مطالب تخصصی

معرفی اوپن استریت مپ – معرفی openstreetmap – معرفی OSM

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

اوپن استریت مپ یا OSM یا openstreetmap پروژه ای مشارکتی برای تولید نقشه ای است که به رایگان در اختیار همه قرار گیرد و در واقع یک پروژه اوپن سورس است. از این جهت آشنایی با OSM می تواند آگاهی زیادی برای استفاده از این داده ها ایجاد کند.

ایرادی که داده های گوگل مپز دارند این است که اختصاصی بوده و دستیابی به آن ها به شدت دشوار است و معمولاً دسترسی به انواع دیگر داده ها با هزینه های زیادی همراه خواهد بود.

بنابراین ما به چیزی احتیاج داشتیم که افراد از سرتاسر دنیا بتوانند آن را ویرایش کنند، و راه حل این مشکل OpenStreetMap می باشد، که مشارکت کنندگان را تشویق به ویرایش این “نقشه ی آزاد” به صورت روزانه می کند.

از این رو که “آزاد” فلسفه کلیدی OpenStreetMap می باشد، این “آزاد” بودن برای داده ها نیز صدق می کند. بنابراین به شما نشان می دهیم که چگونه می توانید داده های OSM را دانلود کنید (البته که بدون هیچ هزینه ای).

 

اوپن استریت مپ از دید سایت ویکی پدیا

همچنین سایت ویکی پدیا توضیحات زیر را نوشته است:

اوپن‌استریت‌مپ (به انگلیسی: OpenStreetMap) یا نقشه شهری باز پروژه ای مشارکتی برای ایجاد یک نقشه قابل ویرایش رایگان از جهان است.

این پروژه، سال ۲۰۰۴ در لندن، توسط استیو کاست کلید خورد.

هدف پروژه جمع‌آوری پایگاه داده‌ای رایگان از اطلاعات جغرافیایی در سراسر دنیا بود. حجم زیادی از داده‌های جغرافیایی مانند جاده‌ها، ساختمان‌ها و اماکن دیدنی می‌توانند به این بانک اطلاعاتی اضافه شوند.

مانند سایر پروژه‌های مشارکتی موجود در شبکۀ اینترنت، هر کاربر می‌تواند با طی یک مسیر کوتاه ثبت نام کرده و در ویرایش داده‌ها مشارکت کند. این روش ساده امکان جذب ۱۹۰۰۰۰۰ عضو (تا ژانویه ۲۰۱۵) را در این پروژه فراهم کرده است.

نقشه‌ها با استفاده از داده‌های حاصل از دستگاه‌های قابل حمل جی‌پی‌اس، عکاسی هوایی، منابع رایگان دیگر یا به سادگی از دانش محلی ترسیم می‌شوند. هم تصاویر برداری و هم تصاویر غیربرداری تحت اجازه‌نامه کرییتیو کامانز قابل دریافت هستند.

با تغییر مدل اجازه‌نامه گوگل مپس در اوایل سال ۲۰۱۲ و پیش بینی افزایش هزینۀ استفاده از این سرویس، تعداد بیشتری از کسب و کارها رو به امکاناتی آوردند که اُپن استریت مپ به صورت رایگان دراختیار آنها قرار می‌داد. برای مثال می‌توان به فوراسکور که یک شبکۀ اجتماعی مکان گرا است اشاره کرد.

 

چگونه داده های OpenStreetMap را دانلود کنیم؟

OpenStreetMap مجموعه داده هایی است که شما به آن نیاز دارید و نمی دانستید که در دسترس عموم قرار دارد. این سرویس یکی از دقیق ترین منابع اطلاعاتی است که از سیاره ی ما در دسترس می باشد و به طور مداوم توسط افرادی مثل من و شما در حال بروز رسانی شدن است.

اتفاقاً راه های متعددی برای دانلود داده های OpenStreetMap وجود دارد. حتی یک صفحه ی ویکی پدیای مختص به داده های OSM موجود است که کار شما را آسان کرده و تمامی داده های OSM را در خود جای داده است.

پیشنهاد بنده Geofabric می باشد زیرا با توجه به قاره، کشور و سپس استان یا ایالت دسته بندی شده است. فقط کافیست منطقه جغرافیایی مورد نظر خود را پیدا کرده و داده های OSM را دانلود کنید.

http://download.geofabrik.de

بنده همینطور ترجیح می دهم داده های OSM را در قالب شیپ فایل دانلود کنم. اینگونه می توان آن ها را در QGIS یا ArcGIS باز کرد… یا هر نرم افزار GIS دیگر.

معرفی openstreetmap

معرفی openstreetmap

 

داده های OSM چه ویژگی هایی دارند؟

پس از این که داده های OpenStreetMap را دانلود کردید، فرمت آن ها در قالب نقاط، پاره خط های به هم پیوسته و چند ضلعی خواهد بود. از خط های به هم پیوسته برای نمایش جاده ها، خطوط راه آهن و آبراه ها استفاده می شود.

موضوع مهم تر این است که معمولاً نام های بزرگراه ها، خطوط راه آهن یا رود ها مشخص است. اگر مکانی که در آن آب وجود دارد به اندازه کافی بزرگ باشد، شیپ فایلی به صورت چند ضلعی به طور مجزا به آن اختصاص داده خواهد شد.

مکان ساختمان ها به طور خاص به طور بسیار چشم گیری به نمایش در آمده است. به عنوان مثال، اجتماع کاربران OSM حدود ۲ میلیون زیرساخت را در ایالت نیویورک به طور دیجیتال به نمایش در آورده اند. هرکدام این سازه ها ممکن است نام و گونه ی زمین مشخص شده ای (تجاری، صنعتی، آموزشی، غیره) داشته باشند یا خیر.

به خلاصه ای از انواع داده های OpenStreetMap می پردازیم:

  • عارضه های طبیعی یا کاربردی زمین مانند سواحل، جنگل ها و مزارع
  • مکان های قابل توجه مانند رستورن ها، هتل ها، مراکز پلیس، کلیساها و موزه ها.
  • مکان های مربوط به حمل و نقل مانند ایستگاه های اتوبوس، چراغ های راهنما و تابلوهای ایست
  • مکان های ازدحام مانند شهرها، شهر های کوچک، روستاها و سکونت گاه ها.

 

معرفی اوپن استریت مپ

معرفی اوپن استریت مپ

 

چرا خلا، هایی اطلاعاتی در داده های OSM وجود دارند؟

حتماً در زمانی و مکانی، شما در نوعی اجتماع به خصوص بزرگ شدید، و آن اجتماع را مانند کف دست خود می شناسید. اگر رستوران ها، مطب های دندانپزشکی یا پارک هایی در آن مکان وجود داشتند، شما دقیقاً می دانستید بهترین آن ها کجا هستند.

در OpenStreetMap شما این مکان ها را مشخص می کنید و به دوستان خود اطلاع می دهید و آن ها جزییات بیشتری راجب همان منطقه اضافه می کنند.

اما حتماً متوجه این موضوع شده اید که OpenStreetMap ممکن است سطوح ناهمگنی از پوشش را ارائه دهد. هرچند سطح جزئیات برخی از نقاط سیاره بی نظیر است، اما نقاطی دیگر وجود دارند که کاملاً خالی هستند.

به همین دلیل است که OSM معمولاً “ماپاتون” (ماراتون های نقشه کشی) را ترتیب می دهد تا از این طریق مناطق مختلف را در محل شما شناسایی کند. بنابراین، با وجود اجتماع کاربران عظیم و فعال این سرویس، در برخی از مکان ها خلا،های داده ای بیشتری نسبت به مکان های دیگر مشاهده می شود.

آشنایی با OSM

آشنایی با OSM

 

آشنایی با OSM برای بحران های انسانی

پس از فاجعه ی زمین لرزه ی سال ۲۰۱۰ در هایتی، شتاب چشم گیری در نقشه نگاری مشاهده شد. افراد در جهت تلاش برای یاری رسانی به بازماندگان، از قدرت جمع سپاری (crowdsourcing) در اوپن استریت مپ بهره بردند. در نتیجه این پدیده، معمولاَ نقشه های شدیداً دقیقی در مناطقی که تحت فجایع قرار گرفته اند وجود دارد.

هرچند OSM برای عموم آزاد است، اما پوشش آن از نقطه ای به نقطه ی دیگر متفاوت است. به طور کلی، افرادی مانند من وشما هر روز در حال تلاش برای تکمیل آن هستند.

معرفی OSM

معرفی OSM

 

OpenStreetMap به صورت سه بعدی

چیزی که روز به روز در حال رایج تر شدن است، مشاهده ی دنیا به صورت سه بعدی می باشد. به عنوان مثال، گوگل ارث انقلابی در دید و تعامل ما با دنیا ایجاد کرده است. و آن را در قالب یک صفحه ی مدرن اینترنتی درآورده است.

و اوپن استریت مپ هم از این قائده مستثنی نیست. هدف OpenStreetMap 3D این است که یک رابط اینترنی قابل تعامل ارائه دهد که به صورت سه بعدی بوده و از داده های OSM استفاده می کند.

این سیستم معمولاً ساختمان ها را به صورت چند وجهی و فضاهای ساختمانی با سقف های صاف را با استفاده از SRTM DEM برای تعیین ارتفاع پایه به تصویر می کشد. اما رابط های سه بعدی وجود دارند که توانایی نمایان ساختن ساختمان ها، سه گوشی های دیوارهای زیر شیروانی، برآمدگی ها و برج ها را نیز دارند.

اوپن استریت مپ چیست

اوپن استریت مپ چیست

 

برای آشنایی با OSM توصیه می کنیم فیلم زیر را ببینید:


دو لینک زیر برای یادگیری بهتر کار با اوپن استریت مپ توصیه می شوند:

آموزش کار با نقشه های OpenStreetMap و نحوه استخراج اطلاعات جغرافیایی نقاط مختلف جهان

آموزش جامع استفاده از Open street map یا OSM

 

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تخصصی دارید و تمایل به تولید محصولات آموزشی و کسب درآمد دارید کلیک کنیدلطفا کلیک کنید
+ +