آموزش نرم افزار ENVI – فیلم آموزش سنجش از دور

293 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

آموزش نرم افزار ENVI
در این دوره آموزش نرم افزار ENVI که به صورت ویدئویی و رایگان در دسترس همه قرار گرفته است بر روی آموزش سنجش از دور با نرم افزار ENVI تاکید دارد و آموزش کامل سنجش از دور مورد نظر قرار گرفته است. اگر در هر سطحی از تخصص در کار با این نرم افزار قرار دارید توصیه می کنیم حتما…

در این دوره آموزش نرم افزار ENVI که به صورت ویدئویی و رایگان در دسترس همه قرار گرفته است بر روی آموزش سنجش از دور با نرم افزار ENVI تاکید دارد و آموزش کامل سنجش از دور مورد نظر قرار گرفته است. اگر در هر سطحی از تخصص در کار با این نرم افزار قرار دارید توصیه می کنیم حتما در این دوره نیز شرکت کرده و یکبار امتحان کنید. این فیلم آموزش سنجش از دور شما را از مقدماتی تا پیشرفته با این نرم افزار و کار با آن آشنا خواهد کرد. برای دانلود نرم افزار envi به Girs مراجعه کنید.


به کاربردی ترین آموزش رایگان پردازش تصاویر ماهواره ای در ENVI خوش آمدید! 


 • مطالب ارائه شده در این آموزش رایگان تا چند صد هزار تومان ارزش دارد. 
 • تمامی مطالب ارائه شده در این آموزش برگرفته از فیلم تدریس امیرحسین احراری در موسسه تحقیقات اب دانشگاه تهران است.
 • شما میتوانید با استفاده از این دوره رایگان مطالبی را تجربه کنید که در هیچ یک از مراجع آموزشی بصورت رایگان عرضه نمیشود. 
 • در صورتی که شما فقط علاقمند به سنجش از دور باشید مشاهده این آموزش ایده های بسیار عالی را برای یادگیری بیشتر در این زمینه به شما خواهد داد. 

برای مشاهده توضیحات و اطلاعات بیشتر و شروع آموزش در همین حالا، بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

ورود به صفحه آموزش رایگان نرم افزار ENVI - لطفا کلیک کنید

نوشته های مرتبط :

آموزش های رایگان پیشنهادی :

37 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • همایون خوشروان
  1398-03-09 10:39 ب.ظ

  عرض سلام و احترام
  چرا نمی توانم فیلم های دانلود شده را از طریق نرم افزارهای ویرایش فیلم بصورت چند قسمتی تبدیل کنم. در نرم افزار پیام خطا بعنوان اینکه فایل ویدیویی ناشناس است می دهد. لطفا راهنمایی کنید. متشکرم

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   فایل های ویدیویی بصورت mp4 هستند. شاید مشکل از نوع نرم افزاری هست که برای این کار استفاده می کنید.

   موفق باشید

   پاسخ
   • همایون خوشروان
    1398-03-10 5:11 ب.ظ

    خیر، متاسفانه اینطور نیست. زیرا برای فایل های مشابه دیگر استفاده کرده ام و جواب صحیح گرفتم. نمی دانم اشکال کار ازکجاست. امکان دارد شما خودتان این فرایند را بر روی کامپیوتر خودتان تست کنید. متشکرم

    پاسخ
    • راستش من خودم همه آموزش ها رو قبل از اینکه روی سایت بزارم تبدیل واحد رو روی آنها انجام میدم و فرمت mp4 را برای همه انتخاب میکنم تا براحتی اصلاحات لازم رو بتونیم روش انجام بدیم.

     موفق باشید

     پاسخ
 • همایون خوشروان
  1398-03-11 5:21 ب.ظ

  عرض سلام و احترام
  در بسته رایگان آموزش نرم افزار ENVI در ابتدای فیلم قسمت سوم نحوه بازیابی و یا باز کردن فایل های تصویری را در نرم افزار مربوطه توضیح نداده اید. لطفا راهنمایی فرمایید پس از دانلود تصاویر از سایت مربوطه از کدام آیکون باید برای باز کردن تصاویر استفاده کرد؟

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   در ویدیو اشاره شده که با استفاده از گزینه open در data manager می توانید نسبت به فراخوانی تصویر لندست با استفاده از mtl file آن اقدام کنید.

   موفق باشید

   پاسخ
 • همایون خوشروان
  1398-03-14 2:56 ب.ظ

  عرض سلام و احترام و تشکر از زحمات ارزنده جنابعالی در آموزش نرم افزار ENVI سوالی خدمت بزرگوارتان داشتم
  برای تهیه نقشه پوشش زمین که شامل لایه های پوشش گیاهی طبیعی مختلف، محدوده تالابی، جلگه های رودخانه ای و نوار ساحلی است از چه روش طبقه بندی باید استفاده کنیم؟ و چگونه و با چه روشی می توانیم تغییرات زمانی آنها را بطور دقیق محاسبه نماییم؟ برای مثال تالاب انزلی که در حاشیه دریای خزر قرار گرفته است را می توان عنوان کرد. لطفا بطور کامل راهنمایی فرمایید. متشکرم. اگر در این مورد بسته آموزشی مرتبطی وجود دارد لطفا معرفی نمایید.

  پاسخ
  • با سلام و احترام خدمت شما.

   برای طبقه بندی روش های مختلف و متنوعی وجود دارد. بصورت عمومی روش SVM به نظر بنده مناسب تر هست اما متناسب با کاربرد ایده های دیگری نیز خواهم داشت. ۴ روش آشکارسازی تغییرات در نرم افزار انوی وجود دارد و آنها را در دوره رایگان این نرم افزار توضیح دادیم. در حال حاضر روش دیگری که به نظرم میرسه در ارتباط با آشکارسازی مساحت سطحی و ارزیابی تغییرات آن است که بر روی مرز پهنه آبی نیز تاثیر گذار است. اخیرا آموزشی در گوگل ارث انجین در این رابطه تولید کردم که نمونه ای از آشکارسازی تغییرات بصورت خودکار است.

   https://girs.ir/water-area-time-series-in-google-earth-engine/

   در زبان IDL هم در نرم افزار انوی پیش تر چنین آموزشی را تولید کردم:

   https://girs.ir/محاسبه-سری-زمانی-مساحت-سطحی-پهنه-آبی-در/

   موفق باشید

   پاسخ
 • همایون خوشروان
  1398-03-18 9:06 ق.ظ

  عرض سلام و احترام
  از پاسخ شما متشکرم

  پاسخ
 • همایون خوشروان
  1398-03-18 7:10 ب.ظ

  عرض سلام و احترام
  داده تصویری landsat را از سایت explorer دانلود کردم. برای تمرین از آن استفاده نمودم. ولی در مرحله بعد وقتی خواستم فایل MTL تصویر را باز کنم پیام خطا می دهد . لطفا راهنمایی فرمایید چگونه رفع مشکل نمایم.
  متشکرم

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   لطفا عبارت دقیق خطا را در این جا کامنت بزارید تا دقیق تر بتونیم بررسی کنیم.

   موفق باشید

   پاسخ
   • همایون خوشروان
    1398-03-19 9:02 ب.ظ

    عرض سلام و احترام
    از پاسخ شما متشکرم، پیام خطا به شرح زیر است
    file dosent apear to be a valid tiff file
    سوالاتی دیگری نیزبه شرح زیر داشتم
    ۱- تفاوت انوی کلاسیک و انوی معمولی ۵٫۳ چیست؟
    ۲- آیا می توان باندهای تصویر لندست را بطور جداگانه در نرم افزار انوی فراخواند و از انها استک گرفت و سپس تصحیحات لازم را بر روی آنها انجام داد؟ چه تفاوتی بین لایه جدید استک با لایه های مولتی اسپکترالی که از طریق فایل متاداده آورده می شود وجود دارد؟

    پاسخ
 • همایون خوشروان
  1398-03-20 9:18 ق.ظ

  با سلام، پیام خطا به شرح زیر است
  file dosent appear to be a valid tiff file
  لطفا راهنمایی فرمایید.
  متشکرم

  پاسخ
  • فایل شما در یک آدرسی هست که نام یکی از پوشه های آن به فارسی نوشته شده. آدرس فایل رو تغییر دهید. هیچ اسم فارسی در آدرس مذکور نباشد.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سرور اسفنده
  1398-04-25 3:01 ب.ظ

  به نام خدا
  با سلام و عرض ادب و تشکر بابت آموزش های ارزنده و مفید شما
  چند سوال داشتم و ممنون میشم که لطف کنید و پاسخ بدید.
  من برای مدلسازی توسعه شهر در دوره زمانی بلند مدت به تصاویر طبقه بندی شده از منطقه مورد مطالعه نیاز دارم. این تصاویر می بایست برای سالهای ۱۹۸۰-۱۹۹۰-۲۰۰۰-۲۰۱۰ و ۲۰۱۹ باشند. همچنین باید علاوه بر نقشه طبقه بندی شده حاصل از این تصاویر، جاده های منطقه را نیز استخراج کنم. من وبینار شما رو در مورد گوگل ارث انجین دیدم. بسیار عالی بود.
  در این ارتباط ۱- استفاده از گوگل ارث انجین رو مناسب تر از انوی می دونید؟
  ۲- چطور می تونم در این سامانه از سنجنده های مختلف لندست تصویر بگیرم. مثلا از OLI برای ۲۰۱۹
  ۳- چطور بفهمم که برای یک سال برای منطقه مورد مطالعه اصولا تصویری وجود داره یا نه؟ مثلا لندست ۵-۴ برای ۱۹۸۰ تصویر نداره در USGS
  ۴- در وبینار هدف شما رو از تهیه مالتی باند متوجه شدم. اما اینکه پروداکت ها برای سالهای متفاوتی هست ایرادی ایجاد نمیکنه برای طبقه بندی
  ۵- برای هدف مطالعه ایی که من دارم همین متد رو که آموزش دادید باید پیاده کنم و یا روش های دیگه ایی وجود داره؟
  ۶- با این سامانه جاده ای منطقه رو هم میشه ازاین تصاویر استخراج کرد؟
  سپاسگزارم

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   از لحاظ تکنیک انجام کار هیچ تفاوتی بین گوگل ارث انجین و انوی نیست. فقط مهم ترین مزیت گوگل ارث انجین پردازش های سری زمانی آن است. سرعت پردازش های سری زمانی در گوگل ارث انجین بسیار بالاتر است. اما تکنیک پیاده سازی الگوریتم ها بین گوگل و انوی یکسان است.

   برای آشنایی با گوگل ارث انجین و روش تهیه تصاویر آن میتوانید به کتاب موتور مجازی پردازش تصاویر ماهواره ای مراجعه کنید. این فرایند بصورت کیفی در این جا قابل تشریح نیست چون پیچیده میشه.

   برای داده های سنجنده TM در سال های اخیر گپ هایی وجود دارد و برای برخی از ماه ها تصویر نیست. بهترین راه حل چک کردن در سایت usgs هست اگر در اون سایت موجود نباشد قابل تهیه نخواهد بود.

   در ارتباط با متفاوت بودن زمان پروداکت ها نیز کاملا درست هست بهتر هست از لحاظ زمانی تا جایی که امکان داره به هم نزدیک باشند اما من پروداکت هایی که استفاده کردم از لحاظ کلی تغییرات زیادی نسبت به حال نداشتند. به همین دلیل شاخص ها و تصویر مالتی باند رو بکار بردم تا اثر زمان حال رو حفظ کنم.

   این ویدیویی که بنده منتشر کردم یک آموزش ویدیویی است و شما باید برای انتخاب روش علمی کارتون به مقالات مراجعه کنید چون باید در متن کارتون به آن رفرنس دهید.

   برای استخراج جاده ها نیز باید از تصاویر راداری استفاده کنید. البته جاده های نسبت بزرگ و اصلی رو میشه با اضافه کردن باندهای راداری جداسازی نمود. اما کار نسبتا سختی است چون جاده در تصاویر ماهواره ای با توان تفکیک متوسط بسیار پیکسل های مخلوطی دارد.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سرور اسفنده
  1398-04-31 11:26 ق.ظ

  سلام و عرض ادب
  جناب آقای مهندس
  در راستای توضیحات شما و خریداری کتابتون من می خواستم با این پلت فرم کارم رو شروع کنم. منتهی بعد از ثبت نام در سایت و انجام مراحل متناسب با توضیحاتتون، امکان دسترسی به کد ادیتور برای من وجود ندارم و ارور میده.
  خیلی لطف می کنید من رو راهنمایی کنید.
  Google Earth Engine
  Your account (sorour.esfandeh@gmail.com) does not appear to be registered for Earth Engine access. Please try one of the following:
  If you have not registered yet, you can do so here. Note that currently registration involves manual review which may take up to a few days to complete.
  If you have already registered, and believe this is in error, you can try one of the following to resolve the issue:
  Sign out and sign back in.
  Visit the Google Account Permissions page and revoke permissions for Earth Engine. Next time you attempt to access Earth Engine, you will be asked to re-authenticate, which will reset any pending issues with your credentials.
  If neither of these solutions work, drop us a line and we’ll do our best to assist you.
  ©۲۰۱۹ Google Terms of Service Acceptable Use Policy Privacy Contact Us

  پاسخ
  • سلام خسته نباشید

   متاسفانه از حدودا یک ماه پیش (بعد از چاپ کتاب) یک تغییر در این سایت ایجاد شده که بلافاصله پس از ثبت نام فعال نمیشه. به همین خاطر حدودا چند روز (تا یک هفته) طول میکشه اکانت فعال یشه. ایمیل تایید اکانت برای شما از سوی گوگل ارسال خواهد شد. برخی از کاربران چند ساعته و برخی دیگر یک هفته طول کشیده تا ایمیل تاییدیه را دریافت کنند.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سرور اسفنده
  1398-04-31 11:38 ق.ظ

  سپاسگزارم

  پاسخ
 • سرور اسفنده
  1398-05-01 3:13 ب.ظ

  با سلام و عرض ادب
  آقای مهندس احراری
  از اینکه مجددا مزاحم میشم پوزش می خوام.
  من دستور فراخوانی تصاویر لندست رو اجرا میکنم. و با این ارور مواجه میشم.
  var Landsat = ee.imagecollection(LANDSAT/LC08/CO1/T1_SR)
  .filterBounds(bandar)
  .filterDate(‘1984-02-01′,’1984-07-01’)

  print(landsat)

  “LANDSAT” is not defined in this scope.
  خیلی لطف می کنید راهنمایی کنید.

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   لطفا با استفاده از گزینه get link لینک کد مورد نظرتون رو استخراج کنید و به همراه مشکلش در این جا کامنت بزارید تا بنده بررسی کنم.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام آقای مهندس وقت حضرتعالی به خیر ضمن تشکر از آموزش های گرانبهای شما چند مورد سوال داشتم خوشحال میشم پاسخ عنایت فرمایید با عنایت به این که بنده در زمینه نقشه بردای به عنوان کارشناس رسمی دادگستری فعالیت میکنم در بعضی موارد نیاز عکس های هوایی و گوگل به علت نبودن عکس یا تصویر در اون بازه زمانی نمیتونه نیازمون را برطرف کنه اگه مقدور باشه یه راهنمایی در مورد اینکه از کدام سنجنده ها بیشتر در مورد تعیین قدمت یک عارضه مثلا خونه یا صحت قطع شدگی درختان یک باغ تعیین عرض دیوار با سایه یا به طور کلی تفسیر تصاویر استفاده کنم ضمن این که بنده آموزش های قبلی شما را ملاحظه نمودم فقط صرفا میخواستم بدونم داده های کدام سنجنده دانلود شده از usgs میتونه بیشتر برای کارشناسی نقشه برداری در دادگاه کاربرد داشته باشه ممنون از لطفتون

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   پیش تر پاسخ سوال شما رو ارائه کرده بودم. چند روز پیش کامنت گذاشته بودید. تصاویر ماهواره ای رایگان در مقیاس کار شما مناسب نیست. در کار شما نیاز به تصاویر توان تفکیک مکانی بالا است که این داده ها بصورت پولی عرضه می شوند. برخی از داده های توان تفکیک مکانی بالا موجود در سایت earthexplorer مانند orbview چندان بروز رسانی نمی شوند.

   موفق باشید

   پاسخ
 • علیرضا سلطانی
  1398-05-29 6:51 ب.ظ

  ایمیل اول اومد و فایل ها دانلود شدند ولی ایمیل های بعدی گزینه ای برای دانلود نداشتند.

  پاسخ
  • با سلام و احترام

   این دوره دیگه به پایان رسیده و ثبت نامی در آن انجام نمی شود. البته چون شما قبلا ثبت نام کردید لینک ها براتون االان ارسال شده. ایمیلی که در سایت وارد کردید اشتباه هست. لطفا ایمیل درست خود را در این جا کامنت بزارید تا ارسال شود.

   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام جناب احراری وقت بخیر.این آموزش رایگان نرم افزار انوی ویدیوهاشو چجوری دان کنم. هرکار کردم نشد

  پاسخ
 • سلام.وقتتون بخیر
  ببخشید یه سوال داشتم، در تصاویر استر زمانی که بخواهیم باندهارو به هم لایر استک کنیم میگن پیکسل سایز رو ۳۰ متر قرار بدهیم بهتره. دلیل این کار چیه اگر ۱۵ متر بزاریم برای تمامی لایه ها یارادی دارد؟ باعث خطا می شود؟

  پاسخ
 • بهناز کریمی
  1400-02-30 12:36 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید
  جهت دانلود تصاویر(با طی کامل مسیری که در ویدیو آموزش دادید) در مرحله نهایی که دانلود تصویر باشد گزینه دانلود فعال نیست و به رنگ خاکستری است.البته گزینه download bulk ظاهرا امکان پذیر است . در صورت امکان راهنمایی بفرمایید مشکل چیست؟ ممنون

  پاسخ
 • سامان صمصامی
  1400-04-25 9:42 ق.ظ

  سلام برای من فقط قسمت اولش اومد بقیه دیگه نمیاد.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up