محصولات دانلودی

تولید نقشه مناطق سیل زده با استفاده از تصاویر راداری Sentinel-1 – در نرم افزار SNAP

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط امیرحسین احراری

محصول تخصصی شناسایی مناطق سیل زده با استفاده از تصاویر راداری ماهواره sentinel-1 در نرم افزار SNAP منتشر شد. در این محصول، روش استفاده از تصاویر راداری sentinel-1 در نرم افزار تخصصی SNAP به منظور تولید نقشه مناطق سیل زده جنوب کشور آموزش داده شده است. در میان روش های کاربردی برای شناسایی مناطق سیل زده استفاده از داده های راداری از اهمیت بالایی برخوردار است و امکان شناسایی دقیق تر را فراهم می آورد.


مشخصات محصول 

 • مدرس: امیرحسین احراری
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • قیمت:‌۲۹۹۰۰ تومان
 • نوع محصول: دانلودی
 • داده های تمرینی: ندارد.
 • پیش نیاز: آشنایی با روش دانلود تصاویر Sentinel-1
 • موضوع: کاربرد سنجش از دور راداری در شناسایی مناطق سیل زده
 • نرم افزار: SNAP

توضیحات محصول 

در این محصول آموزشی، امیرحسین احراری به آموزش شناسایی مناطق سیل زده با استفاده از تصاویر ماهواره ای راداری پرداخته است. تصاویر راداری رایگان ماهواره سنتینل ۱ به عنوان داده های آموزش استفاده شده است. درحالی که روش انتخاب تصاویر کاربردی برای این پروژه آموزش داده شده اما با این حال شما باید نسبت به چگونگی ثبت نام و دانلود تصاویر ماهواره ای سنتینل ۱ از سایت سازمان فضایی اتحادیه اروپا آشنایی داشته باشید.


عناوین آموزشی

نکات آموزش داده شده در نرم افزار SNAP و تصاویر sentinel-1 عبارت اند از:

 1. روش انتخاب تصاویر راداری مورد نیاز
 2. روش فراخوانی تصاویر راداری
 3. روش برش زدن مکانی و طیفی تصاویر راداری
 4. روش استخراج اطلاعات مداری داده های راداری
 5. روش حذف نویزهای تصاویر راداری
 6. روش تصحیح رادیومتریکی تصاویر راداری
 7. روش حذف نویز اسپکل
 8. روش تولید تصویر دسیبل
 9. روش ترکیب داده های جند زمانه راداری
 10. روش شناسایی پهنه های آبی
 11. روش شناسایی منطقه سیل زده
 12. روش تعریف شروط منطقی
 13. روش طبقه بندی random forest 
 14. روش محاسبه مساحت منطقه سیل زده
 15. روش کاهش نویز نقشه های طبقه بندی شده

کاربرد سنجش از دور

بر اساس طول موج، سنجش از دور به دو دسته اپتیکی و مایکروویو تقسیم بندی می شود. عموم کاربران سنجش از دور با امواج اپتیکی مانند مرئی و مادون قرمز آشنایی دارند اما تاکنون کمتر محدوده مایکروویو مورد توجه قرار گرفته است. دلیل این امر عدم در دسترس بودن و فراوانی داده های راداری مانند داده های اپتیکی است. با این حال در سال های اخیر افزایش روز افزون تصاویر راداری رایگان، مانند سنتینل ۱، اهمیت یادگیری کار با داده های راداری را دو چندان کرده است. 

 

امواج مایکروویو بدلیل طول موج بسیار بلند، اطلاعات متفاوت تری را از پدیده های سطح زمین تولید می کنند. مهم ترین مزیت تصاویر مایکروویو فعال، قابلیت عبور آنها از اتمسفر در هر وضعیت اقلیمی است. با استفاده از این تصاویر حتی در زمان بارندگی های سنگین در شرایط تراکم ابری شدید در مناطق سیل زده امکان تصویر برداری و جمع آوری داده ها فراهم است. امواج مایکروویو حساسیت بسیار بالایی نسبت به رطوبت خاک و پهنه های آبی داشته و امکان شناسایی مناطق سیل زده را به خوبی فراهم می کند.

 

با استفاده از تصاویر راداری، امکان جداسازی پهنه های آبی در زمان های متفاوت به خوبی فراهم است. تصاویر چند زمانه راداری حاصل از قبل و پس از وقوع سیل، به همراه محاسبات و شروط منطقی تغییرات مقادیر بازپراکنده شده، امکان شناسایی مناطق سیل زده با دقت بالا را فراهم آورده است. توان تفکیک مکانی بالا و رایگان بودن این تصاویر زمینه را برای تولید نقشه های دقیق تر هموارتر کرده است.


منطقه مورد مطالعه

در این محصول آموزشی، از تصاویر راداری ماهواره سنتینل ۱ برای شناسایی بخشی از مناطق سیل زده جنوب کشور (استان خوزستان) استفاده شده است. تصاویر راداری باند C ماهواره سنتینل ۱ با قطبش vv امکان شناسایی مطلوب محدوده سیل زده را فراهم آورده است. 

 

نقشه طبقه بندی شده حاصل از این آموزش. مناطق زرد رنگ نشان دهنده مناطق سیل زده، مناطق آبی رنگ نشان دهنده پهنه های آبی طبیعی و مناطق سیاه رنگ نشان دهنده سایر پوشش های موجود در منطقه است.

 


خرید محصول 

به منظور خرید محصول آموزشی بر روی گزینه زیر کلیک کنید. سپس از خرید نسبت به دانلود محصول آموزشی اقدام کنید.

 


لینک های مفید

 


 

   

۵۲ دیدگاه

 • سلام استاد احراری! یک سوال داشتم آیا امکان دارد تا رنج دقیق از کشت آبی رابا استفاده از threshold از تصاویر راداری استخراج کرد ؟ در ضمن آیا گزینه در نرم افزار SNAP وجود دارد تا دیتا های طبقه بندی شده را به فارمت Vector تبدیل کرد ؟ من متاسفانه چنین گزینه را در SNAP نیافتم اما هنگامیکه بخواهیم آنرا به فارمت tiff هم تبدیل کنیم متاسفانه در gis نتیجه نمیدهد یعنی عملیه تبدیل انجام میشود ولی عملا layer تشکیل نمیشود

  • با سلام و احترام

   برای کشت آبی هرگز استفاده از این روش را توضیه نمیکنم. چون پیچیدگی های زیادی دارد. من قبلا از روش تعیین حدآستانه برای جداسازی کشت ها استفاده کردم که اصلا مناسب نیست و بسیار دشوار است. چون بسته به نوع محصول و منطقه حدآستانه ها به شدت متغیر است. نرم افزار SNAP هنوز خیلی از امکانات را ندارد. برای تبدیل نتیجه طبقه بندی به وکتور بهتر هست نتیجه را در انوی باز کرده و سپس تبدیل به وکتور نمایید. در نرم افزار SNAP شما می توانید به فرمت TIFF با استفاده از گزینه Export خروجی بگیرید.

   موفق باشید

  • با سلام و احترام

   برای فراخوانی تصاویر ماهواره ای در متلب شما نیاز به تصاویری با فرمت Tiff دارید. حالا این تصاویر tiff می تواند بصورت تک بانده باشه یا بصورت RGB و یا بصورت چند باندی. در هر نرم افزاری این کار امکان پذیر است. به عنوان مثال در نرم افزار snap با استفاده از دستور export به راحتی میتوانید نسبت به خروجی گرفتن با فرمت TIFF اقدام کنید.

   موفق باشید

 • با سلام و تبریک روز معلم خدمت شما جناب آقای احراری، ما از شما خیلی مطالب و مفاهیم مفید یاد می گیریم.
  در ادامه سوال قبلی که از شما پرسیدم، اگر ما یک تصویر ماهواره ای رو (حالا هر تصویر ماهواره ای)، در انوی به صورت tiff خروجی بگیریم و اون رو در Arc Gis فراخوانی کنیم و دوباره از اون تصویر به صورت jpg اکسپورت بگیریم و این تصویر رو در متلب فراخوانی کنیم و در قالب کدهایی که با استفاده از Gui نوشته شده فراخوانی کنیم برای طبقه بندی نظارت نشده آیا این طبقه بندی صحیح خواهد بود.

  • با سلام و احترام خدمت شما.

   ممنون از لطف شما. البته هنوز ما به درجه معلمی نرسیدیم واقعا.
   درصورتی که در این تبدیل فرمت ها، مقادیر عددی مثل بازتاب یا درجه روشنایی تصویر شما در هر مرحله تغییر نکند مشکلی نیست. ولی به نظرم اصلا نیازی به ArcGIS نیست. همون اول در انوی به TIF تبدیل کنید و در متلب باز کنید و طبقه بندی را انجام دهید.

   موفق باشید

  • با سلام و احترام

   رادار به مایکروویو فعال گفته میشه که امکان برآورد دمای سطح زمین در آن فراهم نیست. با استفاده از مایکرویو غیر فعال امکان برآورد دمای سطح زمین وجود دارد. اما دقت آن از باندهای مادون قرمز حرارتی کمتر است و در مکان هایی که عموما وضعیت ابری وجود دارد از آن استفاده میشود.

   موفق باشید

 • با سلام
  جناب احراری من داده مربوط به سال۲۰۱۹ رو دانلود کردم ولی اجازه دانلود تصویر در سال ۲۰۱۸ رو نمیده از چه راهی میتونم برای دانلود تصویر ۲۰۱۸ استفاده کنم

  • با سلام و احترام

   بعضی از تصاویر نیاز به سفارش دادن دارند. شما می توانید در همان قسمت این تصویر را برای دانلود سفارش دهید و پس از چند ساعت لینک دانلود آن برای اکانت شما ایمیل می شود.

   موفق باشید

 • سلام و خسته نباشید
  من زمان اجرای فرایندgraph builder در این اموزش با پیغام java heap space مواجه میشوم و فرایند قطع میشود
  ممکنه راهنمایی کنید
  خیلی ممنون

 • سلام وقتتون بخیر عدر میخوام استاد چگونه میشه وقتی که یخواهیم تصاویر را برش بدیم (در مرحله ی subset ) ما دقیقا با مرز استان مثلا برش بزنیم. مثلا استان گرگان را میشه شیپ فایلش را روی تصویر انداخت و آن را برش زد؟

 • سلام مهندس، وقت بخیر،
  من برا جداسازی مناطق آبی ۰.۰۱ رو تعریف کردم. میخوام بالا امدن آب رود خانه و اینکه چه مساحت هایی از زمین های اطراف رودخانه زیر اب رفته رو چک کنم. میخوام حتی جاهایی که اب نیم متر هم بالا امده مشخص بشه،
  من چند براش تعریف کنم؟
  مچکرم

 • بازم نمیشه مهندس،
  کوچکتر از صفر که همش مشکی شد،
  الان که بزرگتر از صفر گذاشتم همش سفید شد.
  برای من یه رودخونه ست که موقع سیل، بالا اومده و کل زمین های اطراف رو اب گرفته، میخوام اینو مشخص کنم

  • سلام.

   راستش من هرچیزی که به ذهنم میرسید عرض کردم. فکر کنم بخشی از کارتون رو دارید اشتباه انجام میدهید. چون من تو خیلی از آموزش ها از این حدآستانه ها استفاده کردم. مقادیر بزرگتر از ۰.۰۱ یا حتی بزرگتر از ۰.۱ و ۰.۲ رو در همه نتایج NDWI معادل با آب در نظر گرفتیم و پهنه های آبی رو انتخاب کرد. آیا تصویری که حدآستانه رو بر روی آن اعمال می کنید شاخص NDWI است؟ دامنه مقادیر آن تو چه بازه ای است؟

   • نه شاخص ndvi نیست. حد استانه رو هم در اسرع وقت بهتون میگم.
    ولی اقای مهندس شما توی فایل گفتین و نوشتین مقادیر کوچکتر از ۰.۰۱.
    اینجا فرمودین مقادیر بزرگتر از ۰.۰۱.
    من اون کوچکتر از ۰.۰۱ رو که میزارم مشکلی نداره، فقط نمیدونم چرا زمین های اطراف رودخانه شامل سیل زدگی به حساب نمیان، فقط کمی رودخانه پهن میشه.
    درحالیکه خیلی از زمین ها زیر اب رفته بود،
    ایا ممکنه فقط عمق های زیاد رو داره نشون میده؟

    • ببخشید من الان فکر کنم کار شما رو با فرد دیگری اشتباه گرفتم. چون اینقدر سوالات زیاد هست که واقعا حسابش از دستم در رفته. لطفا عکس خروجی تون رو برای من ایمیل کنید و دامنه مقادیر آن را هم بفرمایید.

     موفق باشید

 • بنده هنگام اجرای دستور گراف بیلدر بر روی تصویری که قبلا برش دادم با خطای زیر مواجه میشم:
  GC overhead limit exceeded
  فکر کنم دلیلش این باشه منطقه ای که من لازم دارم در دو بازه زمانی متفاوت هردو در یک تصویر سنتینل قرار نگرفته و سال ۲۰۱۸ آن بخشی از آن در تصویر مورد نظر قرار می گیرد. نمی دونم اینه دلیلش یا نه؟

 • با عرض سلام
  آیا با این روشی که شما توضیح دادید و با داده های سنتینل امکان استخراج پهنه سیل در مناطق شهری هم امکان پذیر هست؟ چون مناطق شهری مثل پلدختر و معمولان که زیر آب رفتن اصلا توی نقشه مناطق سیل زده که من بدست آوردم نیست.

 • با سلام استاد گرامی
  آموزش بسیار خوب و جامعی بود فقط من دو اشمال برام پیش آمذه
  ۱٫ اینکه وقتی کار را دخبره می کنم و بغد دوراره می خواهم باز کنم هیچ تصویری نسان داده نمی شه
  ۲٫ اینکه بعد از طبقه بندی مناطق اطراف نقشه من هم به رنگ آب یعنی آبی می شه
  ممنون می شم راهنمایی بفرمایید

  • با سلام و احترام

   با استفاده از گزینه save file as ذخیره سازی را انجام دهید. آدرس ذخیره سازی را تغییر دهید. بهتر هست درصورت امکان تصویر را برش بزنید و فرایند را بر روی منطقه کوچکتری انجام دهید که حجم داده نیز کمتر باشد. اگر درست نشد در بخش plugins تمامی بروز رسانی های لازم برای نرم افزار را انجام دهید.

   مناطق اطراف نقشه را به عنوان یک کلاس (تعریف نشده) با رنگ مشکی تعیین کنید تا جزو کلاس آب قرار نگیره.

   موفق باشید

   • با سلام در مورد ذخیره همه ی این کارها را انجام دادم ولی درست نشد و واقعا تو دردسر افتادم من هر دفعه که وارد می شم پلاگین ها را update می کنم

 • سلام
  جناب استاد من بارها بارها انجام دادم این روش را ولی باز هم کلاس آب و اطراف نقشه یکی در میان. می شه خروجی را بفرستم برای شما ببینیدچون من نیاز دارم که حتما این نقشه را تولید کنم برای کارم
  با سپاس فراوان

 • با سلام
  بله استاد برای خوزستان دارم انجام می دهم ولی منطقه وسیع تر هست ولی هر کار کردم این مشکل برطرف نشد اخرش بعد از اینکه shpefile را تهیه کردم اون قسمت را خذف کردم درست شد به نظرم این بهترین راه بود فقط یک مطلب دیگه استاد شاید نباید اینجا بگم ولی چون شما مدیر سایت هستید خواستم بگم من محصول فرونشست با تصاویر سنتینل را تهیه کردم ولی با توجه به مبلغ زیادی که هزینه کردم ولی همان مطالب که تو سایت خود سنتینل هست آورده شده و نتونستم قسمت زیادی از مشکلاتم را حل کنم ممنون از پیگیریتون

  • بسیار خوب.

   ممنون از اینکه نظرتون رو در ارتباط با محصولات با ما در میان میزارید. ما حتما بررسی میکنیم. اما یک نکته اگر مشکلی در محصول هست و نتونستید کار رو انجام بدید، در صفحه محصول برای مدرس هم کامنت بزارید تا شما رو راهنمایی کنند. ماهم محصول رو بازبینی میکنیم.

   موفق باشید

 • سلام استاد
  با حد آستانه ۰٫۰۱> که فرمودید خیلی خوب گرفته فقط بعضی از جاهاییکه مطمنم که سیل بوده را نگرفته به جای ۰٫۰۱ چه مقداری قرار بردهم تا حساسیت بالاتر بره
  با سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید