ب.ظ

   به نام خدا
   با سلام
   در خصوص سوالی که مطرح فرمودید باید به عرض شما برسانم که این دوره برای هدف شما کمکی نخواهد کرد. اما اگر بخواهید با داده های بردار و رستری کار کنید این دوره رو پیشنهاد می کنم. چون بخش مهمی از تحلیل های مرتبط با تصاویر ماهواره ای کار با داده های رستری می باشد.
   این که بخواهید بخواهید یک سری معادلات و الگوریتم را برای هدف تان استخراج کنید، سوال شما کمی مبهم می باشد. ممنون می شوم بیشتر توضیح دهید. اما با تکنیک های مرتبط با تحلیل همبستگی و رگرسیون می توانید بین پارامترهای واقعیت زمینی و پارامترهای استخراج شده از تصاویر ماهواره ای ارتباط برقرار کرده و تحلیل روابط انجام دهید.
   با احترام
   علوی

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  سوالی داشتم ممنون میشم پاسخ بدین
  برای استفاده از مدل جنگل تصادفی داده ها باید چه شرایطی داشته باشند؟ آیا تعداد 35 ردیف مشاهده و 9 متغیر کافی است و میتوان نتیجه خوبی استنباط کرد؟

  پاسخ
 • عباس نعیمی
  1402-02-23 6:25 ق.ظ

  سلام استاد محترم!
  من این اموزش شما را چند مدت میشه که تهیه کرده ام چند سوال داشتم اگر راهنمایی نمایید ممنون میشم.
  پکیج ها و کتاب خانه ها انستال و لود نمیشه؟

  پاسخ
  • سید جلیل علوی
   1402-02-23 1:12 ب.ظ

   سلام. وقت به خیر. با تشکر از شما. محبت می کنید کد خطا و اینکه چه پیامی دریافت می کنید را برای من ایمیل کنید؟

   sjalavi3@gmail.com

   ممنونم.

   با احترام
   علوی

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up