گوگل ارث انجین محصولات دانلودی

پایش ماهواره ای گرد و غبار – سری زمانی پروداکت AOD روزانه سنجنده MODIS یک کیلومتری

پایش گرد و غبار با استفاده از داده های مادیس
امیرحسین احراری
نوشته شده توسط امیرحسین احراری

محصول آموزشی پایش ماهواره ای گرد و غبار – سری زمانی پروداکت aod روزانه سنجنده MODIS یک کیلومتری در سامانه گوگل ارث انجین منتشر شد! در این محصول آموزشی یکی از جدیدترین مزیت های جدید سامانه گوگل ارث انجین در زمینه کاربرد سنجش از دور در مطالعات گرد و غبار و پروداکت AOD سنجنده MODIS آموزش داده شده است. فراخوانی تصاویر روزانه AOD به همراه روش موزاییک کردن آن ها برای هریک از تاریخ ها و ترکیب داده های چند زمانه آن از جمله عناوین آموزش داده شده در این محصول آموزشی است.


مشخصات محصول

 • قیمت: ۴۹/۹۰۰ تومان
 • مدرس: امیرحسین احراری
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • موضوع: کاربرد سنجش از دور در آلودگی هوا
 • نرم افزار: سامانه گوگل ارث انجین
 • داده های تمرینی: دارد.
 • کد نمونه آموزشی: دارد.

توضیحات محصول

در این بسته آموزشی امیرحسین احراری یکی از جدیدترین قابلیت های سامانه گوگل ارث انجین را آموزش داده است. تا چند روز پیش داده های روزانه AOD سنجنده مادیس به سامانه گوگل ارث انجین اضافه شده و هم اکنون کاربران با استفاده از این محصول آموزشی روش کار با آن را به خوبی فرا می گیرند. در این محصول روش ترکیب سری زمانی داده های AOD سنجنده MODIS به همراه انتخاب باندهای کاربردی برای شناسایی گرد و غبار به شکل کاربردی آموزش داده شده است.


عناوین آموزشی پایش ماهواره ای گرد و غبار

مهم ترین عناوین آموزش داده شده در سامانه گوگل ارث انجین عبارت اند از:

 1. معرفی داده های AOD
 2. روش فراخوانی پروداکت AOD
 3. روش ترکیب سری زمانی
 4. روش بازیابی روزانه داده ها
 5. محاسبه سری زمانی روزانه AOD
 6. روش استخراج تصاویر سری زمانی AOD
 7. محاسبه تغییرات عمق اپتیکی بر اساس شیپ فایل
 8. محاسبه تغییرات عمق اپتیکی بدون استفاده از شیپ فایل

پروداکت AOD سنجنده MODIS

اگر شما از کاربران و علاقه مندان سنجش از دور در مطالعات گرد و غبار هستید قطعا نیاز به استفاده از پروداکت عمق اپتیکی اتمسفری یا همان AOD خواهید داشت. بدون تردید یکی از مهم ترین و پرکاربردترین داده های سنجش از دوری در مطالعات پایش گرد و غبار است. هم اکنون در سامانه گوگل ارث انجین شما می توانید بصورت روزانه و با توان تفکیک مکانی ۱ کیلومتری به این پروداکت ارزشمند دسترسی داشته و در مدت زمان بسیار کوتاهی نسبت به استخراج اطلاعات سری زمانی آن اقدام نمایید.


ویژگی های پروداکت AOD

مهم ترین ویژگی های پروداکت AOD سنجنده MODIS عبارت است از:‌

 • توان تفکیک زمانی روزانه
 • دسترسی ۲۰ ساله
 • توان تفکیک مکانی ۱ کیلومتری
 • تصحیح هندسی شده
 • آماده برای استفاده در مدل ها

خرید محصول پایش ماهواره ای گرد و غبار

به منظور خرید محصول آموزشی بر روی گزینه زیر کلیک کرده و بلافاصله دانلود نمایید. 


لینک های مفید


 

48 دیدگاه

 • با سلام و تشکر از فایل های اموزشی مفید شما
  من محصول پایش ماهواره ای گرد و غبار – سری زمانی پروداکت AOD روزانه سنجنده MODIS را خریداری کردم و برای منطقه گاوخونی انجام دادم بعد از چک کردن صحت اعداد متوجه شدم روزهایی که عدد AOD بالا هست هوا ابری بوده درنتیجه نیاز به یک فیلتر ابر هست تا این مشکل برطرف بشه.

   • همانطور که در کامنت قبلی عرض کرده بودم پوشش ابری در این پروداکت ماسک شده است. می توانید یک نمونه آن را از سایت worldview و یا earth data دانلود نمایید و بصورت دستی در نرم افزار انوی مشاهده کنید. چرا که گوگل ارث انجین داده ها رو از این مراجع به صورت خودکار دریافت می کند.

    موفق باشید

  • با سلام و احترام

   پروداکت روزانه گردوغبار پوشش ابری رو ماسک میکند. بنده قبلا نمونه ای از آن را دانلود کردم و در انوی که پردازش کردم نواحی ابری بصورت no data بوده است. عملا در این پروداکت پوشش های ابری ماسک شده هستند. یک نمونه از این پروداکت در سایت nasa worldview یا در earth data رو می تونید بررسی کنید.

   موفق باشید

   • یه سوال دیگه
    aod روزانه از چه محدوده ای رو شما محدوده گردوغبار میگیرید تو اموزش از ۰٫۷ به بالا رو گفتید گردوغبار
    یه منبع دیگه گفته بود ۰٫۳ به بالا برای ماهیانه ها
    من با سایت /worldview.earthdata.nasa.gov چک میکنم تاریخ هایی که گردوغبار در این سایت عدد aod 0.1 شده .
    لطفا راهنماییم کنید

    • با سلام و احترام

     البته بنده گفتم ۰/۵ به بالا واقعا وضعیت غباری قابل توجه هست که از نظر من انسان را تحت تاثیر قرار میدهد. حالا نمیدونم در این آموزش بوده یا آموزش دیگری. به هر صورت مبنای شما مرجع علمی معتبر باشد. در اینجا سایت ناسا یک مرجع علمی معتبر است و باید به آن استناد کنید تا از لحاظ علمی کار شما قابل استناد باشد. هرچه این مقدار بالاتر رود غلظت گردوغبار نیز به شکل قابل توجهی بالاتر می رود.

     موفق باشید

    • سلام.میتونم منبعی رو که گفتین برای AOD دارین که میگه مثلا از ۰٫۳ به بالا گردوغبار باشه رو برام ارسال بفرمایین؟ممنون میشم چون همین مشکل رو منم دارم

     • با سلام و احترام

      توضیحاتی که در سایت nasa worldview هست رو ملاحظه کنید:

      Aerosol Optical Depth
      Aerosol Optical Depth (AOD) (or Aerosol Optical Thickness) indicates the level at which particles in the air (aerosols) prevent light from traveling through the atmosphere. Aerosols scatter and absorb incoming sunlight, which reduces visibility. From an observer on the ground, an AOD of less than 0.1 is “clean” – characteristic of clear blue sky, bright sun and maximum visibility. As AOD increases to 0.5, 1.0, and greater than 3.0, aerosols become so dense that sun is obscured. Sources of aerosols include pollution from factories, smoke from fires, dust from dust storms, sea salt, and volcanic ash and smog. Aerosols compromise human health when inhaled by people, particularly those with asthma or other respiratory illnesses. Aerosols also have an effect on the weather and climate by cooling or warming the Earth, helping or preventing clouds from forming. Since aerosols are difficult to identify when they occur over different types of land surfaces and ocean surfaces, Worldview provides several different types of imagery layers to assist in the identification.

 • سلام وقت بخیر، آیا در google earth engine این امکان هست که در قسمت draw a rectangle به مستطیل رسم شده اندازه بدیم؟ مثلا ۱۰۰*۱۰۰متر رسم بشه اون مستطیل.

 • سلام وقت بخیر، من با توجه به این آموزش به جای استفاده از شیپ فایل استان یا استفاده از add a rectangle از گرینه add a marker میخوام استفاده بکنم یعنی aod یک نقطه رو بدست بیارم و با توجه به کدی که در این آموزش یاد دادین جلو میرم و وقتی run رو میزنم اینو مینویسه:
  .[Zoom must be within [0, 24

 • سلام وقت بخیر آقای مهندس اگر امکانش هست به سوال قبلی من هم جواب بدین که در مورد add a marker و خطای بوجود آمده هستش ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • با سلام و احترام

   لینک کدتون رو با استفاده از get link برای بنده ارسال کنید تا بررسی کنم. لطفا لینک کد را در این جا کامنت بزارید و مشکلتون رو هم بصورت کامل بفرمایید تا بررسی کنم.

   موفق باشید

 • سلام وقت بخیر، آقای مهندس جسارتا نقشه شیپ فایل شهر تبریز رو دارین که بشه در google earth engine استفاده کرد؟

 • سلام وقت بخیر از بابت لایه شیپ فایل ایران ممنونم و تونستم نقشه رو در گوگل ارث انجین آپلود کنم.
  سوالی که داشتم از خدمتتون این بود که در گوگل ارث انجین تصاویر مربوط به مودیس برای پروداکت AOD ، در فاصله ۱۰۰۰متر هستش ایا در فاصله کمتر هم میشه توسط نرم افزار های دیگه بدست آورد؟( مثلا ۵۰۰ متر، ۲۵۰ متر )

  • با سلام و احترام

   داده های پروداکت گرد و غبار بصورت ۱ کیلومتری هست. اگر دقیق تر آن را احتیاج دارید باید خودتان بصورت دستی با استفاده از باندهای ۳ تا ۷ که بصورت ۵۰۰ متری هستند شاخص AOD را محاسبه کنید.

   موفق باشید

   • سلام وقت بخیر شرمنده مزاحم میشم و خیلی ممنونم که به سوال ها جواب میدین واقعا ممنونم
    الان برای محاسبه پروداکت AOD سنجنده مودیس در فاصله ۵۰۰ متر باید از نرم افزار ENVI استفاده کنم و بدست بیارم ؟ شما در این مورد آموزشی دارین که استفاده کنم

    • با سلام و احترام

     داده های AOD مادیس بصورت یک کیلومتری موجود است. مگر اینکه با روش های مدل سازی آن را به ۵۰۰ متر تبدیل نمایید که البته در این زمینه تا کنون آموزشی برای داده های غبار تولید نکردیم. بهتر است در گوگل در مقالاتی با عنوان modis and downscaling در این رابطه جستجو نمایید.

     موفق باشید

    • با سلام و احترام

     پروداکت AOD بصورت آماده موجود است و نیازی به محاسبه ندارد. برای آشنایی با فرمول محاسباتی آن به usermanual سنجنده مادیس برای AOD مراجعه کنید.

     موفق باشید

 • سلام وقت بخیر از بابت لایه شیپ فایل ایران ممنونم و تونستم در گوگل ارث انجین آپلود کنم.
  سوالی که داشتم از خدمتتون این بود که تصاویر مربوط به پروداکت AOD سنجنده مودیس در گوگل ارث انجین در فاصله ۱۰۰۰ متر هستش آیا در فواصل کمتر هم میشه توسط نرم افزار های دیگه بدست آورد ؟( مثلا ۵۰۰ متر، ۲۵۰ متر)

 • سلام وقت بخیر شرمنده مزاحم میشم و خیلی ممنونم که به سوال ها جواب میدین واقعا ممنونم
  الان برای محاسبه پروداکت AOD سنجنده مودیس در فاصله ۵۰۰ متر باید از نرم افزار ENVI استفاده کنم و بدست بیارم ؟ شما در این مورد آموزشی دارین که استفاده کنم؟

 • با سلام ، چطوری میشه نقشه اختلاف دمای شب و روز را در گوگل ارث انجین محاسبه کرد، و همین طور اگر بخواهیم نرمال سازی انجام بدیم بین چندین داده مختلف و آنها را بین صفر یک نرمال کنیم با از دستوری بایداستفاده کنیم؟؟

  • با سلام و احترام

   برای این مورد پیشنهاد میکنم داده های شب و روز را فراخوانی کرده و برای هر تاریخ تصویر روز را از شب کم کنید تا تصویر تفاضل محاسبه شود.

   برای نرمال سازی نیز یک دستور وجود ندارد باید فرمول آن را بنویسید. تصویر تفاضل محاسبه شده را باید از min کم و سپس تفسیم بر حاصل max-min کنید.

   موفق باشید

 • سلام وقت بخیر،من با استفاده از این آموزش داده روزانه AOD رو برای هر منطقه شهر تبریز بدست آوردم(شهر تبریز ۱۰ منطقه داره، نقشه شیپ فایل شهر تبریز رو در گوگل ارث انجین اپلود کردم و به صورت پلی گونی هر منطقه رو انتخاب کردم و داده روزانه AOD بدست اومد) الان میخوام این داده AOD رو به PM2.5 تبدیل کنم،از چه روشی یا فرمولی میشه AOD رو به PM2.5 تبدیل کنم و نتایج رو با ایستگاه های زمینی مقایسه کنم،اگه لطف کنین راهنمایی کنین ممنون میشم،متشکرم.

