محصولات دانلودی نرم افزار ENVI

حذف ابر و آب در تصاویر لندست با استفاده از ابزار Masking در نرم افزار ENVI

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط امیرحسین احراری

محصول آموزشی حذف ابر و آب در تصاویر ماهواره ای لندست با استفاده از ابزار Masking منتشر شد! با استفاده از این محصول آموزشی شما با روش ماسک کردن پوشش ابر و آب در تصاویر ماهواره ای آشنا می شوید. روش آموزش داده شده در این محصول به گونه ای است که از لحاظ تکنیکی امکان استفاده از ابزار masking را برای تمامی داده های ماهواره ای در کاربردهای گوناگون فراهم می کند. 


مشخصات محصول آموزشی 

 • قیمت: ۲۹/۹۰۰ تومان 
 • مدرس: امیرحسین احراری
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • موضوع: ماسک ابر و آب
 • داده های تمرینی: ندارد. 
 • نرم افزار: ENVI5.3
 • پیش نیاز: آشنایی با دانلود تصاویر لندست 

توضیحات محصول آموزشی 

در این محصول آموزشی روش ماسک کردن پوشش ابر و آب آموزش داده شده است. برای جداسازی آب استفاده از شاخص های طیفی و باند مادون قرمز نزدیک به همراه تحلیل های مبتنی بر هیستوگرام به شکل کاربردی استفاده شده است. همچنین روش استفاده از شاخص NDWI برای جداسازی پوشش آبی به همراه استفاده از باند BQA در تصاویر ماهواره ای لندست ۸ برای شناسایی دقیق پوشش های ابری توضیح داده شده. در این محصول بصورت کاربردی روش استفاده از ابزار masking مورد بررسی قرار گرفته است. 


عناوین آموزشی

عناوین آموزش داده شده در نرم افزار انوی و ماهواره لندست ۸ عبارت اند از: 

 • فراخوانی تصاویر ماهواره ای 
 • نمایش هیستوگرام 
 • تحلیل هیستوگرام 
 • شناسایی آب از هیستوگرام تصاویر
 • تعیین حدآستانه برای آب
 • تولید تصویر ماسک آب
 • حذف آب از تصاویر 
 • محاسبه شاخص طیفی آب
 • ماسک آب بر اساس شاخص طیفی
 • استفاده از باند BQA
 • شناسایی پوشش ها بر اساس BQA
 • شناسایی ابر از طریق BQA
 • تولید ماسک ابر
 • حذف ابر بر اساس باند BQA

حذف ابر 

وجود ابر در تصاویر ماهواره ای اپتیکال مانع از اخذ اطلاعات از پدیده های موجود در زیر آن می شود. بر همین اساس در فرایند طبقه بندی تصاویر ماهواره ای باعث ایجاد خطا در تعیین کلاس ها می گردد. در برخی از موارد برای حذف اثر ابر، داده های ماهواره ای چندزمانه را با یکدیگر ترکیب می کنند. اما در مواردی دیگر پوشش ابری موجود در تصاویر به حالت no data تبدیل می شود. از همین رو، در این محصول آموزشی موضوع چگونگی ماسک کردن تصاویر ماهواره ای در نرم افزار ENVI آموزش داده شده است. باند ‌BQA

باند BQA یک تصویر اختصاصی برای ارزیابی اعتبار تصویر ماهواره ای اخذ شده است. با استفاده از این باند شما می توانید محدوده های نویزی موجود در تصویر ماهواره را به خوبی شناسایی نمایید. تصویر BQA در حقیقت یک تصویر طبقه بندی شده از اطلاعات گوناگون داخل تصاویر طیفی است. با استفاده از این تصویر محدوده های یخ و برف، ابر و نویزهای اتمسفری به خوبی شناسایی شده و به عنوان یک ابزار کاربردی برای ماسک کردن محدوده های نویزی در تصاویر ماهواره ای قابل استفاده است. 


حذف آب 

گاهی در برخی از کاربردها لازم است تا آب را از تصویر ماهواره ای حذف نمایید. به عنوان مثال وجود آب باعث ایجاد خطا در الگوریتم QUAC برای تصحیح اتمسفری می گردد. از همین رو بسیاری از کاربران پیش از اجرای این الگوریتم نسبت به حذف آب اقدام می کنند. هم چنین برای برخی از کاربردها نیاز به حذف پوشش آبی است. به عنوان مثال، به منظور محاسبه شاخص های طیفی آتش سوزی، حتما پیش از آن باید نسبت به حذف کردن آب اقدام شود. ساده ترین و پرکاربردترین راه برای حذف آب نیز استفاده از ابزار masking است. 


خرید محصول 

به منظور خرید این محصول آموزشی بر روی لینک زیر کلیک کرده و بلافاصله آن را دانلود نمایید.


لینک های مفید


   

۷ دیدگاه

 • سلام این محصول می تونه برای ماسک کردن پوشش گیاهی هم استفاده بشه میخام پوشش گیاهی و محصولات رو فقط ماسک کنم و بعد شاخص ها رو حساب کنم آیا این محصول این دید رو به من میده

 • با سلام
  ببخشید آقای احراری چنتا سوال داشتم اگه لطف بفرمایید جواب بدید ممنون میشم
  ۱- من توی تحقیقم بایدبرای طولانی مدت تصویر بگیرم به همین دلیل باید از تصاویر لندست ۳-۸ استفاده کنم میشه همه این تصاویرو ۱۵ یا ۱۰متری کرد؟
  ۲- منطقه مورد مطالعه هم یه استانه که از نظر ارتفاعی خیلی متغیره از ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ ft هست برای فلش کردن مشکلی اگه پیش بیاد می تونه از همین باشه یا چیز دیگس؟ و اینکه در آموزش انوی شما در بخش فرمول نویسی ۱۰۰۰۰ میدید این واسه هر تصویر متفاوته ؟از کجا باید پیداش کرد؟
  ۳- من دوتا از آموزش برف و انوی شمارو خریدم اما متاسفانه در استخراج برف دوتا مشکل ابر و آب پیش میاد که در این آموزش ها بهش اشاره نشده چطور میشه این مشکلاتو برطرف کرد؟
  ۴- این تصحیحات که شما در انوی آموزش دادید تصحیح دیگه ای نیاز نداره کامله؟
  ۵- برش منطقه در چه مرحله ای باید انجام بشه؟
  ۶- اعتبارسنجی چطوره؟ هر مرحله جدا و …؟ چه روش هایی؟
  ۷- من توی سایت earthexplorer یک استانو انتخاب کردم و تصویر گرفتم اما مشکلی که هستش اینکه برای یک تاریخ مثلا ۱۶/۱/۲۰۱۵ دوتا تصویر دارم که فقط نیم استانو پوشش میده و دوتا تصویر دیگه مال ۲۵/۱/۲۰۱۵ هست که اینم نیمه دیگه رو پوشش میده آیا این مشکل از انتخاب من بوده یا کلا همینطوره و ..؟چطور میشه این مشکلو برطرف کرد؟
  ۸- با توجه به اینکه در یک تحقیق سنجش از دوری تصحیحات ، ماسک ابر و آب ،جدا سازی برف، برش منطقه ، محاسبه مساحت برف و اعتبارسنجی باید انجام بشه ترتیبش درسته ؟ کلا ترتیب درستش؟
  البته مطالعه داشتم این مراحلو هم انجام دادم به جز ماسک ابرو آب (کلاس بندی کردم و آب و برفو انتخاب کردم ولی بازم دقیق نیس و برف زیر ابر که مسئله هست و اینکه چطور اعمال میشه ) به نظرم ولی بازم این سوالا واسم پیش اومد اگه بزرگواری کنید و این سوالاتو پاسخ بفرمایید ممنون میشم
  ببخشید طولانی شد
  ممنون

  • با سلام و احترام

   تصاویر لندست ۷ و ۸ را می توان با فیوژن ۱۵ متری کرد.
   اگر فلش خطا داد، از QUAC استفاده کنید. دلیل خطا دادن فلش ارتفاع نیست. راه راه شدگی های حاشبه تصاویر لندست ۴ و ۵ نیز باعث ایجاد آن می شود. مگر آنکه تصویر را بصورت برش خورده وارد کنید.
   عدد ۱۰ هزار که برای لندست ۸ استفاده میشه برای لندست های قبلی حدودا باید ۱۰۰۰ باشه.
   بنده هیچ آموزشی در زمینه برف در نرم افزار انوی منتشر نکردم. احتمالا از آموزش های سایر دوستان هست. بهتر هست قیلش آب را از تصاویر ماسک کنید و بعد شاخص را محاسبه نمایید.
   تصحیحات رادیومتریکی و اتمسفری که در نرم افزار انوی آموزش دادم بله کامل هست.
   برش بهتر است در مرحله تصحیحات رادیومتریکی در جریان محاسبه رادیانس انجام شود.
   اعتبارسنجی چه چیزی مورد نظر شما است؟ بنده روش های اعتبار سنجی تصحیحات رادیومتریکی رو هم قبلا در آموزش ها توضیح دادم.
   زمانی که وسعت منطقه شما بزرگتر از فریم تصاویر ماهواره ای هست باید حتما تصاویر رو باهم موزاییک کنید.
   اون پدیده هایی که زیر ابر هستند رو عملا نمیشه برای اون تاریخ شناسایی کرد. چون امواج اپتیکی اصلا قابلیت عبور از ابر را به واسطه طول موجشان ندارند.
   البته من نظر متفاوتی در ارتباط با ترتیب مراحل دارم اما این ترتیب باعث ایجاد اشتباه در محاسبات شما نمی شود و قابل استناد هست.

   موفق باشید

 • با سلام
  این تصحیحات که شما انجام دادید فرمودید کامله یعنی دیگه تصحیح هندسی لازم نداره؟ اگه باید انجام بشه در چه مرحله ای و چطور؟
  در مورد اعتبار سنجی مراحل کار و تصویر نهایی لطف می کنید راهنمایی بفرمایید؟
  با توجه به مراحل کاری که در سوال قبلی توضیح دادم موزاییک کردن کی (در چه مرحله ای) باید انجام بشه؟ با توجه به اینکه شما فرمودید برش تصویر باید در مرحله تصحیح رادیو متریک انجام بشه.
  سپاس فراوان از لطف شما

  • با سلام و احترام

   داده های لندست collection-1 level-1 که حدودا از یکی دو سال پیش عرضه شده نیاز به تصحیحات هندسی ندارد و از لحاظ هندسی دقیق است.

   در ارتباط با اعتیار سنجی هم، اعتبارسنجی ماسک ابر بصورت کیفی و چشمی انجام می شود. معیار کمی بنده تا حالا در این زمینه ندیدم.. اگرم باشه بنده اطلاع ندارم.

   درصورتی که نیاز به موزاییک کردن دارید، اول هر تصویر تصحیح رادیومتریکی و اتمسفری انجام میشه. سپس تصاویر رو موزاییک نمایید و در نهایت بر روی تصویر موزاییک شده ابر را ماسک نمایید.

   اگر نیاز به برش تصویر برای تصویر موزاییک شده داشتید، حتما پس از موزاییک شدن برش بزنید. بنده در این آموزش نیازی به موزاییک کردن برای کار خودم نداشتم. به همین خاطر تکنیک آن را انجام ندادم.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید