محصولات دانلودی

آموزش GIS سازمانی – آموزش ArcSDE – حدود ۶۰ ساعت آموزش

آموزش ArcSDE
احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

آموزش ArcSDE یا آموزش GIS سازمانی شما را برای کار با پایگاه داده و ارتباط نرم افزار جی آی اس به این پایگاه آماده خواهد کرد.

پایگاه داده چیست ؟

سیستمی که مجموعه اطلاعات را بصورت سازماندهی شده، منظم و مرتب نگه داری می کند مانند پایگاه داده دانشجویان یک دانشگاه

پس پایگاه داده یا Database اطلاعاتی که ما نیاز داریم را  نگهداری و دسترسی به آن ‌ها را برایمان ساده و راحت میکند.یک دیتابیس یا پایگاه داده، میتواند حاوی یک یا چند جدول باشد. هر جدول هم میتواند حاوی ستون ها و سطر های مختلفی باشد که اطلاعات را در جداول بصورت سازماندهی شده نگهداری می کند.

 

چرا باید از پایگاه داده یا دیتابیس استفاده کنیم؟

ممکن است این سوال پیش بیاید که اصلا چرا باید از پایگاه داده یا Database استفاده کنیم؟
وقتی که حجم اطلاعات بسیار زیاد شود برای سازماندهی و دسترسی سریع به اطلاعات هیچ راهی به جز پایگاه داده نمیتواند به ما کمک کند.
پس پایگاه داده یا Database با استفاده از ساختاری منظم که به داده ها و اطلاعات ما می دهد، باعث میشود که اطلاعات ما در حجم زیاد و بلند مدت، بسیار منظم و یکپارچه باشند و دسترسی به آن‌ها نیز بسیار ساده باشد.

پس در پاسخ به سوال «چرا باید از دیتابیس استفاده کنیم؟» میتوانیم بگوییم که:
پایگاه داده یا Database اطلاعات و داده‌های ما را درون جدول ها قرار می دهد. این جداول، نگهداری اطلاعات را برای ما بسیار ساده و منظم و آنها را یکپارجه میکند.
برای مثال فرض کنید که میخواهید یک وبسایت طراحی  کنید.برای این وب سایت یک پایگاه داده یا دیتابیس باید طراحی کنیم که شامل جداول کاربران سایت، مطالب ارسالی، محصولات سایت، نظرکاربران، ثبت سفارش و … باشد.

مهمترین ویژگی پایگاه داده اتصال همزمان تعداد بسیاری از افراد برای دسترسی به اطلاعات پایگاه داده است وقتی که سایتی طراحی می کنید درواقع پایگاه داده خود را برای تعداد زیادی از بازدید کنندگان به اشتراک کذاشته اید.

دامنه این اشتراک میتواند محدود باشد (در یک شبکه محلی با تعداد محدودی از افراد) و یا بصورت اینترنتی و نامحدود باشد.

نرم افزارهای محتلفی برای تشکیل و طراحی دیتابیس ها بوجود آمده اند و هر یک توانایی ها و مزایا و وِیژگی هایی دارند.مهمترین و پرکاربردترین نرم افزارهای پایگاه داده نرم افزار SQL Server، اوراکل و PostgreSQL هستند و ما برای تشکیل پایگاه داده ها معمولا یکی از آنها را استفاده می کنیم. هر یک نسبت به هم مزایا و معایبی دارند ولی بطور کل سه پایگاه داده مهم جهان هستند که بیشتر دیتابیسهای جهان در آنها طراحی و نگه داری می شود.

این موضوع چه ربطی به GIS دارد؟ برای پاسخ به این سئوال لازم است با پایگاه داده مکانی آشنا شویم.

پایگاه داده مکانی چیست ؟

پایگاه داده مکانی یک سیستم پایگاه داده است که برای نگه داری اطلاعات مکانی مورد استفاده قرار می گیرد به عبارت دیگر پایگاه داده مکانی دیتابیسی است که شامل جداول مکانی است که توسط GIS مورد استفاده قرار می گیرند.

در این جداول علاوه بر اطلاعات ساده، اطلاعات مربوط به مختصات مکان ها نیز نگه داری می شود و به همین دلیل ما می توانیم در GIS ها آنها را ببینیم و در صورت لزوم تجریه و تحلیل کنیم.

