محصولات دانلودی

محاسبه مساحت مناطق سیل زده با تصاویر سنتینل ۱ و ۳ – در سامانه Google Earth Engine

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط Amirhossein.Ahrari@Gmail.com

محصول آموزشی برآورد مساحت مناطق سیل زده با استفاده از تصاویر سنتینل ۱ و ۳ در سامانه Google Earth Engine منتشر شد. در این محصول چگونگی استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل ۱ و ۳ در سامانه گوگل ارث انجین در راستای شناسایی مناطق سیل زده آموزش داده شده است. در این سامانه بدون نیاز به دانلود داده ها و با سرعتی بسیار بالا امکان پردازش تمامی مراحل این پروژه به سادگی فراهم شده است. 


مشخصات محصول 

 • مدرس: امیرحسین احراری
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • قیمت: ۳۹۹۰۰ تومان
 • نوع محصول: دانلودی
 • داده های تمرینی: دارد. 
 • پیش نیاز: آشنایی مقدماتی با گوگل ارث انجین
 • نرم افزار: سامانه Google Earth Engine
 • موضوع: کاربرد سنجش از دور در مخاطرات طبیعی

توضیحات محصول

در این محصول آموزشی، امیرحسین احراری روش محاسبه مساحت مناطق سیل زده را ابتدا با استفاده از تصاویر راداری و سپس با استفاده از تصاویر اپتیکی در گوگل ارث انجین، آموزش داده است. در همین راستا از تصاویر راداری ماهواره سنتینل ۱ و اپتیکی سنتینل ۳ در سامانه پردازشی گوگل ارث انجین استفاده شده است. استفاده از تصاویر ماهواره ای متنوع برای انجام محاسبات متفاوت، افزایش دقت و کاهش عدم قطعیت در نتایج سنجش از دور را به دنبال دارد. 


عناوین آموزشی

نکات آموزش داده شده در سامانه گوگل ارث انجین و ماهواره های سنتینل ۱ و ۳ عبارت اند از:

 1. روش فراخوانی تصاویر 
 2. روش انتخاب منطقه مورد مطالعه
 3. روش برش زدن تصاویر ورودی
 4. روش فراخوانی تصاویر سری زمانی 
 5. روش اعمال فرمول در تصاویر سری زمانی 
 6. روش محاسبه تصویر کمینه
 7. روش محاسبه تصویر میانه 
 8. روش شناسایی پهنه های آبی 
 9. روش شناسایی محدوده های سیل زده
 10. روش خروجی گرفتن از نتایج
 11. روش محاسبه مساحت مناطق سیل زده

ماهواره Sentinel-1

سنتینل ۱، ماهواره ای کاربردی است که قابلیت تصویربرداری در محدوده مایکرویو فعال (رادار) را دارا است. این ماهواره با توان تفکیک مکانی ۱۰ متر و توان تفکیک زمانی ۵ تا ۶ روز از نقش موثری در مطالعه پدیده های مختلف سطح زمین برخوردار است. ماهواره سنتینل ۱ در محدوده باند c تصویر برداری کرده و برای مطالعات کاربری اراضی، تولید مدل های رقومی زمین، کشاورزی، رطوبت خاک و محاطرات زیست محیطی بسیار کاربردی است. 


ماهواره Sentinel-3

یکی از سنجنده های چندگانه ماهواره سنتینل ۳، OLCI نام دارد. این سنجنده از ۲۱ باند در محدوده مرئی و مادون قرمز نزدیک تشکیل شده که برای مطالعات کشاورزی، پوشش گیاهی و آب بسیار مطلوب و کاربردی است. توان تفکیک زمانی ۲ روزه به همراه توان تفکیک مکانی ۳۰۰ متری آن امکان مطالعه و پایش تغییرات پهنه های آبی و گیاهی سطح زمین را با دقت بالایی فراهم ساخته است. 


کاربرد سنجش از دور

سنجش از دور ابزاری مهم در مطالعات مخاطرات محیطی است. با استفاده از سنجش از دور وقوع برخی از مخاطرات مانند طوفان ها قابل پیش بینی است. از سوی دیگر سنجش از دور امکان پایش تغییرات ناشی از مخاطرات را فراهم می سازد. در همین راستا تصاویر ماهواره ای می توانند برای برآورد خسارت های ناشی ار مخاطرات طبیعی و انسانی نیز مورد استفاده قرار بگیرند. 

 

نقش سنجش از دور در مخاطره سیل نیز حائز اهمیت است. به عنوان مثال خرابی ها و خسارت های ناشی از وقوع سیل به خوبی در تصاویر ماهواره ای قابل ردیابی است. درهمین راستا، شما می توانید مساحت محدوده سیل زده را با استفاده از تصاویر ماهواره ای محاسبه کنید. به علاوه، دقت بالای زمانی و مکانی تصاویر ماهواره ای نقش مهمی در افزایش دقت برآورد مساحت محدوده سیل زده خواهد داشت. 


منطقه مورد مطالعه

استان خوزستان به عنوان منطقه مورد مطالعه، در این محصول آموزشی در نظر گرفته شده است. در گام نخست با استفاده از تصاویر چند زمانه راداری ماهواره سنیتنل ۱ محدوده سیل زده در این استان شناسایی و سپس مساحت آن محاسبه شد. در شکل مقابل محدوده سیل زده در تصویر راداری به خوبی قابل تشخیص است. 

 

در گام دوم، تصاویر اپتیکی ماهواره سنتینل ۳ سنجنده OLCI برای شناسایی مناطق سیل زده با استفاده از شاخص های طیفی کاربردی در این زمینه، مورد استفاده قرار گرفت. در شکل روبروز مناطق سیل زده استان خوزستان به رنگ روشن و بصورت واضح قابل تشخیص است. 

 


خرید محصول 

به منظور خرید محصول آموزشی بر روی گزینه زیر کلیک کنید. سپس از خرید نسبت به دانلود محصول آموزشی اقدام کنید.

 


لینک های مفید


 

   

۱۲ دیدگاه

 • سلام یه سوال داشتم از حضورتون
  اگه بخوایم از یه مرحله ای به بعد تصاویر رو خروجی گیریم و در محیط انوی یا هر محیط دیگه ای یه سری پردازش هایی رو تصویر انجام بدیم چه کار کنیم که خروجی در قالب یک تیف باشه …آیا به خاطر مساحت بالای منطقه من با این مشکل مواجه میشم….استان خوزستان هست منطقه مطالعاتی ام
  ممنونم

  • با سلام و احترام

   باید از همان دستور export image استفاده کنید که در آموزش ها وجود دارد. درصورتی که وسعت منطقه زیاد هست میتوانید maxpixels رو مقدارش رو افزایش بدید مثلا ۱e20

   برای اینکه خروجی گرفتن هم راحت تر بشه پیشنهاد میکنم توان تفکیک مکانی رو به ۲۰ تا ۳۰ متر در هنگام ذخیره سازی کاهش دهید تا فرایند آن راحت تر انجام بگیرد.

   موفق باشید

   • ممنونم از پاسختون
    ولی ۲۰ رو از من قبول نکرد و ماکزیمم ۱۳ رو تو خطا گفت میشه زد منم ۱e13 رو وارد کردم با تفکیک مکانی ۳۰متر با این وجود باز هم در قالب ۴ تیف به من خروجی داد ….راه حل دیگه ای شما به نظرتون نمیرسه؟
    تشکر

   • با سلام و احترام
    بله من به کمک انوی تونستم موزاییک کنم ….متشکرم از راهنمایی تون.
    میتونم ازتون یه سوال کنم …شیپ فایلی که شما استفاده کردین برای خوزستان یه مقدار با اون چیزی که من معرفی کردم به GEE فرق میکنه در حاشیه جنوبی…این موضوع خیلی مهم هست یا نه؟
    و یه نکته دیگه اینکه من کدی خدمتتون ایمیل کرده بودم، فک کنم اینقد مشغله دارین نرسیدین زحمت بررسی اش رو بکشین.
    با تشکر

    • با سلام و احترام

     بسیار خوب. هیچ مشکلی از بابت منطقه مورد مطالعه نیست. حتی میتونید منطقه مورد مطالعه را بصورت دستی تعیین کنید. منطقه مورد مطالعه تابعی از کار شما است نه آموزش بنده.

     کدهای ارسالی برای بررسی زیاد هست و شرمنده خیلی از کاربران هم شدیم که نرسیدیم کدشون رو چک کنیم. ممنون میشم دوباره ایمیل ارسال کنید. سعی میکنم در کوتاه مدت بررسی کنم.

     موفق باشید

 • سلام مهندس احراری خسته نباشین. آیا با همین محصول میشه برف رو هم برآورد کرد؟؟
  یعنی مشابه هم هستن روش هاش؟

دیدگاهتان را بنویسید

آغاز فروش ویژه نخستین کتاب آموزش سامانه گوگل ارث انجین - تا 10 خردادلطفا کلیک کنید
+ +