محصولات دانلودی نرم افزار ArcGIS

روش های انتخاب عوارض از ساده تا پیشرفته در ArcGIS

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

در فرایند انجام پروژه‌های جغرافیایی که در سیستم اطلاعات جغرافیایی GIS صورت می‌پذیرد، انتخاب عوارض برداری از اهمیت بسزایی برخوردار است.

به طوری که این انتخاب‌ها با اهداف گوناگون و با دلایل خاصی انجام می‌شود. اینکه چگونه عوارض مورد نظر را شناسایی و انتخاب کنیم و دیگر اینکه سختی و راحتی انجام این مرحله از کار با توجه به کوچک یا بزرگ بودن پروژه به چه میزان است و همچنین صحت نتایج بدست آمده تا چه حد مورد رضایت کاربر واقع شده، از جمله مهمترین شاخص‌هایی است که توجه به روش‌های مختلف انتخاب عوارض برداری را نشان می‌دهد.

از طرفی، بسیاری از کاربران در مواقع حساس انجام پروژه نمی‌دانند که چگونه باید عوارض مورد نظر را به شیوه سیستماتیک انتخاب کنند تا مدیریت بهینه زمان داشته باشند.

لذا در اینگونه مواقع معمولاً به شیوه رایج عمل می‌کنند که در این شیوه، عوارض را به صورت چشمی و با سعی و خطای بسیار زیاد و اتلاف وقت انتخاب می‌کنند که این فرایند خالی از اِشکال نیست. در بعضی مواقع هم انتخاب چشمی عوارض با توجه به حجم پروژه، براحتی امکان‌پذیر نیست.

هر عارضه ای را که میخواهید انتخاب و استخراج کنید

پس بهترین راهکار آن است که در ابتدا همه روش‌های انتخاب عوارض برداری را فرا گرفته و سپس در موقعیت‌های مختلف و متناسب با نوع کار، بهترین روش را برگزید.

در این فایل آموزشی، روش‌های مختلف انتخاب عوارض برداری تشریح شده است؛ اما تأکید اصلی محقق بر بررسی ابعاد مختلف توابع موجود در روش انتخاب مکانی عوارض برداری (Select by Location) بوده است.

به طور کلی انواع روش های انتخاب عوارض برداری بر اساس شکل زیر است:

ویژگی های آموزش:

۷۲ دقیقه فیلم آموزشی

۳۱ صفحه جزوه آموزشی با فرمت pdf

فایل تمرین‌ها

با تدریس مهندس امیر مرادی فر (نویسنده کتاب راهنمای کاربردی ArcGIS Desktop) که به جرآت یکی از بهترین کتاب های نوشته شده در زمینه آموزش نرم افزار ArcGIS است.

 

چرا این آموزش مورد نیاز هر جی آی اس کاری است؟

  • انتخاب پیشرفته و حرفه ای عوارض را آموزش می دهد به طوری که بسیاری از کاربران تا کنون از این روش ها استفاده نمی کردند و به روش های غیرحرفه ای و دستی، عوارض خود را انتخاب می نمودند
  • سرعت کار را افزایش و امکان انتخاب اشتباه را صفر می کند
  • تا کنون منبعی به آموزش انتخاب عوارض به صورت حرفه ای نپرداخته است
  • با داده های بومی سروکار داشته و کاملا با محیط ایران سازگار است
  • توسط یکی از مدرسین و حرفه ای های این نرم افزار تهیه شده است.
  •  و…..


 

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تمایل به تدریس و تولید آموزش و کسب درآمد دارید لطفا بر روی دکمه زیر کلیک کنید و فرم را پر کنیدپر کردن فرم همکاری در تهیه ویدئوهای آموزشی
+ +