محصولات دانلودی مسترکلاس

فیلم مستر کلاس آموزش مدل هیدرولوژیکی Watershed Management System با تلفیق GIS

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط امیرحسین احراری

فیلم مستر کلاس مدل هیدرولوژیکی WMS (Watershed Modeling System)  منتشر شد. در این مستر کلاس، روش بستن حوضه آبریز و تهیه شبکه آبراهه، و همچنین تهیه ۲۵ پارامتر فیزیوگرافی مهم، روش تهیه هیدروگراف سیل و پهنه بندی سیلاب و… نیز تدریس خواهد شد.

این دوره وبیناری شما در زمان کوتاهی با اصلی ترین پارامترها و مدل هایی که در داخل این مدل به عنوان الحاقیه قرار گرفته است در خصوص اصلی ترین مسائل هیدرولوژیکی و سیلاب آشنا خواهید شد.


خرید فیلم کلاس

به منظور تهیه این دوره آموزشی بر روی گزینه زیر کلیک کرده و بلافاصله دانلود کنید. 


مشخصات دوره

 • قیمت: 390/۰۰۰ تومان
 • مدرس: زهرا صدیقی فر
 • تخصص: کارشناس ارشد هیدروژئومرفولوژی
 • نرم افزار WMS و GIS
 • مخاطب: علاقه مندان و متخصصین حوزه های جغرافیا، هیدرولوژی، مهندسی منابع آب، مهندسی کشاورزی، آبخیزداری، مهندسی منابع طبیعی، مهندسی آب، مهندسی عمران گرایش آب
 • پیش نیاز: آشنایی با گوگل ارث و GIS

معرفی مدرس

 • زهرا صدیقی فر
 • کارشناسی ارشد هیدروژئومورفولوژی
 • پژوهشگر در زمینه Applicant of Remote Sensing on Environmental Change, Flood, Climate change
 • مدرس استارتاپ آکادمی سنجش از راه دور ایران

عناوین آموزشی

مهم ترین عناوین آموزشی در این محصول عبارت اند از:

 • معرفی مدل و نصب نرم افزار
 • معرفی مدل Topaz
 • نحوه بستن مرز حوضه آبریز
 • نحوه استخراج شبکه آبراهه
 • معرفی مدل HEC-HMS
 • استخراج زیرحوضه ها و استخراج ۲۵ پارامتر فیزیوگرافی مهم برای هر زیرحوضه و نحوه بردن در GIS و استخراج اطلاعات فیزیوگرافی در اگسل
 • نحوه استخراج CN (شماره منحنی) به روش SCS در GIS و WMS برای هر زیرحوضه
 • استخراج هیدروگراف سیل با کمک داده های رگباری در HEC-1
 • نحوه استخراج Centerline و Bank station و زدن مقاطع عرضی
 • تهیه پروفیل مقاطع عرضی و تفسیر آن
 • پهنه بندی سیلاب در محیط HEC-RAS
 • خروجی نهایی و بردن در محیط GIS

معرفی نرم افزار

نرم افزار WMS بستر فعالیت مجموعه ای توانمند از مدل های هیدرولوژیکی و هیدرولیکی می باشد که نتیجه سالها فعالیت مجموعه شرکت مهندسین ارتش آمریکا،  ESRI و FHWA در جهت بسط و توسعه مدل های پرکاربرد حرفه ای در زمینه آب می باشد. با توجه به اینکه بعضی حوضه های آبریز کوچک معمولا فاقد ایستگاه های آب سنجی و یا دارای نواقص آماری هستند، نیاز به انتخاب روش های مناسب با توجه به شرایط و خصوصیات حوضه می باشد.

انتخاب و صحت روش های انجام شده بستگی به نوع و شکل اطلاعات موجود و مکانیزم رواناب دارد. در خصوص بررسی هیدرولوژیکی حوضه های آبریز نرم افزار  WMS که تحت  GIS می باشد، یکی از جدیدترین و جامع ترین نرم افزار ها می باشد. امروزه با وجود فناوری های جدید سعی شده است که کارایی نرم افزار WMS ارتقا یابد. سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی در ترکیب با مدل های بارش رواناب از قبیل ،WMS/HEC-HMS ابزاری ایده آل جهت برآورد حجم رواناب، دبی اوج و هیدروگراف مربوطه می باشند.


کاربرد

این نرم افزار با تلفیق امکانات GIS و مدل های هیدرولوژیکی متنوع توانسته است ابزاری قدرتمند در شبیه سازی هیدرولوژیکی حوضه های آبریز ایجاد کند، بطوری که ابتدا داده های خام ورودی توسط نرم افزار دریافت وپس از پردازش اولیه برای ایجاد بستر رقومی مورد نیاز شبیه سازی به فرمت TIN (Triangulated Irregular Networks) یا DEM (Digital elevation models ) تبدیل می گردند . سپس WMS با استخراج آبراه ها و دریافت محل خروجی ها اقدام به تعیین حوضه ها و زیرحوضه ها نموده و در نهایت با بکارگیری مدل مناسب هیدرولوژیکی، هیدروگراف حاصل از بارش را محاسبه می کند که این هیدروگراف را می توان به فراخور نیاز پروژه مورد مطالعه برای شبیه سازی دشت سیلابی رودخانه ها و اثرات تخریبی سیلاب و یا محاسبات هیدرولیکی سازه ها در مسیر آبراهه ها و در محیط شهری برای طراحی سیستم سیلابروی شهری بکار برد.

در محیط های شهری به دلیل وجود خیابان ها وعوارض مصنوعی ایجاد شده، مسیر آبراه ها فقط از شکل توپوگرافی زمین تبعیت نمی کند بلکه ساختار شهری و موقعیت خیابان ها و معابر تأثیر بسزایی در تعیین شکل و وسعت حوضه های آبریز دارند. آنچه WMS را از سایر نرم افزارهای مشابه متمایز میکند ارایه Conceptual Model است که می توان با بکارگیری این ابزار در بستر رقومی TIN اقدام به شبیه سازی حوضه های شهری نمود و با بکارگیری مدل های مربوط به هیدرولوژی شهری، حجم رواناب حاصل از بارش را محاسبه و در نهایت آن را بعنوان مقادیر ورودی در نرم افزار StormCAD و یا مدل Storm Drain برای طراحی شبکه سیلابروی شهری بکار برد.


مخاطبان

مخاطبان این وبینار آموزشی افرادی هستند که به موضوعات هیدرولوژیکی بخصوص موضوع سیلاب علاقه مند هستند. در واقع مدل WMS یک مدل کاملا مهندسی ساخت مهندسین ارتش امریکا، که بطور مشترک بین رشته های جغرافیا، مهندسی کشاورزی، مهندسی منابع طبیعی، مهندسی آب، آبخیزداری، مهندسی عمران گرایش آب، بطور مشترک مورد استفاده قرار می گیرد.

اما آنچه که ما قرار هست به آن بپردازیم موضوع پهنه بندی سیلاب است. که هرآنچه در زمینه سیلاب و وقوع آن می تواند به ما کمک کند تا بتوانیم جلوی سیلاب و تخریب های آن را بگیریم می توانیم از این مدل استفاده و در نهایت کار پهنه بندی را انجام بدهیم. نتایج این مدل کاملا مهندسی قابل اطمینان می باشد. و تا به الان پروژه های بسیار زیادی در حوضه سیلاب با این مدل انجام گرفته است.


خرید فیلم کلاس

به منظور تهیه این دوره آموزشی بر روی گزینه زیر کلیک کرده و بلافاصله دانلود کنید. 


 

12 دیدگاه

 • باسلام واحترام لطفا بفرماییداین دوره درچندجلسه تشکیل می شودو ایا ویدئوی مطالب کلاس بعد هر جلسه قابل دانلود وبرای مرور بیشتر دراختیار قرار می گیرد.

  • عرض سلام و احترام
   تعداد جلسات اعلام شده، ۳ جلسه هست. اما اگر لازم باشه فکر نمی کنم مشکلی باشه یک جلسه اضافه تر
   در خصوص فیلم ها، بله! حتما بعد از پایان هرجلسه فیلم مربوط به همون جلسه برای شرکت کننده ها ارسال خواهد شد.

 • باسلام وتشکر.لطفا با توجه به اینکه دراین کلاس شرکت کرده و نرم افزارwms که کرک شده باشدوبدون اشکال را ندارم لینک دانلود ان را ارسال نمایید. همچنین درکلاس ارائه شده ازچه ورژنی استفاده می شود ورژن نرم افزارراهم بفرمایید (ورژن ۱۰یا۱۱ وغیره) .

  • سلام و عرض ادب
   https://www.aquaveo.com/software/wms-models
   از این لینک، در قسمت دانلود، پیشنهاد می شه ورژن ۹ یا ۹.۱ رو دانلود و نصب بفرمایید. در واقع ورژن های ۱۰ و ۱۰.۱ بصورت کرک شده هستن و ممکنه در نصبشون به مشکل بر بخورید. البته نحوه و پروسه نصب در تمام ورژن ها تا حدودی مشابه هم هستن. اما تا اونجایی کار شده، ورژن ۱۰ بدلیل کرک، یکی دو مرحله اضافه تر داره. البته انشاءالله همه اینها در کلاس توضیح داده خواهد شد. همچنین نحوه نصب بصورت جزوه در اختیار دوستان قرارخواهد گرفت.

    • باسلام مجدد.این ورژن ۹٫۱٫۱۲ رادانلود ونصب کردم.ولی دراجرا پیغام this product is not enabledمیده وبرای اجرا لایسنس می خواهد.

     • سلام
      اگر گزینه ok ارور warning رو بزنید, پنجره ای برای شما باز می شه، که روبروی license code یک مستطیل خالی هست. در قسمت پایین مستطیل، Request license هست که روی اون کلیک بفرمایید، لینک داده می شه به سایت Aqua. و در آنجا شما اطلاعاتتون رو وارد بفرمایید، تا یک code به ایمیل شما ارسال بشه. و بعد اون code رو داخل مستطیل license code پیس بفرمایید و مرحله بعد هم next و finish. البته من ۹.۱ رو نصب کردم به این ارور بر نخوردم. اما این روشی که توضیح دادم برای دریافت لایسنس هست که در ۱۰.۱ به این صورت هست.

 • باسلام وتشکر.قبل ازاینکه مطلبی که شمازحمت کشیدید رانگاه کنم امروزباسرچ درنرم افزارها ازسایت دانلدلی ورژن۱۱٫۰۴راتونستم دانلودوخوشبختانه بدون اشکال اجراشد.اگرتفاوت زیادی نداردبه نظرشما ازهمین ورژن استفاده کنم.؟

 • باسلام واحترام.تشکراززحمات درتدریس خوب نرم افزار. همانطور که فرمودیدچون dem ابتدا درgisبه فرمت imageیاasciiبایدتبدیل بشه تاwmsبتواند دم رااجراکنداگرممکن است دستوراین تبدیل رااینجا یادرایمیل بفرمایید.یک بارتامرحله مرزحوضه انجام دادم وذخیره نکردم فراموش شد.

  • سلام آقای عبدی. وقت بخیر
   شما وقتی لایه dem رو در Gis باز می کنید، روی لایه از جدول سمت چپ کلیک راست بفرمایید. و گزینه Data=Export Data رو بزنید. بعد از اونجا، از قسمت Format، فرمت IMAGINE Image رو انتخاب بفرمایید و بعد هم سیو بفرمایید. و بعد همونطور که در جلسه اول توضیح داده شد، نحوه آوردن dem در Wms رو اجرا بفرمایید.

 • باسلام وممنون ازپاسخ . درتمرین دوم درgis به اشتباه ازمنوی فایل وexport map رااجرا وبا فرمتهای موجود انجا که ایمیج نداشت انجام داده بودم که درwmsاجرا می کرد ولی مشاهده نمی شد.البته چون ورژن ۱۱٫۴را نصب کرده ام به نظر می رسد که خودنرم افزار دم را تبدیل میکنه ومثل ورژنهای جدیدhec-hmsابزارهای gisداره چون برای ازمایش دم رابدون تبدیل درجی ای اس واردwmsکردم واجرا شد.البته چون زیادکارنکردم نیازبه تمرین بیشترداردوباوروددم حوضه های دیگرمشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تمایل به تدریس و تولید آموزش و کسب درآمد دارید لطفا بر روی دکمه زیر کلیک کنید و فرم را پر کنیدپر کردن فرم همکاری در تهیه ویدئوهای آموزشی
+ +