محاسبه دمای سطح زمین (LST) با تصاویر لندست – در نرم افزار IDRISI TerrSet 2020

737 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

محصول آموزشی محاسبه دمای سطح زمین (LST) با استفاده از تصاویر لندست در نرم افزار IDRISI TERRSET 2020 منتشر شد! در این محصول آموزشی روش محاسبه دمای سطح زمین با استفاده از تصاویر ماهواره ای لندست ۸ در نرم افزار IDRISI TERRSET آموزش داده شده است. در این محصول تمامی مراحل محاسبه دمای سطح زمین بصورت خودکار تدریس شده است.…

محصول آموزشی محاسبه دمای سطح زمین (LST) با استفاده از تصاویر لندست در نرم افزار IDRISI TERRSET 2020 منتشر شد!

در این محصول آموزشی روش محاسبه دمای سطح زمین با استفاده از تصاویر ماهواره ای لندست ۸ در نرم افزار IDRISI TERRSET آموزش داده شده است. در این محصول تمامی مراحل محاسبه دمای سطح زمین بصورت خودکار تدریس شده است. با استفاده از این محصول شما می توانید به راحتی دمای سطح زمین را برای تمامی تصاویر ماهواره ای لندست در نرم افزار TERRSET محاسبه کنید. مطالب این محصول آموزشی کاملا جدید بوده و پیش تر در هیچ یک از محصولات آموزشی تدریس نشده است.


مشخصات محصول

 • مدرس: امیرحسین احراری
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • موضوع: دمای سطح زمین با تصاویر ماهواره ای لندست
 • مخاطب: همه رشته های علوم زمین
 • فرمت: ویدئوی آموزشی
 • داده های تمرینی: دارد.

خرید محصول

به منظور خرید این محصول آموزشی بر روی دکمه زیر 👇 کلیک کرده و پس از پرداخت وجه، بلافاصله ویدئوی آموزشی را دانلود نمایید.


توضیحات محصول

در این محصول آموزشی روش محاسبه دمای سطح زمین با استفاده از تصاویر لندست در نرم افزار IDRISI TERRSET 2020 آموزش داده شده است. در این محصول شما با روش محاسبه دمای سطح زمین با استفاده از فرمول جسم سیاه بصورت خودکار در نرم افزار TERRSET آشنا خواهید شد.

در بخش اول روش فراخوانی داده های لندست و چگونگی پیش پردازش آن ها و در بخش دوم روش محاسبه گسیلمندی و در بخش سوم روش محاسبه دمای سطح زمین آموزش داده شده است. لازم بذکر است که مطالب این محصول آموزشی کاملا جدید بوده و پیش تر در هیچ یک از محصولات آموزش داده نشده است. مطالب ارائه شده در این محصول قابلیت استفاده برای تمامی تصاویر ماهواره ای سری لندست را دارا است.


عناوین آموزشی

مهم ترین عناوین آموزشی در این محصول عبارت اند از:

 • فراخوانی تصاویر لندست در نرم افزار TERRSET
 • تصحیح رادیومتریکی تصاویر لندست در نرم افزار TERRSET
 • تصحیح اتمسفری تصاویر لندست در نرم افزار TERRSET
 • روش محاسبه شاخص طیفی پوشش گیاهی در نرم افزار TERRSET
 • روش محاسبه گسیلمندی با دستور Reclass در نرم افزار TERRSET
 • روش محاسبه دمای سطح زمین با استفاده از فرمول جسم سیاه در نرم افزار TERRSET

لازم بذکر است که تمامی مراحل آموزشی در این محصول بصورت خودکار و بدون هرگونه برنامه نویسی و فرمول نویسی انجام شده است.


نرم افزار IDRISI TERRSET

یکی از کوچکترین و در عین حال سطح بالاترین نرم افزارهای سنجش از دور و GIS است. ضمن سادگی و حجم اندک حاوی مدل های بسیار ارزشمندی برای مطالعه کاربردی محیط زیست با استفاده از تصاویر ماهواره ای است. نرم افزار IDRISI TERRSET یک نرم افزار ترکیبی از الگوریتم ها و تکنیک های سنجش از دور و GIS است که به زیباترین شکل ممکن به تلفیق کاربردهای این دو علم پرداخته است.

