گوگل ارث انجین محصولات دانلودی

تولید نقشه های کلروفیل، دما و مواد ارگانیکی آب با سنجنده MODIS در سامانه گوگل ارث انجین

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط امیرحسین احراری

محصول آموزشی روش کار با داده های کلروفیل، دما و مواد ارگانیکی سنجنده MODIS در آب با استفاده از سامانه گوگل ارث انجین منتشر شد. در این محصول آموزشی روش کار با داده های تخصصی سنجنده مادیس در منابع آبی با استفاده از سامانه گوگل ارث انجین آموزش داده شده است. این محصول آموزشی ترکیبی از تکنیک های مهم برنامه نویسی در سامانه گوگل ارث انجین است که توسط امیرحسین احراری تهیه و تدوین شده است. با استفاده از این محصول به راحتی با تکنیک های برنامه نویسی داده های پروداکت آب سنجنده مادیس در گوگل ارث انجین آشنا شده و اطلاعات لازم در ارتباط با کلروفیل، دما و مواد ارگانیکی بدست خواهید آورد.


مشخصات محصول

 • قیمت: ۵۹/۹۰۰ تومان
 • مدرس: امیرحسین احراری
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • موضوع: کاربرد سنجش از دور در منابع آب
 • نرم افزار: سامانه Google Earth Engine
 • داده های تمرینی: دارد.
 • مخاطب: کاربران گوگل ارث انجین و محیط زیست
 • پیش نیاز: آشنایی با سامانه ارث انجین

توضیحات محصول

در این محصول آموزشی روش کار با پروداکت آبی سنجنده مادیس آموزش داده شده است. این پروداکت بصورت روزانه و با جزییات مکانی ۵۰۰ متری از سال ۲۰۰۰ میلادی تا کنون در دسترس است. با استفاده از این پروداکت کاربران می توانند به داده های دمای آب، کلروفیل و مواد ارگانیکی آب دسترسی داشته باشند. از سوی دیگر در این پروداکت داده های بازتابی آب نیز در دسترس است. وجود این داده ها در گوگل ارث انجین باعث شده تا کاربران منابع آب به راحتی بتوانند انواع اطلاعات لازم در ارتباط با منابع آب را استخراج نمایند. در این محصول انواع روش ها و تکنیک های پردازش سری زمانی این داده ها در ارث انجین آموزش داده شده است.


عناوین آموزشی

عناوین آموزش داده شده این محصول عبارت اند از:

 • معرفی پروداکت آب سنجنده مادیس
 • روش استخراج کلروفیل آب بصورت خودکار
 • روش استخراج دمای آب بصورت خودکار
 • روش استخراج مواد ارگانیکی آب بصورت خودکار
 • روش تولید نقشه های آماری متفاوت
 • روش تولید نمودار تغییرات
 • روش تولید نقشه تغییرات مکانی
 • روش تولید مجموعه داده ها
 • روش دانلود و دسترسی داده ها
 • روش فراخوانی داده ها در نرم افزارهای تحت دسکتاپ

منطقه مورد مطالعه 

در این محصول آموزشی خلیج فارس به همراه دریای عمان به عنوان منطقه مورد مطالعه در نظر گرفته شده است. در این آموزش شما با روش تولید نقشه دمای آب، کلروفیل و مواد ارگانیکی آب بصورت کاربردی آشنا خواهید شد. این پارامترها نقش موثری در تحلیل وضعیت آبزیان در این منطقه دارد. با این حال در این آموزش صرفا بر روی چگونگی فراخوانی و پردازش داده ها صحبت شده و جنبه های زیست محیطی آن ارزیابی نشده است. 


پروداکت آب MODIS

با استفاده از این پروداکت در سامانه ارث انجین امکان تحلیل و ارزیابی وضعیت پهنه های آبی وسیع در مقیاس دریاها و اقیانوس ها به خوبی فراهم می شود. مولفه های دما، کلروفیل به همراه مواد ارگانیکی از جمله پارامترهایی هستند که در این محصول آموزشی به آن ها پرداخته شده است. با این حال وجود باندهای بازتابی مخصوص آب شرایطی را فراهم می کند که انواع فرمول های مربوط به پوشش های آبی را بتوانید اجرا نمایید. لازم بذکر است که در این محصول آموزشی کاربرد این پروداکت برای آب های وسیع مانند خلیج فارس ارزیابی شده و برای پهنه های آبی کوچک بررسی نشده است. 


نقشه دمای آب


نقشه کلروفیل آب


خرید محصول 

به منظور خرید این محصول آموزشی بر روی لینک زیر کلیک کرده و بلافاصله دانلود نمایید:


 

۲۶ دیدگاه

 • سلام،
  خیلی منتظر تولید چنین محصولی در سایت بودم. ممنون که این مطلب رو هم مدنظر قرار دادین.

  شاید سوال کاملا مبتدیانه ای باشه. من متوجه نمیشم وقتی توی تنظیمات یک لایه stretch رو تغییر میدیم آیا فقط کنتراست تغییر میکنه؟ مثلا اگر محدوده تغییرات مقدار یک متغیر در پیکسل ها بین ۰ و ۱ هست چرا در stretch های مختلف تغییر میکنه این محدوده؟ محدوده واقعی مقدار یک متغیر در یک تصویر رو چطور میشه فهمید، با چه دستوری در محیط code ؟
  ضمنا مدت زمان ویدیوی آموزشی این محصول چقدره؟

  و یک پیشنهاد برای سایت. آیا مناسب به نظر نمیرسه برای کسایی که چند محصول تا الان خریداری کردند یک کد تخفیف اختصاصی درنظر بگیرین؟ این میتونه براشون یه تشویق باشه.

  خیلی ممنون

  • با سلام و احترام

   در حقیقت strech فقط برای نمایش بهتر استفاده می شود و کانتراست را بهتر میکنه اما جنس مقادیر رو عوض نمی کنه. در فرایند stretch درحقیقت داریم اعداد مین و ماکس مورد نظر برای نمایش داده رو تغییر می دهیم.
   محدوده واقعی دامنه مقادیر رو با دانلود تصویر و فراخوانی آن در نرم افزارهای دسکتاپ می توانید مشاهده کنید.

   این محصول آموزشی فکر میکنم حدودا باید یک ساعت باشد. البته ممکنه کمی بیشتر و کمتر هم باشد.

   در ارتباط با تخفیف ها هم هر چند وقت یکبار برای تمامی کاربران تخفیف های ویژه ای عرضه میکنیم. در این رابطه با ایمیل ها اطلاع رسانی می کنیم. ایمیل هایی که از طرف سایت ارسال می شود را پیگیری کنید.

   موفق باشید

 • سلام،
  برای پهنه های آبی کوچکتر مثل تالاب ها هم میشه از روش ارائه شده این محصول استفاده کرد؟ اگر نه، آیا روش جایگزینی پیشنهاد می کنید؟

  خیلی ممنون

 • با سلام و احترام
  جناب مهندس احراری ضمن عرض تشکر به خاطر ارائه این فایل آموزشی، خواستم بدونم امکان ارائه کد تمرینی هم مانند سایر آموزشها هست یا نه؟ بخاطر اینکه فایلهای دانلود شده حاوی کد تمرین نبود.
  با تشکر

 • سلام آقای احراری
  آیا در این آموزش به نحوه قرار دادن راهنمای نقشه به طوری که مثلا چند محدوده برای پارامتر Chlor_a در نظر بگیریم و روی نقشه هر محدوده را با رنگ جدایی نمایش بدیم، وجود داره؟ در آموزش های قبلی تون یه خروجی (نقشه یا نمودار) از کار رو نمایش میدادین، ولی سایت برای این آموزش چیزی نگذاشته.

  ممنون

 • بسیار عالی، ممنون

  متوجه روش پالت هستم. منظورم قراردادن راهنما روی تصویر است. ممکن است راهنمایی کنید چطور انجام میشه؟ دراین محصول من ندیدم. اگر در محصول دیگری آن را به کار بردید لطفا معرفی کنید.
  احتمالا توصیه می کنید در نرم افزار های دیگر خروجی بگیریم و آنجا راهنمای نقشه تهیه کنیم. درسته؟

  بسیار متشکرم

  • با سلام و احترام

   بنده الان چک کردم. کد داخلش هست. تو ایمیلی که براتون اومد بعد از لینک داده ها لینک کد آموزشی هست. لینک کد رو براتون گذاشتم که مستقیم شما را به کد وصل می کند.

   موفق باشید

 • سلام آقای احراری
  من برای محاسبه کلروفیل یک شاخص دارم که با داده های میدانی ام اونو کالیبره کردم، یعنی الان یک رابطه دارم که توش شاخص رو میذارم و کلروفیل رو به میلی گرم بر لیتر به دست میارم. حالا اومدم و شاخصم رو برای ۶ سال بعد (از سالی که داده های میدانی داشتم) از تصاویر ماهواره ای بدست آوردم. همون رابطه کالیبره شده رو میتونم الان هم استفاده کنم تا مقدار کلروفیل رو برای این تایم جدید بگیرم؟؟؟ در چنین شرایطی درصد اطمینان مون از اینکه همون رابطه در زمان جدید جواب میده، چطوری محاسبه میشه؟

  خیلی ممنون میشم با توجه به تجربه تون در شرایط یه مسئله مشابه راهنمایی کنید و روش یا منبع یا مقاله ای پیشنهاد کنید. هر چه روش ساده تر باشه بهتره.

 • یک سوال دیگه، چطور میشه کاری کرد که بعد از Run کردن یک کد همه باندهای یک تصویر شاخص طیفی، محدوده یکسانی را داشته باشند. مثلا تصویر شاخص NDVI چند تا باند (به تناسب زمان هایی که تصویربرداری ماهواره انجام شده) داشته باشه و محدوده تغییرات NDVI توی همه این باندها از دو دهم تا هشت دهم باشه.

  خیلی ممنون

 • سلام با توجه به این که خروجی دادای دقت مکانی ۵۰۰ متر است و در داخل کد هم مقدار پیکسل سایز را در اسکیل ۵۰۰ مینویسم چرا در جی ای اس که باز میشه پیکسل سایزش رو عدد درستی نشون نمیده

  • با سلام و احترام

   چون سیستم مختصات آن بصورت جغرافیایی هست. به همین دلیل با استفاده از layer stacking در نرم افزار انوی سیستم مختصات آن را به utm تبدیل کرده و پیکسل سایز رو بصورت دستی روی عدد ۵۰۰ قرار دهید.

   موفق باشید

 • سلام
  وقتتون بخیر
  جناب احراری ببخشید کدوم پروداکت مودیس هست که دمای سطح آب رو میده؟ البته تو گوگل ارث انجین
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  مثلا مثل دمای سطح زمین باشه و بصورت بصورت سری زمانی ازش استفاده کرد

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تمایل به تدریس و تولید آموزش و کسب درآمد دارید بر روی دکمه رو به رو کلیک کنید و فرم را پر کنیدلطفا کلیک کنید
+ +
تخفیفات جمعه سیاه (بلک فرایدی) آکادمی سنجش از دور با 35 درصد تخفیف برای همه محصولات شروع شد و تا جمعه ساعت 24 ادامه دارد. کد تخفیف: blackfriday
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
ورود به بخش محصولات آموزشی