چند نکته مهم در زمینه تکنیک های فرمول نویسی در نرم افزار ENVI -مقاله سنجش از دور

1,560 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

اگر شما کاربر سنجش از دور هستید قطعا در کارهای خود با فرمول نویسی های مختلفی در نرم افزارها، خصوصا نرم افزار ENVI سروکار دارید. بسیاری از کاربران بدلیل مشکلاتی که فرمول نویسی دارند هرگز نمیتوانند به راحتی به نتایج مورد نظر خود دست یابند. این در حالی است که با رعایت کردن چند نکته ساده بسیاری از نکات مبهم…

اگر شما کاربر سنجش از دور هستید قطعا در کارهای خود با فرمول نویسی های مختلفی در نرم افزارها، خصوصا نرم افزار ENVI سروکار دارید. بسیاری از کاربران بدلیل مشکلاتی که فرمول نویسی دارند هرگز نمیتوانند به راحتی به نتایج مورد نظر خود دست یابند.

این در حالی است که با رعایت کردن چند نکته ساده بسیاری از نکات مبهم فرمول نویسی برای شما حل شده و بر سرعت پردازش های شما خواهد افزود. بر اساس سوالات و ابهاماتی که بسیاری از کاربران طی ماه های اخیر با ما در میان گذاشتند، در این مقاله قصد دارم تا مهم ترین نکات لازم برای نوشتن انواع فرمول های ساده تا پیچیده در نرم افزار انوی را با شما به اشتراک بزارم. این ها همگی نکاتی هستند که ما هر روزه برای آموزش های پردازش داده های ماهواره ای در نرم افزار انوی از آنها استفاده می کنیم.


روش های فرمول نویسی در نرم افزار ENVI

نرم افزار ENVI یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای پردازش تصاویر ماهواره ای است که با استفاده از آن شما می توانید تمامی مراحل پردازش تصاویر ماهواره ای را بر روی انواع داده های ماهواره ای پیاده سازی کنید.


پردازش تصاویر ماهواره ای به صورت کلی از سه مرحله تشکیل شده است: 

 • پیش پردازش: به منظور حذف خطاها بر روی داده های ماهواره ای انجام می شود.
 • پردازش: به منظور استخراج اطلاعات از تصاویر ماهواره ای انجام می شود.
 • پس پردازش: به منظور اعتبارسنجی و مدل سازی نتایج پردازش تصاویر ماهواره ای استفاده می شود.

فرمول نویسی در نرم افزار ENVI با چه هدفی انجام میشود؟

فرمول نویسی عبارت است از محاسبات ریاضیاتی بین باندی تصاویر ماهواره ای که به منظور اهداف خاصی انجام می گردد:

 • انجام تصحیحات رادیومتریکی
 • محاسبه شاخص های طیفی
 • پیاده سازی مدل های ریاضیاتی و فیزیکی بر روی تصاویر ماهواره ای

منطق فرمول نویسی در نرم افزار ENVI

نرم افزار انوی بر اساس زبان برنامه نویسی IDL طراحی و نوشته شده است. تمامی پردازش ها و مخاسبات بین باندی در این نرم افزار بر اساس استانداردهای تعریف شده در زبان IDL انجام میشود. در نرم افزار ENVI برای محاسبات بین باندی از دستور Band Math استفاده می شود. با استفاده از این دستور شما میتوانید انواع الگوریتم ها و محاسبات بین باندی را بر روی یک یا چند تصویر به صورت همزمان به انجام برسانید.

فرمول نویسی مدل فیزیکی الگوریتم سبال در نرم افزار ENVI


یک تصویر ماهواره ای در فرمول نویسی Band Math

در فرمول نویسی IDL، هریک تصویر ماهواره ای با استفاده از یک متغیر مانند b1 فراخوانی می شود. در صورتی که در فرمول مورد نظر شما، از بیش از یک باند استفاده شده است، متغیرهایی با نام های b2, b3  و غیره استفاده می شود.


