490 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

کتاب شبیه سازی رشد و نمو گیاهان (مدل WOFOST)
شبيه ­سازي علم و هنر ساختن مدلي از يک فرآیند يا سامانه، به­ منظور ارزيابی و آزمايش راهبردهاست. شبیه ­سازی روشی برای آگاهی از نتایج ایده ­های پیشنهادی قبل از اجرای آنهاست. ساخت و کاربرد مدل‌های شبیه‌ساز پویا و پیش‌بینی‌های حاصل از آنها ابزار قدرتمندی برای به حداکثر رساندن کارایی استفاده از تلاش­ های علمی محسوب می‌شوند. پایه مدل‌های شبیه‌سازی…

شبيه ­سازي علم و هنر ساختن مدلي از يک فرآیند يا سامانه، به­ منظور ارزيابی و آزمايش راهبردهاست. شبیه ­سازی روشی برای آگاهی از نتایج ایده ­های پیشنهادی قبل از اجرای آنهاست. ساخت و کاربرد مدل‌های شبیه‌ساز پویا و پیش‌بینی‌های حاصل از آنها ابزار قدرتمندی برای به حداکثر رساندن کارایی استفاده از تلاش­ های علمی محسوب می‌شوند. پایه مدل‌های شبیه‌سازی در تقریب سامانه‌ها، توصیف ریاضی فرآیندهای سامانه است که از طریق قوانین فیزیکی، فیزیولوژی و بیوشیمی به یکدیگر مرتبط شده‌اند.

مدل WOFOST در چارچوب مطالعات جهانی امنيت غذا و پتانسیل جهانی توليد غذا، توسط مركز جهاني مطالعات غذايی در همكاري با دانشگاه واخنينگن و مركز بيولوژيكي كشاورزی و حاصلخيزي خاك ایجاد گردید. مدل مذکور شبیه­ سازی رشد گیاه را بر اساس میزان تشعشع رسیده انجام می ­دهد. مدل WOFOST يك عضو از خانواده مدل ­هايی است كه در دانشگاه واخنينگن توسط دوویت پایه ­گذاری شد و جزء مدل­ هايی است که از مدل SUCROS مشتق شده است.

اصول اولیه این مدل توسط ون کولن و ولف نوشته شده است. مدل WOFOST در ابتدا به ­عنوان مدل شبیه­ سازی رشد گیاه برای ارزیابی عملکرد پتانسیل گیاهان مختلف در کشورهای استوایی توسعه یافت. این مدل توانایی شبیه­ سازی رشد و نمو بسیاری از گیاهان زراعی را در سه وضعیت عدم وجود عامل محدود کننده، محدودیت آب و محدودیت مواد غذایی دارد. در این مدل، محدوده­ رطوبت خاک برای رشد بدون کاهش عملکرد گیاهان تابعی از تعرق است.

در مدل WOFOST به منظور تخمین مقدار آب در خاک برای جذب گیاه، از اصول بیلان آب استفاده می­ شود. مدل WOFOST یک مدل شبیه ­ساز رشد گیاه بر مبنای چرخه کربن بوده و دارای ساختاری پیچیده است. این مدل به تعداد پارامترهای ورودی زیادی جهت شبیه ­سازی نیاز دارد. هم­چنین این مدل، رشد و توسعه گیاه را از جوانه ­زنی تا رسیدگی کامل را بر اساس خصوصیات ژنتیکی گیاه و شرایط محیطی شبیه­ سازی می­ کند. این نرم­ افزار در سایت (http://www.wageningenur.nl/wofost) بصورت رایگان قابل دانلود می ­باشد.

هدف از تالیف این کتاب، راهنمای کاربردی مدل WOFOST در ایران می­ باشد، از این رو سعی گردیده که با توجه به نیاز محققین بخش تحقیقات کشاورزی و آب کشور کتاب حاضر نوشته شود، این کتاب راهنمای استفاده از مدل و نمونه هایی از کاربرد آن در ایران می­ باشد که در هفت فصل، آماده شده است.

در کتاب حاضر سعی شده است که مخاطبان با کلیات علمی، روابط حاکم بر مدل، کار با مدل، ورود داده های مورد نیاز مدل سازی و استخراج نتایج شبیه سازی مدل آشنا شوند. امید است کتاب حاضر در جهت آشنایی متخصصین کشور عزیزمان با علم مدلسازی مفید واقع گردد.


 ویژگی های کتاب

 • نویسنده: دکتر ابراهیم امیری
 • فرمت: پی دی اف
 • تعداد صفحات: 212 صفحه
 • عنوان کتاب: شبیه­ سازی رشد و نمو گیاهان مدل  (WOFOST)

تهیه نسخه الکترونیکی کتاب:

برای تهیه نسخه PDF بر روی دکمه زیر کلیک کنید.


معرفی نویسنده

 • دکتر ابراهیم امیری
 • دکتری علوم و مهندسی آب-آبیاری و زهکشی، استاد تمام گروه مهندسی آب، دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان
 • دارنده مدرک دکتری از دانشگاه علوم و تحقیقات تهران-1385
 • نویسنده بیش از 150 مقاله در زمینه مهندسی آب و مدل سازی  در مجلات معتبر علمی فارسی و انگلیسی

فهرست مطالب کتاب

 • فصل اول: مقدمه بر مدل سازی
 • فصل دوم: طریقه نصب مدل
 • فصل سوم: معرفی مدل
 • فصل چهارم: معادلات حاکم بر مدل
 • فصل پنجم: آشنایی با محیط مدل
 • فصل ششم: ورودی و خروجی­ های مدل
 • فصل هفتم: کاربردهای مدل در ایران

مخاطب این کتاب

مخاطبان این کتاب اساتید، محققین و دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته های مهندسی آب، کشاورزی، سنجش از دور، سیستم های اطلاعات جغرافیایی و خاکشناسی می باشند. با توجه به توسعه سیستم های ماهواره ای، امروزه برای ثبت داده های مورد نیاز مدلسازی گیاهی در سطوح وسیع علاوه بر داده برداری زمینی، از داده های ماهواره های مختلف کمک گرفته می شود، که زمینه کارهای مشترک بین علوم آب و زمین را فراهم می ­کند.


تهیه نسخه الکترونیکی کتاب:

برای تهیه نسخه PDF بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

نوشته های مرتبط :

آموزش های رایگان پیشنهادی :

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • باسلام واحترام
  آموزش تصویری نرم افزار می خوام و آیا امکانش هست که آموزش کامل ارائه بفرمایید

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  نیاز به آموزش این مدل دارم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up