محصولات دانلودی

آموزش اورتورکتیفای عکس های هوایی

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

آیا از تصاویر هوایی دهه های گذشته در کار خود استفاده می کنید؟

آیا به روش صحیح و اصولی آن را ژئورفرنس می کردید؟

آیا در کار خود از داده های ارتفاعی منطقه نیز استفاده کرده اید؟

از اطلاعات دوربین شامل فاصله کانونی و مختصات نشانگرهای اطراف تصویر چطور؟

و …

اورتورکتیفای در واقع همان ژئورفرنس است که داده های ارتفاعی منطقه را در محاسبات دخیل کرده و همچنین از اطلاعات دوربین مثل فاصله کانونی و مختصات نشانگرهای اطراف تصویر که در گزارش آن قید شده و ….. استفاده می شود.

با انجام اورتورکتیفای اعوجاجات و خطاهای حاصل از تصویر و لنز دوربین برطرف می شود و حالت پرسپکتیو تصویر از بین می رود و عکس هوایی کاملا عمود بر منطقه خواهد شد و به صورت صحیح نشان داده می شود.

پس با انجام اورتورکتیفای دو کار انجام می شود:

۱- تصویر ژئورفرنس می شود

۲- اعوجاجات و خطاهای تصویر و لنز برطرف خواهد شد

در حالت کلی در بیشتر کارها و مطالعات تصاویر هوایی را فقط ژئورفرنس می کنند که این به کمک یک تصویر ماهواره ای یا هوایی دیگر که دارای مختصات است انجام می شود اما درست تر این است که از اطلاعات دوربین تصویربرداری نیز در صورت وجود برای رفع بعضی از خطاها استفاده شود.

در این آموزش عمل اورتورکتیفای به معنی واقعی آموزش داده می شود و علاوه بر روش کلی که همه استفاده می کنند اطلاعات ارتفاعی منطقه و اطلاعات دوربین تصویربرداری هم به محاسبات ما اضافه می شود و دقت کار بالا می رود.

 

یکی از اولین آموزش هایی است که روش درست و کامل مختصات دار کردن عکس های هوایی را آموزش می دهد

 

مشخصات آموزش:

مدرس: احمد نجفی (کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی)

مدت آموزش: ۳۳ دقیقه

شامل فایل تمرینی

نرم افزار مورد استفاده: Erdas imagine

فرمت: ویدئوی MP4

فایل قابل دانلود

حجم فایل: ۲۲۶ مگابایت


گذری به آموزش


   

۹ دیدگاه

 • سلام. ببخشید بنظرشما برای تصویر ماهواره ای نظیر سنتیل ۲ که خود تصحیح شده هستند برای کارهایی با دقت حدود۰۳۰متر زمینی احتیاج به ارتوکردن هست؟

  • با سلام
   اورتو کردن برای داده های سنتینل پیشنهاد نمی شود.
   هدف اصلی از این آموزش نحوه اورتوکردن عکس های هوایی است با استفاده از گزارش یا فایل اطلاعات تصویر و دوربین عکسبرداری

 • با سلام
  آیا در صورت نبود اطلاعات دوربین می توان تصویر را اورتو کرد؟ یا باید با استفاده از نرم افزار های دیگر نقاط مشابه در چندین تصویر پیدا و با هم یکی کرد و سپس زمین مرجع نمود با تشکر.

  • سلام
   بله. بسیاری از عکس های هوایی فاقد اطلاعات دوربین هستند و فقط با استفاده از مدل رقومی ارتفاعی می توان عمل اورتو را انجام داد و از یک تصویر زمین مرجع دیگر برای نهایی کردن کار استفاده نمود.

 • با سلام. جناب نجفی در خصوص ارتو فتوی عکس های هوایی سئوالم اینه که در این آموزش به عکس های هوایی دهه ۴۰ و ۳۰ که عموما فاقد فایل کالیبراسیون هستند توجه ای هم شده یا نه؟ به موزائئیک کردن عکس ها چطور؟ چون از ظاهر فایل آموزشی این استنباط می شود که از عکس های دهه ۸۰ دارید استفاده می کنید
  همچنین آیا داده های لایدار در حال حاضر به صورت رایگان قابل دسترس هستند؟ ممنون

  • با عرض سلام
   فرقی ندارد. شما میتوانید از هر تصویر هوایی استفاده کنید اما عکس های دهه های ۳۰ و ۴۰ عموما فاقد اطلاعات دوربین هستند و بدون این اطلاعات میتوان تصاویر را اورتو کرد با استفاده از فایل ارتفاعی منطقه.
   در این آموزش به موزائیک تصاویر پرداخته نشده است.
   موفق باشید

   • سلام. متاسفانه موفق نشدم. مطابق آموزش قدم به قدم جلو میرم ولی در آخر کار کادر بجای سبز شدن قرمز می شود. با داده های که خودم هم داشتم امتحان کردم نشد. اگر به ورژن نرم افزار ربط نداشته باشد، نمی دانم به چه دلیل این خطا پیش می آید ورژن مورد استفاده من ۲۰۱۴هست
    داده های من سیستم تصویر utmداشت و dem هم همینطور، موقع set کردن داده های خودم از wgs84 استفاده کردم، حواسم به این موضوع بود که داده های شما با داده های من فرق دارد ولی موفق نشدم.

دیدگاهتان را بنویسید

تخفیف 25 درصدی همه محصولات به مناسبت نیمه شعبان - کد تخفیف: shaban25ورود به بخش محصولات دانلودی
+ +