ترکیب عالی الگوریتم ها و دستورات سنجش از دور و GIS به همراه امکانات مدل سازی زیست محیطی از جمله مهم ترین امکاناتی است که در این نرم افزار برای کاربران فراهم آورده شده است. هیچ یک از نرم افزارهای حال حاضر در سنجش از دور تا این اندازه امکان مدل سازی های زیست محیطی با استفاده از تصاویر ماهواره ای را تسهیل نکرده است.


دمای سطح زمین (LST)

مهم ترین مولفه رادیومتریکی قابل استخراج از تصاویر ماهواره ای حرارتی دمای سطح زمین یا همان LST است. با استفاده از مولفه دمای سطح زمین امکان اندازه گیری دمای پدیده های گوناگون در سطح زمین به خوبی فراهم می شود. دمای سطح زمین فقط با استفاده از سنجنده هایی قابل اندازه گیری هست که دارای باند حرارتی باشند. ماهواره های سری لندست یکی از مهم ترین ماهواره های رایگان در زمینه سنجش از دور حرارتی محسوب می شوند. روش های گوناگونی برای محاسبه دمای سطح زمین وجود دارد که عبارت اند از:

 • محاسبه دمای سطح زمین با روش Single Channel
 • محاسبه دمای سطح زمین با روش Split Window
 • محاسبه دمای سطح زمین با روش Mono Window
 • محاسبه دمای سطح زمین با روش Plank Function
 • محاسبه دمای سطح زمین با روش RTE
 • محاسبه دمای سطح زمین با روش Black Body Function

در نرم افزار TERRSET امکان محاسبه دمای سطح زمین بصورت خودکار با استفاده از روش Black Body Function فراهم شده است. در این محصول آموزشی شما با روش محاسبه دمای سطح زمین بر اساس فرمول جسم سیاه آشنا خواهید شد.


خرید محصول

به منظور خرید این محصول آموزشی بر روی دکمه زیر 👇 کلیک کرده و پس از پرداخت وجه، بلافاصله ویدئوی آموزشی را دانلود نمایید.


لینک های مفید


نوشته های مرتبط :

21 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام و احترام
  آیا از این نرم افزار میتوان برای محاسبه دمای سطح به روشهای سینگل چنل، مونو ویندوز و .. هم استفاده کرد یا فقط برای روش جسم سیاه کاربرد دارد؟

  با تشکر

  پاسخ
 • سلام من این محصول را خریدم و نرم افزارم هم ترست 2020 هست ولی وقتی تصاویر MTLرا ایمپورت میکنم و اکی میزنم هیچ باندی نمیاد تصاویر هم مربوط به لندست 5و لندست8 هست ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   تصاویر لندست را فقط از سایت earthexplorer دانلود کنید. داده های ورودی حتما از نوع collection 1 level 1 باشد.
   سپس داده ها را از حالت زیپ خارج کرده و طبق دستورالعمل در نرم افزار باز کنید.
   یک پوشه برای لندست ۸ و یک پوشه جداگانه برای تصاویر لندست ۵ درست کنید. در این پوشه ها هیچ پوشه ای با نام فارسی وجود نداشته باشد.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام و وقت به خیر بله از همین سایت دانلود کردم نام پوشه ها انگلیسی و جداگانه هست ولی باز هنگام معرفی طبق فیلم هیچ باندی نمیاد من فیلم مراحلی هم که انجام میدم گرفتم اگر امکانش باشه واتس اپ بفرستم خیلی نیاز دارم از این مرحله عبور کنم جناب مهندس

  پاسخ
 • سلام و ممنون از اموزشتون من تصاویرم را از earthexplorer با اکانت خودم دانلود کردم هر تصویر لندست در پوشه جدا با نام خود تصویر که استخراج از فایل زیپ را زدم قرار داره در مسیری با نام لاتین و طبق فیلم همه مراحل را انجام میدم ولی باند ها نمیاد در مدول Landsat archive import زمانی که فایل mtlرا وارد میکنم باید چه کنم میشه فیلم مشکلم را براتون واتس آپ کنم جناب مهندس خیلی ضرورویه