نقش تابع FLOAT

شاید در بسیاری از نمونه های فرمول نویسی در نرم افزار ENVI مشاهده کردید که از تابع FLOAT در فراخوانی تصاویر ماهواره ای استفاده شده است. واقعا هدف استفاده از این تابع چیست؟ بسیاری از کاربران در این رابطه اطلاعات کافی ندارند و در هر معادله ای از این تابع استفاده می نمایند. در حفیفت در آن دسته از معادلاتی که تصاویر ورودی از مقادیر عدد صحیح تشکیل شده باشند مانند تصاویر درجه روشنایی، از علامت (float(b1 در فراخوانی تصویر برای نوشتن معادله استفاده می شود. اما در صورتی که تصویر یا تصاویر ورودی حاوی مقادیر اعشاری باشند، لزومی به استفاده از علامت float نیست.


اولویت های محاسباتی

بسیاری از کاربران در نوشتن معادلات در band math با مشکل مواجه هستند. به عنوان مثال بسیاری از افراد عقیده دارند که فرمول را به درستی نوشته اند اما نتیجه حاصله درست نیست؟ در این گونه از موارد عموما این افراد اولویت های محاسباتی را در نظر نگرفته اند. اولویت های محاسباتی در به معنای آن است که اول کدام عملگرها محاسبه می شوند؟ اولویت های محاسباتی بین باندی در نرم افزار ENVI به ترتیب زیر است:

 • پرانتز: همیشه اول پارامترهای داخل پرانتز محاسبه می شوند.
 • توان: پس از پرانتز، توان محاسبه می شود.
 • تقسیم
 • ضرب
 • جمع و تفریق

به نمونه معادله زیر توجه کنید:

(b1-b2)/(b1+b2)

در معادله بالا ابتدا عبارت های داخل پرانتز محاسبه شده و سپس نسبت بین دو معادله محاسبه می شود.


اثر هریک از عملگرهای محاسباتی

بسیاری از کاربران هر روز انواع فرمول ها و معادلات رو بین باندها اجرا میکنند و به نتایج مشخصی میرسند. این در حالی است که کاربران سنجش از دور کمتر به اثر هریک از این عملگرها توجه دارند. این در حالی است که توجه کاربردی به عملکرد هریک از عملگرها امکان یادگیری بخش مهمی از پردازش ها اعم از فلسفه شاخص های طیفی را فراهم می آورد. در همین راستا قصد داریم تا در این بخش در ارتباط با عملکرد هریک از عملگرهای کاربردی در محاسبات بین باندی بپردازیم.


 • تفریق: برای بدست آوردن اختلاف بین دو باند از تفریق استفاده می شود. به عبارت دیگر برای بدست آوردن اختلاف بازتاب های ثبت شده در دوباند عملگر تفریق استفاده می شود. این عملگر برای آشکارسازی تغییرات بین دو باند حاصل از تاریخ های مختلف کاربردی است.
 • تقسیم: برای محاسبه نسبت اختلاف بین دوباند از این عملگر استفاده می شود. عملگر تقسیم نیز برای آشکارسازی تغییرات بین باندی نیز استفاده می شود اما از دقت بالاتری نسبت به تفریق برخوردار است. مهم ترین مزیت تفسیم در این رابطه آن است که اثر تعدیل کنندگی نسبت به تغییرات توپوگرافی و تغییرات زاویه تابش خورشید دارد.
 • جمع: به منظور ترکیب ویژگی های باندهای مختلف بکاربرده می شود.
 • ضرب: کم استفاده ترین عملگر محاسباتی در معادلات است. ضرب دو تصویر ماهواره ای خیلی کم انجام می شود اما بیشتر از این عملگر برای اعمال ماسک ها و همچنین اعمال اثر یک عدد واحد برای روی تمامی پیکسل ها، استفاده می شود.

[irp posts=”19778″ name=”آموزش جامع استفاده از Band math در نرم افزار ENVI”]


تعریف شروط در نرم افزار ENVI

به منظور تعریف شروط در نرم افزار ENVI از عملگرهای منطقی زیر استفاده می شود:

 • GT : به معنای Greater Than یا بزرگتر از.
 • LT : به معنای Less Than یا کوچکتر از.
 • EQ : به معنای Equal یا برابر.
 • GE :‌ به معنای Greater Equal یا بزرگتر مساوی.
 • LE : به معنای Less Equal یا کوچکتر مساوی.

مثال: فرض کنید یک تصویر NDVI دارید که میخواهید مقادیر کوچکتر از صفر آن را معادل با صفر قرار دهید. برای این منظور در band math دستور مورد نظر را به چه صورتی مینویسید؟ برای پاسخ این سوال به معادله زیر توجه کنید:

(b1 lt 0) * 0 + (b1 ge 0) * b1

همانطور که در معادله بالا مشاهده می کنید، تصویر NDVI با عنوان متغیری به نام b1 در معادله معرفی شده و ابتدا مقادیر کوچکتر از صفر در عدد صفر ضرب شده است و سپس اعداد بزرگتر مساوی صفر در تصویر اولیه ضرب شده اند. توجه داشته باشید که درصورتی که پس از اعمال شرط (مانند مثال بالا) از عملگر ضرب استفاده شود، به معنای معادل سازی است. به عنوان مثال در نمونه بالا مفادیر بزرگتر مساوی صفر در تصویر NDVI ضرب نشده بلکه عملا معادل با همان مقادیری شده که در تصویر NDVI وجود داشته است.


نقش عملگرهای AND و OR در نرم افزار ENVI

یکی از مشکلات مهمی که بسیاری از کاربران در انجام فرمول نویسی در نرم افزار ENVI با آن مشکل دارند آن است که دقیقا نمیدانند نقش هریک از این عملگرهای منطقی در پردازش تصاویر ماهواره ای چیست؟

 • عملگر AND: تعیین کننده اشتراک بین باندی است: به عبارت دیگر هر وقت فصد داشتید تا اشتراک بین دوباند را حساب کنید، استفاده از این عملگر برای شما کاربردی است.
 • عملگر OR: تعیین کننده اجتماع بین باندی است: به عبارت دیگر هروفت قصد داشتید تا اجتماع بین دوباند را حساب کنید، استفاده از این عملگر برای شما کاربردی است.

نکته: عملگرهای AND و OR بیشتر در طبقه بندی درختی بین چند باند در نرم افزار ENVI کاربردی است با وجود آنکه برای فرمول نویسی نیز استفاده می شود.


منظور از معادلات نرمال سازی چیست؟

قطعا شما نام شاخص NDVI را شنیده اید که معادل عبارت Normalized Difference Vegetation Index است. آیا می دانید چرا این شاخص با عنوان شاخص پوشش کیاهی نرمال سازی شده  فراخوانی میشود؟ پاسخ در شکل محاسباتی آن است. در صورتی که دو متغیر مانند باندهای مادون قرمز نزدیک و قرمز داشته باشید که از یکدیگر تفریق شده و سپس تقسیم بر حاصل جمع آن شود، نتیجه محاسبه شده بصورت نرمال سازی شده است. مهم ترین ویژگی معادلات نرمال سازی آن است که بازه مقادیر نتیجه حاصله از این معادلات در بازه بین ۱- تا ۱+ است. در چنین مواردی تفسیر و تجلیل نتایج حاصله بسیار راحت و کاربردی انجام می شود.


مثال فرمول نویسی در نرم افزار ENVI

فرض کنید قصد دارید فرمولی بنویسید که در آن اعداد کوچکتر از صفر را معادل با صفر، بزرگتر از ده هزار را معادل با یک و هریک از اعداد بزرگتر از صفر و کوچکتر مساوی ده هزار را تقسیم بر عدد ده هزار کنید. در این راستا از چه ساختار فرمول نویسی در نرم افزار ENVI برای آن بکار خواهید برد؟

(b1 le 0) * 0 + (b1 gt 10000) * 1 + (b1 gt 0 and b1 le 10000) * float(b1 / 10000.0)

همانطور که در فرمول بالا نشان داده شده است:

 • عملگر AND برای انتخاب بازه ای از مقادیر استفاده شده.
 • برای انجام تقسیم بر ۱۰ هزار، از عدد ۱۰۰۰۰٫۰ به جای ۱۰۰۰۰ استفاده شده: مزیت این کار آن است که حتما نتایج حاصله از اجرای فرمول را بصورت اعشاری باز میگرداند.
 • عملگر ضرب برای اعمال معادل سازی استفاده شده چراکه پس از شروط آمده است.

عملگرهای کمترین و بیشترین در نرم افزار ENVI

گاهی اوفات ممکن است شما بخواهید برای مجموعه ای از تصاویری که از یک منطقه در اختیار دارید در هر پیکسل آن، بیشترین و کمترین مقدار ثبت شده را محاسبه کنید. برای این کار از عملگرهای بیشترین و کمترین استفاده میشود که اصطلاحا عنوان ماکزیموم و مینیموم نیز برای آن بکار برده شده است.

 • < : علامتی است که برای محاسبه ماکزیموم مقدار برای هر پیکسل استفاده میشود.
 • > : علامتی است که برای محاسبه مینیموم مقدار برای هریک پیکسل استفاده میشود.

نکته: عملگر ماکزیموم در Band Math امکان محاسبه شاخص Maximum Value Composite برای سری تصاویر ماهواره ای به منظور حذف ابر را فراهم می آورد.

[irp posts=”29408″ name=”حذف ابر در سنجش از دور با روش ترکیب تصاویر ماهواره ای”]

[irp posts=”42028″ name=”محاسبه سری زمانی NDVI ماهیانه ماهواره سنتینل ۲ (بدون ابر) بر اساس الگوریتم MVC در Google Earth Engine”]


روش محاسبه الگوریتم MVC در نرم افزار ENVI

برای محاسبه الگوریتم Maximum Value Composite در نرم افزار ENVI از ۷ تصویر، دستور زیر استفاده میشود:

b1>b2>b3>b4>b5>b6>b7

در صورتی که هم چنان ابهاماتی در ارتباط با روش های فرمول نویسی در نرم افزار ENVI دارید میتوانید سوال خود را در بخش نظرات این صفحه با ما در میان بزارید تا نسبت به پاسخ گویی آن اقدام شود. همچنین می توانید از دوره آموزش نرم افزار envi سایت آکادمی Girs بازدید کنید.

اگر می خواهید به صورت ویدئویی با فرمول نویسی در نرم افزار ENVI آشنا شوید محصول آموزشی زیر را توصیه میکنیم:


 

نوشته های مرتبط :

آموزش های رایگان پیشنهادی :

64 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • باسلام و وقت بخیر.
  من با استفاده از تصاویر modis,شاخص ndvi رو برای بازه های ۱۰روزه بمدت ۵سال حساب کردم. نیاز هست میزان بیشترین ndvi برای هرپیکسل بازه محاسبه بشه.سوالم این هست آیا خروجی MVC ، تصویری هست که هرپیکسل شامل بیشترین مقدار ndvi برای بازه هست؟ یعنی بعنوان مثال پیکسل اول برای روز اول و پیکسل دوم برای روز ششم باشه چون max بودن اون روزا.

  پاسخ
 • یک سوال داشتم راجع به نرمال کزدن مقادیز پیکسل.
  اگر مقدور بود واستون جواب بدید بهم ممنون.
  (b1 le 0) * 0 + (b1 gt 10000) * 1 + (b1 gt 0 and b1 le 10000) * float(b1 / 10000.0) یه همچین دستوری وجود داره توی envi

  میگه مقادیر زیر ۰ رو ۰ کن، بیشتر از ۱۰۰۰۰ زو ۱ کن ، بین این دو زو هم بینش پخش کن

  هرجا هم این فزمول زو دیدم گفته ۱۰۰۰۰

  الان من یک تصویر دارم مقدار ماکس DV تا ۱۵۰۰۰ رفته

  یه تصویر دیگه هم تا ۶۰۰۰ داره

  الان واسه ایندوتا چجوزی میشه ؟ همون ۱۰۰۰۰ رو بگیزم یا ماکزیمم های خودشون رو ؟
  مقادیر منفی هم مثلا تا -۱۰۰۰ رفته
  ممنونم ازتون وقتتون بخیر

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   این فرمول rescale کردن تصاویر در envi هست.

