محصولات دانلودی نرم افزار ENVI

تصحیحات رادیومتریکی و اتمسفری تصاویر ماهواره ای Landsat7 – در نرم افزار ENVI

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط امیرحسین احراری

محصول آموزشی تصحیحات رادیومتریکی و اتمسفری Landsat7 در نرم افزار ENVI منتشر شد. در این محصول آموزشی روش کار با تصاویر ماهواره ای Landsat7 در نرم افزار ENVI تشریح شده است. در این محصول شما با روش تصحیح رادیومتریکی و اتمسفری تصاویر ماهواره ای Landsat7 به منظور انجام پروژه با استفاده از این داده های ماهواره ای آشنا خواهید شد. روش انجام تصحیحات رادیومتریکی و اتمسفری به همراه روش برطرف سازی خطای راه راه شدگی از جمله مهم ترین مطالبی است که در این محصول بررسی شده است.


مشخصات محصول

 • قیمت:‌۴۹/۹۰۰ تومان
 • مدرس: امیرحسین احراری
 • تخصص: سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • نرم افزار: ENVI
 • موضوع: پیش پردازش تصاویر ماهواره ای
 • مخاطب: علاقه مندان به کار با تصاویر ماهواره ای Landsat7

توضیحات محصول

در این محصول آموزشی روش کار با تصاویر ماهواره ای Landsat7 آموزش داده شده است. در این محصول روش انجام تصحیحات رادیومتریکی و اتمسفری با در نظر گرفتن خطای راه راه شدگی تشریح شده است. یکی از چالش های تصاویر ماهواره ای Landsat-7 وجود خطای راه راه شدگی بدلیل از کارافتادگی تصحیح کننده خط اسکن این ماهواره است که روش های برطرف سازی آن نیز بصورت مقایسه ای تدریس شده است.


عناوین آموزشی

عناوین آموزش داده شده در این محصول عبارت اند از:

 • روش تصحیحات رادیومتریکی داده های Landsat7
 • روش تصحیح اتمسفری داده های Landsat7
 • روش تصحیح خطای راه را شدگی داده های Landsat7
 • تصحیح خطای راه راه شدگی با استفاده از روش درون یابی و مثلث بندی
 • تصحیح خطای راه راه شدگی با استفاده از روش استفاده از تصاویرمتناظر و هیستوگرام کلی تصویر
 • تصحیح خطای راه راه شدگی با استفاده از روش استقاده از تصاویر متناظر و هیستوگرام محلی تصویر

ماهواره Landsat7

Landsat7 به عنوان نسل سوم ماهواره های سری لندست شناخته شده است. این ماهواره با استفاده از سنجنده ETM+ دارای توان تفکیک مکانی ۱۵ تا ۶۰ متر از ۸ باند طیفی برخوردار بوده و بصورت کاربردی قابلیت استفاده در مطالعات گوناگون را دارد. باند ۶ این ماهواره در محدوده مادون قرمز حرارتی تصویر برداری کرده و دارای توان تفکیک مکانی ۶۰ متری است. سایر باندها نیز قابلیت تصویر برداری در محدوده مرئی و مادون قرمز بازتابی را دارند و بصورت کاربردی در مطالعات مختلف استفاده می شوند.


خطای راه راه شدگی

در سال ۲۰۰۳ میلادی تصحیح کننده خط اسکن ماهواره Landsat7 از افتاد و باعث ایجاد خطای راه راه شدگی در تصاویر ماهواره ای گردید. خطای راه راه شدگی باعث شد تا بیش از ۳۰ درصد اطلاعات هر تصویر از بین رفته و ظاهر کیفی تصاویر را نیز با مشکل مواجه کند. بر همین اساس افزونه Landsat Gap-Fill به منظور برطرف سازی این خطا عرضه شد تا با استفاده از روش های مبتنی بر درون یابی نسبت به تصحیح آن اقدام شود. با استفاده از این افزونه سه روش متفاوت برای تصحیح خطای راه راه شدگی بصورت کامل تشریح شده است. 


خرید محصول 

به منظور خرید این محصول آموزشی بر روی لینک زیر کلیک کرده و بلافاصله دانلود نمایید.


لینک های مفید


 

۹ دیدگاه

 • باسلام خدمت اقای احراری…اقای مهندس ی سوال داشتم من چندین بار از سایت شما محصول خریداری کردم و هیچ وقت کد تخفیفی نداشتتم .چطور میتونم این کدو دریافت کنم ؟

 • Feb 9 at 8:34 PM
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای احراری
  من آموزش پیش پردازش داده های لندست هفت رو خربداری کردم و پیش پردازش رو انجام دادم.
  سوالی که برام پیش اومده قسمت فرمول نویسی است که چرا باید بازتاب ها بین ۰ و ۱ قرار بگیره؟ آیا برای همه تصاویر یکسانه و اینکه این فرمول بر چه اساسی هست؟ میشه انجام نشه؟
  ممنون از پاسخگویی تون

  • با سلام و احترام

   از لحاظ فیزیکی بازتاب سطحی باید بین ۰ تا ۱ باشه. اما خب الگوریتم های نرم افزاری این دامنه مقادیر رو رعایت نمیکنند. به همین دلیلی تبدیل می کنیم.

   یک راه ساده تر این هست که همه مقادیر را در ۰/۰۰۰۱ ضرب کنید تا بصورت حدودی عموم مقادیر در دامنه بین ۰ تا ۱ قرار بگیره. البته کمی بیشتر هم میشه اما مهم ترین مزیت این کار این هست که مقادیر زمانی که اعشاری می شوند، محاسبات بعدی در روی تصویر با دقت بالاتری انجام می شود.

   موفق باشید

 • سلام.میخواستم بدونم تصویر لندست ۷ که در این اموزش استفاده کردین collection-1 level-1 هست یا از level دیگه ای استفاده کردین؟
  در صورتی که تصویر لندست لایه نازکی از ابر داشته باشه میشه از اون تصویر استفاده کرد و چه تصحیحی باید علاوه بر تصحیحاتی که در این اموزش گفتین اعمال شه؟
  خیلی ممنون

  • با سلام و احترام

   بله از همین داده ها استفاده شده است. اثر ابر در تصاویر ماهواره ای قابل حذف نیست. با استفاده از تصحیحات اتمسفری تنها می توان اثر جذب و پخش را تعدیل کرد.
   امواج اپتیکی قابلیت عبور از ابر را ندارند. تنها با استفاده از ترکیب تصاویر سری زمانی میشه اثر ابر را حذف کرد.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

آغاز تخفیف بزرگ روز دانشجو به میزان 40 درصد برای همه محصولات. کد تخفیف: 16azar
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
ورود به بخش محصولات آموزشی