محصولات دانلودی

شناسایی جزیره حرارتی شهری با استفاده از تصاویر ماهواره Sentinel-3 – در نرم افزار SNAP

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط امیرحسین احراری

محصول آموزشی شناسایی جزیره حرارتی شهری با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل ۳ در سنجش از دور منتشر شد. در این محصول چگونگی استفاده از تصاویر سنجنده SLSTR ماهواره sentinel-3 برای شناسایی جزیره حرارتی شهری و آشکارسازی تغییرات آن در مناطق مختلف شهر تهران آموزش داده شده است. استفاده از پروداکت دمای سطح زمین روز و شب این ماهواره، امکان پایش سریع تغییرات جزیره حرارتی شهری با فراهم می آورد. 


مشخصات محصول 

 • مدرس: امیرحسین احراری
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • قیمت: ۲۹۹۰۰ تومان
 • نوع محصول: دانلودی
 • داده های تمرینی: ندارد. 
 • پیش نیاز: آشنایی با روش ثبت نام در سایت کوپرنیکوس
 • نرم افزارها: SNAP و QGIS
 • موضوع: سنجش از دور حرارتی

توضیحات محصول

در این محصول آموزشی، امیرحسین احراری به آموزش شناسایی جزیره حرارتی شهر تهران با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل ۳ پرداخته است. ماهواره سنتینل ۳ سنجنده SLSTR آن برای مطالعات سنجش از دور حرارتی استفاده می شود. با وجود آنکه روش دانلود تصاویر ماهواره ای سنتینل ۳ شب و روز آموزش داده شده، با این حال شما باید با روش ثبت نام در سایت سازمان فضایی اتحادیه اروپا (کوپرنیکوس) آشنایی داشته باشید.


عناوین آموزشی

نکات آموزش داده شده در نرم افزار SNAP و تصاویر Sentinel-3 عبارت اند از:

 • روش انتخاب تصاویر حرارتی شب و روز 
 • روش فراخوانی تصاویر دمای سطح زمین 
 • روش فراخوانی تصویر شاخص NDVI
 • روش فراخوانی تصویر پوشش اراضی
 • روش فراخوانی تصویر مدل رقومی زمین
 • روش شناسایی جزیره حرارتی شهری
 • روش برش زدن تصویر
 • روش تصحیح هندسی 
 • روش میانگین گیری دمای حومه شهر
 • روش ترکیب تصویر و لایه وکتوری
 • شناسایی تغییرات جزیره حرارتی شهری در مناطق مختلف شهر

ماهواره Sentinel-3

ماهواره سنتینل ۳ از سنجنده های گوناگونی برخوردار است. در این محصول آموزشی از سنجنده SLSTR آن استفاده شده است. این سنجنده از لحاظ توان تفکیک مکانی دقت ۱ کیلومتری دارد. تصاویر این سنجنده با توان تفکیک زمانی بالا (حدودا هر ۲ روز یک بار) در دسترس است. از لحاظ طیفی حاوی باندهای حرارتی و تصاویر دمای سطح زمین بوده و علاوه بر آن، نقشه پوشش اراضی، شاخص پوشش گیاهی و مدل رقومی زمین را نیز شامل می شود. 


کاربرد سنجش از دور 

در سنجش از دور بصورت کلی از سه محدوده طیفی مرئی، مادون قرمز و مایکروویو استفاده می شود. هریک از این محدوده ها از مزایا و معایبی برخوردارند. بر همین اساس هریک از این امواج در زمینه های علمی مختلف قابل استفاده است. به عنوان مثال امواج مادون قرمز برای مطالعه کانی شناسی، رطوبت، پهنه هایآبی، آتش فشان ها، شهرها، آتش سوزی ها و غیره کاربردی است.

 

در سنجش از دور حرارتی، از امواج مادون قرمز حرارتی منتشر شده برای مطالعه پدیده های مختلف استفاده می شود. مرجع این امواج سیاره زمین است و در زمان نبود خورشید نیز پدیده ها از خود انرژی حرارتی منتشر می کنند. بر همین اساس تغییرات دمایی حاصل از پدیده های متفاوت، گویای ویژگی های درونی آن ها است. در همین راستا دمای سطحی پدیده های گوناگون معیاری برای تشخیص وضعیت آن ها در نظر گرفته می شود. 

 

یکی از کاربردهای سنجش از دور حرارتی مطالعه جزیره حرارتی شهری است. جزیره حرارتی شهری اشاره به اختلاف دمای هوای سطح شهر با مناطق مجاور آن دارد. کاربری ها، جمعیت و تغییرات اقلیمی مهم ترین عواملی است که منجر به افزایش دمای هوای سطح شهر نسبت به سایر نواحی می گردد. این اختلاف دمایی با استفاده از تصاویر ماهواره ای به خوبی قابل شناسایی و تحلیل است. 

 


منطقه مورد مطالعه

در این محصول آموزشی از تصاویر ماهواره سنیتنل ۳ برای آشکارسازی جزیره حرارتی شهر تهران استفاده شده است، به صورتی که امکان شناسایی تغییرات شدت جزیره حرارتی شهری در مناطق مختلف شهر تهران را به خوبی نمایش می دهد. تصاویر شب ماهواره سنتینل ۳ از نقش موثری در شناسایی جزیره حرارتی شهری در مناطق خشک، برخوردار است. 

در شکل مقابل، تصویر جزیره حرارتی شهر تهران برای ماهواره سینتل ۳ بصورت ترکیبی با لایه وکتوری مناطق شهر نشان داده شده است. مناطق قرمز رنگ نشان دهنده شدت بیشتر جزیره حرارتی و مناطق آبی رنگ نشان دهنده شدت کمتر جزیره حرارتی است.


خرید محصول

به منظور خرید محصول آموزشی بر روی گزینه زیر کلیک کنید. سپس از خرید نسبت به دانلود محصول آموزشی اقدام کنید.

 


لینک های مفید

 1. شناسایی جزیره حرارتی شهری با استفاده از تصاویر استر
 2. شناسایی جزیره حرارتی شهری با استفاده از تصاویر لندست 
 3. سنجنده های مادون قرمز حرارتی
 4. کتاب سنجش از دور حرارتی 

 

   

۴ دیدگاه

 • با سلام خدمت مهندس احراری بنده میخوام مساحت اراضی به کمک تصاویر ماهواره ای محاسبه کنم.داده های فری سنتیل با توان تفکیکی ۱۰ متری هست.سوالم این است توان تفکیکی ۱۰ متر در اخر چقدر خطا میدهد به ما؟و کلا فرایند این کار شما آموزشی در سایت دارید؟

  • با سلام و احترام

   داده های ۱۰ متری ماهواره سنتینل ۲ دقتی معادل یک نقشه یک صدهزارم را دارد. در ارتباط با محاسبه سطح اراضی بله یک آموزش دانلودی در زمینه محاسبه سطح زیر کشت داریم. در بخش جستجوی صفحه اصلی سایت لطفا عبارت مساحت رو وارد کنید و تمامی محصولات تولید شده در این زمینه برای شما نمایش داده خواهد شد.

   موفق باشید

  • با سلام و احترام

   آموزش هایی که در یوتیوب هست خب به راحتی و رایگان کاربران میتوانند از آن استفاده کنند و دیگر نیازی به تهیه نسخه پولی آن ندارند. ماهم از آموزش های موجود در یوتیوب ایده میگیریم اما خب دقیقا همان را اجرا نمیکنیم. به عنوان مثال در یوتیوب جزیره حرارتی شهری رو روی منطقه ای نشان داده که بسیار راحت هست و چالش جدی ایجاد نمیکنه: مانند مناطقی که اطراف شهر کاملا پوشش گیاهی است: شهر لندن. اما در این آموزش ما روش رو روی یک منطقه خشک (شهر تهران) اجرا کردیم که از تفاوت هایی نسبت به آن آموزش برخوردار است.

   برای خود من ویدیوهای یوتیوب بیشتر برای ایجاد ایده مناسب هست. مثلا در حال آماده سازی یک محصول کاربرد داده های راداری در آشکارسازی شهر هستم که تا فردا احتمالا روی سایت میره. این آموزش نمونه مشابهی در یوتیوب ندارد اما من ایده تولید چنین آموزشی رو از یک ویدیو تو یوتیوب گرفتم در حالی که اون آموزش اصلا از لحاظ روش و ساختار کاری با آنچه که بنده در این آموزش بکار بردم متفاوت هست.

   آموزش های رایگان هم در سایت ما وجود دارد که بسیار قوی تر از ویدیوهای یوتیوب هست. آموزش های رایگانی که در سایت منتشر کردیم مانند دوره اصول سنجش از دور کانادا، کارگاه آنلاین گوگل ارث انجین، دوره آموزشی envi کاربردی نمونه مشابهی در یوتیوب ندارد. در ادامه نیز آموزش های رایگان بسیار قوی تری نیز منتشر خواهد شد که در حال آماده سازی آنها هستیم.

   با این حال هریک از کاربران که از محصول تهیه شده ناراضی باشند و اطلاع دهند ما هزینه پرداختی آنها رو باز میگردانیم.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

آعاز تخفیف بزرگ روز دانشجو - برای اولین بار شامل 40% تخفیف همه محصولات - کد تخفیف: 16azarلطفا کلیک کنید
+ +