محصولات دانلودی نرم افزار ArcGIS

آموزش مدل سازی در GIS به زبان Python در تهیه نقشه خطرپذیری سیلاب

یوسف عبادی
نوشته شده توسط یوسف عبادی

آموزش مدل سازی در GIS به زبان Python به منظور یادگیری فاز عملی و اجرایی فرآیند مدلسازی در سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) به زبان برنامه نویسی متن باز پایتون ارائه شده است.

سیلاب یکی از مخاطراتی است که هر ساله انسان­های زیادی را در سرتاسر جهان با استفاده از خطرات و پیامدهای خود تهدید می کند. کشور ما هم یکی از این کشورهایی است که آسیب های زیادی از این مخاطره متحمل می­ شود. شناخت ابعاد و پهنه ­های سیل گیر و بررسی ویژگی­ های مکانی آن از جمله فعالیت­ هایی است که می ­تواند در بحث مدیریت بهینه مناطق در خطر موثر و مفید باشد. کنترل و مدیریت مخاطره به منظور کاهش خطرات جانی و مالی در این موضوع؛ از مواردی است که می­توان به کمک تحلیل­ های مکانی و بررسی­ های محیط طبیعی انجام داد. پهنه­ بندی را می­توان تقسیم زمین به واحدهای همگن از نظر استعداد وقوع پدیده­ای خاص تعریف کرد، که به کمک تحلیل­ های مختلفی قابل انجام است. یکی از این روش ­ها، تکنیک­ های یادگیری ماشین (Machine Learning) است که در سالهای اخیر بسیار در بحث­ های پهنه بندی و تهیه نقشه ­های خطرپذیری مورد استفاده قرار گرفته است.

هدف از تهیه این آموزش، ارائه چارچوب کلی و روش شناسی انجام این تحلیل­ ها در محیط برنامه نویسی پایتون بوده است، از این رو سعی شده است در کوتاه ترین زمان ممکن کلیت کار توضیح داده شده است. پیش زمینه انجام این تحلیل آشنایی با توابع اولیه کار با داده ­های رستری و وکتوری در نرم افزار ArcGIS است.

آموزش مدل سازی در GIS به زبان Python

آموزش مدل سازی در GIS به زبان Python


مشخصات محصول

 • قیمت: ۹۰ هزار تومان
 • مدرس: یوسف عبادی
 • تخصص: دانش آموخته سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی
 • موضوع: آموزش مدل سازی در GIS به زبان Python
 • نرم افزار: توزیع آناکوندا (Anaconda) از زبان پایتون
 • مخاطب: علاقه مندان به بحث های مدل سازی در GIS
 • نوع آموزش: ویدیویی
 • کد پایتون: دارد
 • داده های تمرینی:‌ دارد

توضیحات محصول

این  محصول آموزشی که با هدف یادگیری مراحل و روش انجام فرآیند مدلسازی در سیستم اطلاعات جغرافیایی تهیه شده است، صرفا در ارتباط با موضوع انجام شده (پهنه بندی سیلاب) نبوده و قابلیت استفاده در سایر فعالیت های مدل سازی هم چون تهیه نقشه خطرپذیری مخاطرات دامنه ای، مخاطره فرونشست زمین، و انواع پهنه بندی ها؛ و سایر موضوعاتی که به نوعی مشابه این آموزش است، را داراست. تمام سعی مدرس این آموزش بر این بوده است که محصولی با کیفیت، تکنیکال و در عین حال خلاصه و بدون اطاله کلام ارائه شود، بنابراین در مدت زمان این آموزش تمامی مواردی که در فرآیند مدلسازی مورد نیاز و مورد بحث بوده است، توسط مدرس توضیح داده شده است.

با استفاده از این مجموعه و تکنیک های آموزش داده شده، می توان اقدام به تهیه نقشه های خطر، پیش بینی پارامترهای مختلف و سایر موارد نمود، علاوه براین امکان پیاده سازی سایر مدل های یادگیری ماشین به کمک توابع معرفی شده در این آموزش فراهم می باشد.


عناوین آموزشی

عناوین آموزش داده شده در این محصول عبارت اند از:

 • راه ­اندازی کتابخانه های مورد نیاز در پایتون
 • آماده سازی داده ­ها در نرم افزار ArcGIS
 • تهیه مجموعه داده ­های مدل سازی
 • نحوه فراخوانی توابع مورد نیاز در پایتون
 • کدنویسی الگوریتم RandomForest
 • تست مدل و ارزیابی دقت با استفاده از معیارهای ضریب تبیین، جذر میانگین مربعات خطا و…
 • ترسیم نمودار ROC و محاسبه مقدار سطح زیر منحنی AUC برای مدل ایجاد شده
 • نحوه ورود داده­ های تست مرحله نهایی
 • برآورد مقدار خروجی برای داده ­های تست نهایی
 • نحوه تهیه نقشه خطرپذیری سیلاب
 • جمع بندی

معرفی آموزش


معرفی نرم افزار

نرم افزار آناکوندا یک توزیع جامع از زبان برنامه نویسی پایتون است که دارای محیطی بسیار کاربردی و قدرتمند به منظور استفاده حداکثری از امکانات زبان برنامه نویسی پایتون ارائه می دهد.

عموما استفاده از زبان های برنامه نویسی در محیط های اجرایی (Command Line) باعث سختی و پیچیدگی کار می شود، این درحالی است که توزیع های مختلف که دارای محیط های گرافیکی و ویرایشگر هستند، در این زمینه توصیه می شود. در نرم افزار آناکوندا ماژول های مختلفی برای استفاده از زبان پایتون وجود دارد که آن جمله می توان به CMD.exe Prompet – JupyterLab,Orange,Glueviz  spyder اشاره کرد.


داده ها

در این محصول آموزشی به منظور مدل سازی و نحوه انجام فرآیند؛ از داده های تمرینی به منظور تهیه نقشه خطرپذیری سیلاب استفاده شده است. فاکتورهایی مانند ارتفاع، درجات شیب، کاربری اراضی، لیتولوژی زمین، فاصله از رودخانه، تراکم رودخانه، شاخص رطوبت توپوگرافی (TWI) و …

داده­ های استفاده شده در این آموزش (صرفا به عنوان داده ­های نمونه و تمرینی) و کد نوشته شده به زبان پایتون در مجموعه قرار داده شده است، تا امکان انجام فرآیند مدلسازی به صورت همزمان با مدرس آموزش فراهم باشد.


خرید محصول

به منظور خرید این محصول آموزشی بر روی گزینه زیر کلیک کرده و بلافاصله آن را دانلود نمایید.


لینک های مفید


 

۱۵ دیدگاه

 • باسلام و وقت بخیر
  ببخشید این آموزش مدلسازی شما قابل استفاده برای مدلسازی فضایی با روش عامل محور هست؟
  اگر قابل استفاده نیست ایا ویدیوی دیگری در این زمینه دارین؟

  • باسلام
   این آموزش با محوریت موضوع خطرپذیری سیلاب تهیه شده. اما تا حدودی می‌توان برای موضوعات و مسائل دیگه هم استفاده کرد.
   برای استفاده در بحث مدلسازی عامل مبنا، باید ابتدا فلوچارت کار رو به دقت بررسی کرد.
   اگر مقاله پایه ای در این زمینه دارید، برای بنده ایمیل کنید تا بررسی کنم.
   yousef.ebadi1373@gmail.com

 • با سلام و احترام

  در این کد نویسی از پایتون نسخه ۲ استفاده شده یا ۳؟
  و اگر از پایتون۲ استفاده شده آیا همان کد را می توان در پایتون۳ هم استفاده کرد؟

 • سلام. من پایتون ۳٫۷ استفاده میکنم. آناکوندا کار نمیکنه با این نسخه؟ کلا شما نصب آناکوندا رو اصلا توضبح ندادین ولی در عنوان آوردین متاسفانه.

  • با سلام
   به بنده ایمیل بزنید تا مشکل رو بررسی کنیم.
   yousef.ebadi1373@gmail.com
   در مورد نصب اناکوندا، مورد پیچیده ای وجود نداره و با مراجعه به سایت مورد نظر، نسخه مناسب سیستم عامل تون میتونید دانلود کنید.

 • سلام آقای مهندس وفت بخیر.
  بعد از ران کردن مدل اگر بخواییم نتایج را با نمودار نمایش دهیم راه و روشی خاص دارد؟ مثلا بخواییم با نمودار نشان دهیم که با فاصله از آبراهه میزان خطرپذیری چگونه تغییر میکند.
  پیشاپیش ممنون از راهنماییتان.

  • سلام
   وقت شما هم بخیر
   شما بعد از اینکه مدل رو اجرا میکنید و خروجی رو در دست دارید، میتونید از روش‌های آماری ارتباط خروجی رو با فاکتورهای مختلف بسنجید. برای نشان دادن ارتباط و تغییر دو نوع داده یعنی خروجی مدل و یک فاکتور مشخصی، برای مثال میتونید از همبستگی بهره ببرید. البته در مقالات مختلف روش‌هایی برای اینکار احتمالا قید شده، که با بررسی اونها میشه چنین کاری انجام داد.
   در صورت نیاز از طریق آدرس جیمیل زیر با بنده در ارتباط باشید.
   موفق باشید.
   yousef.ebadi1373@gmail.com

 • سلام و احوال پرسی
  بنده با زبان پایتون اصلا آشنا نیستم.
  آیا با این فیلم آموزشی، توانایی و قابلیت تهیه نقشه خطرپذیری سیلاب برای هر رودخانه و حوضه آبریز آن و سیلابدشت مجاور همین رودخانه برایم فراهم می شود؟
  و آیا دیگر نیازی به دستکاری در زبان پایتون نوشته شده نخواهد بود؟
  و آیا برای پروژه های واقعی داده های ورودی را داریم؟

  • با سلام
   ممنون از شما
   بله در این آموزش ما سعی کردیم فرایند مدلسازی رو کاملا واضح و بدون اضافه گویی پیش بریم، یعنی شما در آموزش اثری از اصطلاحات در هم و برهم، و پیچیده نداریم و به ساده ترین شکل ممکن توضیح دادیم. اینکه اصلا آشنا نیستید، بله کد الگوریتم در مجموعه هست و با اون کد و جاگذاری داده های خودتون میتونید نقشه خطرپذیری سیلاب رو برای هر منطقه از جهان کار کنید. به شرطی که داده های مورد نیاز در دسترس باشه.
   پیش نیاز آموزش هم آشنایی با توابع تحلیلی arcgis هست. به طور کلی بخوام بگم خدمتتون، با استفاده از این آموزش و دانسته های خودتون و کمی دقت و تمرین به راحتی میتونید مراحل مدلسازی رو انجام بدید. در مورد اینکه داده ها هست یا نه، بله موجود هست، و مطالعات زیادی در این ارتباط انجام شده.
   با احترام

  • با سلام
   این داده ها معمولا توسط ارگان هایی مثل اب منطقه ای، و منابع طبیعی برداشت میشه و میتونید با مراجعه به این سازمان ها دریافت کنید. روش دیگر اینکه از طریق تصاویر ماهواره ای و بررسی سیلاب های اتفاق افتاده در گذشته، مناطق سیل گیر رو مشخص کنید.

 • سلام و با احترام
  یک سوال داشتم چرا بعد از هر بار ران کردن نتایج و خروجی های که تعیین کردیم تغییر میکنه بعد از هر بار ران همه نتایج تغییر میکنه دلیل علمیش چیه؟

  • سلام
   چون براساس کدی که تعریف کردیم، ابتدا مجموعه داده ها به صورت کاملا رندوم و با نسبتی که تعریف میکنیم، divide میشن،و چون رندوم هست قاعدتا در هر بار ران مدل ایندکس های مختلفی از سمپل ها انتخاب میشن.
   میتونید فقط یکبار داده ها رو تقسیم کنید و اون چند خط کد مربوط به تقسیم کردن دیتاها رو کامنت بزارید تا اجرا نشن.
   با احترام

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تمایل به تدریس و تولید آموزش و کسب درآمد دارید بر روی دکمه رو به رو کلیک کنید و فرم را پر کنیدلطفا کلیک کنید
+ +