 

چرا باید از پایگاه داده مکانی استفاده کنیم؟

پایگاه داده این امکان را به ما میدهد که اطلاعات خود را بتوانیم به اشتراک بگذاریم و کاربران زیادی بطور همزمان به اطلاعات دسترسی داشته باشند این موضوع بویژه برای اطلاعات مکانی که تولید و جمع آوری و یکپارچه سازی و نگه داری از آن بسیار سخت تر است، اهمیت بیشتری دارد.

دوران استفاده تک کاربره برای اغلب پروژه های GIS کم کم به پایان رسیده و ما ناچاریم به سمت استفاده چند کاربره GIS ها حرکت کنیم. پروژه های GIS کاربردی که در شهرها و روستاها پیاده سازی می شوند به سمت یک مجموعه سازمان یافته GIS ی که قلب آن پایگاه داده است، حرکت می کنند.

 

GIS سازمانی چیست ؟

Enterprise GIS  یا GIS سازمانی یک پایگاه داده مکانی است که حجم بزرگی از داده های مکانی را مدیریت نموده و آنرا برای تعداد نامحدودی از کاربران بصورت همزمان به اشتراک گذاشته و مدیریت می نماید به نحوی که قابلیت های نمایش، ایجاد، اصلاح، ذخیره سازی، آنالیز و پردازش های مکانی را در اختیار آنان قرار می دهد.

آموزش GIS سازمانی

آموزش GIS سازمانی

بطور کل یک Enterprise GIS باید دارای ویژگی های زیر را داشته باشد:

 1. حمایت از تعداد زیادی تراکنش بصورت همزمان (اتصال و در خواست کاربران)
 2. قابلیت تلفیق با سایر Enterprise System ها نظیر سیستم های مالی و … (دیتابیس های غیر مکانی) را داشته باشد
 3. قابلیت نمایش بصورت Styles/Symbols همانند سیستم های Desktop ، موبایل و تحت وب را داشته باشد
 4. و ترجیحا قابلیت استفاده در پلتفرم های دسکتاپ، موبایل و تحت وب را داشته باشد

  

به چه دلایلی GIS سازمانی مهم است؟ همچنین چرا آموزش GIS سازمانی مهم است؟

 • دسترسی به داده های GIS

تکامل در تکنولوژی GIS باعث شده است که داده های مکانی در تمام بخش های درون یک سیستم به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرد. دسترسی به اطلاعات GIS سازمانی به این معنی است که افراد بیشتری به آخرین اطلاعات دسترسی دارند.

 • یکپارچه سازی داده های مکانی

یکپارچه سازی داده ها به معنای توانایی ادغام داده های مکانی با سایر سیستم های تجاری سازمان است تا آنها را به صورت مکانی فعال کند. مانند سیستمهای مدیریت اداری، اطلاعات مشتری، سیستم های مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی، همچنین سیستم های مالی، صورت حساب، مدل سازی های ریاضی و … و هر مدلی که در سیستم های شبکه زیرساخت استفاده می شوند. این نوع ادغام موجب تقویت سازمان و اطمینان از صحت داده ها می شود.

 • امنیت داده های مکانی

اطلاعات ذخیره شده در سرور یا سرورهای یک سازمان ضمن یکپارچگی اطلاعات با تعریف دسترسی ها امنیت اطلاعات را بسیار بالاتر میبرد ضمن اینکه سیستم پایگاه داده ها با تهیه نسخه های پشتیبان روزانه ، مانع از دست رفتن اطلاعات می شود.

 • کیفیت داده های مکانی

محتوا و کیفیت داده ها در GIS برای انجام تجزیه و تحلیل مکانی و اهداف گزارشگیری بسیار مهم است. داده های با کیفیت پایین بر تصمیم گیری تأثیر می گذارند و حل آنها گران تمام می شود.

 

ژئودیتابیس سازمانی یا ArcSDE چیست ؟

پایگاه داده مکانی ArcGIS دارای دو نوع کلی تک کاربره (Personal & File Geodatabase) و چند کاربره (Multi User ) می باشد. پایگاه تک کاربره محدودیت ذخیره داده ها تا حداکثر چند ترابایت را داشته و بیشتر برای انجام پروژہ های شخصی و کم حجم مورد استفاده قرار می گیرد. در پایگاه داده مکانی تک کاربره تنها یک کاربر مجاز به ویرایش داده می باشد

برای داده های حجیم سازمانی، نرم افزاری به نام ArcSDE توسط شرکت ESRI طراحی شده که واسطی بین نرم افزار ArcGIS و پایگاه های داده تجاری مانند Oracle ،SQL Server و پستگرس می باشد ArcSDE قابلیت ویرایش همزمان توسط چندین کاربر بر روی یک پایگاه داده مکانی و همچنین بکارگیری نسخه های (Version) متعدد از یک پایگاه داده مکانی را فراهم می آورد.

این تکنولوژی با استفاده از ژئودیتابیس در مخازن پایگاه داده یک بستر حرفه ای برای کاربران ArcGIS فراهم می آورد  تا از توانایی های پیشرفته ArcGIS مانند ژئومتریک نتورک، پارسل فابریک، توپولوژی و … استفاده نماییم.

 

آموزش ArcSDE

آموزش ArcSDE

چرا از ArcSDE استفاده کنیم ؟

مدل ذخیره سازی پایگاه داده ژئودیتابیس سازمانی بر اساس یک سری مفاهیم ساده پایگاه داده و در عین حال ضروری شکل گرفته که توانایی های سیستم مدیریت پایگاه داده را استفاده کند.

برنامه ArcGIS یک معماری چند لایه ای را با منطقی بسیار پیشرفته در بالای مدل ذخیره سازی ژئودیتابیس مورد استفاده قرار میدهد تا بتواند از توانایی هایی مانند توپولوژی، ژئومتریک نتورک و … استفاده کند. نام این معماری و تکنولوژی پیشرفته ArcSDE است که قابلتهای زیر را دارد:

– پشتیبانی از پایگاه داده های بسیار بزرگ

– پشتیبانی از تعداد بسیاری از کاربران بطور همزمان و هم مکان

– تراکنشهای طولانی و ورژنینگ با استفاده از تکنولوژی ArcSDE

– استفاده از انواع SQL  برای داد های مکانی در تمام DBMS های پشتیبانی از اوراکل، SQL Server، PostgreSQL، Informix و DB2

– Performance بالا با تعداد زیادی از کاربران

 

هنگامی که به یک پایگاه داده بزرگ و چند کاربره نیاز داریم که لازم است توسط بسیاری از کاربران همزمان ویرایش و استفاده شود، پایگاه داده ژئودیتابیس سازمانی قابلیت به اشتراک گذاری داده ها و استفاده از جریان های کاری ورژنینگ را فراهم میکند. مدیریت ورژنها و ویرایشهای پایگاه داده با استفاده از تکنولوژی ArcSDE انجام میگیرد.

 

از کدام پایگاه داده برای GIS سازمانی ArcSDE استفاده کنم؟ چرا ؟

ژئودیتابیس سازمانی به عنوان پایگاه داده  چند کاربره محدودیتی در اندازه و تعداد کاربران نداشته و در یک پایگاه داده رابطه ای مانند اوراکل، SQL Server  و یا PostgreSQL ذخیره می شود.

انتخاب پایگاه داده برای سازمان، بستگی به پارامترهای زیادی دارد:

۱- مسئله مالی و خرید نرم افزار: postgres رایگان است و از این بابت از همه برتر است

۲- هر سه دیتابیس از نظر حمایت از داده های حجیم و مدیریت آنها یکسان هستند.

۳- تخصص و میزان تسلط به پایگاه داده: پایگاه داده اوراکل نیاز به توان تخصصی بیشتری دارد و پیکره بندی آن زمان بر و بسیار تخصصی است در حالیکه اس کیو ال سرور و پستگرس راحت تر هستند.

۴- آینده نگری و توسعه سیستم: اگر قرار است در آینده سیستم توسعه پیدا کند و احیانا برنامه ای برای آن در محیط وب یا دسکتاپ طراحی شود از ابتدا باید در انتخاب نوع دیتابیس بسیار دقت نمود.

در ایران تقریبا استفاده از SQL Server همه گیر شده است و کمتر سیستمی مشاهده می شود که با پستگرس راه اندازی شده باشد.

برخی شرکتهای توزیع برق از اوراکل استفاده می کنند و برخی از SQL Server به نظر بسیار منطقی است که به سمت PostgrSQL مهاجرت نمود. این دیتابیس طی سالیان اخیر به عنوان بهترین دیتابیس جهان شناخته شده است و ضمن سرعت بی نظیر، حمایت از big data در آن بسیار قابل تامل است و به دلیل متن باز بودن و توسعه آتی سیستم در سایر سیستم های متن باز بسیار آسان خواهد بود.

 

ارتباط GIS سازمانی باشبکه های زیرساخت و ژئومتریک نتورک چیست ؟

شبکه هندسی روشی برای مدلسازی و تحلیل شبکه های تأسیساتی در نرم افزار ArcGIS  می باشد. شبکه های توزیع آب ، فاضلاب، گاز، برق ، مخابرات، شبکه های آبیاری و آبراهه های طبیعی نمونه های روشنی هستند که قابل مدل سازی و تحلیل با استفاده از شبکه شبکه هندسی مجموعه ای از یالها (Edges) و تقاطع ها (Junctions) همراه با قواعد پیوستگی (Connectivity Rule) می باشد که برای نمایش و مدل سازی رفتارهای موجود در شبکه های تأسیساتی به کار می رود.

از آنجاییکه تمامی شبکه های زیر ساخت در سازمانهای مربوطه مدیریت و نگه داری میشوند استفاده از ArcSDE و سیستم مدیریت ژئودیتابیس سازمانی در شبکه های زیر ساخت اجتناب ناپذیر است.

اگرچه برخی سازمانها به دنبال سیستم های متن باز و استفاده از PostGIS هستند ولی به دلیل توانایی های بی نظیر ArcGIS در ژئومتریک نتورک و تحلیل شبکه هندسی و نیز قابلیت های بی نظیر آن در سایر بخشهای تحلیل های مکانی، همه را قانع نموده که از این سیستم استفاده نمایند.

این درحالیست که postgis به خودی خود چیزی ندارد و برای تحلیل های آن باید برنامه نویسی نمود و توانایی هایی مانند ورژنینگ در آن بسیار بسیار پیچیده است و نیاز به برنامه نویسان حرفه ای دارد لذا به درستی همه سازمان ها به سمت ArcSDE و ژئومتریک نتورک رفته اند و تنها ضعف این سازمان ها شاید عدم توجه به دیتابیس قدرتمندی به نام PostgreSQL است.

 

ویژگیهای بسته آموزشی ArcSDE

آموزش کامل ArcSDE ArcGIS و طراحی پایگاه داده ژئودیتابیس چند کاربره، هدف اصلی این بسته آموزشی است.

برای کارکرد حرفه ای برای استفاده از ArcSDE در یک شبکه سازمانی موارد زیر تشریح می شوند:

 

 • بطور ساختاری مفاهیم پایگاه داده شامل انواع پایگاه داده، معماری پایگاه داده، بانک اطلاعات رابطه ای، دیتا مدل بانکهای رابطه ای، نمودار ER، زبان SQL و DBA و نرم افزارهای پایگاه داده ها تشریح می شوند.
 • بررسی پایگاه داده SQL Server عملکرد و ورژن های رایج، توانایی ها و محدودیت ها
 • بررسی پایگاه داده Oracle عملکرد و ورژن های رایج، توانایی ها و محدودیت ها
 • بررسی پایگاه داده PostgreSQL عملکرد و ورژنهای رایج، توانایی ها و محدودیت ها
 • بررسی دقیق مفاهیم Instance و Schema در دیتابیس های فوق الذکر
 • بررسی دقیق ورژن های مناسب نرم افزارهای SQL Server ،Oracle و Postgres برای کار در ArcSDE
 • از آنجاییکه هدف آموزش نسخه های سازمانی Enterprise است لذا بررسی پلتفرم ویندوز سرور و ورژن های مناسب برای نرم افزارهای پایگاه داده به دقت تشریح می شوند.
 • بررسی دقیق ساختار ژئودیتابیس و دیتا مدل ژئودیتابیس (برای استفاده در ArcSDE)
 • بررسی دقیق اجزای پایگاه داده تک کاربره و چند کاربره
 • بررسی دقیق اجزای یک پایگاه داده ژئودیتابیس چند کاربره
 • بررسی اجمالی پایگاه داده Spatial در SQL Server ،Oracle و Postgres (این موضوع بسیار وسیع و خارج از بحث ArcSDE است) در این آموزش نسخه Register شده ی داده های Spatial به ژئودیتابیس تشریح می گردد.
 • تشریح مزایای ArcSDE و بررسی جداول سیستمی ArcSDE
 • بررسی دقیق سازگاری کلاینتها با دیتابیس سرور (در مدل Client/Server برنامه ArcGIS)
 • آموزش کامل مدل ArcSDE Application Server و ساخت سرویس SDE روی ویندوز سرور ۲۰۰۸ – تست و ساخت سرویس sde برای۲۰۰۸  SQL Server ، Oracle 11g- 11.2.0.1 و PostgreSQL 8.3
 • آموزش کامل متدهای اتصال  Direct به دیتابیس سرورGIS
 • بررسی ساختار ذخیره سازی ArcGIS ArcSDE و ژئودتابیس سازمانی
 • آموزش استفاده از ماشین مجازی Virtual machine برای نصب پایگاه داده ها
 • آموزش دقیق و کامل نصب ویندوز سرور روی ماشین مجازی و آموزش تنظیمات ماشین مجازی
 • آموزش کامل نصب SQL Server روی ویندوز سرور ۲۰۱۲و۲۰۱۶  و تست اتصال ArcSDE
 • آموزش کامل نصب Oracle 12c (Release 12.1.0.2 & 12.2.0.1) روی ویندوز سرور ۲۰۱۲ و تست اتصال ArcSDE
 • آموزش کامل نصب PostgreSQL 9.6 روی ویندوز سرور ۲۰۱۲ و تست اتصال ArcSDE
 • پیشرفته – آموزش کامل و دقیق Oracle 11g 11.2.0.4 و Oracle 12c (Release 12.1.0.2 & 12.2.0.1)روی سیستم عامل لینوکس (OL , RHEL) و ایجاد ArcSDE  Linux برای اوراکل (اوراکل لینوکس ۷ برای Oracle 12 r2 و اوراکل لینوکس ۶ برای Oracle 12c r1)
 • پیشرفته – آموزش کامل و دقیق PostgreSQL روی سیستم عامل لینوکس اوبونتو (Ubuntu 16) و ایجاد ArcSDE
 • آموزش اتصال از راه دور (آنلاین) به سرور GIS
 • ایجاد ژئودیتابیس سازمانی ArcSDE در SQL Server ، Oracle و PostgreSQL
 • ویرایش Non-Version در ArcSDE
 • آموزش استفاده از تراکنشهای تاریخی در ArcSDE (Historical Transaction)
 • آموزش کامل Versioning با سناریوهای سازمانی و تست سناریوها
 • آموزش کامل مدیریت کاربران و Roleها و بررسی دقیق اتصالات کاربران به دیتاسرور GIS (کاربران OS و دیتابیس)
 • آموزش تغییر اسکیمای SDE به اسکیمای سازمانی
 • آموزش Compress دیتابیس، آنالیزآماری و بازسازی ایندکس های توصیفی و مکانی ArcSDE
 • آموزش Backup به تفکیک SQL Server ، PostgreSQL و Oracle
 • آموزش اجمالی Best Performance سیستمهای GIS سازمانی برای ارتقاء سرعت سیستم
 • استفاده از پایتون در مسیر اجرای بسیاری از دستورات ArcSDE در طول آموزش
 • آموزش استفاده از Replication برای کپی دیتابیس به سرورهای دیگر
 • مروری اجمالی بر نکات مهم در استفاده از ژئومتریک نتورک در ArcSDE
 • مروری اجمالی بر وب GIS
 • تا کنون بسته آموزشی با این وسعت و جزییات در زمینه ArcSDE تاکنون در کشور تولید نشده است
 • یک شبکه نمونه ژئومتریک نتورک (شبکه الکتریکی) برای تمرین به همراه این بسته ارائه میشود
 • در تمام طول دوره آموزشی از مثالها و نقشه های شهری ایران استفاده شده و این برنامه آموزشی به هیچ عنوان از جایی اقتباس نشده و حاصل تجربه ۲۸ ساله ی ارائه دهنده آن است

جهت تهیه بر روی دکمه زیر کلیک کنید:


سرفصل های دوره ArcSDE:

 • GIS سازمانی چیست ؟ (Enterprise GIS)
 • پایگاه داده (Database)
 • پایگاه داده SQL server
 • پایگاه داده Oracle
 • پایگاه داده PostgreSQL
 • اتصال پایگاه داده ها از طریق ODBC و OLE DB
 • ساختار مکانی ژئودیتابیس Geodatabase
 • ساختار مکانی پایگاه داده های RDBMS
 • SQL Server Express – ArcGIS Database server
 • پایگاه داده ژئودیتابیس سازمانی ArcSDE
 • روش Application Server (مدل قدیمی)
 • ایجاد ژئودبتابیس سازمانی Geodatabase Administration
 • مدیریت کاربران ژئودیتابیس
 • ویرایش مکانی (Version and Non Version)
 • مدیریت ارتباط ژئودیتابیس ها با Replication
 • Compress ، بروزرسانی و جابجایی ژئودیتابیس
 • بررسی کارایی ژئودیتابیس Best Performance
 • مروری بر وب جی آی اس و ArcGIS Server

 

مشخصات دوره:

مدرس دوره: مهندس حسنوند

فرمت: MP4

زمان آموزش: ۵۴ فیلم و ۶۰ ساعت آموزش

نحوه دسترسی: دانلود بلافاصله پس از پرداخت

دارای قفل فعال سازی و استفاده بر روی یک سیستم

 

جهت تهیه بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

   

۸ دیدگاه

 • سلام
  استفاده از این آموزش با توجه به فعال کردن لایسنس و Authorization fileبرای اتصال postgresql و arcgis و نداشتن این لایسنس برای محصولات شرکت esri آیا ممکن است؟

  • سلام ، نه هیچ مشکلی نداره . به همان شکلی که از ArcGIS استفاده میکنیم میتوانیم از ArcSDE هم استفاده کنیم هیج محدودیت یهم نیست چه در مورد PostgreSQL و چه در مورد SQL Server و اوراکل . فایل Autorization برای ArcSDE براحتی تولید میشه برای همه ورژنها حتی ورژن ۱۰٫۷ . در آموزشها از ۱۰٫۶ استفاده شده است .

 • با سلام و احترام
  بنده حدود ۸ سال است که با نرم افزار SQl Server کار میکنم.
  آیا امکانش هست که بصورت سفارشی ویدئو ها را دانلود کنیم (صرفا مباحث مربوط به GIS را).
  چون تمامی مواردی را که در خصوص SQL مطرح کردید،بنده چند سالی هست که در حال کار کردن با آن هستم و از این جهت برایم تکراری است.

  • با سلام
   در مورد پایگاه داده ها و دیتابیسها شامل SQL Server ، اوراکل و postgresql حیلی وارد جزییات نشدم و اصول کلی را بیان کردم . شاید ۳ تا ۴ ساعت از مجموع ۶۴ ساعت به این موارد پرداخته شده است . البته دسته بندی فولدرهای آموزشی طوری است که دوستان میتوانند هر آیتمی که نیاز ندارند را ignore کنند . چون خیلی از دوستان هم هستند که نیازی مثلا به آموزش نصب و راه اندازی و پیکره بندی اوراکل یا پستگرس ندارند ، لذا این موارد در یک فیلم معرفی تکمیلی توضیح داده شده است .

 • سلام. روزتون بخیر. من یک تضویر ماهواره پردازش شده دارم که با فرمت tif در جی ای اس باز کردم. مقادیر این تضویر در جی ای اس ۰ تا ۲۵۵ هستند و میخواهم همان اعداد واقعی محاسبه شده در انوی را برای هر پیکسل داشته باشم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • با سلام و احترام

   لطفا در صفحه آموزش مورد نظر (نرم افزار انوی) سوالتان رو مطرح بفرمایید. در نرم افزار انوی با استفاده از گزینه file در تب اصلی نرم افزار (نه image diplay) وارد شده و گزینه save file as را انتخاب و گزینه tiff را برای ذخیره سازی انتخاب کنید.

   موفق باشید

 • با سلام
  من می خواهم احتمال وجود یک متغییر را با توجه به وجود یک متغییر دیگر بسنجم کقالاتی که خوندم با استفاده از رگرسیون خطی در نرم افزار آر این کار را انجام داده بودند. ایا من می توانم از ابزار geography wieghted regression در جی ای اس برای این کار استفاده کنم. با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید