سنجش از دور راداری محصولات دانلودی نرم افزار SNAP

آموزش تولید مدل رقومی ارتفاع از تصاویر راداری سنتنیل ۱ – تولید DEM از Sentinel1

آموزش تولید dem از تصاویر راداری
رضا قربانی کلخواجه
نوشته شده توسط رضا قربانی کلخواجه

در این آموزش تولید مدل رقومی ارتفاع از تصاویر راداری سنتینل ۱ را یاد می گیرید. تولید DEM از Sentinel1 یا تولید مدل رقومی ارتفاع از Sentinel1 یکی از تکنیک های کاربردی برای تولید این مدل ها است. با مشاهده این آموزش از این به بعد می توانید خودتان DEM منطقه را با دقت بالا تولید کنید.

با مشاهده این آموزش تولید DEM با دقت ۱۰ متر را یاد خواهید گرفت


نرم افزار SNAP، یک نرم افزار Open source است که با آن می توانید تصاویر سنجنده های مختلف را پردازش نمایید. یکی از قابلیت های آن، دانلود و پردازش تصاویر راداری سنتینل است که موارد استفاده آن گوناگون است. بعنوان مثال می توان با استفاده از این محصولات مقدار تغییر شکل زمین، مدل رقومی ارتفاع، آتشفشان و … را محاسبه نمود. این نرم افزار توسط آژانس فضای اروپا ESA تهیه گردیده و در اختیار کاربران قرار گرفته است.


مشخصات محصول آموزشی

 • قیمت: ۸۵۰۰۰ تومان
 • مدرس: رضا قربانی
 • زمان آموزش: ۱ ساعت
 • موضوع: تصاویر راداری و تولید مدل رقومی ارتفاع
 • تصاویر مورد استقاده: Sentinel1
 • نرم افزار: SNAP
 • فرمت: ویدئوهای آموزشی MP4
 • فایل تمرینی ندارد
 • پیش نیاز: ندارد

توضیحات محصول آموزشی

در این آموزش یاد می گیرید که چطور یک مدل رقومی ارتفاع یا DEM را از تصاویر راداری سنتنیل ۱ توسط نرم افزار SNAP تولید کنید. البته روش های مختلچفی برای تولید مدل رقومی ارتفاع وجود دارد و حتی منابع رایگان خوبی نیز داریم اما گاهی نیاز به تولید DEM در زمان مشخص پس از یک رویداد برای بررسی تغییرات ارتفاعی داریم که به خوبی از این تصاویر قابل استخراج خواهد بود.


تولید مدل رقومی ارتفاع از سنتینل 1

تولید مدل رقومی ارتفاع از سنتینل ۱


عناوین آموزشی

عناوین آموزش داده شده در این محصول عبارتند از :

 1. روش دانلود تصاویر سنتینل ۱A
 2. جدا سازی محدوده مطالعاتی
 3. تعیین Orbit file
 4. Stack کردن تصاویر master و slave و آماده سازی آنها
 5. تولید اینترفروگرام و محاسبه coherence
 6. حذف کردن burst
 7. حذف کردن اثر توپوگرافی از روی اینترفروگرام
 8. فیلتر کردن اینترفروگرام
 9. Phase unwrapping
 10. محاسبه ی displacement
 11. محاسبه مدل رقومی ارتفاع
 12. محاسبه baseline


خرید محصول

با استفاده از گزینه زیر نسبت به خرید این محصول آموزشی اقدام کرده و سپس بلافاصله آن را دانلود نمایید.


لینک‌های مفید

انتشار کتاب کاربرد تداخل سنجی رادار در مطالعات فرونشست
آموزش فرونشست با استفاده از داده های رادار (SARscape) – فرونشست با استفاده از تداخل سنجی رادار
محاسبه فرونشست به روش تداخل سنجی راداری با استفاده از نرم افزار SNAP – محاسبه فرونشست با تصاویر سنتینل ۱


 

70 دیدگاه

 • با سلام
  آیا می توان DEM با دقت بالاتری تولید کرد؟ مثلا حتی با خرید پولی تصاویر از منابع غیررایگان؟ این دقت ده متر منظورتون دقت ارتفاعی است یا مسطحاتی؟

  • بله، بعنوان مثال اگر از تصاویر راداری TerraSAR که در محدوده X-band تصویربرداری میکند استفاده کنید، چون طول موج آن از طول موج C-band کمتر است، جزییات بیشتری را نمایش می دهد و دارای دقت بالاتری است. همچنین می توانید از تصاویر سنجنده های اپتیک مانند world view که دارای رزولوشن مکانی بالایی هستند، تصاویر استریو تهیه کرده و مدل رقومی را از آن بدست آورید._دقت مسطحاتی این مدل ۱۰ متر است.

  • برای پردازش و مشخص کردن مناطقی که زلزله یا فرونشست اتفاق افتاده شما میتوانید از تصاویر راداری استفاده کنید، بسته به تاریخ مورد نظز میتوانید از تصاویر سنجنده های مختلف میزان فرونشست را محاسبه نمایید. این فرایند بیشتر سنجش از دوری است.

 • با سلام و خسته نباشید.با توجه به قیمت آموزش بهتر نبود خلاصه ای از مراحل آموزش رو به صورت فیلم قرار می دادید؟
  دقت ارتفاعی dem تولیدی دقیقا چقدر است؟

 • سلام وقت بخیر
  دقت ارتفاعی این مدل چقدر است؟ خطای ارتفاعی مثلا در مقایسه با ارتفاعی که از gps گارمین بدست میاد چقدره؟
  سوال دوم آیا نمونه dem تولید شده برای ایران هستش؟

  • این مدل چون در محدوده امواج ماکروویو و در طول موج C band برداشت شده است انتظار دقت بسیار بالا مانند مدل های تصاویر high resolution اپتیکی را نباید داشته باشیم ولی دقت این مدل در مقایسه با مدل رقومی سنجنده alos که ۱۲٫۵ متر است، بستگی به توپوگرافی منطقه(دشتی یا کوهستانی) حدود ۱۰ متر است.

 • سلام خسته نباشید لینک های دانلود نرم افزار ها vmwareaplyer خراب هستش لطفا لینک دانلود را اصلاح فرمائید.
  در ضمن min64 در نرم افزار vmwareplyer رو چگونه بیاریم.
  با تشکر فراوان

 • سلام خسته نباشید آقای قربانی برای unwarappin چرا از پلاگین مخصوص snapکه خوشبختانه در محیط snap و ویندوز این فرایند رو اجرا می کنه استفاده نکردید؟
  محیط لینوکس و فرایند unwarappin در آن بسیار گیج کننده است لطفا این بخش رو آپدیت کنید.

  • سلام ممنون بابت اینکه سریع جواب میدید من الان این پلاگین را نصب کردم خیلی راحت مثل سایر بخش های منوی radar این فرایند رو داره انجام میده در کنار گزینه های emportو export یک گزینه دیگر بنام unwarappin اضافه شده که به راحتی در یک مرحله در داخل خود snap این کار رو انجام میده

 • برای اجرای فرآیند آموزش و حتی نصب نرم افزار می بایستی سیستم عامل لینوکس باشه
  باتشکر

 • با سلام و احترام خدمت اقای قربانی گرامی
  ممنون از انتشار این ویدیو به روز و جالب
  چندین نکته رو طبق تجربه شخصا عرض کنم که این دمی که از تصاویر استخراح میشه هیچ گاه دقت ده متر نخواهند داشت
  چون نیاز به پیش پردازش دارند و قسمتی از این پیش پردازشها سبب افزایش اندازه سلول خواهند شد
  دوما داده های این ماهواره برای تهیه دم اصلا مناسب نیستند به دلایلی که در سایت ایسا هم اشاره شده است
  سوما تا جایی که بنده اطلاع داشته باشم گام ده در اینجا اضافه بوده و نیازی به محاسبه آن نیست
  دست اخر باید بگم که این ویدیو جز اولین ویدیوهای زبان فارسی بوده که شما هم زحمت زیادی برای تهیه اون کشیدید و این نکات رو شاید هم میدونستید ولی به هر حال بنده نیاز دیدم که بگم
  با احترام
  شاهین محمدی

  • با سلام، بطور قطع جایی اعلام نشده که دقت مطلق این دم ۱۰ متر است. بستگی به توپوگرافی منطقه میتواند تغییر کند. این تجربه شخصی شماست و هیچ گواه علمی مبنی بر داشتن یا نداشتن توانایی سنحنده در تولید این مدل نیست. اصلی ترین مسئله در تولید دم یا محاسبه فرونشست با استفاده از تصاویر راداری، انتخاب صحیح تصاویر است، بدین معنی که اگر قصد شما محاسبه فرونشست است بیس لاین تصاویر انتخابی تان باید بین ۳۰ تا ۶۰ متر باشد و اگر قصد شما تولید دم است، بیس لاین باید بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ متر باشد. نکته دیگر اینکه منظور شما از پیش پردازش چیست؟؟؟ وقتی تصویر نهایی را از حالت slant range می خواهید به ground range تبدیل کنید مشخصا تغییر در ابعاد پیکسل خواهید داشت. در سایت ESA نیز روش ساخت را توضیح داده است بهمراه داده های تمرینی. نکته اخر اینکه این مدل رقومی نسبت به داده های رایگان موجود دارای رزولوشن مکانی و دقت ارتفاعی بسیار مناسب تری می باشد و بیشتر جهت پایش استفاده میگردد، اگر نیاز به DSM دارید باید با استفاده از پهپاد یا تصاویر اپتیکی با رزولوشن بسیار بالا تهیه نمایید.

  • گام دهم برای محاسبه مدل رقومی ارتفاع نیست و فقط جزء عناوین آموزشی می باشد، در این اموزش هم روش تهیه مدل رقومی ارتفاع و هم روش محاسبه فرونشست توضیح داده شده است.

 • سلام و عرض ادب و احترام خدمت مهندس عزیز
  آیا دم تولید شده رو میشه در محیط gis فراخوانی کرد و یکسری عملیات هایی رو روی اون انجام داد؟

  • تولید DEM با تصاویر راداری ERS1,2 در باند C و یا تصاویر TerraSAR_X در باند X میتوانید انجام دهید، اما این تصاور رایگان نیستند و باید برای دریافت آنها به آژانس فضایی اروپا پروپوزال بدهید.

 • با سلام و احترام
  من این فایل اموزشی رو تهیه کردم فقط بهDEM یک منطقه مشخص احتیاج دارم باید همه مراحل ۱ تا ۹ رو انجام بدم

 • سلام وقت بخیر
  اگه بخوام فقط dem محدوده خاصی رو بصورت نامنظم داشته باشم مثلاً با شیپ فایل یا kmz چجوری باید اون محدوده رو برش بدم و فقط واسه اون dem تولید کنم؟

  • تصاویر از سه iw تشکیل شده اند و هر iw، از نه burst. شما میتوانید منطقه مطالعاتی تان را در نرم افزار SNAP اینگونه تعیین کنید. اگر قصد دارید تا به اندازه شیپ فایل برش بزنید، باید در SARScape این عملیات را انجام دهید

 • ببخشید پیامم دو قسمت شد و یک سوال دیگه اینکه واسه تولید dem باید زوج تصویر داشته باشم یعنی دو تا تصویر از منطقه دانلود کنم؟

 • با سلام؛ لطفا لینک دانلود نرم افزار SAR mint را قرار دهید. لینک دانلود نرم افزارها در محصول آموزشی نبود.
  خواهشمندم توضیح دهید که این نرم افزار در کدام قسمت بایستی استفاده شود.

   • با سلام و احترام.
    بنده در روز دانشجو ازتون بسته آموزش تولید dem از سنتینل ۱ را خرید کردم و اکنون در حال استفاده از این بسته هستم و نمیدونستم لینک این نرم افزار و فرستادید. و وقتی به ایمیل ارسال فایل آموزشتتون رجوع میکنم متاسفانه لینک دانلود sar mint به علت محدودیت زمان برداشته شده. امکانش هست خواهش کنم دوباره برای بنده ارسال کنید. خیلی بهش احتیاج دارم.
    با تشکر

 • سلام خسته نباشید. ببخشید من طی انجام کار با مشکلی روبه رو شدم. مثلا در قسمت انجام دایورسیتی بعد انجام کار وقتی میخوام تصویر تولید شده را ببینم قایل رویت نیست و یک صفحه سیاه باز میشود باید چیکار کنم و مشکل از کجاست؟ با ذکر این مورد که من یک فرم (منطقه من را دو فرم پوشش میدهد) را بدون مشکل ایجاد کردم. ولی در این فرم به مشکل بر خوردم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • با سلام و احترام.
  منطقه مورد مطالعه من در ۶ فرم قرار گرفته (البته ۶ فرم اسپلیت شده) ولی مشکلی که وجود دارد dem تولید از هر کدام هم زاویه دار شدند و هم دارای نقاط با مقدار صفر (سیاه رنگ) میباشد. بنده در gis هم نتوانستم آنها را موزاییک کنم مشکل کجاست، امکان هست راهنمایی کنید؟. در ضمن همه این لایه ها روی هم همپوشانی دارند.

 • سلام خسته نباشید.
  حوزه مورد مطالعه بنده توسط ۶ فرم (اسپلیت شده) پوشیده شده است. DEM را به کمک ویدئو شما تولید کردم ولی دو مشکل دارم
  همه DEM های تولیدی دارای مقداری زاویه میشود و از طرفی دارای نقاطی با مقدار صفر میباشند و همه این ۶ فرم خیلی با هم همپوشانی دارند. در GIS هم نتوانستم با هم موزائیک کنم. ممنون میشم کمکم کنید.
  با تشکر

 • سلام. خیلی ممنون بایت پاسخگویی سریعتون. متاسفانه dem تولیدی در اسنپ را نتوانستم در انوی انجام بدم و ارور (DIMAP meta file:…..
  این را دریافت کردم. شما آموزشی دارید که بنده دریافت کنم برای موزائیک کردن چند فرم زاویه دار و اورلپ شده تولید شده در اسنپ با تصاویر سنتینل ۱؟
  لطفا کمکم کنید خیلی به انجام این پروژه احتیاج دارم.

 • سلام و خسته نباشید. خیلی مچکرم. ممنون از راهنمایتون مشکل بنده حل شد. فقط یک سوال dem تولیدی ما اعتبار سنجی در طی تولیدش انجام شده؟

  • با سلام و احترام

   بنده برای این مدل اعتیارسنجی انجام ندادم اما چون روش ارائه شده توسط سازمان ESA مورد تایید هست آموزش آن را ارائه کردیم. از سوی دیگر DEM های استر و SRTM بین ۱۰ تا ۲۰ متر (میانگین ۱۵ متر) دارای خطا هستند. این مدل نیز بدلیل آنکه با روش simple interferometry تولید شده کمی دقت ارتفاعی آن پایین تر است اما در مقایسه با مدل های قبلی چون استر بروزتر است.

   موفق باشید

 • سلام دقت ارتفاعی کمتر از۱ متر قابل استخراج است؟ چون معمولا اعداد نهایی به صورت اعداد صحیح برحسب متر می‌باشد و عدد پیکسل اعشاری نمی‌شود

  • با سلام و احترام

   دقت ارتفاعی مدل های رقومی زمین حاصل از تکنیک های ماهواره ای در بهترین حالت بین ۱۰ تا ۲۰ متر با واقعیت خطا دارد. به عنوان مثال دقت مدل رقومی ۳۰ متری سنجنده SRTM معادل با ۱۶ متر است.

   موفق باشید

 • سلام وقت بخیر
  جناب مهندس بنده بعد از اعمال اوربیت فایل وقتی خروجی این مرحله با اوربیت فایل جدید را با تصویر اصلی و مستر استک می کنم یک بیس لاین خیلی زیاد و پرت رو محاسبه میکنه و به همین خاطر کوریجستر تصاویر اشتباه میشه ! فکر کنم بخاطر همون اوربیت فایل جدید هستش که دانلود میکنه به نظرتون باید چیکارش کنم . آیا میشه دستی اوربیت فایل دقیق رو دانلود کرده و اعمال کرد؟

 • سلام مدل رقومی ارتفاعی خروجی دارای اختلاف فاحشی با مدل رقومی SRTM است به نظر شما مشکل از کجا است

 • سلام ممنون ازبابت اموزش بنده مدل رقومی ارتفاعی با سنتینل یک تهیه نمودم منتها موقع ارزیابی با سایر دم ها مثل SRTM مقدار ارتفاعی محاسبه شده توسط سنتینل تا ۵۰ متر و گاها بیشتر اختلاف دارد یعنی مقدار ان بیش از حد واقعی است چرا تا این حد خطا وجود دارد راهنمایی فرمایید با تشکر

 • سلام لطفا بخش هایی از اموزش یا بخش اخر که ارتباطی با مراحل تهیه دم ندارد بگذارید تا نحوه اموزش را ببینیم بعد تصمیم به تهیه بگیریم

 • سلام با تشکر ازتون. در انتها بعد از تولید dem وقتی داخل arcmap source تولید شده نوشته ۱۳ متر؟ دلیل اینکه ۱۰ متری تولید نمیکند چیست؟ ممنون

 • سلام با تشکر. من با mainbasin بالای ۱۰۰ امتحان کردم و اولا نقشه dem بالای ۱۳ متر خروجی داد و نکته مهم دیگه دقت نقشه تولیدی فوق العاده پایین بود در مقایسه با نقشه های srtm و alospalsar اختلاف زیاد ارتفاع بود. لطفا اگر خلاف این گفته های من هست با ذکر دلیل قانع کننده توضیح بفرمایید. در غیر اینصورت هدف از تولید این آموزش بیان بفرمایید؟ آیا صرفا هدف شما استفاده از ابزارهای نرم افزار SNAP برای تولید این محصول بوده؟
  و نکته آخر آیا استفاده از این dem برای کارهای هیدرولوژی توجیح علمی و دفت لازم را دارد.

 • باسلام
  سپاسگزارم از اموزش مفید شما
  من دو روز پیش این اموزش خریدم ولی متاسفانه ایمیل آن برای من نیامده لطفا بررسی کنید

 • سلام اقای قربانی این اموزش فقط مخصوص تهیه dem از تصاویر سنتیل هست؟این اموزش برای تهیه dem از تصاویر تراسار هم مناسبه یا مراحل متفاوت تری دارد؟

 • سلام. برای ساختن دم به دلیل نبود تصویرهای زیاد در منطقه از دو تصویر SSV و SDV استفاده شد. تمامی مراحل طی گردید و دم منطقه تهیه گردید. در مرحله snaphu اخطار این رو داد که اورلپ کوچک است و امکان دارد که نتایج خوب نباشد. به خاطر همین با سه اورلپ0، 200 و 400 مراحل تکرار گردید. برای اورلپ 400 اخطار مذکور داده نشد اما نتایج دم برای هر سه یکی بود و دم حاصله به این صورت هست که کل منطقه به مربعاتی تقسیم شده که تغییرات توپوگرافی در مرز آنها زیاد است و این مربعات به صورت واضح در تصویر مشاهده می شود. اما در هر مربع تغییرات ارتفاعی نرم است. لطفا راهنمایی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تمایل به تدریس و تولید آموزش و کسب درآمد دارید لطفا بر روی دکمه زیر کلیک کنید و فرم را پر کنیدپر کردن فرم همکاری در تهیه ویدئوهای آموزشی
+ +