مجله ها

نخستین مجله تخصصی سنجش از دور به زبان فارسی منتشر شد

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

سلام دوستان عزیز

نخستین شماره مجله تخصصی سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی به نام زمین نما منتشر شد.

MAG003

این مجله به صورت الکترونیکی است و به صورت دوماهنامه منتشر خواهد شد.

در اولین قسمت ArcGIS earth معرفی شده و به قابلیت های آن اشاره شده است. در بخشی دیگر به نقش جی آی اس در تجزیه و تحلیل جرم پرداخته و یافتن کانون های جرم و تجزیه و تحلیل آنهاست. همچنین گفته شده که این نرم افزار می تواند فضاهای بی دفاع شهری را شناسایی کند و یا در حذف آنها نیز به کمک شهرسازان بشتابد.

در بخشی دیگر نگاهی به ماهواره های سری لندست پرداخته شده و تاریخچه آنهامورد بررسی قرار گرفته است. همچنین متوجه خواهیم شد که لندست ۹ که در آینده ه فضا پرتاب می شود به آخرین ماموریت این سری از ماهواره ها است.

آشنایی با مفهوم خدمات اکوسیستم و نرم افزارهای مدلسازی مرتبط از دیگر بخش های این مجله می باشد که با زبانی ساده با این مفاهیم آشنا می شوید.

در قسمتی دیگر مهندس امیر مرادی فر به چرایی استفاده از نرم افزار اتوکد مپ تری دی می پردازد. این سوال بسیاری از دوستان است که چه نیازی به استفاده از این نرم افزار است و علاقمندان یادگیری میخواهند دلایلی پیدا کرده تا به واسطه آن به یادگیری مپ تری دی همت گمارند. همچنین قابلیت های آن با آرک جی آی اس و اتوکد مورد مقایسه قرار گرفته.

دکتر شوشتری که در زمینه استفاده از مدلسازی تغییرات در آینده کار کرده اند و همچنین محصول آموزشی مدلساز تغییر سرزمین را تولید کرده اند (Land change modeler) به قابلیت ها و استفاده هایی که از این مدلسازی ها میتوان کرد مقاله مفصلی تدوین کرده اند.

مفهوم سنجش از دور به زبانی دیگر و ساده توسط خانم مهندس یونسی شرح داده شده و مطالعه آن برای همه دوستان جذاب خواهد بود.

همچنین دکتر حسینی (استادیار دانشگاه) مفهوم سنجش از دور حرارتی را بیان میکنند.

برای دریافت مجله بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

MAG001

 

 

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تمایل به تدریس و تولید آموزش و کسب درآمد دارید بر روی دکمه رو به رو کلیک کنید و فرم را پر کنیدلطفا کلیک کنید
+ +