آموزش پهنه بندی سیلاب در GIS – آموزش پهنه بندی سیلاب در ArcGIS با HEC-GeoRAS

2,210 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

یکی از روش هایی که برای پهنه بندی سیلاب ها استفاده می شود استفاده از نرم افزار ArcGIS است که با اکستنشن های مختلفی که برای آن تولید شده کار را بسیار راحت تر کرده است. آموزش پهنه بندی سیلاب در gis این پهنه بندی را با تمرین عملی توسط اکستنشن Hec-GeoRAS اموزش می دهد. 145,000 تومان – تهیه کرده و بلافاصله…

یکی از روش هایی که برای پهنه بندی سیلاب ها استفاده می شود استفاده از نرم افزار ArcGIS است که با اکستنشن های مختلفی که برای آن تولید شده کار را بسیار راحت تر کرده است. آموزش پهنه بندی سیلاب در gis این پهنه بندی را با تمرین عملی توسط اکستنشن Hec-GeoRAS اموزش می دهد.

تعیین پهنه سیلاب محدوده ­های سیل گیر رودخانه ­ها همواره از نظر سرمایه ­گذاری اقتصادی و ارزیابی ریسک و خسارت جانی و مالی مورد توجه بسیاری از محققین و سازمان­های مربوطه بوده است. در حال حاضر یکی از مهم­ترین و پرکاربردترین مدل­ های هیدرولیکی موجود برای استخراج پهنه­ های سیل­ گیر رودخانه استفاده از مدل یک بعدی HEC-RAS می­باشد. یکی از اصلی­ ترین ورودی­ های این مدل تعریف مدل هندسی برای آن می ­باشد.

آموزش پهنه بندی سیلاب در gis
آموزش پهنه بندی سیلاب در gis

برداشت مقاطع و وارد نمودن آنها به صورت دستی در مدل، معمولاً بسیار وقت‌گیر و پر هزینه بوده و همچنین انتقال اطلاعات به شیوه دستی به HEC-RAS  کاری پرزحمت و طاقت‌فرسا می‌باشد. با توجه به این مشکلات، اداره مهندسی ارتش آمریکا اقدام به تهیه و توسعه الحاقی ه­ای تحت عنوان HEC-GeoRAS  در محیط سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) نموده است.

این الحاقیه با محیط نرم‌افزار HEC-RAS  انطباق کامل داشته و با صرف زمان کمتر و دقت بیشتر، اطلاعات پایه هندسی که نقش مهمی در سیستم تحلیل رودخانه را دارا می‌باشند، تهیه می‌نماید. علاوه ­بر استخراج مدل هندسی، این الحاقیه امکان دریافت اطلاعات خروجی از مدل هیدرولیکی را نیز برای کاربر میسر می ­کند و لذا کاربر به راحتی می­توان برای دوره بازگشت ­های مختلف پهنه سیلاب را در محیط GIS استخراج نماید.

آموزش پهنه بندی سیلاب در ArcGIS
آموزش پهنه بندی سیلاب در ArcGIS

در حال حاضر نسخه ­های مختلفی از این الحاقیه وجود دارد که آخرین نسخه آن تحت عنوان HEC-GeoRAS 10.2 عرضه شده است که قابل نصب بر روی GIS های نسخه ۱۰٫۲ و ۱۰٫۳ می ­باشند. هرچند لازم به ذکر است که چنانچه از GISهای قدیمی استفاده می ­نمایید، با مراجعه به سایت توسعه این برنامه می­ توانید نسخه متناسب با GIS خود را دانلود و بر روی سیستم نصب نمائید. آدرس دسترسی به دانلود الحاقیه HEC-GeoRAS به شرح زیر می­باشد:

http://www.hec.usace.army.mil/software/hec-georas/downloads.aspx

همچنین لازم به ذکر است که در آموزش پهنه بندی سیلاب در gis از نسخه ۱۰٫۲ الحاقیه HEC-GeoRAS و ArcGIS استفاده شده است.

مدت زمان آموزش پهنه بندی سیلاب با Hec-GeoRAS: ویدئو به مدت کلی ۲ ساعت.

مدرس: دکتر اصغر عزیزیان (عضو هیئت علمی دانشگاه بین ­المللی امام خمینی، قزوین)

آموزش پهنه بندی سیلاب با Hec GeoRAS
آموزش پهنه بندی سیلاب با Hec GeoRAS

مهمترین ویژگی های این دوره آموزشی به شرح زیر می باشد:

۱- بررسی تمامی جزئیات و نکات مربوط به استخراج مقاطع عرضی در محیط GIS،

۲- نحوه انتقال به مدل یک بعدی HEC-RAS ،

۳- اصلاحات موردنیاز در مدل هیدرولیکی،

۴-  اجرای مدل و انتقال نتایج هیدرولیکی به محیط GIS،

۵- پهنه بندی سیلاب به ازاء دبی های مختلف،

۶-  پهنه بندی توزیع سرعت در طول رودخانه،

۷-  تشریح منوی GISTools مدل هیدرولیکی HEC-RAS برای پهنه بندی سیلاب در بستر HEC-RAS


برای دریافت الحاقیه HEC-GeoRAS و همچنین مدل هیدرولیکی HEC-RAS به لینکهای زیر مراجعه نمائید:

لینک مستقیم دانلود الحاقیه HEC-GeoRAS

لینک مستقیم دانلود مدل هیدرولیکی HEC-RAS


نوشته های مرتبط :

73 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مريم نيك رو
  1397-04-06 10:14 ق.ظ

  با سلام و احترام
  جناب آقای عزیزیان
  بنده فایل آموزشیتون رو خریداری کردم و میخواستم برای رودخانه گاوبندی که در نزدیکی سواحل خلیج فارس قرار دارد اجرا کنم. در مرحله آخر در نرم افزار Hec-ras زمانی که RUN گرفتم متاسفانه چندین Error داد که متوجه منظورش نشدم. Error ها را در زیر مینویسم و ممنونتون میشم اگر راهنماییم کنین.
  ۱:river “Sub” reach “UpperReach”
  -Station data is not in increasing order,stationing needs to maintain (vertical walls) or increase. At Points: Sta958.694
  ۲٫ river “Sub” reach “UpReach7”
  -left overbank length is less than or equal to zero, HEC-RAS requires a positive reach length
  ۳٫ river “sub” Reach:”UpReach8″ a flow needs to be specified at the top of the reach

  پاسخ
  • با سلام
   خطای مذکور کاملا مشخص است… در چند مقطع که شماره آن نیز مشخص است اطلاعات مربوط به فاصله بین سیلابدشتهای دو مقطع متوالی منفی و در برخی صفر شده است… یکی از علتهای اصلی آن نیز عدم استخراج صحیح داده ها در محیط جی آی اس است… کافیست به ایستگاه هایی که گفته بروید و بخشهای مربوط به LOB، ROB را چک کنید تا اشتباه نباشد…
   موفق باشید

   پاسخ
   • مریم نیک رو
    1397-04-30 4:53 ب.ظ

    با سلام و احترام
    جناب آقای عزیزیان

    از راهنماییتون متشکرم. من اون خطا رو تصحیح کردم اما دو مورد خطای دیگه هم هست که متاسفانه متوجه شون نمی شم. خیلی ممنونتون میشم اگه راهنمایی بفرمایین.

    River:”SubRiver” Reach: “UpperReach6” – A flow needs to be specified at the top of the reach.

    River: “Sub” Reach: “UpperReach1” RS:3999.834
    – Station data is not in increasing order, stationing needs to maintain (vertical walls) or increase. At point(s): Sta: 990.223 <
    ۹۵۸٫۶۹۴ pt#: 39-40

    با سپاس فراوان

    پاسخ
    • با سلام
     خطای اول مربوط به این است که شما یک شاخه به نام UpperReach6 تعریف کرده اید ولی در بخش داده های جریان اطلاعاتی دبی برای آن وارد نکرده اید… همانطور که میدانید برای اجرای هر مدل هیدرولیکی بایستی دبی به عنوان ورودی بالادست آن تعریف و وارد شود… در غیر این صورت مدل اجرا نمیشود…
     در مورد خطای دوم نیز با عرض کنم که در شاخه مذکور و در ایستگاه ۳۹۹۹٫۸۳۴ ترتیب وارد نمودن داده های X و Y مقطع عرضی بایستی افزایشی باشد که شما رعایت نکرده اید… یعنی وقتی یک نقشه دارای X معادل ۱۰ است X نقطه بعدی نباید کمتر از ۱۰ باشد و این یعنی شما باید هنگامی که مشخصات نقاط تشکیل دهنده یک مقطع را وارد میکنید مقادیر X آن باید به ترتیب از سمت چپ به راست افزایش باشد و نه کاهشی..
     موفق باشید

     پاسخ
     • مریم نیک رو
      1397-05-02 3:18 ب.ظ

      با سلام و احترام خدمت شما
      جناب آقای عزیزیان

      از اینکه تا به حال من رو راهنمایی کردید ازتون خیلی سپاسگزارم. موفق شدم مدلسازی سیلاب رو در نرم افزار HEC-RAS تمام کنم اما در مرحله آخر که این این مدل رو میخوام در نرم افزار GIS وارد کنم و شیپ فایلها و فایل رستری رو در بیارم دچار مشکل هستم
      در این مرحله لایه ی مربوطه ساخته نمیشه :
      Ras mapping —> Inundation Mapping—>Flood Plain Delineation using Rasters
      و این پیام رو میده

      system.Runtime.InteropServices.COMException *80041098
      No features found in D:/M/test6/fdtemp.shp.
      Possible empty feature class at ESRI.ArcGIS.GeoAnalyst.RasterConversionOpClass.RaterData To PolygonFeatureData…..

      خیلی ممنونم از زحماتتون

     • با سلام
      پاسخ این خطا کمی دشوار است ولی مشکل اصلی این است که شما باید نقشه TIN ای که ساخته اید علاوه بر دارا بودن مختصات مکانی بایستی دارای مختصات قائم هم باشد… توصیه میکنم هنگام ساخت مدل TIN از روی نقشه های توپوگرافی ابتدا سیستم مختصات انها را تنظیم کنید… با استفاده از دستور Project (data management) علاوه بر مشخص کردن مختصات X,Y مختصات قائم (Vertical Coordinate) را نیز بر روی سیستم موردنظر (مانند WGS84) تنظیم کرده و پس از ساخت TIN مجددا تمامی مراحل را تکرار کنید و اینبار بدون مشکل پهنه سیلاب در محیط GIS ظاهر خواهد شد… هرچند در نسخه HEC-RAS 4.1 نیز با استفاده منوی GISTools میتوانید بدون نیاز به GIS پهنه بندی سیلاب را انجام دهید…. در کتاب آموزش کاربردی مدلسازی جریان و رسوب در هکرس که توسط بنده نوشته شده این مبحث کامل شرح داده شده است… به انتشارات نوآور مراجعه کنید..

   • سلام دورد به شما!
    میخواهم که بسته آموزشی پارسل فابریک و تحلیل پهنه بندی سیلاب را خریداری نمایم اما روی خریداری که بروم هیچی گزینه فعال نموشه امیدوارم راهنمایی نمایید

    پاسخ
   • سلام استاد ببخشید من دانشجوی دانشگاه بین الملل هستم ولی افتخار زیارتتون رو نداشتم… یه سوال داشتم مبنی بر اینکه نحوه به دست آوردن عمق سیلاب به چه نحوه است؟

    پاسخ
 • مريم نيك رو
  1397-05-23 12:43 ق.ظ

  با سلام و احترام خدمت شما
  جناب آقای عزیزیان

  میخواستم خدممتون اطلاع بدم که با راهنمایی‌های خوب و کاملی که کردید تونستم خطاها رو برطرف کنم و پهنه بندی سیلاب رو برای دو رودخانه نسبتا بزرگ در جنوب کشور، انجام بدم. ازتون بسیار ممنونم.

  با آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما
  مریم نیک‌رو

  پاسخ
  • با سلام
   خواهش میکنم
   انشالله که هرجا هستید موفق باشید
   یاحق

   پاسخ
  • مهدی بهشتی
   1398-04-22 1:55 ب.ظ

   سلام
   میخواستم بدونم روی کدوم رودخانه ها کار کردید ؟

   پاسخ
  • سلام دوست عزیز، من هم با مشکل شما مواجه شدم، امکان داره راهنماییم کنید، ممنون میشم.

   پاسخ
 • با سلام خدمت آقای دکتر عزیزیان،
  می خواستم بپرسم برای نرم افزار ArcGIS ورژن ۱۰٫۲ چه ورژنی از نرم افزار HEC RAS و HECGEO-RAS رو باید از لینک های بالا دانلود کنم که هم بتونم از کتاب مفیدتون استفاده کنم و هم از ویدئو های آموزشی؟
  ممنون می شم اگه پاسخ بدید

  پاسخ
  • با سلام
   ورژن هکرس مهم نیست چی باشه… ولی برای استفاده از GeoRAS باید حتما نسخه متناسب با GIS رو نصب کنید… اگه به سایت خود HEC مراجعه کنید اونجا نوشته چی ورژنی برای GIS مناسب… مثلا برای GIS10.2 نسخه GeoRAS ورژن ۱۰٫۲ رو باید دانلود کنید… برای GIS10.3 هم این ورژن کار میکنه..
   موفق باشید

   پاسخ
   • با سلام دوباره خدمت شما، واقعیت این هستش که من ورژن ۴/۱ از HECRAS رو نصب کردم و توی HELP نرم افزار HEC GEORAS تو قسمت SUPPLEMENTARY NOTES خوندم که ورژن ۱۰ این نرم افزار با ورژن ۴/۲ نرم افزار HECRAS یا بالاتر و ورژن ۱۰ از جی آی اس کار میکنه برا همین این سوالو ازتون پرسیدم.جمله پایین رو نوشته بود:
    HEC-GEORAS 10 intended use with HEC-RAS Version 4.2 or later and ArcGIS10.
    حالا می خوام ببینم با توجه به لینکی که دادین و ورژن ۴٫۲ نرم افزار HECRAS داخلش نیست.آیا در ادامه مشکلی پیش نمیاد اگه با همین ورژن هایی که نصب کردم کار کنم؟
    ممنون میشم از پاسختون

    پاسخ
    • با سلام
     عرض کردم از نسخه ۱۰٫۲ به بعد دیگه الحاقیه GEO-RAS ارائه نمیشه … هرچند توی نسخه ۵٫۰۴ نرم افزار HEC-RAS امکانات GEORAS به خود مدل اضافه شده و شما دیگه نیازی به این الحاقیه توی GIS ندارید…

     پاسخ
 • سلام از dam منطقه پلیگون تهیه کردم و سپس contour وبعد از آن tin تهیه کردم وجهت ترسیم محور اصلی رودخانه از ابزار hec geo ras گزینه strwam centrime استفاده کردم وجهت معرفی نوده ها و گره ها از topologyو lengths/stations استفاده کردم ولی متاسفانه نمی دونم چرا نوده ها و گره ها تعریف نمی شوند پیغام هایی که در نرم افزار داده می شود. River node lies outside the terrain ,

  پاسخ
  • با سلام
   هنگام دیجیت کردن باید دقت کنید خط رودخانه و دیگر خطوط از TIN خارج نشود… در این صورت خطای مذکور ظاهر خواهد شد… در ضمن نیازی به ساخت خطوط کنتور از روی DEM و ساخت TIN وجود ندارد… اگر dEM رودخانه را دارید مستقیما میتوانید از آن استفاده کنید و نیازی به تبدیل نیست…
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام خدمت دکتر عزیزیان،
  می خواستم ببینم امکان تماس تلفنی رو با شما دارم یا خیر؟ واقعیت اینه که برای یک سایت نیروگاه می خوایم پهنه بندی سیلاب رو انجام بدیم ولی لایه تین و لایه دم منطقه رو مسطح نشون میده برای همین وقتی مقطع می زنیم مقطعی برداشت نمیشه توی جی آی اس.راهکار چی هست؟ آیا نیاز به نقشه برداری هست؟ ممنون میشم آقای دکتر اگه شماره تماسی لطف کنید تا از راهنماییتون بهره ببریم.

  پاسخ
  • باسلام
   من از arcgis10.3 استفاده می کنم ولی hecgeoras 10.2 برام نصب نمیشه متاسفانه شما هم مراحل نصب رو توضیح ندادید
   ۲- در ابتدای فیلم اموزشی شماره ۳ قسمتهای اضافی tin ساخته شده حذف شده من تمام لایه ها رو هم مختصات دار کردم ولی نتونستم قسمتهای اصافه رو حذف کنم

   پاسخ
 • امیر مسعود امین پور
  1397-07-19 7:56 ب.ظ

  آقای دکتر عزیزیان سلام
  برای انجام پهنه بندی سیلاب نرم افزارهای در اختیار من Arcgis 10.3 و Hecgeoras10 و Hecras5.04 می باشد . آیا نرم افزار پهنه بندی سیلاب ارائه شده این سایت بر اساس نرم افزارهای من جوابگو خواهد بود یا خیر ؟ چون قبل از دانلود باید اطمینان داشته باشم . از راهنمائی ائیکه خواهید فرمود سپاسگزارم
  امیر مسعود امین پور

  پاسخ
  • با سلام
   بله هیچ مشکلی در ورژن نرم افزارهایی که در اختیار دارید وجود ندارد و میتوانید با آنها این آموزش را فرا بگیرید…
   موفق باشید

   پاسخ
 • امیر مسعود امین پور
  1397-07-21 7:57 ق.ظ

  آقای دکتر عزیزیان سلام
  از ارائه طریق شما سپاسگزارم پیشنهاد می کنم دوستانی که موفق به اجرای پهنه بندی سیلاب شده اند و با با راهنمائی های شما با رفع خطا ها برنامه را اجرا نمودند جهت همیاری و کمک به دیگر دوستانی مانند من و امثال من که تازه شروع کرده اند امکان برقراری ارتباط از طریق ایمیل فراهم گردد تا شاهد هم افزائی بیشتر در آموزش را شاهد باشیم . البته لازمه آن قبول دوستان می باشد که تصور می کنم آنان هم روش حصرتعالی را در منش فکری داشته باشند .

  پاسخ
 • امیر مسعود امین پور
  1397-07-21 10:58 ق.ظ

  آقای دکتر عزیزیان سلام
  آیا مجموعه آموزشی ارائه شده پهنه بندی سیلاب برای شروع تا انتها کفایت می کند یا باید آموزشهای تک تک نرم افزاری در ارتباط یعنی arcgis10.3 و hrc-georas10 و hec- ras 5.04 را نیز خریداری نمایم . باتوجه به اینکه برای پهنه بندی سیلاب فلوچارتی برای شروع تا اتمام کار در نظر گرفته ام آیا می توانم با داشتن ایمیل شما از ارائه طریقهای شما استفاده کنم ؟با سپاس

  پاسخ
  • با سلام
   محصول موردنظر به تنهایی پاسخ گوی نیاز شما در زمینه پهنه بندی سیلاب خواهد بود.
   موفق باشید

   پاسخ
 • امیر مسعود امین پور
  1397-07-29 5:29 ب.ظ

  آقای دکتر عزیزیان سلام
  فایل ۱۰ قسمتی پهنه بندی سیلاب را مطالعه کردم بسیار مفید بود و از زحمات شما سپاسگذارم . در درس توضیح داده بودید که استفاده از gis2 در خود HecRAS را در اسلاید بعدی ارائه می گردد و این در حالی است که این اسلاید جزء فایلها نبود . آیا ارائه نگردیده یا اینکه فایلهای خریداری ناقص است . ممنون اگر ارائه فرمائید .ضمنا من نقشه DEM منطقه و شیپ فایل راه آهن عبور کرده از حوزه مورد نظر را دارم که این دو را بایستی به یکدیگر الصاق کنم و تبدیل به TIN کنم و یک برش از رودخانه مورد نظر بزنم . امکان دارد راهنمائی فرمائید .یا فایل آموزشی را معرفی فرمائید . با تشکر

  پاسخ
  • با سلام
   علت اینکه این بخش ارائه نشده است این است که در ورژنهای جدید نرم افزار HEC-RAS دیگر منوی GISTOOLS مثل سابق نیست و خیلی فرق دارد و عملا شما نمیتوانید از آن استفاده کنید…
   برای تبدیل یک نقشه رستری به TIN کافیست دستور Raster to TIN را اجرا کنید تا تبدیل شود…..

   پاسخ
 • امیر مسعود امین پور
  1397-08-06 12:22 ق.ظ

  سلام آقای دکتر عزیزیان
  آموزش پهنه بندی سیلاب خریداری شده بر اساس arcgis=9.3 و hecgeoras=4.1 می باشد و این در حالتی است که اگر بخواهیم مفاهیم گام به گام آن را با نرم افزار arcgis10.3 و hecras5.04 و hecgeoras =10 پی گیری کنم فرق دارد لطفا راهنمائی فرمائید .

  پاسخ
  • با سلام
   نه هیچ فرقی نمیکند … مراحل کار یکی است… تنها اختلاف ممکن است مربوط به شکل برخی آیکن ها باشد….

   پاسخ
 • امیر مسعود امین پور
  1397-08-20 7:50 ب.ظ

  سلام استاد
  در Arcgis 10.30 , hecgeoras=10 شروع کردم .
  چون لایه رودخانه را داشتم توانستم محور رودخانه مورد نظر را در Strem centerline بدهم البته لایه رودخانه شامل چندین انشعاب است و البته من محور اصلی رودخانه مورد نظر را محور بندی کردم چگونه می توانم برای آن لایه مجزا تعریف کنم ونامگذاری مجزا کنم ؟ ضمنا در این حالت برای دادن reach به لایه رودخانه باکمک دکمه id و کلیک روی رودخانه پیغام object refrence not an instant of an object را می دهد . خواهشمند است ارائه طریق فرمائید .
  باتشکر

  پاسخ
  • با سلام
   برای هر رودخانه بایستی یک نام رودخانه و یک نام بازه منحصر به فرد تعریف کنید تا برنامه دچار مشکل نشود… همچنین سعی کنید دقیقا بر روی هر آبراهه کلیک کنید تا خطای مذکور ظاهر نشود..
   موفق باشید

   پاسخ
 • امیر مسعود امین پور
  1397-08-24 3:41 ب.ظ

  استاد سلام
  مشکل من این است که لایه رودخانه در اختیار را طبق مفاهیمی که در فایل آموزشی ارائه دادید مشخص کردم و ]ون یک لایه می باشد جدولی که اسم مجزا را بپرسد نبود و همچنین در دادن Reach هم مشکل دارم چون با انتخاب دکمه id و کلیک روی رودخانه در باکسی که می آید
  Assign RiverCode/Reach همان نام لایه رودخانه را منظور می کند .اینکه چه طوری نام رودخانه را در لایه ائی مجزا غیر از لایه رودخانه پیش فرض منظور کنم و در ادامه Reach را وارد کنم مشکل دارم . ممنون از راهنمای شما

  پاسخ
 • مهین نادری
  1398-02-24 9:03 ق.ظ

  با سلام خدمت شما مدرس محترم
  من فایل آموزشی را خریداری کردم. خواستم راهنماییم کنید که چطوری دبی با دوره بازگشت های مختلف را حساب کنم. ممنونم

  پاسخ
 • سلام
  وققتون بخیر و ممنون از فایل آموزشی جامع و خوبی که ارایه دادین
  یه سوال ابتدایی داشتم
  فایل های DWG که لایه های پلی لاین رو داشته باشه برای یه منطقه ی خاص چجوری باید تهیه کنم ؟
  جایی هست که این دست فایل هارو ارایه بده ؟ و یا اینکه میتونم از روی تصاویر ماهواره ای Sentinel بسازم چنین فایل هایی رو ؟
  ممنون

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  بنده بعد از اجرای مدلRAS Mapping>inundation mapping>flood plain delineation using rasters
  این ارور را دریافت میکنم
  error HRESULT E_FAIL has been returned from a call to a COM component
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • با سلام
   پاسخ به این سوال کمی سخت است
   احتمال اول این است که نقشه TIN مورد استفاده دارای Vertical Coordinate نمیباشد…. احتمال دوم هم مربوط میشود به نسخه GIS و الحاقیه GeoRAS
   موفق باشید

   پاسخ
 • با سلام
  نقشه توپوگرافی قسمتی از رودخانه را در اتوکد دارم به هک راس ببرم و demو tin بسازم. چطور میتوانم. پسوند فایلها و مسیر چی میباشد. ممنونم

  پاسخ
 • علیرضا
  1399-01-09 10:25 ق.ظ

  سلام
  من محصول پهنه بندب سیلاب با hec georas رو خرید کردم ولی متاسفانه بخشهای مربوط به Gistools برام نیومد… ممنون میشم پیگیری کنید.
  با تشکر…
  ش تماس ۰۹۱۹۲۴۱۸۰۳۹

  پاسخ
  • سلام
   منوی GISTools در نسخه های بعدی به کلی تغییر پیدا کرده و به همین خاطر این بخش حذف شده است… هرچند جهت آموزش در نسخه ۴٫۱ نرم افزار HEC-RAS یک فایل پی دی اف آماده شده برای این بخش که به ایمیل شما ارسال شد
   موفق باشید

   پاسخ
 • علیرضا
  1399-01-11 1:08 ب.ظ

  دریافت شد…ممنون.

  واینکه توو مرحله اساین کردن باید از چه الگویی پیروی کنیم؟
  چون مسیر من از یک مسیر اصلی و چند مسیر فرعی که اونو قطع میکنن تشکیل شده، هر جوری که نامگذاری میکنم جواب نمیده…
  الگوی رده بندی خاصی باید اعمال کنم؟

  پاسخ
 • من از arcgis 10.6.1 و hecgeoras10.6استفاده میکنم نهایتا ارور میده که هیچ feauterای نیس یا نمی شناسه. این مربوط به چی میتونه باشه ؟ آیا این ورژن georas مشکل داره ؟

  Ras mapping —> Inundation Mapping—>Flood Plain Delineation using Rasters
  و این پیام رو میده

  system.Runtime.InteropServices.COMException *80041098
  No features found in D:/M/test6/fdtemp.shp.
  Possible empty feature class at ESRI.ArcGIS.GeoAnalyst.RasterConversionOpClass.RaterData To PolygonFeatureData…..

  خیلی ممنونم

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من این ویدیو رو تهیه کردم ازسایت ولی بخش ۳D Analyst که باز میکنم بجز option تو لیست چیز دیگه ای نیست و create TIN from features هم نیست که بزنم ولی تو ویدیو این بخش مورد استفاده قرار گرفته ممنون میشم راهنمایی کنین از کجا میتونم بهش دست پیدا کنم.

  پاسخ
  • سلام
   باید GIS رو چک کنید احتمال درست نصب نشده است… باید اکستنشن مذکور رو فعال کنید تا بتوانید از امکانات آن و ساخت TIN استفاده کنید

   پاسخ
   • ممنون از پاسخ گوییتون.اقای دکتر من از گوگل ارث یه توپوگرافی دراوردم برای منطقه ای به چه نحو امکانش هست براتون بفرستم ببینین مناسب برای پهنه بندی هست یا نه چون خطوط کناری سنتر لاین که شما رسم میکنین برای رود رو تو این تین که از اون توپوگرافی درست کردم نمیتونم رسم کنم.

    پاسخ
 • شیوا هوشنگی
  1399-06-27 8:05 ب.ظ

  سلام. وقتتون بخیر. من هندسه رودخونه رو درست کردم با الحاقیه هک ژئورس ولی میخوام اکپسورت بگیرم پیغام میده که
  Failed to create intermediate ESRI XML file. Object reference not set to an instance of an object.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • با سلام
   توصیه میکنم قبل از ساخت نقشه TIN یا DEM ابتدا آنرا زمین مرجع کنید… سپس به بخش Vertical Coordinates بروید و آنرا نیز روی WGS84 قرار دهید تا مدل هندسی هم مختصات مکانی داشته باشد و هم عمودی… در این صورت دیگر با این پیغام روبرو نخواهد شد…

   پاسخ
 • با سلام و احترام
  من روی بازه ای از رودخانه به طول ۳ کیلومتر برای پهنه بندی سیلاب در حریم رودخانه کار میکنم که وقتی در HEC-RAS مش بندی ۲ متری انجام میدهم و با حداکثر دبی ۶۵۰ متر مکعب که مدل رو با گام زمانی ۱۵ ثانیه ران میکنم خروجی درستی نمیدهد و سیل به صورت یک لحظه ای همه محیط دو بعدی رو در میگیرد . نمی دانم مشکل از کجاست یا این که گام های زمانی مشکل دارد لطفا راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • سلام
   آیا مدل را با هیدروگراف سیلاب ران میکنید یا یک دبی ثابت؟ اگر دبی ثابت است باید آنرا به یک هیدروگراف مثلثی با پیک مورد نظر تبدیل کنید

   پاسخ
  • با سلام
   این مطلبی که فرمودید ارتباطی به این بسته آموزشی ندارد و مربوط است به مباحث مدلسازی دوبعدی سیلاب.
   مشکلی که وجود دارد مربوط است به نحوه تنظیمات عددی مدل و شرایط مرزی که استفاده کرده اید. شما باید مقادیر عددی مدل دوبعدی را کامل چک کنید. همچنین بحث عدد کورانت نامبر را کنترل کنید تا مدل هیدرولیکی منجربه پایداری بیشتری شود. برای اطلاع از مدل دوبعدی هکرس توصیه میکنم به سایت هیدرولرنینگ به نشانی hydrolearning.ir مراجعه نمائید.
   شاد باشید

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر. شما در این فیلم آموزشی ۲ تا دبی پیک برای دو رودخانه، و رودخانه پایین دست هم که از مجموع دو رودخاته بالادست دبی پیکش بدست آمده. می خواستم ‌بدونم شما برای دبی پیک دو آبراهه بالادست از دبی ایستگاه استفاده کردید یا خودتون‌بدست آوردید؟

  پاسخ
  • جلایی فر
   1400-02-14 9:11 ب.ظ

   با سلام
   با توجه به ایستگاه های آبسنجی این عدد برآورد(روش های آماری مختلفی جهل براورد دبی پیک با دوره بازگشت معین هست) میشه که زمان رسیدن این دو به هم نیز مهم است.که این زمان را با استفاده از هیدروگراف دو زیر شاخه بدست میاد و جمع جبری شده دبی پیک مشص میشه.

   پاسخ
 • ali monemjoo
  1399-09-30 11:00 ق.ظ

  با سلام،در فایل Excel مربوط به password ها تعداد ۱۵ عدد پسورد هست ولی بغیر از ۱۰ عدد لینک فیلم و یک لینک Data topo و فایل Excel پسورد، لینکی برای دریافت فیلم های ۱۱ تا ۱۵ نیست. آیا لینک های فیلم هایی که باید دریافت شوند ۱۰ عدد است یا ۱۵ عدد؟

  پاسخ
 • علیرضا فیروز
  1399-11-29 5:09 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  زمانی که میخوام لایه محور اصلی رودخانه رو مشخص کنم ارور Input processor -847 system.Null Reference Exception: Object Reference not set to an instance of an object. at ESRI.APWR.Ap Framework.Aplnput Processor.Input Processor(Apform&oform) بوجود میاد و لایه رو نمی سازه. ممن.ن میشم راهنمایی بفرمائید مشکل کجاست؟!

  پاسخ
 • علی اکبر اعتصام
  1400-01-06 7:11 ب.ظ

  با سلام استاد عزیزیان
  خسته نباشید استاد. ممنونیم از توضیحات کامل و جامع شما. من محصول پهنه بندب سیلاب با hec georas رو خرید کردم ولی متاسفانه بخشهای مربوط به Gistools برام نیومد، آیا امکان دسترسی به این آموزش هست؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. سپاس

  پاسخ
 • معصومی
  1400-02-14 8:27 ب.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  در آخرین جلسه ای که خریداری کردم جلسه ۱۰ بود و rasmaper را گفتین میگید ولی نگفتین…..

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  من محصول پهنه بندی سیلاب با hec ras خرید کردم ولی بخش های مربوط به Gistools موجود نبود ممنون میشم فایل را به ایمیلم ارسال کنید. باتشکر

  پاسخ
 • سلام و عرض ادب خدمت شما ممنون بابت این آموزش که در اختیار ما قرار دادید جسارتا استاد در پارت 10 آموزش بقیه آموزش رو موکول میککند به پارت های بعدی ولی در بسته دریافتی فقط تا پارت 10 قرار دارد و 5 پارت بعدی وجود ندارد ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید /

  پاسخ
  • با عرض سلام و وقت بخیر
   ویدئوها درست هستند و از پارت 10 به بعد وارد آموزش دیگری می شود که جدا از این مبحث می باشد

   پاسخ
   • میلاد امیرنعمتی
    1400-07-06 4:20 ب.ظ

    ممنون از پاسخ گویی شما

    برای دریافت پارت های بعدی (مبحثی که میفرمایید) باید کدام آموزش رو خریداری کنیم ؟

    پاسخ
    • اگر کامنت ها را مطالعه بفرمایید مدرس دوره گفته که: در ورژن های جدید نرم افزار HEC-RAS دیگر منوی GISTOOLS مثل سابق نیست و خیلی فرق دارد و عملا شما نمیتوانید از آن استفاده کنید

     پاسخ
 • میلاد امیرنعمتی
  1400-07-14 8:42 ق.ظ

  سلام آقای عزیزیان بنده در مرحله اخر برای پهنه گیری از سیل در محیط gis به ارور 010429 مواجه میشم می تونید کمک بفرمایید ؟
  Compute Floodplain System.Runtime.InteropServices.COMException (0x80041098): ERROR 010429: Error in GRID IO: RMPValidate: Invalid Remap data are entered near record 2 and 3 . Unable to initialize reclass table ERROR 010067: Error in executing grid expression. at ESRI.ArcGIS.SpatialAnalyst.RasterConditionalOpClass.SetNull(IGeoDataset ConditionalRaster, IGeoDataset FalseRaster) at HECGEORAS.clsMFloodGRIDIntersection.CalcDiffGRIDMonolith(IGeoDataset PWSDS, String sUniqueDepthGRIDName)

  پاسخ
 • علیرضا
  1401-01-30 8:19 ب.ظ

  برای کار پایان نامه این محصول مناسب است برای مشاوره میشود با شما در ارتباط بود

  پاسخ
 • سیدعلی هاشمی
  1401-02-05 12:29 ق.ظ

  با عرض سلام و احترام
  ببخشید من پکیچ آموزش پهنه بندی سیلاب در ArcGIS با HEC-GeoRAS از سایت خوب شما خریداری کردم ولی متاسفانه در قسمت آخر”لینک مستقیم دانلود الحاقیه HEC-GeoRAS” را لطف کرده گذاشته اید که نتوانستم از این لینک افزونه HEC-GeoRAS را دانلود کنم لطفا راهنمایی ام کنید.
  Arc GIS مورد استفاده من 10.4.1 هستتش

  ممنون

  پاسخ
 • اصغر عزیزیان
  1401-02-06 2:11 ب.ظ

  با سلام
  لطفا به سایت خود ارتش مهندسین ایالات متحده آمریکا مراجعه و از آنجا آخرین نسخه این الحاقیه را دانلود کنید… آخرین نسخه رو اکثر ورژنهای جدید جی آی اس کار میکند
  موفق باشید

  پاسخ
 • سلام خدمت استاد و آقای نجفی
  سوالی داشتم
  من برنامه ای از10.4 hecgeoras برای10.4.1 arcgis دانلود کردم هنگام نصب افزونه ورژن با arcgis من متفاوت بود که گفته بود برای arcgis10.3 هستش!
  من این افزونه را نصب کردم و در محیط arcgis بدون هیچ مشکلی اضافه شدش در توصیحات این نرم افراز در محیط arcgis گفته بود برای arcgis 10.1 هستش دلیل این چی میتونه باشه؟ آیا روند اجرای و تحلیل نرم افراز دچار خطای محاسباتی خواهد کرد؟

  پاسخ
  • با سلام
   خیر مشکلی ایجاد نخواهد شد و میتوانید استفاده کنید… ولی توصیه میکنم به جای استفاده از اسکتنشن GEORAS از منوی GIS Tools خود مدل هکرس برای دیجیت کردن مسیر رودخانه استفاده کنید… خیلی راحتر و بدون نیاز به ArcGIS میتوانید پهنه بندی کنید آن هم در محیط هکرس

   پاسخ
 • پیمان فتحی
  1402-07-19 2:20 ب.ظ

  با سلام
  معمولا فیلم های اموزشی که در سایت های مختلف دیده ام در رابطه به محدوده سیلابی و پخش سیلاب، مربوط به رودخانه های پر آب و زمان سیلابی می باشد که توسط تصاویر ماهواره ها، محدوده سیلابی تشخیص داده می شود پهنه سیلابی استخراج می شود.
  سوال: برای رودخانه های خشک که بیشتر ایام سال خشک هستند و ممکن از چند روزی از سال دارای بستر تر باشد. به دنبال تعیین و تشخیص بستر فعال سیلابی و غیرفعال این رودخانه ها می باشم آیا محصولی وجود دارد؟

  پاسخ
 • اصغر عزیزیان
  1402-07-20 9:04 ق.ظ

  با سلام
  دوره آموزشی پهنه بندی سیلاب در بستر GIS و هکرس برای هر نوع رودخانه ای کاربرد دارد و تنها مساله احتمالا کالیبراسیون مدل است که برای رودخانه های خشکه رود میتوانید از داغاب بر جای مانده در سواحل رودخانه به عنوان شاخصی برای تطبیق نتایج مدل و مشاهدات استفاده کنید.
  موفق باشید

  پاسخ
 • عابدینی
  1402-11-15 10:15 ب.ظ

  سلام استاد خیلی ممنون از آموزش های خوبتون
  لطفا راهنمایی بفرمایید چطور میتوانم hec georas تحت arc gis pro داشته باشم و نصب کنم
  ممنون از راهنمایی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up