  • با سلام و احترام

   روش های مختلفی در این زمینه وجود دارد. یکی از ساده ترین روش ها محاسبه رگرسیون بین داده های AOD تصویر و مقادیر PM ایستگاه زمینی هست که از آن یک شیب خط و عرض از مبدا محاسبه شده و با استفاده از آن می توان تصویر AOD مادیس را تبدیل به PM نمود.

   موفق باشید

   • سلام وقت بخیر،واقعا خیلی ممنون که به سوالات جواب بدین متشکرم
    من با استفاده از رگرسیون چندگانه برای مناطقی که ایستگاه کنترل کیفیت هوا داره (یعنی PM2.5 در آن ها اندازه گیری شده ) میتونم AOD رو به PM2.5 تبدیل کنم اما برای مناطقی که ایستگاه کنترل کیفیت هوا وجود نداره باید چیکار کنم ؟
    فرمولی که استفاده میکنم:
    PM2.5=C1+(C2×AOD)+(C3×HPBL)+(C4×ST)(+C5×SPD)+(C6×SRH)+(C7×VIS
    HPBL: ارتفاع لایه مرزی سیاره ای
    ST:دما سطح زمین
    SPD:سرعت باد
    SRH:رطوبت
    VIS:دید افقی

     • سلام وقت بخیر،شرمنده مزاحم شدم ،واقعا لطف میکنین، خیلی خیلی ممنون و متشکرم از حضرت عالی .
      آقای مهندس به نظر شما فرمول رگرسیونی که من استفاده میکنم برای تبدیل داده AOD به PM2.5 درسته ؟
      PM2.5=C1+(C2×AOD)+(C3×HPBL)+(C4×ST)(+C5×SPD)+(C6×SRH)+(C7×VIS
      HPBL: ارتفاع لایه مرزی سیاره ای
      ST:دما سطح زمین
      SPD:سرعت باد
      SRH:رطوبت
      VIS:دید افقی
      C1,C2,…:ضرایب رگرسیون
      جسارتا شما فرمودین روش های دیگری هم به جز رگرسیون هست اگه لطف کنین راهنمایی کنین ممنون میشم من برای پایان نامه خیلی درگیر این موضوع شدم لطف کنین راهنمایی کنین بسیار متشکرم.

     • راستش بنده قبلا یک مطالعه خیلی کلی در این زمینه داشتم و تست های زیادی در این زمینه انجام ندادم. و دقیقا روش خاصی مد نظرم نیست که الان پیشنهاد بدم. بهتره مقالات رو برسی بفرمایید. دیگه هر روشی در آن ها توضیخ داده شده به عنوان مرجع قابل استناد است.

      موفق باشید

 • سلام ببخشید من برای اینکه aodرو بگیرم میتونم از همون اموزش تصاویر لندستتون از همون برنامه برم؟و باید چه کدی بزنم؟

 • سلام وقتتون بخیر
  ببخشید آقای احراری بنظر شما چه روش هایی برای بررسی گردوغبار مناسبه

 • سلام جناب احراری وقت بخیر من نزدیک ۲۰تا محصول تهیه کردم ازتون که یکی از اونا با این عنوان ولی متاسفانه از پروداکت ماهانه استفاده شده و عملن بد دردم نخورد اصلن ، میخاستم ازتون بپرسم که ایا اگه آی دی پروداکت روزانه رو بجای ماهانه که تو آموزش گفتین رو بزنم ، میشه نتیجه همین محصول یا خیر فرق داره و باید دوباره این محصولو تهیه کنم؟؟
  با تشکر

 • سلام وقت بخیر جناب احراری
  میبخشید محدوه مورد مطالعه اگه دریاچه ارومیه باشه ، چنتا تصویر مادیس لازم داره در gee و و ایا برا موزاییک اونا باید کدموزاییک رو بنویسیم ؟

  • با سلام و احترام

   برخی از فریم های مادیس کل حوزه رو پوشش میده. در غیر این صورت تنها دو فریم برای پوشش کل منطقه نیاز هست. با استفاده از تکنیک میانگین گیری و یا میانه گیری می توانید یک تصویر واحد تولید کنید.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تمایل به تدریس و تولید آموزش و کسب درآمد دارید لطفا بر روی دکمه زیر کلیک کنید و فرم را پر کنیدپر کردن فرم همکاری در تهیه ویدئوهای آموزشی
+ +
تخفیف 40 درصدی - کد تخفیف: ghorban
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
مشاهده همه آموزش ها