معرفی کتاب: راهنمای عملی سنجش از دور

296 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

آنچه ما (مترجمان کتاب) را بر آن داشت تا اقدام به ترجمه کتاب ” Practical Handbook of Remote Sensing” کنیم نیاز مبرم بسیاری از دانشجویان، پژوهشگران، سازمان ها و علاقه مندان به حوزه های سنجش از دور بود و از طرفی به دلیل نوپا بودن رشته سنجش از دور در کشورمان، کتاب اخیر را مناسب برای ترجمه دانسته و اقدام…

آنچه ما (مترجمان کتاب) را بر آن داشت تا اقدام به ترجمه کتاب ” Practical Handbook of Remote Sensing” کنیم نیاز مبرم بسیاری از دانشجویان، پژوهشگران، سازمان ها و علاقه مندان به حوزه های سنجش از دور بود و از طرفی به دلیل نوپا بودن رشته سنجش از دور در کشورمان، کتاب اخیر را مناسب برای ترجمه دانسته و اقدام به ترجمه آن نموده ایم.

کتاب “راهنمای کاربردی سنجش از دور” کتابی است که با مفاهیم ساده و آغازین شروع به معرفی علم سنجش از دور می کند که از این نظر برای مبتدیان این علم می تواند بسیار سودمند واقع شود. ساختار کتاب به گونه ای است که با مفاهیم ساده شروع شده و به تدریج خواننده را به سمت و سوی کاربردی کردن و استفاده از کاربردهای علم سنجش از دور سوق می دهد. این کتاب همچنین کاربردهای مهم سنجش از دور را تشریح کرده و در نهایت نیم نگاهی به آینده علم سنجش از دور انداخته است. این کتاب در دوازده فصل نگاشته شده است.

سه فصل اول کتاب مقدمه­ ای از مفاهیم اولیه برای سنجش از دور، نحوه کارکرد آن و داده­ های موجود را ارائه می­دهد. فصل ۴ تا ۷ پوشش تئوری و کاربرد مهارت­ های پایه ­ای سنجش از دوری را با استفاده از دانلود رایگان نرم ­افزار ارائه می ­دهد و شما را از طریق یافتن، دانلود، دستکاری و مشاهده داده ها از ماهواره های لندست راهنمایی می ­کند. ما لندست را به عنوان یک نمایش دهنده انتخاب کرده ­­ایم، زیرا یک آرشیو جهانی بیش از ۴۰ ساله از داده ­های ماهواره­ ای رایگان ارائه می دهد.

فصل­ های ۸ تا ۱۱ تمرکز بر مجموعه ه­ایی از برنامه­ های سنجش از دور، که در آن داده ها برای تحقیق، نظارت و حل چالش­ های زندگی واقعی مورد استفاده قرار می­ گیرند، دارد. ما با محیط­ های شهری شروع می­ کنیم، در انتهای فصل آب­های ساحلی، به تکامل منظر طبیعی، به دنبال چرخه آب­های زیرزمینی حرکت می­­ کنیم.

فصل ۱۲ کتاب با در نظر گرفتن آینده سنجش از دور، در کنار اینکه چگونه خوانندگان می­ توانند به توسعه منافع و مهارت­ های خود ادامه دهند، به پایان می رساند. امیدواریم که این رویکرد مطالب را در دسترس قرار دهد و علاقه ­مند به شنیدن بازخورد آن خواهیم بود. از آنجا که مجموعه نرم­ افزارها و داده­ های مورد استفاده در کتاب به طور مداوم در حال تغییر است، برای ایجاد یک محیط تعاملی، کتاب با یک وب سایت منابع آموزشی همراه است (http: //www.playingwithrs data.com)

 

معرفی فصول کتاب

فصل اول کتاب مانند تمام کتابهای تخصصی علمی، به معرفی علم سنجش از دور و مفاهیم اساسی آن پرداخته است. فصل دوم کتاب نیز درباره مفاهیم اصلی و بنیادی سنجش از دور، ماهواره ها و نحوه کارکرد و مفاهیمی همچون قدرت تفکیک های مختلف آنها بحث کرده است. در فصل سوم، معرفی داده های سنجش از دور، انواع آنها و تفاوت بین آنها در اولویت قرار گرفته است. در فصل چهارم کتاب، بحث تخصصی تر شده و به معرفی داده های ماهواره لندست پرداخته و نحوه دانلود و پردازش های گوناگون این نوع داده ها را توضیح داده است. فصل پنجم و فصل ششم کتاب به مبحث مهم و بنیادی پردازش تصاویر ماهواره ای پرداخته و توضیح داده است. فصل هفتم ، سیستم اطلاعات جغرافیایی و مقدمه ای بر QGIS را در دستور کار قرار داده است.

از فصل هشتم به بعد، مباحث کتاب وارد بحث های عملی و تخصصی و کاربردی سنجش از دور شده است. در فصل هشتم به محیط های شهری و علایم بازتاب های طیفی در این محیط ها توضیح داده شده است. در فصل نهم، تغییرات چشم انداز زمین، فصل دهم آبهای داخلی و چرخه آب و فصل یازدهم آبهای ساحلی و تکامل خط ساحل توضیح و بسط داده شده است.

در نهایت فصل دوازدهم کتاب به آینده و چشم انداز سنجش از دور پرداخته و پیشرفت هایی که در آینده اتفاق خواهد افتاد را به بحث گذاشته است.

در پایان باید اذعان کنیم که با توجه به گستردگی مطالب کاربران و متخصصان علوم مختلف و از طرفی جدید بودن این کتاب به عنوان یکی از کتب تخصصی در زمینه سنجش از دور، ترجمه واژگان تخصصی و همچنین حفظ ساختار و اصالت متن همراه با رعایت اصول نگارش فارسی، بدون شک کاری ساده و عاری از عیب و نقص نخواهد بود. لذا مزید امتنان مترجمان خواهد بود تا دوستان و پژوهشگران با پیشنهادهای ارزنده خود ما را در ویرایش های بعدی فرمایند.

فهرست و مقدمه کتاب را با کلیک بر روی لینک زیر دریافت کنید:

دانلود فهرست و مقدمه – لطفا کلیک کنید


نوشته های مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up