محصولات دانلودی

آموزش اورتورکتیفای عکس های هوایی

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

آیا از تصاویر هوایی دهه های گذشته در کار خود استفاده می کنید؟

آیا به روش صحیح و اصولی آن را ژئورفرنس می کردید؟

آیا در کار خود از داده های ارتفاعی منطقه نیز استفاده کرده اید؟

از اطلاعات دوربین شامل فاصله کانونی و مختصات نشانگرهای اطراف تصویر چطور؟

و …

اورتورکتیفای در واقع همان ژئورفرنس است که داده های ارتفاعی منطقه را در محاسبات دخیل کرده و همچنین از اطلاعات دوربین مثل فاصله کانونی و مختصات نشانگرهای اطراف تصویر که در گزارش آن قید شده و ….. استفاده می شود.

با انجام اورتورکتیفای اعوجاجات و خطاهای حاصل از تصویر و لنز دوربین برطرف می شود و حالت پرسپکتیو تصویر از بین می رود و عکس هوایی کاملا عمود بر منطقه خواهد شد و به صورت صحیح نشان داده می شود.

پس با انجام اورتورکتیفای دو کار انجام می شود:

۱- تصویر ژئورفرنس می شود

۲- اعوجاجات و خطاهای تصویر و لنز برطرف خواهد شد

در حالت کلی در بیشتر کارها و مطالعات تصاویر هوایی را فقط ژئورفرنس می کنند که این به کمک یک تصویر ماهواره ای یا هوایی دیگر که دارای مختصات است انجام می شود اما درست تر این است که از اطلاعات دوربین تصویربرداری نیز در صورت وجود برای رفع بعضی از خطاها استفاده شود.

در این آموزش عمل اورتورکتیفای به معنی واقعی آموزش داده می شود و علاوه بر روش کلی که همه استفاده می کنند اطلاعات ارتفاعی منطقه و اطلاعات دوربین تصویربرداری هم به محاسبات ما اضافه می شود و دقت کار بالا می رود.

 

یکی از اولین آموزش هایی است که روش درست و کامل مختصات دار کردن عکس های هوایی را آموزش می دهد

 

مشخصات آموزش:

مدرس: احمد نجفی (کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی)

مدت آموزش: ۳۳ دقیقه

شامل فایل تمرینی

نرم افزار مورد استفاده: Erdas imagine

فرمت: ویدئوی MP4

فایل قابل دانلود

حجم فایل: ۲۲۶ مگابایت


گذری به آموزش


   

۱۹ دیدگاه

 • سلام. ببخشید بنظرشما برای تصویر ماهواره ای نظیر سنتیل ۲ که خود تصحیح شده هستند برای کارهایی با دقت حدود۰۳۰متر زمینی احتیاج به ارتوکردن هست؟

  • با سلام
   اورتو کردن برای داده های سنتینل پیشنهاد نمی شود.
   هدف اصلی از این آموزش نحوه اورتوکردن عکس های هوایی است با استفاده از گزارش یا فایل اطلاعات تصویر و دوربین عکسبرداری

 • با سلام
  آیا در صورت نبود اطلاعات دوربین می توان تصویر را اورتو کرد؟ یا باید با استفاده از نرم افزار های دیگر نقاط مشابه در چندین تصویر پیدا و با هم یکی کرد و سپس زمین مرجع نمود با تشکر.

  • سلام
   بله. بسیاری از عکس های هوایی فاقد اطلاعات دوربین هستند و فقط با استفاده از مدل رقومی ارتفاعی می توان عمل اورتو را انجام داد و از یک تصویر زمین مرجع دیگر برای نهایی کردن کار استفاده نمود.

 • با سلام. جناب نجفی در خصوص ارتو فتوی عکس های هوایی سئوالم اینه که در این آموزش به عکس های هوایی دهه ۴۰ و ۳۰ که عموما فاقد فایل کالیبراسیون هستند توجه ای هم شده یا نه؟ به موزائئیک کردن عکس ها چطور؟ چون از ظاهر فایل آموزشی این استنباط می شود که از عکس های دهه ۸۰ دارید استفاده می کنید
  همچنین آیا داده های لایدار در حال حاضر به صورت رایگان قابل دسترس هستند؟ ممنون

  • با عرض سلام
   فرقی ندارد. شما میتوانید از هر تصویر هوایی استفاده کنید اما عکس های دهه های ۳۰ و ۴۰ عموما فاقد اطلاعات دوربین هستند و بدون این اطلاعات میتوان تصاویر را اورتو کرد با استفاده از فایل ارتفاعی منطقه.
   در این آموزش به موزائیک تصاویر پرداخته نشده است.
   موفق باشید

   • سلام. متاسفانه موفق نشدم. مطابق آموزش قدم به قدم جلو میرم ولی در آخر کار کادر بجای سبز شدن قرمز می شود. با داده های که خودم هم داشتم امتحان کردم نشد. اگر به ورژن نرم افزار ربط نداشته باشد، نمی دانم به چه دلیل این خطا پیش می آید ورژن مورد استفاده من ۲۰۱۴هست
    داده های من سیستم تصویر utmداشت و dem هم همینطور، موقع set کردن داده های خودم از wgs84 استفاده کردم، حواسم به این موضوع بود که داده های شما با داده های من فرق دارد ولی موفق نشدم.

 • با سلام منم عین آموزش همه مراحل رو انجام دادم ولی در آخر پیغام خطا میده مثل آقای حکیم پور لطف کنید راهنمایی بفرمایید

 • سلام
  من میخوام “آموزش اورتورکتیفای عکس های هوایی” رو تهیه کنم. قبلش سوالم اینه که برای اورتورکتیفای حتما باید dem منطقه رو داشته باشیم؟
  یا فقط از اطلاعات خود عکس میشه استفاده کرد؟ چون تهیه dem با دقت بالا مثلا یک‌متر راحت نیست.

  • با سلام
   حتما نیاز نیست. میتوانید از میانگین ارتفاع منطقه هم استفاده کنید.
   نیاز به dem کیفیت بالا ندارید. دم های با رزولوشن ۳۰ متری و ۹۰ متری نیز قابل استفاده است.
   موفق باشید

 • سلام و خسته نباشید . بنده فیلم آموزشی را تهیه کردم. سوالم اینه که خیلی از دوستان در قسمت فیدوشال مارک ها به دلیل نداشتن مشخصات آنها از اندازه فاصله قطرها و یا اندازه گیری حاشیه عکس استفاده میکنند. لطفا چگونگی این کار را توضیح می دهید.

  • سلام و تشکر
   اگر مشخصات آن قسمت ها را ندارید نیازی نیست اطلاعاتی وارد کنید و به صورت عادی عمل ژئورفرنس را انجام دهید. فقط فایل DEM منطقه موردنظر را به نرم افزار معرفی کنید.

 • با سلام
  نقاط گنگی در آموزش بود از جمله تصویر ماهواره مورد استفاده مربوط به چه سالی بود و برای چه ماهواره ای بود و همچنین قدرت تفکیک مکانی چقدر بود
  آیا می شود با تصاویر ماهواره ای سالهای اخیر عملیات انجام شده در این آموزش را برای تصاویر هوایی دهه ۳۰ و ۴۰ انجام داد؟

  • با سلام
   بله دقیقا میتوانید این کار را برای تصاویر هر سالی انجام دهید. بخصوص تصاویر هوایی قدیمی ایران. اطلاعات مربوط به دوربین و سایر موارد حتی الامکان باید از سازمان نقشه برداری یا سایر سازمان های مربوطه در صورت وجود اخذ گردد.

   • اگر اطلاعات عکس هوایی کامل نباشد چطور می شود از این آموزش استفاده نمود؟
    ایا باید مثل ژئورفرنس معمولی نقطه به نقطه از روی گوگل ارث مختصات ها را خواند و وارد نرم افزار نمود؟ یا راه دیگری هم وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید