محصولات دانلودی

آموزش روش تهیه نقشه دمای سطح زمین (LST) از محصول آماده مودیس

تهیه نقشه دمای سطح زمین از مودیس
سحر اخوان
نوشته شده توسط سحر اخوان

در این محصول آموزشی روش تهیه نقشه دمای سطح زمین از مودیس با استفاده از سایت ناسا آموزش داده شده است. در این آموزش روش تهیه و دانلود نقشه دمای سطح زمین در سامانه LAADS DAAC (آرشیو اتمسفری و سطح یک) ناسا به صورت کاربردی و مرحله به مرحله تدریس شده است. همچنین با مشاهده این آموزش نحوه فراخوانی آن در محیط Erdas Imagine 2014 را یاد خواهید گرفت.

سنجنده مودیس (MODIS) بر روی ماهواره های ترا (Terra) و آکوا (Aqua)نصب شده است. مودیس از جمله سنجنده های مطالعات منابع زمینی است که توسط سازمان فضایی ایالات متحده آمریکا (NASA) در دسامبر سال ۱۹۹۹ به فضا پرتاب شده است. زمان عبور ماهواره ترا در ساعت ۱۰:۳۰ صبح و آکوا در ساعت ۱:۳۰ بعدازظهر به وقت محلی می باشد. سنجنده مودیس با دارا بودن ۳۶ باند قادر است اطلاعات دریافتی از سطح زمین را در محدوده طیفی ۴/۰ تا ۴/۱۴ میکرومتر و با عرض پوشش ۲۳۳۰ کیلومتر ثبت نماید. قدرت تفکیک مکانی باندهای مذکور از ۲۵۰ متر تا ۱۰۰۰ متر متغیر می باشد.

سامانه LAADS DAAC، در مرکز هوایی گودارد ناسا، مجموعه ای از داده های اتمسفری سطح یک با قدرت تفکیک زمانی روزانه، هشت روز یکبار و ماهانه داراست. داده های سطح اول، شامل بازتابندگی و تابندگی بـالای جـو است که کاملاً مختصات دار، کالیبره و تصحیح شده اند. این داده ها برای تولید تصاویر رنگی و تحلیل های کیفی و کمی مورد استفاده قرار می گیرند. ایـن محصولات به صورت روزانه و برای هر ناحیه از کره زمین قابـل دسترسی هستند. فایل های داده مربوطه، دارای سیستم مختصات جغرافیـایی بـوده و در سـه قـدرت تفکیـک مکـانی ۲۵۰ متـر و یک کیلومتر ۵۰۰ متر موجود می باشند.


مشخصات محصول آموزشی

نام محصول: تهیه نقشه دمای سطح زمین از مادیس
قیمت: ۲۰۰۰۰ تومان
مدرس: سحر اخوان فومنی (دکترای خاکشناسی)
زمان آموزش: ۱۷ دقیقه
موضوع: تهیه و فراخوانی نقشه دمای سطح زمین (با استفاده سنجنده مودیس)
تصاویر مورد استفاده: تصاویر ماهواره ای سنجنده مودیس
نرم افزار:  Erdas Imagine 2014
فرمت: ویدئوهای آموزشی mp4
فایل تمرینی ندارد
پیش نیاز: ندارد


توضیحات محصول آموزشی

در این آموزش یاد می گیرید که چطور نقشه دمای سطح زمین را از طریق سایت ناسا با فرمت hdf به شکل های مختلف MOD، MYD، MCD (بر اساس ماهواره های ترا و آکوا) دانلود و تهیه کنید. هم چنین با نحوه فراخوانی و ایمپورت کردن تصاویر مودیس در محیط نرم افزار Erdas Imagine 2014 آشنا می شوید. برای تبدیل داده های دما بر حسب کلوین یک مدل ساده با ابزار مدل میکر را اجرا می کنید و در پایان تغییر کنتراست تصاویر گری اسکل (Gray Scale)، رنگی کردن کاذب (Pseudocolor) تصویر یک بانده و تغییر سیستم پروجکشن را می آموزید.


تهیه محصول تهیه نقشه دمای سطح زمین از مادیس

به منظور دانلود این محصول آموزشی بر روی لینک زیر کلیک کرده و بلافاصله آن را دانلود نمایید.


لینک های مفید


 

دیدگاهتان را بنویسید

آکادمی علوم زمین (ژئو 360) افتتاح شد. با کلی سورپرایز و محصول جدید حتما به این سایت سر بزنیدورود به سایت
+ +