مطالب تخصصی

آیا با ماهواره های سنتینل آشنا هستید؟

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

کوپرنیک بزرگ‌ترین برنامه مشاهده زمین در جهان است.
قبلا به عنوان GMES (نظارت جهانی برای محیط‌ زیست و امنیت) شناخته می‌شد، هدف آن مقابله با چالش‌های زیست‌محیطی با تعدادی از ماهواره‌های مستقل است. از گرم شدن کره زمین گرفته تا تغییر کاربری زمین و اتمسفر، کوپرنیک داده‌های زمین را از فضا جمع‌آوری می‌کند.
و در مرکز آن خانواده Sentinel وجود دارد.

لیست ماهواره های سنتینل

در حال حاضر، کوپرنیک چندین ماهواره از جمله سنتینل ۱، سنتینل ۲ و سنتینل ۳ را پرتاب کرده‌ است. به دلیل موفقیت آن، برنامه‌هایی برای راه‌اندازی چندین مورد دیگر نیز وجود دارد.
تمام داده‌های بدست‌آمده از این ماهواره‌ها برای تشویق استفاده کنندگان، رایگان هستند و داده های آن به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته و ۳۶۵ روز در سال در دسترس هستند.
به طور کلی هر ماهواره سنتینل، دو ماهواره دو قلو دارد که در همان مدار پرواز می‌کنند . دلیل این امر این است که پوشش بهتری می‌دهد و زمان‌های بازدید مجدد را کوتاه می‌کند.

مطالعه میکنم  معرفی ماهواره های سری سنتینل (۱ تا ۶)

سنتینل ۱

در طول روز و شب، ماهواره سنتینل ۱ با استفاده از رادار دریچه مصنوعی SAR تصاویر را می گیرد.

اول، ماهواره پالس‌های مایکروویو را به زمین می‌فرستد. سپس پالس به زمین برخورد می‌کند و دوباره به ماهواره بر می‌گردد. در نهایت، سنسور تصویر را از انعکاس امواج برگشتی ایجاد می‌کند.
سنتینل ۱ به طور خاص برای لحظات اضطراری، می‌تواند در استخراج نقشه‌های سیل برای برنامه‌ریزی جهت کاهش خطرات و حتی تغییرات لحظه ای در فعالیت‌های آتشفشانی، کمک کند.

sentinel-1 satellite

 

حالت سطح برداشت رزولوشن
Strip Map ۸۰ کیلومتر ۵ * ۵ متر
Interferometric Wide Swath ۲۵۰ کیلومتر ۵ * ۲۰ متر
Extra-Wide Swath ۴۰۰ کیلومتر ۲۵ * ۱۰۰ متر
Wave-Mode ۲۰ * ۲۰ کیلومتر ۵ * ۲۰ متر

مطالعه میکنم  محصول آموزشی پیش پردازش داده های ماهواره راداری سنتینل ۱

سنتینل ۲:

سنتینل ۲ بر روی زمین با ابزار مولتی اسپکترال یا همان چند باندی نظارت می‌کند که شامل ساحلی , قرمز , سبز , آبی , مادون‌قرمز نزدیک و مادون‌قرمز موج کوتاه است.
هر پنج روز , سنتینل ۲A و ۲B تغییرات زمین را در ۱۲ باند طیفی ثبت می‌کنند. این ماهواره هر ۵ روز یکبار کل زمین را پایش می کند. کیفیت مکانی یا رزولوشن هر باند از ۱۰ تا ۶۰ متر در پیکسل متغیر است.
به جای استفاده از تصاویر رنگی ۳۰ متری از داده‌های Landsat، ما اکنون به تصاویری با کیفیت بهتر دسترسی داریم.

نام باند رزولوشن به متر طول موج به نانومتر توضیحات
B1 ۶۰ m ۴۴۳ nm (Ultra blue (Coastal and Aerosol
B2 ۱۰ m ۴۹۰ nm Blue
B3 ۱۰ m ۵۶۰ nm Green
B4 ۱۰ m ۶۶۵ nm Red
B5 ۲۰ m ۷۰۵ nm (Visible and Near Infrared (VNIR
B6 ۲۰ m ۷۴۰ nm (Visible and Near Infrared (VNIR
B7 ۲۰ m ۷۸۳ nm (Visible and Near Infrared (VNIR
B8 ۱۰ m ۸۴۲ nm (Visible and Near Infrared (VNIR
B8a ۲۰ m ۸۶۵ nm (Visible and Near Infrared (VNIR
B9 ۶۰ m ۹۴۰ nm (Short Wave Infrared (SWIR
B10 ۶۰ m ۱۳۷۵ nm (Short Wave Infrared (SWIR
B11 ۲۰ m ۱۶۱۰ nm (Short Wave Infrared (SWIR
B12 ۲۰ m ۲۱۹۰ nm (Short Wave Infrared (SWIR

sentinel-2

مطالعه میکنم  محصول آموزشی تولید نقشه کاربری اراضی با استفاده از داده های ماهواره سنتینل 2

سنتینل ۳:

هنگامی که اقیانوس‌ها ۷۰ درصد زمین را پوشش می‌دهند، آن‌ها یک قطعه مهم از پازل برای درک تغییر آب و هوای جهانی می‌سازند. در ترکیب با سنتینل -۶، هدف سنتینل -۳ در درجه اول برای نظارت بر اقیانوس‌ها مثل دما، رنگ و ارتفاع است.
در رزولوشن ۳۰۰ – ۱۲۰۰ متری، این ماهواره کم‌تر از ۲ روز کل زمین را پایش می کند. به دلیل رزولوشن بالای آن، این ایده برای رسیدن به تصویر کامل گرمایش زمین و خنک کردن سیستم اقیانوس‌ها ایده‌آل است.

sentinel-3


سنتینل ۴:

بر خلاف سنتینل ۱ و۲ و۳، سنتینل ۴ ترکیبات و مواد شیمیایی اتمسفر را از یک مدار ثابت نظارت خواهد کرد. این به این معنی است که ماهواره در حال چرخش نیست اما در مدار بالا ثابت شده و به قسمت خاصی از زمین نگاه می‌کند و همانطور که زمین میچرخد آن قسمت نیز تغییر می کند.

sentinel-4


سنتینل ۵:

سنتینل ۵ آلودگی هوا را در اتمسفر  نظارت می‌کند. برای مثال: دی‌اکسید نیتروژن، دی‌اکسید نیتروژن، CO، آئروسل و گاز
در یک مدار کوتاه، باندهای طیفی آن از اشعه‌های ماورای‌بنفش، مریی، نزدیک و طول‌موج کوتاه مادون‌قرمز استفاده می‌کنند. از آنجا که سنتینل ۵، رزولوشن ۷ تا ۵۰ کیلومتری خواهد داشت در ۱ روز از کل زمین تصویربرداری می کند.

sentinel-5


سنتینل ۶:

در نهایت، سنتینل ۶ بر روی فعالیت‌های اقیانوسی تمرکز خواهد کرد. همانند جیسون – ۱ و ۲ ناسا، این ماهواره به معنی پایش ارتفاع اقیانوس است که در ترکیب با ماهواره سنتنیل ۳ برای یک تصویر جامع از اقیانوس‌های زمین با هم کار خواهند کرد.
ابزار اولیه بر روی آن یک ارتفاع سنج راداری خواهد بود. از ارتفاع سنجی رادار، ما می‌توانیم ارتفاع سطوح جهانی دریا را با دقت بالاتری پیش‌بینی کنیم.


سنتنیل ۷:

همانطور که برنامه‌ها هنوز در حال کار هستند، ما هیچ اطلاعات دقیقی برای سنتنیل ۷ نداریم . از آنچه گفته می‌شود، سنتینل ۷ به نظارت بر دی‌اکسید کربن ( CO2 ) و آلودگی هوا خواهد پرداخت.

مطالعه میکنم  ماهواره لندست بهتر است یا سنتینل ؟ (مقایسه تحلیلی)

سنتینل ۸:

اطلاعات خاصی از این ماهواره در دست نیست اما گفته می‌شود که یک سنسور حرارتی مادون‌قرمز برای بررسی و پایش خشکسالی، آتش‌سوزی جنگل و فعالیت های آتشفشانی است.


سنتینل ۹:

پیش بینی هایی وجود دارد که سنتینل ۹ می‌تواند یک ماموریت قطبی برای درک ضخامت یخ و بهبود تصویر برداری آب و هوا باشد.

مطالعه میکنم  ترکیب و تلفیق تصاویر ماهواره ای سنتینل 1 و 2

سنتینل ۱۰:

در نهایت ماموریت سنتینل ۱۰ می‌تواند یک ماموریت فراطیفی باشد. از آنجا که شکاف آشکاری در داده‌های ماهواره فراطیفی وجود دارد، می‌تواند برای کاربردهایی مانند معدن‌کاری، کشاورزی و محیط‌ زیست بسیار مفید باشد.


 

دیدگاهتان را بنویسید

آکادمی علوم زمین (ژئو 360) افتتاح شد. با کلی سورپرایز و محصول جدید حتما به این سایت سر بزنیدورود به سایت
+ +