گوگل ارث انجین محصولات دانلودی

تولید نقشه چند زمانه دریاچه ارومیه با استفاده از تصاویر لندست – در سامانه گوگل ارث انجین

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط امیرحسین احراری

محصول آموزشی تولید نقشه چندزمانه دریاچه ارومیه با استفاده از تصاویر لندست در سامانه گوگل ارث انجین منتشر شد. در این محصول آموزشی روش تولید نقشه چند زمانه پهنه های آبی با استفاده از تصاویر ماهواره ای لندست در گوگل ارث انجین آموزش داده شده است. مطالبی آموزشی در این محصول قابلیت استفاده برای تمامی پهنه های آبی در سراسر جهان را دارا است. در این محصول روش پردازش بیش از ۴۰ سال تصاویر ماهواره ای لندست با سرعت بالا و به سادگی توسط امیرحسین احراری تدریس شده است.


مشخصات محصول

 • قیمت: ۵۹/۹۰۰ تومان
 • مدرس: امیرحسین احراری
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • موضوع: کاربرد سنجش از دور در منابع آب
 • نرم افزار: سامانه گوگل ارث انجین
 • داده های تمرینی: دارد.
 • پیش نیاز: آشنایی اولیه با گوگل ارث انجین
 • مخاطب: علاقه مندان به مطالعات زیست محیطی

توضیحات محصول

در این محصول آموزشی روش تولید نقشه موضوعی نقشه چندزمانه دریاچه ارومیه تدریس شده است. به عبارت دیگر موضوع اصلی این محصول نقشه چند زمانه پهنه های آبی است که در منطقه ارومیه تست و اجرا شده است. در این محصول با استفاده از تصاویر ۴۰ ساله ماهواره های سری لندست و استفاده ترکیبی از آن ها نقشه چند زمانه دریاچه تولید شده است. به منظور تولید نقشه چند زمانه و ترکیب نتایج نیز روش طبقه درختی به صورت کاربردی بهره برده شده است. با استفاده از این محصول آموزشی شما با ترکیبی از روش های کدنویسی سنجش از دور در گوگل ارث انجین از فراخوانی داده ها تا ترکیب، محاسبه شاخص های طیفی و تلفیق از طریق روش درختی آشنا خواهید شد.


عناوین آموزشی

عناوین آموزش داده شده در این محصول عبارت اند از:

 • فراخوانی تصاویر ماهواره ای سری Landsat
 • ترکیب چند زمانه تصاویر Landsat
 • تولید نصویر بدون ابر Landsat
 • محاسبه شاخص طیفی NDWI
 • جداسازی آب با روش حدآستانه گذاری
 • طبقه بندی درختی
 • تلفیق شاخص های طیفی
 • فراخوانی نقشه تولید شده در QGIS

نقشه چند زمانه

یکی از مزایای مهم سنجش از دور که آن را از فوتوگرامتری متمایز ساخته توان تفکیک زمانی و تناوب تصویر برداری خودکار است. با استفاده از تصاویر ماهواره ای امکان مشاهده و پایش تغییرات پوشش های سطح زمین در طول بازه های زمانی متفاوت به خوبی فراهم شده است. نقشه چند زمانه یکی از نقشه های موضوعی است که با استفاده از آن تغییرات مکانی و زمانی پوشش های مختلف را می توان مشاهده کرد. امروزه به جای تولید یک چند نقشه از چند بازه زمانی عموما از یک نقشه چند زمانه استفاده می شود.در نقشه های چند زمانه در مقایسه با نقشه های جداُ تغییرات ایجاد شده را می توان دقیق تر ارزیابی نمود.


تصاویر Landsat

تصاویر ماهواره Landsat یکی از مهم ترین منابع داده های ماهواره ای برای مطالعه و پایش تغییرات پوشش های آبی سطح زمین در نظر گرفته می شود. گستره زمانی داده های لندست باعث شده تا بیش از ۴۰ سال داده ماهواره ی برای پایش اب های سطحی در دسترس باشد. از سوی دیگر تناوب زمانی آن امکان پایش تغییرات منابع آبی را در هر ۱۶ روز یکبار فراهم می کند. توان تفکیک طیفی سنجنده های ماهواره لندست به گونه ای است که باندهای کاربردی برای مطالعه جنبه های مختلف آب را پوشش داده است. توان تفکیک مکانی تصاویر لندست نیز برای استخراج دقیق خط مرز پهنه های آبی کاربردی بوده و از دقت مناسبی نیز برخوردار است.


خرید محصول 

به منظور خرید این محصول آموزشی بر روی لینک زیر کلیک کنید.


 

۲۳ دیدگاه

 • با سلام و احترام خدمت آقای مهندس احراری
  برای نصب نرم افزار انوی فقط دو بخش اول و دوم دانلود می شود و فولدهای بخش سوم و چهارم Envi یعنی بخش کرک قابل دانلود نیست.
  ممنون

 • سلام و احترام
  تو برنامه نویسی رزولیشن را میدهیم ولی در تسک هنگامی که ران را میزنیم باز میتوان رزولیشن را تغییر داد. کدام یک اهمیت بیشتری دارد؟ در کل ممکن است در مورد رزولیشن در ران منوی تسک توضیح بفرمایید
  تشکر

  • با سلام و احترام

   تنها جایی که رزولوشن را تغییر دادیم مربوط به بخش export است. بنده عرض کردم که باید مقدار scale روی عدد ۳۰ باشه اما بنده برای اینکه خروجی رو سریع بگیرم پیکسل سایز آن را تغییر دادم. اما کاربران (شما) باید روی همان ۳۰ قرار بدید.

   موفق باشید

 • با سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم که آیا با مادیس در گوگل ارث انجین میتوان رطوبت سطحی خاک رو بررسی کرد؟

 • با سلام خدمت استاد عزیز بنده کتاب وچند تا از آموزشهای مربوط به GEE تهیه کردم ولی هرگز نتوانستم وصل بشم و کار کنم لذا از حضرت عالی استدعا دارم لدی الاقتضا نسبت به راهنمایی و یاد گیری GEE که مربوط به اکولوژی منابع آبی باشد بنده را یاری فرمایید .
  تشکربا احترامات فائقه

  • با سلام و احترام

   با استفاده از کتاب می توانید گوگل ارث انجین را فرا بگیرید. بنده تمامی مطالبی که بلد بودم را در کتاب آموزش دادم و می توانید از آن استفاده کنید. در کتاب بصورت مرحله به مرحله و گام به گام فرایند یادگیری تدریس شده است.

   موفق باشید

  • با سلام و احترام

   بصورت سعی و خطا تعیین شده و در پروژه های تجاری که قبلا انجام داده ام با داده های زمینی اعتبارسنجی کرده بودم و نتیجه خوبی برای این منطقه داده بود.

   موفق باشید

 • سلام، وقت بخیر ،
  شما در آموزشتون برای محاسبه شاخصNDWI از باند ۱ و ۵ استفاده می کنید. مطمئنید درست است؟در مقالات برای لندست۸ باند۳(Green) و باند ۵استفاده شده است. یا اینکه باری محاسبه NDWI دو رابطه وجود دارد؟
  سوال دوم اینکه شاخص های دیگری همچونMNDWI,AWEIهم که مشابه به همین شاخص توضیح داده شده هستند قاعدتا قابل پیاده سازی هستند؟

  • با سلام و احترم

   از لحاظ درست بودنش بله اطمئنان دارم. موردی هم که شما میفرمایید درست هست و باندهاش ۳ و ۵ بیشتر استفاده شده. بنده قبلا در این زمینه مرور جامع داشتی. شاخص مبتنی بر باندهای ۳ و ۵ به عنوان شاخص mcfeeter شناخته شده و پرکاربردتر هست. اما شاخصی که بنده هم استفاده کردم اشتباه نیست. در بررسی هایی که انجام دادم مشخص شد که بیش از ۲۴ شاخص طیفی با نام NDWI وجود دارد. دلیل این تنوع این است که هیچ یک از این شاخص ها در تمامی مکان ها نتیجه یکسانی ندارند. اما در این میان شاخص مورد نظر شما یعنی همان mcfeeter مقبولیت بیشتری دارد.

   شاخص های دیگر نیز با همین روش قابل اجرا هستند و تنها تفاوتشان در حدآستانه ها هست.

   موفق باشید

 • یک سوال دیگر هم داشتم، شما یک نقشه سومی تولید کردید به عنوان تفاضل دو شاخص NDWI به نظرتون اشتباه نیست. بر فرض در یک نقطه خاص در یکسال عدد ۰٫۶ داشته باشیم در همان نقطه در سال بعد عدد منفی۰٫۲ تفریقشان ۰٫۸ می شود در صورتی که در واقعیت چنین اتفاقی نمی افتد.

  • راستش این روش هایی که بنده معرفی کردم تکنیک هایی بوده که بصورت تجربی نتیجه درستی در کارهای خودم گرفتم. از سوی دیگر روش تفاضلی یکی از روش های آشکارسازی تغییرات است که در کتاب های سنجش از دور هم به آن اشاره شده. بنده از همین روش برای آشکارسازی تغییرات حاصل از سیل هم استفاده کردم و نتیجه درستی گرفتم. کاربران محیط زیستی هم دارند استفاده می کنند و تا کنون گزارشی مبنی بر اشتباه بودن نتایج بنده دریافت نکرد.

   در بحث آشکارسازی تغییرات وقتی پیکسل ها از هم کم می شوند اعداد خروجی نشان دهنده شدت تغییرات است. هرچه عدد حاصله بزرگتر باشد یعنی شدت تغییرات بالاتر بوده. تفسیر مقادیر عددی حاصل از change با تفسیر مقادیر عددی NDWI متفاوت است و نباید آن ها را یکسان در نظر گرفت.

   موفق باشید

  • با سلام و احترام
   تعیین حدآستانه برای جداسازی پیکسل ها دو روش دارد: ۱) در روش اول از یافته های دیگران استفاده می شود اما اگر اعداد ذکر شده در یافته های دیگران در منطقه شما جواب نداد در این شرائط باید از روش دوم یعنی سعی و خطا استفاده کنید. در روش سعی و خطا تصویر ترکیب باند کاذب پهنه آبی را ایجاد کرده و سپس از طریق مقایسه مقادیر تصویر شاخص آب با تصویر ترکیب باند کاذب می توانید بهترین حدآستانه را پیدا کنید.

   بنده عموما از روش دوم استفاده می کنم و همواره به کاربران هم پیشنهاد میکنم.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تمایل به تدریس و تولید آموزش و کسب درآمد دارید بر روی دکمه رو به رو کلیک کنید و فرم را پر کنیدلطفا کلیک کنید
+ +