مطالب تخصصی

۸ سوال مهم در ارتباط با تصحیحات تصاویر ماهواره ای – مقاله سنجش از دور

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط Amirhossein.Ahrari@Gmail.com

تصحیحات و پیش پردازش تصاویر ماهواره ای ضامن درست و غلط بودن نتایج کار شما هستند. اگر با روش های درست تصحیح و پیش پردازش داده ها آشنایی داشته باشید به راحتی به نتیجه خواهید رسید. در این مقاله امیرحسین احراری کارشناس پردازش تصاویر ماهواره ای به شما کمک می کند تا ابهامات خود را در زمینه تصحیحات داده ها در پروژه های علمی و تجاری خود را پاسخ دهید.


۱-هر تصویر ماهواره ای به چند نوع تصحیح نیاز دارد؟

در مرحله پیش پردازش تصاویر ماهواره ای دو نوع تصحیح هندسی و رادیومتریکی انجام میشود.


۲-منظور از تصحیح هندسی چیست؟

منظور از تصحیح هندسی شامل حذف و نرمال سازی عواملی است که هندسه تصاویر را دچار اعوجاج میکند. مثلا ارتفاع پدیده های سطح زمین، زاویه دید ماهواره، شکل زمین.


۳-منظور از تصحیح رادیومتریکی چیست؟

منظور از تصحیح رادیومتریکی حذف و نرمال سازی عواملی است که بر روی امواج الکترومغناطیسی رسیده به سنجنده اثر منفی گذاشته است. به عنوان مثال اتمسفر و توپوگرافی زمین مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر امواج الکترومغناطیسی است.

این مطلب آموزشی را از دست ندهید : آموزش جامع پیش پردازش تصاویر ماهواره ای


۴-تصحیحات رادیومتریکی و اتمسفری چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

تصحیحات اتمسفری تصاویر ماهواره ای در راستای تصحیحات رادیومتریکی هستند. در تصحیحات رادیومتریکی بیشتر محاسبه مولفه های فیزیکی Reflectance و Radiance مورد توجه است اما این در حالی است که در تصحیحات اتمسفری هدف برطرف سازی اثر پخش و جذب الکترومغناطیسی ایجاد شده در اتمسفر است. پس از اعمال تصحیحات اتمسفری تصویر ماهواره ای حاوی اطلاعات بازتاب سطحی زمین است.


۵-تصحیحات هندسی از چه مراحلی تشکیل شده است؟

تصحیحات هندسی شامل زمین مرجع کردن تصاویر ماهواره ای، تعریف سیستم مختصات، تنظیم تعداد سطر و ستون تصویر، تغییر اندازه پیکسل ها، تصحیح خطای جابجایی ارتفاعی است.


۶-چه زمانی نیاز به تصحیح رادیومتریکی و اتمفسری است؟

زمان هایی که پردازش تصاویر ماهواره ای بر اساس رفتارهای طیفی انجام شود تصحیحات اتمسفری مورد نیاز است. به عنوان در محاسبه شاخص های طیفی تصحیحات اتمسفری لازم است چون با رفتارهای طیفی استخراج شده از تصاویر ماهواره ای سر و کار دارید و اگر رفتار طیفی تصویر اشتباه باشد، شما نیز به نتیجه اشتباهی میرسید. اما در عین حال برخی از روش های پردازش تصاویر ماهواره ای هستند که بر اساس اطلاعات آماری تصاویر اجرا می شوند مانند برخی از روش های طبقه بندی (بیشترین شباهت و کمترین فاصله). در این گونه از روش ها انجام و یا عدم انجام تصحیحات اتمسفری اث قابل توجهی بر روی نتایج بدست آمده در طبقه بندی نخواهد گذاشت. به همین منظور انجام و عدم انجام تصحیحات اتمسفری الزام آور نیست.


۷-برای کدام سنجنده ها تصحیح رادیومتریکی اولویت اول است؟

برای تصاویر ماهواره ای توان تفکیک مکانی متوسط (مانند لندست) و پایین (مانند مادیس) تصحیحات رادیومتریکی و اتمسفری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه عموما بیشتر پردازش های صورت گرفته با استفاده از این داده ها نیاز به اطلاعات رادیومتریکی بسیار دقیقی دارد. مثلا در پروژه های تولید نقشه نوع گیاه که با استفاده از داده های ماهواره و سنجنده مذکور انجام میشود تصحیحات رادیومتریکی و اتمسفری الزام آور است.


۸-برای کدام سنجنده ها تصحیح هندسی اولویت اول است؟

در سنجنده های توان تفکیک مکانی بالا (مانند آیکونوس و کوییک برد) که حجم اطلاعات مکانی بسیار بالایی دارند، انجام تصحیحات هندسی بسیار حائز اهمیت و در اولویت است چرا که هدف استفاده از چنین سنجنده هایی استخراج اطلاعات مکانی مهم در نقشه های کاداستر شهری و زراعی است. به عنوان مثال در نقشه های کاداستر شهری تمامی سازه های شهری ترسیم و با دقت بالایی مساحت و موقعیت هریک از عوارض ثبت میگردد. در همین راستا وجود خطاهای هندسی باعث ثبت غلط موقعیت ها و محاسبه مساحت پدیده های شهری شده و در نتیجه دقت کاهش یافته و ارزش کار انجام شده از بین میرود.


 

   

۳ دیدگاه

 • در این فایل که لینک مربوطه رو پایین قرار دادم جدول اول گفته شده تصاویر لندست با فرمت L1TP تصحیات رادیومتریکی و …. روش انجام شده و تصاویر دانلود شده از USGS هم با همین فرمت هستن
  ولی طبق چیزی ک آموزش دیدیم و شما هم اینجا ذکر کردین باید تصحیات رادیومتریکی رو در صورت نیازمون انجام بدیم، پس اون مطلب ک لینک کردم و معتبر هم هستش تناقض بوجود میاره ، ممنون میشم توضیح بدین

  • با سلام و احترام

   بله گفته شده. داده های ماهواره ای دریافت شده در ایستگاه ها یک سری از تصحیحات رادیومتریکی و هندسی اولیه (نه نهایی) بر روی آنها انجام شده و سپس از طریق وب سایت ها عرضه میشوند. بر همین اساس داده های لندست ۸ level-1 تنها حاوی یک سزی تصحیحات اولیه هستند که برای کاربران قابل استفاده باشد اما تصحیحات نهایی متناسب با نوع کاربرد باید توسط کاربر انجام گردد. اگر داده ها تصحیح شده بود بصورت درجه روشنایی عرضه نمیشد. همچنین متادیتا فایل نیز حاوی ضرایب تصحیح نبود. به عنوان مثال تصاویر لندست تصحیح هندسی شده است اما در مواردی لازم است تا مجددا تصحیحات هندسی بر روی آن اعمال گردد.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید