طبقه بندی شی گرا با استفاده از تصاویر ماهواره ای توان تفکیک مکانی بالا – در نرم افزار ENVI

573 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

محصول آموزشی طبقه بندی شی گرا با استفاده از تصاویر ماهواره ای توان تفکیک مکانی بالا در نرم افزار ENVI منتشر شد! در این محصول آموزشی شما روش پیاده سازی طبقه بندی شی گرای تصاویر ماهواره ای با استفاده از داده های توان تفکیک مکانی بالا را فرا می گیرید. تمامی مراحل آماده سازی و پردازش داده ها در نرم…

محصول آموزشی طبقه بندی شی گرا با استفاده از تصاویر ماهواره ای توان تفکیک مکانی بالا در نرم افزار ENVI منتشر شد! در این محصول آموزشی شما روش پیاده سازی طبقه بندی شی گرای تصاویر ماهواره ای با استفاده از داده های توان تفکیک مکانی بالا را فرا می گیرید.

تمامی مراحل آماده سازی و پردازش داده ها در نرم افزار ENVI تدریس شده است. علی رقم اینکه نرم افزار ecognition یک ابزار کاملا تخصصی در زمینه طبقه بندی شی گرا است اما نرم افزار ENVI نیز از قابلیت های مهمی در این زمینه برخوردار است که در این محصول بصورت کامل در ارتباط با آن صحبت شده است. در صورتی که می خواهید طبقه بندی شی گرا را بصورت سریع و دقیق فرا بگیرید این محصول آموزشی بسیار کاربردی است.


مشخصات محصول

 • مدرس: امیرحسین احراری
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • نرم افزار: ENVI
 • موضوع: طبقه بندی تصاویر ماهواره ای
 • مخاطب: علاقه مندان سنجش از دور

توضیحات محصول

در این محصول آموزشی روش طبقه بندی شی گرای تصاویر ماهواره ای با تصاویر توان تفکیک مکانی بالا در نرم افزار ENVI تدریس شده است. در این محصول آموزشی شما با یکی از مهم ترین روش های طبقه بندی شی گرا با عنوان example based image classification آشنا می شوید. فرایند آماده سازی تصاویر توان تفکیک مکانی بالا به همراه قطعه بندی و برداشت نمونه های متناسب با روش شی گرا از جمله مهم ترین مطالبی است که در این محصول به آن ها پرداخته شده است. در این محصول آموزشی شما با روش جداسازی کلاس ها بر اساس ویژگی های هندسی آن آشنا خواهید شد.


عناوین آموزشی

عناوین آموزش داده شده در این محصول عبارت اند از:

 • طبقه بندی شی گرا در نرم افزار ENVI
 • معرفی یکی از روش های طبقه بندی شی گرا در تصاویر ماهواره ای
 • روش طبقه بندی Examlple Based Image Classification
 • قطعه بندی تصاویر ماهواره ای توان تفکیک مکانی بالا
 • تنظیم قطعه بندی بهینه برای تصاویر ماهواره ای
 • معرفی پارامترهای موثر در طبقه بندی شی گرای تصاویر ماهواره ای
 • روش نمونه برداری در قطعه­ بندی های ایجاد شده در طبقه بندی شی گرا

طبقه بندی شی گرا

روش های گوناگونی برای طبقه بندی تصاویر ماهواره ای وجود دارد. یکی از این روش ها طبقه بندی شی گرا است. در روش طبقه بندی شی گرا مبنای جداسازی کلاس ها ویژگی های هندسی عارضه های موجود در تصویر است. طبقه بندی شی گرا یک روش کاربردی برای طبقه بندی تصاویر ماهواره ای توان تفکیک مکانی بالا است. در تصاویر ماهواره ای توان تفکیک مکانی بالا تنوع عارضه ها بالا و دقت تفکیک طیفی آن ها پایین است. بر همین اساس طبقه بندی پیکسل مبنا برای تصاویر ماهواره ای توان تفکیک مکانی بالا مناسب نبوده و جداسازی کلاس ها در آن دشوار است. بر همین اساس با استفاده از طبقه بندی شی گرا هریک از کلاس ها در تصاویر توان تفکیک مکانی بالا با استفاده از ویژگی های هندسی از یکدیگر تفکیک شده و دقت طبقه بندی و نمونه برداری را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. 


قطعه بندی تصاویر ماهواره ای

طبقه بندی شی گرا با استفاده از قطعه بندی تصاویر انجام می شود. در روش های قطعه بندی مرز هریک از پدیده ها بر اساس شکل هندسی آن از سایرین تفکیک می شود. قطعه بندی تصویر بخش بندی های گوناگونی بر اساس مرز سازه ها و شکل آن ها ایجاد می کند.

نرم افزارها برای قطعه بندی از ویژگی های طیفی و فیلترهای مکانی استفاده می کنند. فیلترهای لبه از جمله مهم ترین ابزارهای کاربردی برای شناسایی هندسی کلاس ها در این فرایند است. نوع و کیفیت قطعه بندی نقش موثری در دقت طبقه بندی و تولید نقشه وجود دارد. هر چه قطعه بندی تصویر با دقت بالاتری انجام شود کیفیت نقشه تولید شده بیشتر خواهد بود. 


خرید محصول

به منظور خرید این محصول آموزشی بر روی گزینه زیر کلیک کرده و بلافاصله آن را دانلود نمایید. 


لینک های مفید


نوشته های مرتبط :

24 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام
  در صورتیکه پترن ها ی تصویر بی نظم باشند و پخش پترن ها بی نظم باشد چه روشی را پیشنهاد میکنید

  پاسخ
 • سلام آقای احراری. بنده میخواستم این روش طبقه بندی رو روی شهر انجام بدم و تصویر ماهواره ای هم لندست ۵ هست . آیا جواب مورد اطمینانی میگیرم از این روش؟ برای پایان نامم میخواستم لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   روش طبقه بندی ارائه شده در این محصول آموزشی تنها برای داده های توان تفکیک مکانی بالا قابل استفاده است و برای داده های لندست در موضوع مورد نظر شما به نظرم مناسب نیست. بهتر است در این رابطه به مقالات مراجعه بفرمایید.

   موفق باشید

   پاسخ
   • آیا روش دیگه ای سراغ دارین؟ چون بعضا دیدم با همین روش و با همین تصاویر انجام دادن

    پاسخ
    • بله با این روش هم میتوان انجام داد. منظور بنده این بود که آموزش ارائه شده در این محصول متناسب با نوع داده استفاده شده در آن برای داده های توان تفکیک مکانی بالا مناسب است. شما میتوانید این روش را با این آموزش یاد گرفته و سپس برای داده های سنجنده مورد نظر خود اعمال کنید.

     موفق باشید

     پاسخ
 • با سلام
  من طبقه بندی شی گرا را روی لندست ۵ و ۸ انجام دادم که یه قسمت هایی از نقشه طبقه بندی شده unclassified می شود، با اینکه چند بار به مرحله قبل رفتم و از سگمنت های طبقه بندی نشده نمونه گرفتم اما باز در مرحله بعد یه قسمت هایی از نقشه بدون طبقه بندی میمونه، چه راه حلی برای رفع این مشکل وجود دارد؟
  و همچنین برای بررسی صحت نقشه طبقه بندی شده در روش شی گرا از چه راهی باید استفاده کرد؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   در فرایند تعیین پارامترهای طبقه بندی در نرم افزار انوی لازم هست که الگوریتم طبقه بندی را در بخش advance بر روی svm قرار دهید.

   با استفاده از ماتریس خطاها یا همان دستور confusion matrix به راحتی می توانید این کار را انجام دهید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • محمد جواد اسماعیلی
  1398-09-16 11:38 ق.ظ

  سلام و عرض ادب
  ببخشید من فایل آموزشی رو دانلود کردم ولی تنها part 1 استخراج می شود و متاسفانه لینک دانلود دیگری هم برایم فرستاده نشده
  بی زحمت راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   این محصول آموزشی از یک لینک دانلود بیشتر تشکیل نشده و فقط یک محصول است. درصورتی که مطالب ویدیو بصورت کامل است مشکلی در آموزش نیست. اما اگر گفته شده که ادامه مطالب در ویدیو شماره ۲ است آن وقت احتمالا فرایند دانلود فایل به درستی انجام نشده. پیشنهاد میکنم فرایند دانلود را مجددا تکرار نمایید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • میلاد زندسلیمی
  1399-09-14 3:36 ب.ظ

  سلام وعرض وادب
  درمورد قدرت تفکیک تصاویر دانلود شده با گوگل مپ دانلودر ووقتی ژئورفرنس میشن وآپدیت میشه ابعاد سایز پیکس ها میخوان دراینجا اگر ۰/۵ بهش بدیم یعنی قدرت تفکیک این تصویر چیزی شبیه کویک برد میشه یانه؟بعد این تصویر روبا روش طبقه بندی شی گرا کلاس بندی کنیم قابل اتکا برای مسال علمی هست یانه؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   من با نرم افزار google image map downloader این کار رو تست کردم تصاویر ۵۰ سانتی تولید شده کیفیت لازم و دقیق را داشت. و عملا یکی از تصاویر آرشیوی ماهواره هایی چون GEOEYE2 بود. در ارتباط با سایر نرم افزارها تا حالا تست نکردم.

   موفق باشید

   پاسخ
   • میلادزندسلیمی
    1399-09-14 9:03 ب.ظ

    خیلی ممنونم،تصاویر قدیمی رو چطور میشه دانلود کرد رایگان به نظرتون؟من تا۲۰۰۴ بیشتر نتونستم بااین روش استخراج کنم که دستیم ژئورفرنس کردم…

    پاسخ
    • در این گونه از نرم افزارها خیلی از لحاظ زمانی دستتون باز نیست چون از تصاویر آرشیوی داره استفاده میکنه و بصورت رایگان نیستند.
     داده های high res. از سال ۲۰۰۰ میلادی موجود است و در بهتری حالت می توانید تا سال ۲۰۰۰ را پیدا کنید.

     موفق باشید

     پاسخ
 • سلام وقت تون بخیر
  ببخشید میشه این آموزش رو روی سنتینل ۲ هم انجام داد

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   این آموزش فقط برای تصاویر ماهواره ای توان تفکیک مکانی بالا مانند آیکونوس و ژئو ای قابل انجام است. البته بصورت تکنیکی برای تصاویر لندست و سنتینل هم میشه استفاده کرد اما شاید کیفیت آن مانند تصاویر توان تفکیک مکانی بالا نشود.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام وقت تون بخیر
  ببخشید روش همان روش object_based image analysis هست؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   در این محصول آموزشی یکی از روش های طبقه بندی شی گرا به نام Example based image classification آموزش داده شده است. یکی از زیرمجموعه های object based analysis برای طبقه بندی تصاویر ماهواره ای.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام، وقت بخیر من میخواهم مرز اراضی کشاورزی رو با دقت بالا در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۶ برای محدوده مطالعاتی که تقریبا کوهستانی است تفکیک و جداسازی کنم از آنجا که دقت کار برای شرکت ما بسیار مهم می باشد من جهت تفکیک اراضی و محاسبه مساحت سطوح زیر کشت از چه ماهواره های میتوانم استفاده کنم؟ که طبقه بندی سی گرا هم انجام بدهم. ماهواره ای irs_p6 کاربرد دارد؟

  پاسخ
 • سلام و عرض ادب جناب آقای احراری آیا ما میتوانیم برای تفکیک مرز اراضی کشاورزی در سال 1376 از این روش استفاده نمایم؟ دقت و حساسیت کار بسیار برای ما مهم است. و سوال دوم اینکه این تصاویر رو باید از کجا خریداری کنیم؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   خیر برای آن سال تصاویر ماهواره ای توان تفکیک مکانی بالا در دسترس نیست. تنها از تصاویر لندست باید استفاده کنید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام ممنونم از پاسخ گویی شما آقای احراری ، با توجه به حساسیت بسیار مهم این کار صرفا استفاده از شاخص NDVI از دقت پایین تری برخوردار می باشد و اراضی در حال توسعه را در نظر نمیگیرد آیا میتوانیم از شاخص و یا شاخص های دیگری استفاده کنیم که دقت بالاتری داشته باشد؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up