مطالب تخصصی

GeoPDF چیست؟

نوشته شده توسط احمد نجفی

GeoPDF فرمت PDF با گسترش اطلاعات جغرافیایی، مانند طول و عرض جغرافیایی می باشد که با نرم افزار Adobe Reader قابل رویت است.

داده های مکانی برای جلوگیری از فجایع در بسیاری از مناطق ، مدیریت منابع طبیعی و … استفاده می شود اما استفاده از این نوع داده ها معمولا نیاز به برنامه های کاربردی خاص و مهارت های بالا دارد. GeoPDF  برای مجموعه داده های جغرافیایی راه حل های آزاد مهارتی و تعاملی فراهم می کند.

GeoPDF به شما اجازه می دهد:

  • برای مشاهده اطلاعات مکانی توسط نرم افزار Adobe Reader
  • برای اضافه کردن یادداشت بر روی نقشه GeoPDF
  • استفاده آفلاین
  • برای به اشتراک گذاشتن داده های سازگار با دیگر برنامه های کاربردی GIS

 

ویژگی های GeoPDF

پنج ویژگی که GeoPDF با داده های مکانی فراهم می کند تا نقشه های دیجیتال راحت تر و ساده شوند.

۱- استفاده آسان

GeoPDF را می توان بدون برنامه های کاربردی GIS و مهارت های خاص استفاده نمود. شما می توانید نقشه های دیجیتال PDF از نوع داده های جغرافیایی را در نرم افزار Adobe Reader یا Acrobat  با یک نوار ابزار رایگان برای GeoPDF ببینید

۲- آسان به اشتراک گذاشتن

GeoPDF از آنجا که اندازه اطلاعات آن در مقایسه با مجموعه داده های مکانی تصاویر ماهواره ای اصلی بسیار کوچک می باشد، برای استفاده در خارج از دفتر مناسب است. مثلا برای متخصصان، GeoPDF  بهترین راه حل برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مکانی می باشد.

۳- استفاده آفلاین

اگر  اتصالات شبکه اینترنت به هر دلیلی قطع باشد، بدون نیاز به اتصال اینترنت می توان از GeoPDF استفاده نمود.

۴-  اضافه کردن یادداشت ها و نظرات با اطلاعات جغرافیایی

یادداشت ها و نظرات می تواند به عنوان GeoMarks در GeoPDF اضافه شود. همه GeoMark ها که اطلاعات جغرافیایی دارند، می تواند به فایل های KML / SHP صادر شود. این ویژگی می تواند به دیگر فایل های GeoPDF یا برنامه های کاربردی GIS وارد شود

۵- آسان برای به اشتراک گذاری اطلاعات به روز

همه یادداشت ها و نظرات اضافه شده در GeoPDF می تواند وارد شود و به راحتی صادر می شود. این قابلیت برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات کمک می کند تا به روز رسانی در میان تعداد زیادی از کاربران دیگر صورت گیرد.

موارد استفاده:

GeoPDF  برای بسیاری از موارد از جمله پیشگیری فاجعه استفاده می شود. در هر موردی، GeoPDF بسیار موثر برای کشف کردن موقعیت و به اشتراک گذاری اطلاعات است.

تهیه نقشه قبل از وقوع خطر و فاجعه

GeoPDF می تواند شرایط آسیب را تخمین بزند.در تصویر GeoPDF زیر که مربوط می شود به زلزله و سونامی ژاپن ، نقشه محل اقامت قبل از سونامی و پس از سونامی ترسیم شده است. تصویر GeoPDF از منطقه آسیب دیده قبل از زلزله به منظور برآورد آسیب، به صورت رایگان به دولت مردان ژاپنی اهدا شد و مورد استفاده قرار گرفت.

امنیت

برای امنیت شخصیت های مهم کشوری جهت عبور از مسیری می توان از GeoPDF استفاده نمود. از GeoPDF برای ایجاد یک طرح و قرار دادن آن به ماموران امنیتی و گزارش موقعیت استفاده شد.

مدیریت تسهیلات

GeoPDF را می توان برای مدیریت تاسیسات مانند لوله های آب، نیروگاه ها، جاده ها و خطوط راه آهن استفاده نمود.

استقرار نقشه های دیجیتال

USGS (سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا) در حدود ۶۰٫۰۰۰ نقشه با فرمت GeoPDF منتشر کرده است. GeoPDF می تواند به عنوان نقشه دیجیتال از مختصات جغرافیایی موجود استفاده شود. تعداد نقشه های دانلود شده به طور فوق العاده باور نکردنی از ۴٫۰۰۰ نقشه در ماه به ۶۰٫۰۰۰ نقشه در ماه پس از اعمال GeoPDF، افزایش یافته است.

   

دیدگاهتان را بنویسید

در حال ثبت نام: دوره آموزشی آنلاین سنجش از دور با نرم افزار ENVI در 24 ساعتثبت نام میکنم
+ +