محصولات دانلودی

محصول محاسبه شوری خاک با استفاده از سنجش از دور

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

بر طبق آمار موجود، سطح كل خاكهاي شور در ايران حدود 44 ميليون هكتار تخمين زده مي‌شود كه حدود 30 در‌صد مساحت دشت ها و متجاوز از 50 در‌صد اراضي تحت كشت آبي كشور است. بطور كلي مي‌توان گفت به استثناي اراضي استانهاي گيلان و مازندران، تقريبا تمام خاكهاي دشت و اراضي پست ايران كم و بيش شور بوده و بيشترين شوري در اراضي مشاهده مي‌شود كه تحت آبياري هستند.

در اثر بهره برداري بي رويه از اين منابع آبي، سطح آب هاي زيرزميني در برخي مناطق استانها تا ٣٠٠ متر هم گزارش شده است . در نتيجه اين افت، شوري آب اين منابع افزايش يافته و هم چنين خصوصيات شيميايي آن به حدود بحراني رسيده و حتي در برخي موارد، خارج از محدوده استاندارد مي باشد. بهره برداري اين آب جهت مصارف کشاورزي باعث گرديده سطح اراضي کشاورزي شور شده که نهايتا منجر به تخريب و رها شدن اراضي و در نتيجه بيابان زايي شديد در منطقه گرديده است.

برای مطالعه شوری در اولین گام به بررسی شوری و خاکهای شور می پردازیم و در ادامه با استفاده از داده های سنجش از دور به صورت طیف و ترکیب نمونه برداری زمین به صورت مدل مورد ارزیابی قرار می دهیم.

به طور کلی روند کار به این صورت است که تعداد نمونه از منطقه  مورد مطالعه با استفاده از روش نمونه برداری بر داشت می شود و میزان Ec، PH، SAR، Caco3 و Caso4 هر نمونه در آزمایشگاه بررسی می شود.

در مرحله بعد تصویر ماهواره ای Landsat 8 را از سایت Eart explorer به آدرس https://earthexplorer.usgs.gov  دانلود می کنیم، شرط اصلی دانلود تصاویر ماهواره ای این است که با روز نمونه برداری باید یکی باشد. در مرحله بعد بین نتایج آنالیز شیمیایی و مقدار ارزش پیکسل در نقطه نمونه برداری شده همبستگی ایجاد می کنیم، و باندهایی که بیشترین همبستگی را دارد شناسایی می‌کنیم.

در مرحله بعد ……


قسمتی از آموزش ویدئویی این محصول در ادامه قابل مشاهده است:


مدرس دوره کیست؟

علیرضا نصیری خانقاه

کارشناس ارشد رشته سنجش از دور زمین شناختی

مولف کتاب پردازش تصاویر ماهواره ای با Erdas imagine – انتشارات سخن گستر

مولف کتاب کاربرد سنجش از دور چند طیفی در سنگ های افیولیتی – در دست چاپ

برای اطلاعات بیشتر، در زیر عکس، رزومه مدرس را دانلود کنید.

رزومه مدرس با کلیک بر روی دکمه زیر قابل دریافت است

رزومه علیرضا نصیری خانقاه


مشخصات و ویژگی های آموزش:

1- در ابتدا به صورت اسلاید مفاهیم و روش کار توضیح داده می شود

2- سپس به کار با نرم افزار پرداخته خواهد شد. (این روش آموزش باعث می شود که مفاهیم را به خوبی درک کرده و روش کار را یاد بگیرید)

3- در این آموزش از نرم افزارهای ENVI و ArcGIS استفاده می شود

4- شامل 5 ساعت آموزش کاربردی و با کیفیت است

5- بلافاصله پس از پرداخت فایل های آموزشی قابل دریافت است و می توانید یادگیری را شروع کنید


دیاگرام محاسبه شوری:


برای تهیه بر روی دکمه زیر کلیک کنید. سفارش را ثبت کرده و به صفحه دانلود هدایت می شوید.


   

۱۰ دیدگاه

 • با سلام و احترام خدمت مدرس محترم
  بابت تنظیم و تهیه فایل های آموزشی از شما تشکر می کنم، سوالاتی داشتم از خدمت شما که ممنون می شوم من را راهنمایی بفرمایید:
  سوال اول: در فایل های آزموشی موجود در سایت روش “FLAASH” جهت تصحیح اتمسفری تصاویر لندست ۸ معرفی شده است ولی در فایل آموزشی مربوط به ساخت نقشه شوری، مدرس محترم از روش “IAR” استفاده کردند.(زمانی که من از دستور فلش استفاده می کنم، مقدار باند ۶ام، صفر می شود؛ ولی سایر باندها به درستی اصلاح می شوند و به همین دلیل من از دستور IAR استفاده کردم). آقای احراری در آموزش های خود، بعد از انجام تصحیح اتمسفری فرمولی را برای تنظیم مقادیر DN بین صفر و ۱ ارائه کرده اند؛ حال می توانم از شما درخواست کنم که برای زمانی که از دستور IAR استفاده می شود؛ فرمول مربوطه جهت تنظیم مقادیر DN بین صفر و ۱ را بیان فرمایید. همچنین هدف من این است که جهت تعیین مقدار شوری سال های قبل از تصاویر لندست ۷ استفاده کنم، مقادیر DN آن تصاویر را به چه شکل می توانم بین صفر و ۱ تنظیم کنم؟ که در نهایت بتوانم از فرمول هایی که توسعه داده می شوند، برای سال های قبل نیز استفاده کنم.

  سوال دوم: زمانی که بین مقدار DN هر باند یا شاخص های شوری با مقدار شوری خاک رابطه برقرار می شود، در حالتی که تابعی خطی بر این مقادیر برازش داده شوند، مقدار ضریب تعیین بالا نیست ولی زمانی که از تابع Polynomial استفاده شود، مقدار ضریب تعیین به طور چشم گیری بالا می رود (چون به صورت کلی رابطه بین مقدار DN و شوری خاک غیر خطی است) حال سوال من این است که آیا من می توانم از رابطه غیر خطی استفاد کنم یا اینکه رابطه بین مقادیر هر باند ویا شاخص های شوری با شوری خاک، اساسا باید به صورت خطی باشد؟
  سوال سوم: آیا امکان استفاده از روش هایی مانند شبکه عصبی مصنوعی جهت برآورد یک رابطه بین مقدار شوری و مقادیر DN باندها وجود دارد؟ چون ممکن است بتوان به رابطه ای با دقت بالاتر دست یافت.

  • با سلام و عرض ادب و ارادت
   من نصیری هستم و از شما سپاسگزارم که آموزش شوری را تهیه کردید و سوالات خودتون با من در میان گذاشتید
   در مورد سوال اول شما: در قسمت سوم فیلم شوری در دقیقه۰۰:۰۲:۱۶تا ۰۰:۰۲:۵۰ دلیل استفاده از روش تصحیح اتمسفری IARR را گفتم و همچنین در دقیقه ۰۰:۰۸:۵۰ تا ۰۰:۰۹:۱۰ در قسمت چهارم فیلم شوری هم دوباره به صورت دقیق تر توضیح دادم، اما مشکل شما، روش FLAASH در نرم افزار ENVI5.3 برای تصویر Landsat8 گاهی خوب عمل نمیکنه و به طور مثال باند شش ارزش پیکسلهاش صفر می شود، برای رفع این مشکل در صفحه FLAASH در قسمت Multispectral setting کلیک کرده و در قسمت Filte Function File آدرس زیر را پیدا کن “C:\Program Files\Exelis\ENVI53\classic\filt_func\landsat8_oli.sli” حالا این چیه در حوصله این بحث نمیگنجه باید تلفنی توضیح داد ولی بابت ارائه فرمولی که مهندس احراری زحمت کشیدن و در کلیپهای آموزشی تصحیح اتمسفری بسیار جامعه توضیح دادند به علت اینکه حداقل پیکسل در Min مقدارش منفی میشده و اصولا FLAASH روشی هست که میزان max به ده هزار میرسونه و برای این مشکل با استفاده از فرمول، مهندس احراری مقدار پیکسل بین صفر تا یک رساندن، لذا برای این چیزی که میخواین هم از اصول این فرمول استفاده کنید ولی به نظر من داده ها را زمانی تغییر بدید که لازمه وگرنه هر تغییری که اعمال میشه تخریبی از خودش به جا میگزاره
   در مورد سوال دوم شما: شما می تونید از رگرسیون متغیرهای غیر خطی هم استفاده کنی و معادلات مختلف را امتحان کنی، اما قبل از اون یک پیشنهاد دارم اون اینکه تو داده ها را نرمال سازی کنی نسبت به هم، نه به معنی انجام آزمون نرمال بلکه به معنی یکسان سازی داده ها نسبت به هم، اینطوری تخمین گر میزان مشابهت بالایی نشان می دهد البته بازم تاکید میکنم به نتایج آزمون دوربین واتسون و غیره توجه کن
   در مورد سوال سوم شما: احتمالش هست ولی من کار نکردم
   با تشکر از سوالات شما، من ایمیلم را قرار می دهم و خوشحال میشم بازهم بتونم کاری برای شما انجام بدم
   “Ali.nasiri.k@gmail.com”
   در پناه خدا موفق و پیروز باشید
   علیرضا نصیری خانقاه

 • با سلام و احترام خدمت استاد بزرگوار
  و سپاس از لطف، مرحمت و تدریس عالی شما

  استاد گرانقدر برای ارجاع دادن این روش در رساله یا مقالات ISI به کدام مقاله ISI ارجاع انجام پذیرد که این روش نمونه برداری و انجام کار به صورت علمی قابل استناد باشد. لطفا مقالات و لینک آن ها را معرفی نمایید.

  با تشکر از شما
  و من الله توفیق

  • سلام دوست عزیزم
   خیلی متشکرم که محصول تهیه کردید و سپاسگزارم که منو استاد خطاب می کنید، من فقط افتخار آشنایی شما دوستان را داشتم همین، خیلی سپاسگزارتر می شوم که منو به نامم صدا کنید،
   بابت روشهای نمونه برداری به کتاب روشهای میدانی در سنجش از دور نوشته راجر ام، مک کوری ترجمه دکتر جعفری مراجعه کنید، همچنین به پایان نامه ای که شوری خاک بررسی کرده(عنوانش یادم رفته) نوشته مهندس چیت ساز مراجعه کنید(مدل رگرسیونی انجام داده)؛
   می تونید از برخی رفرنسهای دیگه هم استفاده کنید که در ادامه ذکر می کنم،

   ۱- Bannari, A., Guedon, A., El-Harti, A., Cherkaoui, F., El-Ghmari, A., and Saquaque, A., Slight and moderate saline and sodic soils characterization in irrigated agricultural land using multispectral remote sensing, in Proceedings Symposium on Physical Measurements and Spectral Signature in Remote Sensing. The International Archives of the Photogrammetry, Remote Sensing and Spatial Information Sciences, Davos, Switzerland2007.
   ۲- Elhag, M., 2016, Evaluation of different soil salinity mapping using remote sensing techniques in arid ecosystems, Saudi Arabia: Journal of Sensors, v. 2016
   ۳- Azabdaftari, A., and Sunarb, F., 2016, Soil Salinity Mapping Using Multitemporal Landsat Data: ISPRS-International Archives of the Photogrammetry, Remote Sensing and Spatial Information Sciences, p. 3-9.
   ۴- Ivushkin, K., Bartholomeus, H., Bregt, A. K., Pulatov, A., Bui, E. N., and Wilford, J., Infrared thermal remote sensing for soil salinity assessment on landscape scale, in Proceedings EGU General Assembly Conference Abstracts2017, Volume 19, p. 11888.
   ۵- Mougenot, B., Pouget, M., and Epema, G., 1993, Remote sensing of salt affected soils: Remote Sensing Reviews, v. 7, no. 3-4, p. 241-259.
   با تشکر از سوالات شما، من ایمیلم را قرار می دهم و خوشحال میشم بازهم بتونم کاری برای شما انجام بدم
   “Ali.nasiri.k@gmail.com”
   در پناه خدا موفق و پیروز باشید
   علیرضا نصیری خانقاه

 • با سلام به مهندس احراری
  من چند مورد از آموزشهای خوبتون را خریداری کردم ولی الان یه سوال کاملا تخصصی از شما دارم
  خاک و مواد معدنی مثل خاک کاشی و سنگهای معدنی را میشه توسط تصاویر لندست کشف کرد؟

  • با سلام و احترام خدمت شما

   ممنون از شما. بله این امکان وجود دارد اما کانی های محدودی (مانند نمک ، آهن و …) با استفاده از تصاویر لندست قابل شناسایی هستند. با استفاده از سنجنده استر کانی های متعددی را با کیفیت مناسب میتوانید شناسایی کنید.

   در ارتباط با خاک کاشی و سنگ های معدنی دقیقا اطلاعی ندارم. بهتر هست در این رابطه در مقالات جستجو بفرمایید.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

اطلاعیه مهم در مورد پکیج های ArcGISاطلاعات بیشتر ...
+ +