فیلم مستر کلاس آموزش نقشه برداری رقومی خاک – با استفاده از زبان برنامه نویسی R

1,013 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

فیلم مستر کلاس آموزش نقشه برداری رقومی خاک با استفاده از زبان برنامه نویسی R منتشر شد. نقشه برداری رقومی خاک یکی از زیرشاخه های علم خاکشناسی است که در سال ۲۰۰۳ معرفی شد و از آن زمان تاکنون پیشرفت ها و خروجی های تحقیقاتی زیادی در سطح جهانی داشته است. نقشه برداری رقومی خاک عبارت از ایجاد و جمع…

فیلم مستر کلاس آموزش نقشه برداری رقومی خاک با استفاده از زبان برنامه نویسی R منتشر شد.

نقشه برداری رقومی خاک یکی از زیرشاخه های علم خاکشناسی است که در سال ۲۰۰۳ معرفی شد و از آن زمان تاکنون پیشرفت ها و خروجی های تحقیقاتی زیادی در سطح جهانی داشته است. نقشه برداری رقومی خاک عبارت از ایجاد و جمع آوری سیستم های اطلاعات مکانی خاک با استفاده از روش های مشاهدات میدانی و آزمایشگاهی که با داده های محیطی از طریق ارتباطات کمی همراه شده اند.

نقشه برداری رقومی دارای سه جز داده های خاک، متغیرهای محیطی و مدلی (مانند شبکه ­های عصبی مصنوعی و درخت تصمیم) است که بتواند این دو را به هم ارتباط دهد. در  معادله اسکورپن که پایه نقشه برداری رقومی خاک است، خصوصیات یا کلاس خاک با یکسری متغیرهای محیطی ارتباط داده می شود. به این صورت که در هر موقعیت مشاهده­ی خاک، یک سری متغیرهای محیطی وجود دارد که همبستگی بالایی با خصوصیات یا کلاس­ های خاک دارند که یافتن این ارتباط و پیش بینی خصوصیات یا کلاس­های خاک در نقاط دیگر، منجر به تهیه نقشه رقومی خاک در تمام منطقه مورد مطالعه می ­گردد.


مشخصات آموزش

 • مدرس: روح الله تقی زاده مهرجردی
 • تخصص: خاکشناسی
 • موضوع: آموزش نقشه برداری رقومی خاک
 • نرم افزار: R
 • مخاطب: علاقه مندان به نقشه خاک
 • پیش نیاز: آشنایی مقدمانی با  R

خرید فیلم ضبط شده کلاس

به منظور خرید فیلم کلاس بر روی دکمه زیر 👇 کلیک کرده و پس از پرداخت، بلافاصله ویدئوهای آموزشی را دانلود نمایید. 


فیلم قسمتی از آموزش


عناوین آموزشی

 • بخش اول: تئوری نقشه برداری رقومی خاک
 • بخش دوم: مقدمه ای بر استفاده از داده های مکانی در R
 • بخش سوم: تهیه و آماده سازی داده های محیطی
 • بخش چهارم: تهیه نقشه رقومی خاک با استفاده از یادگیری ماشین
 • بخش پنجم: طراحی نمونه برداری مکانی و بررسی عدم قطعیت در نقشه های خاک


معرفی نرم افزار

در این وبینار، از نرم افزار R استفاده شده است. نرم افزار R، یک زبان برنامه‌نویسی و محیط نرم‌افزاری برای محاسبات آماری و علمی داده‌ها است. این نرم‌افزار به صورت رایگان در دسترس عموم قرار دارد. این نرم‌افزار اکثر زمینه‌های تحلیل داده های مکانی و یادگیری ماشین را پوشش داده و همچنین نرم‌افزار قدرتمندی برای ایجاد اشکال گرافیکی و نمودارها است.

این نرم افزار دارای بسته هایی متنوعی با طیف گسترده ای از توابع می باشد که می توان آنها را نصب و استفاده نمود. در این آموزش سعی می شود تا برخی از توابع مانند rgdal، sp، raster، plotKML، GSIF، caret، mapviwe، ggplot2 استفاده شود.


کاربرد نقشه رقومی خاک

در گذشته برای تهیه نقشه خاک و بررسی تغییرات خصوصیات خاک اغلب به وسیله روش ­های آماری معمول و با فرض عدم تصادفی بودن تغییرات ویژگی های خاک در داخل واحدهای نقشه خاک صورت می گرفته که باعث نادیده گرفتن تغییر پذیری ذاتی خاک می شده است. از دیگر مشکلات روش معمول نقشه برداری خاک ها، وابستگی تعیین حدود و مرز واحدهای خاک به قدرت درک و فهم کارشناس از روابط خاک و محیط است به نحوی که می توان گفت احتمال این که چند کارشناس مرز واحدی را از خاک های یک ناحیه ارائه دهند کم است.

با توجه به مشکلات موجود در نقشه های خاک سنتی، تهیه نقشه هایی با دقت و کیفیت بیشتر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین، ایجاد تعادل بین افزایش تقاضا و توسعه روش های نوینی که بتواند جوابگوی این نیازها باشد ضروری است. برای به تصویر کشیدن تغییرات مکانی خاک­ها با هزینه کم­تر و در مدت زمان کوتاه­تر به گونه ­ای که نقشه ­ای قابل قبول از خاک ارائه شود روش­ های تخمین مکانی خاک یا نقشه برداری رقومی خاک با تاکید بر منابع داده­ های محیطی ارائه شد. به طور خلاصه:

 • تکنیک های نقشه برداری رقومی خاک می توانند فرآیند نقشه برداری خاک ها را در گستره ای وسیع و متشکل از هر گونه عوارض طبیعی به یک باره انجام داده، روش سنتی را ارتقاء بخشیده، سرعت عمل و کارآمدی نقشه ها را در انتقال داده ها و اطلاعات افزایش داده و قابلیت استفاده آنها را برای قشر وسیعی از شاخه های علمی امکان پذیر نماید.
 • تکنیک های نقشه برداری رقومی می توانند بر انتقادات وارده بر فرآیند ایجاد اطلاعات در روش سنتی نقشه برداری خاک ها فائق آیند.
 • اجرای تکنیک های نقشه برداری رقومی منجر به ایجاد داده و اطلاعات پیوسته در تمام نقاط گستره مورد مطالعه می گردد، لذا جوابگوی نیاز شاخه های دیگر علمی درگیر با منابع طبیعی می باشد.

مدرس کیست؟

 • روح الله تقی زاده مهرجردی
 • هیات علمی دانشگاه اردکان و پژوهشگر ارشد دانشگاه توبینگن آلمان

خرید فیلم کلاس

به منظور خرید فیلم کلاس بر روی دکمه زیر 👇 کلیک کرده و پس از پرداخت، بلافاصله ویدئوهای آموزشی را دانلود نمایید.


 

نوشته های مرتبط :

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up