   هدف ما از این کار بیشتر این هست که مقادیر را به حالت float تبدیل کنیم تا محاسبات مراحل بعدی بهتر انجام شود.

   اینکه عدد ۱۰ هزار رو ملاک قرار دادیم این هست که عموما پیکسل ها نهایتا تا ۱۰ هزار مقدارشان افزایش پیدا می کند. تعداد کمتری در مقایسه با سایر پیکسل های تصویر هستند که مقدار بیشتر از ۱۰ هزار دارند.

   زمانی که ماکزیموم مقدار پیکسل ها کمتز از ۱۰ هزار هست مشکلی نیست همین فرمول را بنویسید. مشکلی ایجاد نحواهد کرد. فرمول برای تمامی تصاویر ثابت است.

   موفق باشید

   پاسخ
   • سلام وقتتون به خیر
    آیا این فرمول برای تصاویر لندست 7 هم صدق می کند؟
    و آیا رابطه دیگری برای نرمال کردن تصاویر وجود دارد؟
    اگر امکانش است منبع مناسبی را معرفی کنید.
    با تشکر

    پاسخ
    • با سلام و احترام

     منظورتون کدام فرمول است؟ لطفا اسم آن را بفرمایید.
     نرمال سازی یک رابطه واحد ست که برای همه تصاویر قابل استفاده است.
     در گوگل هم اگر سرچ کنید روابط گوناگون در این زمینه را برای شما نشان میدهد.

     موفق باشید

     پاسخ
 • با سلام و خسته نباشید
  یه سوالی در ارتباط با فرمول نویسی در band math داشتم
  می خوام برای لایه روشنایی یا همون برایتنس و لایه رطوبت خاک یا وتنس نرمال سازی انجام بدم توی فرمول نرمال سازی نوشته
  مثلا برای برایتنس نوشته : برایتنس – مینیم برایتنس تقسیم بر مجموع (مینیم و ماکزیمم برایتنس) ضربدر ۱۰۰ . برای وتنس هم همین طور . حالا برای نوشتن فرمولش نمیدونم چه جوری باید بنویسم

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید. من یک فرمول توی band math نوشتم که توی فرمول توان منفی دارم وقتی توان های منفی مینویسم ارور میده ولی وقتی توان های منفی حذف میکنم دیگه ارور نمیده میشه بگین چطوری باید توان های منفی وارد کنم که ارور نده و اینکه توان به توان توان چطوری بایدتوی band math بنویسم؟

  پاسخ
 • محمد واثق
  1398-08-01 12:38 ق.ظ

  سلام خسته نباشید علامت* استفاده می شود برای ضرب یا برای مساوی با

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   درصورتی که از شرط در معادله استفاده شود یعنی مساوی با اما در صورتی که شرط در معادله تعریف نشود به معنای ضرب است.

   موفق باشید

   پاسخ
   • با سلام و خسته نباشید
    اگر بعد از محاسبه شاخص NDVI بخوام یک حد استانه برای مناطق با پوشش گیاهی متراکم انجام بدهم از چه قسمتی باید استفاده کنم و اون مقدار یا مقادیر چقدر هستن؟
    باتشکر.

    پاسخ
    • با سلام و احترام

     حدآستانه ها بصورت تجربی تعیین شده و از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. معمولا زمین های زراعی و اراضی جنگلی از 0/3 به بالا است. حالا هرچه به سمت یک نزدیک تر میشه میزان تراکم نیز بیشتر می شود. بصورت عادی باید اعداد 0/5 به بالا مناطق با تراکم بالا باشند. اما بازهم تاکید می کنم که این حدآستانه ها طبیعتا با تغییر محیط تغییر می کند.

     موفق باشید

     پاسخ
 • محمد مهدی
  1398-09-13 1:24 ب.ظ

  سلام جناب آقای مهندس
  وقت شما بخیر
  لطفا راهنمایی بفرمایید برای نمایش ارزش های پیکسلی خاص چه طور باید فرمول نویسی کرد
  به عنوان مثال تمام پیکسل هایی که در هر ۳ باند ارزش طیفی معادل ۲ یا بالا تر از ۲ را دارند به من نمایش دهد

  سپاس از شما

  پاسخ
 • محمد مهدی
  1398-09-18 1:20 ب.ظ

  سلام جناب آقای مهندس
  وقت شما بخیر
  تشکر میکنم بابت راهنمایی قبلی
  من برای حذف پوشش گیاهی در تصویر رفلکتانس و محیط Logresidual به این شکل فرمول نویسی کردم اما با خطا مواجه شدم، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  (float(b3)/b2))-(b1): در فضای Logresidual
  b1-ndvi: در فرمت رفلکتانس

  دستور vegetation suppression هم نتیجه دقیقی نمیدهد

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   دقیقا چه خطایی را به شما نشان می دهد؟ آیا تصویر سیاه می شود؟ یا اینکه پیغام خطا نمایش می دهد. لطفا در این رابطه بیشتر برای بنده توضیح دهید.

   موفق باشید

   پاسخ
   • محمد مهدی
    1398-09-19 12:29 ق.ظ

    با عرض سلام
    در فضای Logres تصویر را سفید نشان می دهد و در فضای رفلکتانس تغییری ایجاد نمیشود
    آیا روش طیف مبنا برای حذف پوشش گیاهی وجود دارد که بر روی تصویر اعمال کنم؟

    مسئله دیگه اینکه در فرمول b4/b5 le 4.6 من انتظار دارم مقادیر کمتر از ۴٫۶ رو نشون بده اما مقادیر کمتر از ۴٫۶ رو حذف میکنه. در این مورد هم اگر توضیح بدید لطف بزرگی کردید
    متشکرم

    پاسخ
    • با سلام و احترام

     راستش اگر نظر بنده رو بخواهید بنده میگم با استفاده از QUAC تصحیح اتمسفری کنید بسیار بهتر و دقیق تر است.

     در ارتباط با سوال دوم شما اول نسبت باند ۴ به ۵ رو محاسبه کنید و سپس تصویر حاصل از آن را در فرمول به عنوان b1 تعریف کرده و شرط آن را اعمال نمایید.

     موفق باشید

     پاسخ
     • محمد مهدی
      1398-09-19 3:52 ب.ظ

      عرض سلام
      خیلی ممنون از پاسخ گویی شما

      موفق باشید

   • علت سیاه شدن صفحه هنگام فرمول نویسی چیه؟
    ممنونم

    پاسخ
 • مرضیه قمشی
  1399-01-24 4:35 ب.ظ

  با سلام و احترام
  آقای مهندس در ارتباط با تهیه نقشه کاربری که با استفاده از decision tree آموزش داده بودید.در قسمت expresion به عنوان یک شرط میخواهم اعداد بین ۰/۲ تا ۰/۳ را انتخاب کنم.در واقع b1 معادل این اعداد قرار گیرد.ممنون میشم اگر در طریقه نوشتن آن راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  پاسخ
 • با عرض سلام

  میشف فرمول Emissivity را در ENVI برام بفرستید؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   راستش الان فرمول را حفظ نیستم. می توانید از داخل مقالات آن را استخراج کنید و داخل نرم فزار بنویسید. اگر احیانا مشکلی در فرایند محاسبه ایجاد شد در این جا مطرح کنید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • لیلا قره خانی
  1399-06-06 11:55 ب.ظ

  باسلام واحترام حضور استاد گرامی من طبق تدریس جنابعالی برروی توسعه فیزیکی شهر مطالعه می نمایم در بحث پردازش باندهای حرارتی وباندشماره ۲درباندمث دچارمشکل شده ام فرمول را که می نویسم وفراخوانی می نماییم هرکدام که انتخاب میشه اون یکی دیگه تولیست برای انتخاب نیست واقعا دچار مشکل هستم لطفا ارشادفرمایید باتشکر

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   همه باندهای مورد نیاز را داخل یک استک کنید مشکل حل میشه. دلیل این امر تفاوت تعداد پیکسل های تصاویر ورودی است. وفتی تمامی باندها داخل یک استک باشد سایز همه آن ها یکسان است.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید. علت سیاه شدن صفحه بعد از نوشتن الگوریتم در band math چیه؟
  ممنونم

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   عدم float بودن مقادیر باندهای ورودی در فرمول باعث سیاه شدن تصاویر می شود. تصاویر ورودی به band math باید تصحیح اتمسفری شده باشد و همچنین بصورت float تا تصویر سیاه نشود.
   دلیل دیگر سیاه شدن تصاویر اشتباه نوشتن فرمول ها است.

   موفق باشید

   پاسخ
   • سلام و خسته نباشید
    چگونه تصویر float می شود؟
    چون من هم بعد از به کار بردن فرمول تصویرم سیاه می شود
    ممنون

    پاسخ
    • با سلام و احترام

     ضرایبی که در فرمول استفاده می کنید را به همراه ۰٫ تایپ کنید. در صورتی که فرمول را درست نوشته باشید فلوت می شود.

     موفق باشید

     پاسخ
 • سلام آقای مهندس
  در تصویرم می خوام تمام پیکسل هایی که مقادیر صفر دارند حذف کنم یا حالت NuN Value پیدا کنند ، لطفا راهنمایی نمایید . با تشکر

  پاسخ
  • با سلام و احترام
   راستش در ارتباط با nan کردن مقادیر اطلاعی ندارم. روش صفر کردن مقادیر رو آشنایی دارم. اما با روش nan کردن آشنایی ندارم. با عرض پوزش از خدمت شما.

   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام
  من مدلی دارم که یکی از جملات این مدل مشتق اول باندی است، برای اینکه بخوام این مدل بر روی تصویرم اعمال کنم آیا مقدار مشتق اول می توان در نرم افزار انوی از طریق Band Math اعمال کرد؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   راستش روش فرمول نویسی این پارامتر را نمی دانم. تا جایی که اطلاع دارم در انوی هیچ تابعی بصورت خودکار مشتق اول را محاسبه نمی کند. باید بصورت دستی فرمول آن را بنویسید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • حمیدرضا توکلی
  1399-08-19 4:31 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر.
  ببخشید میشه راجع به عبارت alog توضیح بدین؟؟ آیا منظور همون ln هست؟؟ با تشکر

  پاسخ
 • سلام جناب احراری
  در نرم افزار envi چطور این فرمول را در band math بنویسم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  LAI= 0.57*exp(2.33*NDVI).

  پاسخ
 • ابوالفضل میرزائی
  1399-12-24 6:22 ب.ظ

  با سلام لطفا بفرمائید آیا امکان دارد همه باندهای یک تصویر را یکجا به یک عدد ضرب یا تقسیم کنیم یا اینکه بایستی اینکار را جداکانه برای هر بتد انجام داده سپس آنها را استک کنیم . با تشکر

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   در صورتی که باندهای مورد استفاده شما بصورت استک شده باشد می توانید یک فرمول واحد را در آن واحد روی تمامی باندها اعمال نمایید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام
  وقت بخیر
  جناب احراری این فرمول نویسی رو چجور باید تو گوگل ارث انجین نوشت؟
  خیلی بهش نیاز دارم

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  در صورتیکه ارزش های عددی تصویر ما مثبت باشد آیا میتوان آن را مثلا به محدوده ی منفی ۲ و مثبت ۲ تبدیل کرد؟
  از طریق چه فرمول می توان اینکار را انجام داد؟

  پاسخ
 • حسنا فتحی
  1400-02-31 11:43 ق.ظ

  سلام برای نرمال سازی تصویر DEM که مقدار min= -49 و max=255 است باید چه فرمولی در band math نوشت تا بین -1 و 1 قرار بگیرد؟؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   در صورتی که تصویر را از مینیموم کم کرده و سپس حاصل را تقسیم بر تفاضل ماکزیموم و مینیموم کنید دامنه مقادیر بین ۰ تا ۱ قرار می گیرد. فرمول بین ۱- تا ۱+ را در حال حاضر نمیدانم.

   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام و سخته نباشید
  من با استفاده از loc water از منوی Spectral اقدام به اخذ مناطق پوشیده از آب کردم.
  الان میخام با اعمال حد آستانه مقدار پیکسل های موجود در مناطق پوشیده از آب رو با 255 و سایر
  مناطق رو با 0 جایگزین کنم.
  آیا فرمولی برای این کار هست؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   به نظرم بهترین روش برای جداسازی آب این هست که شاخص NDWI رو محاسبه کنید. با استفاده از حدآستانه مقادیر بزرگتر از 0/1 می توانید آب را شناسایی و بر اساس آن ماسک نمایید. در صورتی که در اب ترکیبات اضافی مانند پوشش گیاهی و گل و لای وجود نداشته باشد حدآستانه 0/1 خوب عمل می کند.

   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام
  مقادیر DN تصویر من بین منفی462 تا مثبت 755 است. چطور میتوانم این مقادیر را در محدوده 0 تا 255 قرار دهم؟ چه فرمولی باید برای آن بنویسم؟ .ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  برای پیاده سازی الگوریتم سبال آموزشتون تهیه کردم. ولی در دریاچه از اون استفاده می کنم. برای محاسبه emissivity دو شرط
  for LAI=0
  emissivity=0.98
  و
  for water
  NDVI<0 and alpha<=0.47
  emissivity=0.985
  را چطور باید پیاده سازی کنم؟
  از فرمول
  (b1 lt 3.0)*(0.95+0.01*b1)+(b1 ge 3.0)*0.98+(b2 lt 0 and b3 lt 0.47)*0.985
  استفاده کردم. ولی چون بعضی از پیکسل ها هم در شرط اول (LAI) و هم در شرط دوم (NDVI و alpha) صدق می کنند، مقادیر دو قست را جمع کرده و emissivity بیشتر از 1 می شود.

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   الگوریتم سبال فقط برای زمین های کشاورزی است و برای پهنه های آبی کاربرد ندارد. ضمن اینکه سبال تبخیر و تعرق رو اندازه گیری میکنه اما در آب صرفا تبخیر رخ میدهد.
   روش محاسبه این فرمول ها رو محصول توضیح داده ام بصورت کامل.‌آیا مشاهده کردید؟

   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام
  با چه فرمولی می توان مقدار هر پیکسل را با مقادیر پیکسلهای اطرافش جمع کنیم؟

  پاسخ
 • محمد رضا طالاری
  1400-05-12 2:29 ب.ظ

  سلام در تصاویر مادیس ndvi را محاسبه کردم و برخی از مقادیر بدون دیتا(nan) شدن در صورتی که بخوام این مقادیر معادل کوچکتر از صفر یا خود صفر بشوند چکار می تونم بکنم؟؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   راستش من روش فرمول نویسی داده های nan در انوی را نمیدانم. چون داده های nan عملا یک مقدار ریاضیاتی نیست. به همین دلیل بهتر است در گوگل در ارتباط با این مشکل جستجو کنید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام. برای نرمال سازی مقادیر بیشتر از 1 و کمتر از صفر به مقادیر بین صفر و یک در صورتی که مقادیر بین صفر و یک ثابت بمانند از چه فرمولی باید استفاده کرد؟ با تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up