  پاسخ
  • ورود تصاویر لندست دستورالعمل خاصی جز آن چیزی که عرض کردم و در فیلم هم مشاهده کردید ندارد.
   من احساس میکنم مشکل از نرم افزارتون باشد. آخرین نسخه نرم افزار رو از روی سایت دانلود کنید. یک بار نرم افزار رو پاک کنید و مجددا نصب نمایید.
   https://girs.ir/idrisi-terrset-2020/

   یکبار دیگر من تست میکنم این فرایند رو تا مطمئن بشم ایرادی نداره. ولی پیشنهاد میکنم قبل از حذف و نصب مجدد روی یک سیستم دیگر نیز تست کنید.
   از طرفی در بخش نظرات این محصول هم مشاهده کنید کسی تا حالا چنین مشکلی رو گزارش نکرده و برای خود من کاملا جدید هست.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام ممنون از پیگیریتون بله نرم افزار را پاک و مجدد نصب کردم و ارر رفع شد یک دنیا ممنون بابت پیگیریتون فقط یک سوال داده های لندست هفت را هم همینطور وارد کنم؟

  پاسخ
 • پارمیدا
  1401-02-28 1:57 ق.ظ

  سلام ، برای پایان نامه احتیاج دارم که یکی از منطق شهر اصفهان رو دمای سطح زمین و جزایرحرارتی وضع موجود را به صورت نقشه داشته باشم که با کمک این نقشه نمونه موردی کارم رو انتخاب کنم … ایا این آموزش این کار رو برای من انجام میدهد؟ و ایا این اموزش پیشنیازی دارد ؟

  پاسخ
 • حامد طالبی
  1401-03-25 12:53 ق.ظ

  با سلام
  آقای مهندس با توجه به نکاتی که گفتین برای محاسبه lst با داده های ۸ روزه مادیس برای کارم استفاده میکنم ولی مشکل اینجاست که من به داده های روزانه نیاز دارم، حالا به نظر شما راهی هست که بشه از این داده های ۸ روزه، داده های روزانه رو تولید کنم.

  پاسخ
 • yarahmadi1128@gmail.com
  1401-10-27 6:57 ب.ظ

  سلام خدمت شما دوست عزيز..آيا بسته دماي روزانه با ماهواره ماديس رو داريد؟
  سوال دومم بسته اموزشي براي برآورد آب معادل برف به صورت روزانه موجود مي باشد؟

  پاسخ
 • با سلام و احترام

  جناب مهندس بنده دمای سطح زمین رو انجام دادم و برای یک محدوده کوچک نقشه پیوسته ایی میدهد. اما برای محوده استان مازنداران فقط یک سوم خروجی به صورت نقشه و دو سوم دیگر صفحه سیاه است. مشکل چیست؟
  ممنون راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   ببخشید دقيقا مشکلتون در صدام مرحله پردازش هست. بنده چند سال پیش این آموزش رو درست کردم به همین خاطر جزییات رو به یاد ندارم. ممنون میشم بیشتر توضیح بدید تا بتونم بهتر راهنمایی کنم. البته الان برای محاسبه دمای سطح زمین دیگر نیاز به استفاده از روش های محاسبه این چنینی نیست. پروداکت دمای سطح زمین لندست بصورت آماده در ارث انجین قابل دانلود است.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام. اقای مهندس این دستور رو برای دمای سطح زمین در استان همدان انجام میدم مشکلی نداره اما برای استان مازندران نصف خروجی به شکل سیاه رنگ هست.
  https://code.earthengine.google.com/edfe0876d226247a55a35f61fd7341dd

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   طبیعی هست. بدلیل اینکه تصاویر ابری در مازندران بیشتر هست و فیلتر ابر باعث شده تا باعث ایچاد گپ شود. برای مازندران بهتر است فیلتر ابر به 45 درصد کاهش پیدا کند.

   موفق باشد

   پاسخ
 • سلام. خیلی خیلی ممنون از پاسخ گوییتون. فکر می کنم از بین تمامی سایتهای موجود بهترین پشتیبانی رو دارید جناب آقای احراری.
  خصوصا شخص شما. هم محصولات خیلی خوبی ارائه میدید هم بسیار خوب و کامل آموزش میدید.
  در پناه حق موفق و موید باشید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up