کاربرد پهپادها در جنگل – پهپادها چه کاربردهایی در علوم جنگل دارند؟

286 بازدید

اخبار ، مقالات و تحقیقات گروهی را دنبال کنید.

آموزش رایگان نرم افزار ENVI

در ENVI حرفه ای شو 🦾

0 تا 100 مفاهیم سنجش از دور

کاملا رایگان شروع کن 🧩

آموزش رایگان ArcGIS pro

واقعاااااا رایگاااااانه 🤗

آموزش گوگل ارث انجین

شدیدا توصیه شده 🌏

دانلود لندیوز 10 متری ایران و …

به کمک گوگل ارث انجین 🚀

کتاب موتور پردازش مجازی

اولین کتاب آموزش گوگل ارث انجین 📗

طبقه بندی تصاویر ماهواره ای

آشنایی با انواع روش ها 😲

پیش پردازش تصاویر ماهواره ای

هندسی – رادیومتریکی – اتمسفری 🀄

دانلود داده های آلتیمتری

ترازسنجی برای دریاچه ها 🧿

پوشش اراضی 10 متری

تولید شده توسط ESRI 🧐

نمایش سه بعدی در ArcGIS

مدل رقومی ارتفاع 🗻

مطالب پربازدید

کاربرد پهپادها در جنگل
در این نوشتار میخواهیم کاربرد پهپادها در جنگل را بیان کنیم. امروزه و هر چقدر که میگذرد نقش این هواپیماهای بدون سرنشین کوچک در علوم جنگل بیشتر می شود. (UAV) عموماً به عنوان یک هواپیمای بدون خلبان شناخته می‌شود و همچنین به Drone نیز معروف است. Unmanned Aerial Vehicle در ادامه ۱۴ کاربرد پهپادها را در علوم جنگل ذکر می…

در این نوشتار میخواهیم کاربرد پهپادها در جنگل را بیان کنیم. امروزه و هر چقدر که میگذرد نقش این هواپیماهای بدون سرنشین کوچک در علوم جنگل بیشتر می شود.

(UAV) عموماً به عنوان یک هواپیمای بدون خلبان شناخته می‌شود و همچنین به Drone نیز معروف است.

Unmanned Aerial Vehicle

در ادامه ۱۴ کاربرد پهپادها را در علوم جنگل ذکر می کنیم:

۱. نقشه‌برداری از جنگل و تنوع زیستی
پهپادها می‌تواند در نقشه‌برداری از جنگل مورد استفاده قرار گیرد و این امر قبلا ً در مکان‌هایی مانند اندونزی انجام شده‌است . یک هواپیمای بدون خلبان برای پرواز بر فراز یک منطقه جنگلی آماده شده بود که می تواند اطلاعاتی مانند وسعت جنگل را جمع آوری کرده و سایر اطلاعات مرتبط از جمله فعالیت‌های انسانی در اطراف جنگل را نشان دهد.

۲- کسب اطلاعات دقیق و مدیریت بهتر جنگل

پارامترهای مختلف مربوط به جنگل‌ها از قبیل میزان پوشش تاج پوشش، تعداد درختان و برآورد حجم نیز می‌تواند به طور موثر از طریق استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به دست آید . این اطلاعات جمع‌آوری‌شده با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین معمولا ً دقیق هستند و می‌توانند به تصمیم‌گیری سریع و بهتر در برابر روش‌های بیانجامد.

۳. نقشه برداری از گپ ها و حفره های تاج پوشش
اختلالات جنگل عمدتا ً ناشی از باد و برف است و اینها تاثیر مستقیمی بر بهره‌وری جنگل دارند . این نیز بر بازسازی تاثیر می‌گذارد . تصاویر ماهواره‌ای در ابتدا برای دستیابی به این نوع داده‌ها از طریق بررسی تاج پوشش به کار گرفته شد ، اما اطلاعات، دقیق نبود . با این حال ، این موضوع با معرفی پهپادها تغییر کرده و بهتر شده است.

۴. اندازه‌گیری تاج پوشش جنگل و دیگر ویژگی‌های مهم
ارتفاع تاج پوشش و دیگر ویژگی‌های آن برخی از بهترین ویژگی‌های جنگلی است که توسط متخصصان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این داده‌ها باید به دقت و به لطف تکنولوژی LiDAR که اکنون می‌تواند بر روی هواپیماهای بدون سرنشین سوار شود، به دقت و به طور موثر به دست آید.

۵. دستیابی به اطلاعات جنگل
هم اکنون می‌توان از پهپادها برای ثبت داده‌های مهم جنگل مانند عمق برف در جنگل، ویژگی‌های تاج پوشش و میزان ذخیره‌سازی کربن در جنگل استفاده کرد. این اطلاعات نه تنها به پژوهشگران جنگل بلکه برای کشاورزان جنگلی نیز مهم است.

۶. نقشه‌برداری سه‌بعدی برای ذخیره‌سازی کربن
در گذشته ، اندازه‌گیری میزان ذخیره کربن در زیست توده بسیار گران و بسیار گران بوده‌است. اما با توجه به معرفی تکنولوژی پهپاد، امروزه سنجش از راه دور می‌تواند برای به دست آوردن نقشه  از ذخیره‌سازی کربن در درون جنگل‌ها به کار رود.

۷. احیای جنگل های سوخته
پس از خاموش شدن آتش، آتش‌سوزی‌های شدید باعث آسیب گسترده به زمین و خاک می‌شوند. روند بازسازی زمین چیزی است که سال‌ها طول می‌کشد زیرا نیازمند بررسی زمین‌های گسترده و کاشت درخت است که می‌تواند سال‌ها طول بکشد. پهپادها می‌توانند برای انجام این بررسی‌ها به سرعت و کاهش هزینه و زمان احیای زمین مورد استفاده قرار گیرد.

۸. کاشت درخت با هواپیماهای بدون سرنشین
کاشت درختان در یک ناحیه جنگلی کار آسانی نیست. زمین اغلب به طور مساوی توزیع نمی‌شود و گاهی غیرقابل‌دسترس است. پهپاد می‌تواند برای توزیع نهال در این مناطق به روش سریع و کارآمد و اطمینان از کاشت درختان به کار رود.

۹. حفظ جنگل‌های بارانی
پهپادها در حال حاضر برای انجام بررسی‌های هوایی از جنگل‌های بارانی به منظور تعیین اینکه درختان توسط فعالیت‌های انسانی تحت‌تاثیر قرار گرفته‌اند و الگوهای مورد استفاده برای رسیدن به این هدف مورد استفاده قرار می‌گیرند. سپس پهپادها می‌توانند داده‌ها را به مقامات مربوطه منتقل کنند که از آن برای تصمیم‌گیری آگاهانه استفاده می‌کنند.

۱۰. نظارت بر اقدامات غیرقانونی
پهپادها می‌توانند برای نظارت بر اقدامات غیرقانونی بویژه در مناطق جنگلی که نمی‌توانند به راحتی توسط انسان‌ها قابل‌دسترسی باشند مورد استفاده قرار گیرند . آنها می‌توانند در این مناطق پرواز کنند و از آسیب‌هایی که در این مناطق ایجاد شده‌است، عکس بگیرند و به مقامات در مورد اقدامات صحیح توصیه کنند.

۱۱. اندازه‌گیری ذخایر جنگل
اکثر شرکت‌ها در حال حاضر از هواپیماهای بدون سرنشین برای اندازه‌گیری ذخایر موجود در جنگل استفاده می‌کنند. اطلاعات روی تعداد گرده بینه ها، مقدار خاک‌اره و خرده چوب ها هم اکنون می‌تواند به راحتی با هزینه بسیار کم‌تر از قبل تعیین شود.

۱۲٫ مبارزه با جنگل‌زدایی
جوامع و شرکت ها در حال حاضر از هواپیماهای بدون سرنشین برای مبارزه با جنگل زدایی استفاده می کنند. این هواپیماها در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند تا افراد یا فعالیت هایی را که به حیات جنگل آسیب می زنند را ثبت کنند.

۱۳٫ برای تحقیقات در جنگل
برخی از شرکت‌های علاقمند به تحقیقات جنگل استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین را به کار گرفته‌اند زیرا آن‌ها ارزان هستند و زمان زیادی پس‌انداز می‌کنند. آن‌ها به راحتی می‌توانند داده‌ها مربوط به جنگل‌ها از جمله گستره پوشش جنگلی، ویژگی‌های جنگل و غیره را جمع‌آوری کنند.

۱۴٫ حفاظت جنگل
بسیاری از پوشش جنگلی از طریق قطع درختان از بین رفته‌است و این باعث گرم شدن جهانی هوای کره زمین می‌شود. مقامات مجری قانون همچنین استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای انجام نظارت بر پوشش جنگلی برای دستگیری افرادی که آن‌ها را نابود می‌کنند، به کار گرفته‌اند.


نوشته های مرتبط :

آموزش های رایگان پیشنهادی :

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up