آشنایی اجمالی با مراحل استمپس برای پردازش سری زمانی تصاویر راداری

757 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

اندی هوپر متخصص حوزه تداخل‌سنجی سری‌زمانی راداری در سال ۲۰۰۴ اقدام به پایه‌ریزی روشی کرد که امروزه متخصصان زیادی از پکیچ نرم‌افزاری او استفاده می‌کنند. این متد برای اولین بار در دانشگاه استنفورد اجرا شد و بعدها چندین دانشگاه نیز از این پکیج نرم‌افزاری حمایت کردند. هوپر متناسب با رساله دکتری خود با مشکلات بزرگی مواجه شد. بررسی و جابجایی…

اندی هوپر متخصص حوزه تداخل‌سنجی سری‌زمانی راداری در سال ۲۰۰۴ اقدام به پایه‌ریزی روشی کرد که امروزه متخصصان زیادی از پکیچ نرم‌افزاری او استفاده می‌کنند. این متد برای اولین بار در دانشگاه استنفورد اجرا شد و بعدها چندین دانشگاه نیز از این پکیج نرم‌افزاری حمایت کردند.

هوپر متناسب با رساله دکتری خود با مشکلات بزرگی مواجه شد. بررسی و جابجایی به صورت غیرخطی بدون داشتن الگوی رفتاری متناوب و همچنین وجود پوشش گیاهی او را بر آن داشت که متد جدیدی وارد حیطه تداخل‌سنجی راداری بکند. مقالات متعدد در حوزه‌های مختلف از تکنیک PS و SBAS تا بهبود روش بازیابی فاز او را جزو شاگردان برتر رادار قرار داده است.

در زیر خلاصه‌ای ارزشمند از همه‌ی مقالات در راستای توضیح گام‌های مختلف این نرم‌افزار آورده شده است.

۱ – انتخاب تصویر پایه بر اساس کمینه عدم همبستگی یا بیشینه همبستگی

نکته : در روش StaMPS حدود ۱۲ تداخل­ نما برای انجام کار کافی است (حداقل ۱۲).

۲ – تشکیل تداخل­نماها با یک تصویر پایه – گراف ستاره‌ای

۳ – انتخاب پراکنش­گرهای دائم کاندید با استفاده از شاخص پراکندگی­ دامنه (این مرحله صرفاً به دلیل محدود کردن فضای جستجو انجام می­گیرد.  بدین معنی که می­توان همه پیکسل‌های تصویر را وارد مرحله بعد کرد و از حدآستانه گذاری برای شاخص پراکندگی دامنه چشم پوشی کرد).

۴ – تحلیل فاز نقاط انتخاب شده

۵ – برآورد و حذف بخش­ های مختلف و مزاحم فاز

۶ – تعیین معیار همبستگی زمانی – بیان کننده تغییرات فاز باقی­ مانده است.

۷ – انتخاب پراکنش­گرهای دائم نهایی بر اساس همبستگی زمانی فاز

آن‌دسته از کاندید­هایی که اولاً در چند تداخل ­نمای محدود ثابت بودند و آنهایی که به اشتباه به دلیل همسایگی یک پراکنش­گر دائمی واقعی انتخاب شده بودند حذف می­ شوند.

بخش تکمیلی: کل کار بدین صورت است که ما می­خواهیم پیکسل­ هایی را به عنوان پراکنشگر دائمی انتخاب کنیم که سهم نویز آن‌ها در مقابل سیگنال تغییر شکل کوچک باشد. اما در داخل و دلِ هر یک از پیکسل­ها تا این مرحله فازهای مختلفی داریم که نویز داخل ­آن‌ها مستتر است. از این رو با تکرار این فازها را برداشته تا به نویز برسیم. این مرحله تا جایی ادامه پیدا می­ کند که مولفه برآورد شده نویز به مقدار خاصی همگرا شود – به عبارت دیگر روندی تکراری صورت گیرد.

۸ – حذف دو خطای ناهمبسته در مکان : خطای زاویه دید و بخشی از فاز تصویر پایه

نکته: یا به عبارتی تصحیح هندسی فاز ناشی از عدم یکسان بودن ایستگاه­ های تصاویر پایه و پیرو شامل تصحیح خطای زاویه دیدی Look angle و خطای زاویه چرخش Squint angle

۹ – بازیابی فاز در بعد زمان:

 • بررسی فاز دو پیکسل مجاور
 • فیلتر پایین­ گذر به منظور کاهش اثرات نویز
 • بازیابی فاز

۱۰ – ساخت تابع هزینه به منظور بازیابی فاز در بعد مکان – از مرحله قبل برای ساخت تابع هزینه استفاده می کند.

۱۱ – دست­یابی به نتایج نهایی فاز بازیابی شده با فرآیند بهینه­ سازی الگوریتم دوبعدی

۱۲ – برآورد بخش نویزی فاز و کسر آن از فاز جابجایی

۱۳ – اعمال فیلتر پایین ­گذر به منظور حذف خطای اتمسفری و مداری دقیق به تصویر پایه که هم در زمان و هم در مکان همبسته است.

۱۴ – فیلتر بالاگذر به منظور حذف خطای اتمسفری – مداری تصاویر پیرو و خطای زاویه دید که در مکان همبسته و در زمان ناهمبسته است.


نکات تکمیلی :

 • استمپس خطای مداری را با همان تکنیک صفحه از بین می ­برد پس باید منطقه ­ای در پردازش ها داشته باشیم که فرونشست بسیار کمی داشته­ باشد.

در استمپس روش جدیدی برای ثبت هندسی تصاویر ارائه شده است که دیگر بر مبنای بیشینه کردن مقدار همبستگی دامنه تصاویر پیرو و پایه نیست. در این الگوریتم بر اساس دامنه تصاویری که دارای همبستگی بالایی هستند مقدار شیفت تصاویر نسبت به هم برآورد می­ شود سپس به کمک آن با استفاده از حل معکوس کمترین مربعات تابعی که مقدار شیفت هر تصویر را نسبت به تصویر پایه محاسبه می­ کند برآورد می­ گردد.

هر تصویر پیرو اگر دارای خط­ مبنای بزرگی نسبت به تصویر مرجع باشد ابتدا نسبت به سه تصویر همسایه خود ثبت هندسی می ­شود سپس پس از برآورد تابعی که مقدار شیفت تصویر پیرو را نسبت به تصویر پایه محاسبه می­ کند آن تصویر نسبت به تصویر پایه باز نمونه ­برداری می ­شود.


آدرس‌های زیر مقالات اصلی هوپر در ارائه روش استمپس می‌باشند :

Hooper, Andrew, Howard Zebker, Paul Segall, and Bert Kampes. “A new method for measuring deformation on volcanoes and other natural terrains using InSAR persistent scatterers.” Geophysical research letters ۳۱, no. 23 (2004).

Hooper, A., Pa Segall, and H. Zebker. “Persistent scatterer InSAR for crustal deformation analysis, with application to Volcán Alcedo, Galápagos.” Journal of Geophysical Research ۱۱۲, no. B07407 (2007): 19.

Hooper, Andrew, and Howard A. Zebker. “Phase unwrapping in three dimensions with application to InSAR time series.” JOSA A ۲۴, no. 9 (2007): 2737-2747.

Hooper, Andrew. “A multi‐temporal InSAR method incorporating both persistent scatterer and small baseline approaches.” Geophysical Research Letters ۳۵, no. 16 (2008).

Hooper, Andrew. “A statistical-cost approach to unwrapping the phase of InSAR time series.” In Proceedings of the International Workshop on ERS SAR Interferometry, Frascati, Italy, vol. 30. 2010.

Hooper, Andrew, David Bekaert, Karsten Spaans, and Mahmut Arıkan. “Recent advances in SAR interferometry time series analysis for measuring crustal deformation.” Tectonophysics ۵۱۴ (۲۰۱۲): ۱-۱۳٫

 

آکادمی سنجش از دور ایران قصد دارد در پکیج‌های آموزشی مختلف اقدام به تدریس تداخل‌سنجی راداری و رادارگرامتری کند. این پکیج‌ها شامل دانش مقدماتی و همچنین پیشرفته به صورت عملی و تئوری می‌باشد.

منتظر خبرهای خوب باشید.


نوشته های مرتبط :

15 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام. نرم افزار استمپس از چه سایتی دانلود کنم؟مرسی

  پاسخ
 • سلام جناب احراری،
  ببخشید میخاستم بدونم برای حذف اثر اتمسفری از تتصاویر سنتینل-۱ روشی هست؟ممنون

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   بهترین روش برای حذف اثر اتمسفر از داده های ماهواره ای سنتینل ۱ استفاده از دستور radiometric calibration داخل نرم افزار اسنپ هست. البته در داده های راداری اتمسفر تاثیر زیادی ندارد مگر بخش یونوسفر.

   موفق باشید

   پاسخ
   • ممنون از پاسختون،
    منطقه من نزدیک دریاچه هستش و پوشش گیاهی بالاست و وقتی تو استمپس در اخر پلات میگیریم نقاطم حذف میشه به شدت و به صورت سفید رنگ دیده میشه و نقشه بسیار بدی بدست میاد، و نقاط فرونشست و بالازدگی رو نشون نمیده

    پاسخ
    • تکنیک های تداخل سنجق در مکان هایی که آب و پوشش گیاهی باشه نتیجه خیلی خوبی بدست نمیدهد. برای مناطق خشک و بدون رطوبت و گیاه نتایج بهتر است و قابل استناد.

     موفق باشید

     پاسخ
 • و این رو هم اضافه کنم که روش کار PSI هست و مقدار پارامتر density_rand را هم قبل stamps(4,4) هم بالا گرفتم که بعد از مرحله چهار که غربالگری میکنه خیلی تراکم نقاط پایین نیاد، ضمنا محدوده من تقریبا تکتونیکی و گسلی هستش و آیا ناهمبستگی زمانی آن میتونه بخاطر این باشه؟ و راه حل برطرف کردنش چی هستش؟ ممنون

  پاسخ
 • سلام و وقت بخیر
  دوره ی آموزشی برای نرم افزار استمپس ندارید؟

  پاسخ
 • fatemeh naghedi
  1400-09-06 6:54 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید. میخواستم ببینم نرم افزار استمپس نقشه فرونشست رو فقط میده یا جا به جایی افقی( زمین لغزش) رو هم میتونیم باهاش بگیریم؟
  اگر نمیشه لطفا بفرمایید برای نقشه پهنه بندی زمین لغزش ( جابه جایی افقی) از چه نرم افزاری میتونم استفاده کنم؟ سپاس از شما

  پاسخ
  • مهدی خوش لهجه آذر
   1400-09-07 11:35 ق.ظ

   سلام وقت بخیر

   برآورد جابجایی زمین چه ارتفاعی چه افقی مروبط به نرم افزار نیست. در صورتی که از یک ترک تصویر مثلا گذر صعودی یک ماهواره مانند سنتینل استفاده بشه فقط شما قادر هستید جابجایی در راستای قائم رو به دست بیارید.
   اگر همزمان ترک بعدی رو که گذر نزولیست مطالعه کنید میتونید نقشه ی جابجایی دو بعدی با ترم هار ارتفاعی و شرقی-غربی رو مطالعه کنید. که این عمل با استفاده از فرمول های ریاضی انجام میشه.

   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up