معرفی کتاب سنجش از دور کمی در مادون قرمز حرارتی (نظریه و کاربردها)

389 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

سنجش از دور مادون قرمز حرارتی یکی از پرکاربردترین بخش های سنجش از دور جهت مطالعات محیطی مرتبط با کاربردهای آن در کشاورزی، هیدرولوژی، جنگلداری و … است. بنابراین محققین در زمینه مادون قرمز حرارتی مطالعات بیشماری انجام داده اند و در حال حاضر نیز بخش قابل توجهی از داده های مورد استفاده در کارهای علمی به محدوده طیفی طول…

سنجش از دور مادون قرمز حرارتی یکی از پرکاربردترین بخش های سنجش از دور جهت مطالعات محیطی مرتبط با کاربردهای آن در کشاورزی، هیدرولوژی، جنگلداری و … است. بنابراین محققین در زمینه مادون قرمز حرارتی مطالعات بیشماری انجام داده اند و در حال حاضر نیز بخش قابل توجهی از داده های مورد استفاده در کارهای علمی به محدوده طیفی طول موج های حرارتی تعلق دارد و شکی نیست در آینده گستره این کاربردها بیشتر می شود. علیرغم اهمیت زیاد سنجش از دور حرارتی متاسفانه منابع بسیار محدوده در ایران به رشته تحریر در آمده است و نیازهای علمی محققین و بخصوص دانشجویان به زبان فارسی به قدر کفایت تکمیل و تامین نشده است. از سویی تامین نیازهای علمی مستلزم ایجاد راه های ارتباطی با جدیدترین رخدادهای علمی و فرهنگی در سطح جهان است بنابراین ترجمه کتب تازه تالیف از راه های دسترسی است.

کتاب سنجش‌ازدور کمی در مادون‌ قرمز حرارتی نظریه و کاربردها، در سال ۲۰۱۵ توسط هوجان تنگ و ژائو لیانگ لی از انستیتوی کشاورزی چین بر پایه تحقیقات ۳۰ ساله در سنجش‌ از دور مادون‌ قرمز حرارتی تالیف شده است. این کتاب نظریۀ پایۀ سنجش‌ از دور مادون‌ قرمز حرارتی و کاربرد‌های آن در کشاورزی، هیدرولوژی و جنگلداری را به‌طور جامع و دقیق مرور می‌کند. به‌طور ویژه، این کتاب بر نظریۀ اصلی، فرضیات، مزایا، معایب و دورنمای روش‌های کنونی برای بازیابی اطلاعات دربارۀ دمای سطح زمین، گسیلمندی سطح زمین و تبخیر و تعرق آن با استفاده از داده های سنجش‌ از دور مادون‌ قرمز حرارتی در چندین دهۀ گذشته و صحت‌ سنجی آنها تأکید می‌کند.

هدف این کتاب پاسخگویی به این سؤالات است که چه پارامترهایی در سنجنده‌های سنجش‌ از دور مادون‌ قرمز حرارتی اندازه‌گیری می شوند، چه اطلاعات جالب توجهی را می توان از سنجش از دور مادون قرمز حرارتی به‌دست آورد و چگونه این اطلاعات تولید شده‌اند.

این کتاب دارای هشت فصل است. که در فصل اول پس از بیان مقدمه ای کوتاه در زمینۀ سنجش ازدور و معرفی سنجنده های حرارتی، مفاهیم پایه در زمینۀ سنجش از دور کمی و کالیبراسیون رادیومتریک در مادون قرمز حرارتی، به ترتیب در فصول دوم و سوم کتاب آورده شده است.

در فصل چهارم این کتاب، مطالبی دربارۀ چگونگی بازیابی گسیلمندی سطح زمین از داده های سنجش از دور ارائه شده و فصل پنجم به بازیابی دمای سطح زمین از داده های مادون قرمز حرارتی می پردازد. فصل ششم، چگونگی تخمین و ارزیابی تبخیر و تعرق از داده های سنجش ازدور مادون قرمز حرارتی را بررسی می‌کند.

در دو فصل آخر این کتاب، نمونه هایی از کاربرد سنجش ازدور حرارتی در پایش رطوبت خاک و تشخیص آنومالی حرارتی بررسی و چشم انداز و پیشرفت های آتی در زمینۀ استفاده از داده های سنجش از دور مادون قرمز حرارتی ارائه شده است.

ترجمه این کتاب درحد امکان به صورت روان و قابل فهم انجام گرفته است و با توجه به مطالب علمی بسیار ارزشمند آن قطعا مطالعه آن برای علاقمندان به سنجش از دور حرارتی و دانشجویان و محققین دنیای سنجش از دور مفید و پربار خواهد بود.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که این کتاب مانند سایر آثار علمی دیگر خالی از اشکال نیست لذا از تمامی محققین ارجمندی که این اثر را مطالعه می فرمایند تقاضا می شود با ارائه پیشنهادها و انتقادهای خود ما را در رفع اشکالالت احتمالی و بهبود کیفیت ترجمه این اثر در آینده همیاری نمایند.

جهت دانلود فهرست مطالب این کتاب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

فهرست مطالب کتاب

کتاب های دیگر:


نوشته های مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up