مطالب تخصصی

اهمیت آموزش و یادگیری برنامه نویسی تحت ArcGIS با زبان برنامه نویسی پایتون

نوشته شده توسط احمد نجفی

استفاده از سیستم اطلاعات مکانی (GIS) در اکثر سازمان ها و شرکت هاي دولتي و خصوصي گسترش یافته است. مهمترين نکته در ايجاد يک سيستم اطلاعات مکاني موفق، داشتن نرم افزاري بومي با قابليت هاي مورد نظر کاربران مي باشد. اين مهم فقط با برنامه نويسي و ويژه سازي نرم افزار محقق مي شود. یکی از زبان های برنامه نویسی مهم در توسعه نرم افزارهای GIS زبان برنامه نویسی پایتون می باشد.

python-thumb
پايتون يک زبان برنامه نويسي تفسيري، متن باز، دايناميک و شي گرا مي باشد که در حال حاضر برای تولید نرم افزارها و یا توسعه آنها توسط کاربران استفاده مي شود. علت اصلی توجه به این زبان برنامه نویسی فراگیری آسان و انعطاف پذیر بودن آن است بطوریکه اکثر شرکت های بزرگ نرم افزاری این زبان برنامه نویسی را به عنوان زبان توسعه نرم افزار خود انتخاب نموده اند. منابع فارسی این زبان معمولا به صورت مجانی و به راحتی در دسترس است. این زبان یکی بهترین و با ارزش ترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری می باشد. در این راستا شرکت ESRI به سرعت در حال استفاده از این زبان و افزایش قدرت کاربرد آن در توسعه نرم افزار ArcGIS می باشد. با این زبان به راحتی می توانید تحت نرم افزار ArcGIS برنامه نویسی انجام دهید و نیازی به تخصص بالا در برنامه نویسی ندارید. کافی است شروع کنید و لذت برنامه نویسی آسان و سریع برای انجام پروژه های GIS را با زبان برنامه نویسی پایتون تجربه کنید. مجموعه ای از کتابخانه توابع که به زبان پایتون برای کاربردهای مشخص اضافه می شوند، اصطلاحا Site Package نامیده می شود. ArcPy یک Site Package است که با نرم افزار ArcGIS نصب می شود. با فراخوانی ArcPy در زبان برنامه نویسی پایتون می توان تجزیه و تحلیل های مکانی، تبدیل فرمت، مدیریت داده و تولید اتوماتیک نقشه را انجام داد. ArcPy ترکیبی از توابع، کلاس ها و ماژول هایی به زبان پایتون است که توسط آنها می¬توان داده ها را در محیط ArcGIS مدیریت و تجزیه و تحلیل نمود. بنابراین برای برنامه‌نویسی در محیط ArcGIS کافی است با این توابع، کلاس ها و ماژول ها و نحوه بکارگیری آنها آشنا شد. بطور کلی زبان برنامه نویسی پایتون می تواند برای افراد مبتدی تا حرفه ای مورد استفاده قرار گیرد.

python_arcgis
مهمترین مزایای برنامه نویسی پایتون عبارتند از:
• زبان برنامه‌نویسی متن باز
• یادگیری آسان
• سادگی
• قابل حمل بودن
• زبان سطح بالا
• کتابخانه قدرتمند
• استفاده با زبان های برنامه‌نویسی دیگر مانند C++
• شیئ گرا

• مفسر پایتون برای اجرا نیازی به تبدیل شدن به باینری ندارد
در این راستا و با توجه به اهمیت یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون تحت نرم افزار ArcGIS کتاب برنامه نويسي شیئ گرا در ArcGIS با زبان برنامه‌نویسی Python توسط انتشارات نوآور منشر شده است، این کتاب حاوی آموزش مفاهيم برنامه نویسی شیئ گرا با زبان برنامه  نويسي پايتون براي نوشتن برنامه هاي کاربردي و ويژه سازي نرم افزار ArcGIS برای علاقه مندان و دانشجویان گرامی می باشد. اين کتاب قصد دارد برنامه نويسي تحت ArcGIS را به زبان ساده با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون آموزش دهد. زبان و نحوه آموزش در این کتاب طوری است که همه خوانندگان با آشنایی اندکی با سیستم های اطلاعات مکانی و برنامه نویسی می توانند برنامه‌نویسی تحت GIS را به سرعت و به راحتی فراگیرند.

این مطلب توسط آقای محمد عباسی (عضو هیئت علمی دانشگاه) برای شماره دوم مجله تخصصی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی به نام زمین نما تهیه شده است. همچنین از ایشان در سایت، ویدئوهای آموزشی برنامه نویسی پایتون قرار گرفته است.

توصیه می شود برای یادگیری برنامه نویسی پایتون در محیط آرک جی آی اس از کتاب معتبر و کاربردی زیر استفاده کنید:

python-for-arcgis

 

همچنین مطلب منتشر شده بالا در شماره دوم مجله زمین نما چاپ شده که میتوانید از لینک زیر دریافت کنید:

Zaminnama2-3D

دانلود مجله

دیدگاهتان را بنویسید