اطلاع رسانی

محصول جدید: سطح پیشرفته ArcGIS 10.5

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

دوستانی که محصول آرک جی آی اس قبلی دکتر عبدی را تهیه کرده بودند فکر نمی کردند که با یک بسته آموزشی کاربردی و عالی روبه رو شوند. بسیاری از موارد آموزش داده شده در آن پکیج برای اولین بار گفته شد و فراتر از نیاز کاربران را پوشش داد و خیلی ها اذعان داشتند که با دیدن آن هیچ نیازی به شرکت در کلاس های آموزش ندارند.

اکنون دومین محصول دکتر امید عبدی منتشر شده که برای علاقمندان به نرم افزار ArcGIS یک خبر مسرت بخش است.

در تهیه این محصول جدید بسیار زحمت کشیده شد و حتی فاقد نمونه مشابه خارجی می باشد

این مجموعه حاوی شش حلقه DVD، جمعا ۳۶ ساعت آموزش مفید در بیست و یک جلسه است که موضوعات بسته به هدف و مراحل کار بر روی داده ­ها و تصاویر ماهواره ­ای در سه بخش کلی تقسیم­ بندی شده ­اند:

  • بخش یک (۱۲ ساعت): در این قسمت ابتدا کاربر با مدل سازی و برنامه ­نویسی تصویری و همچنین نحوه ایجاد ابزار در محیط ModelBuilder آشنا می ­شود که خود مقدمه ­ای برای ایجاد ابزارهای مورد نیاز کاربر مخصوصاً در مراحل آماده ­سازی و بارزسازی­ های تصاویر است. سپس کاربر با مفاهیم سنجش از دور، اصطلاحات موردنیاز، روش­ها و منابع مهم دریافت تصاویر ماهواره ­ای و عکس­های هوایی بصورت عملی آشنا می ­شود و ضمن آشنایی با فراخوانی تصاویر سنجنده های مختلف (اپتیکی، حرارتی و راداری) و فرمت­ های مختلف، نحوه انجام تصحیحات رادیومتریک، اتمسفری، هندسی، ارتفاعی و توپوگرافی را در محیط ArcGIS فرا می­ گیرد.

 

  • بخش دوم (۱۲ ساعت): در این بخش کاربر بصورت مبسوط با روش­ها و تکنیک­های مختلف بارزسازی­ های طیفی، بارزسازی­ های مکانی و بارزسای­ های رادیومتریک روی انواع تصاویر ماهواره­ای مختلف بسته به کاربردهای مختلف در محیط ArcGIS آشنا می­شود. در این بخش ضمن استفاده از قابلیت­های بخش­های مختلف ArcGIS بسیاری از تکنیک­ها از طریق ایجاد ابزار به کمک مدل بیلدر آموزش داده می­شوند.

 

  • بخش سوم (۱۲ ساعت): در این بخش کاربر با الگوریتم ­های مختلف طبقه ­بندی تصاویر ماهواره ­ای آشنا می­ شوید که در دو دسته کلی شامل طبقه­ بندی­ های پیکسل-مبنا و طبقه­ بندی­ های آبجکت-مبنا دسته ­بندی شده ­اند که هم برایاستخراج اطلاعات از تصاویر ماهواره ای و هم عکسهای هوایی پیش بینی شده ­اند. در این بخش کاربر با سه مرحله اساسی استخراج اطلاعات بر مبنای سیستم USGS بصورت علمی و استاندارد بطور کامل آشنا می ­شود. ضمن اینکه روش­های مختلف آماری تهیه نقشه ­های واقعیت زمینی در محیط ArcGIS و ارزیابی­ های درستی­ استخراج اطلاعات را بطور کامل فرا می­ گیرد. همچنین پس­ پردازش­های کاربردی لازم روی داده ­های استخراج شده، آموزش داده شده ­اند تا امکان بکارگیری داده­های استخراج شده در تحلیل­های مکانی و زمانی فراهم شود.


برای مشاهده ویدئوهای بیشتر و توضیحات تکمیلی و همچنین مشاهده فهرست موضوعات آموزش داده شده به همراه مدت هر آموزش بر روی دکمه زیر کلیک کنید:
   

۱ دیدگاه

  • با سلام خدمت شما استاد بزرگوار… ببخشید من میخواستم نقشه شاخص وضعیت توپوگرافی(TPI)را در ارک جی ای اس بدست بیاورم ولی متاسفانه نمیدانم که از چه تابعی باید استفاده کنم ..ممنون میشوم اگه من را راهنمایی بفرمایید… با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

اطلاعیه مهم در مورد پکیج های ArcGISاطلاعات بیشتر ...
+ +