محصولات دانلودی

آموزش پهنه بندی سیلاب در GIS – آموزش پهنه بندی سیلاب در ArcGIS با HEC-GeoRAS

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

یکی از روش هایی که برای پهنه بندی سیلاب ها استفاده می شود استفاده از نرم افزار ArcGIS است که با اکستنشن های مختلفی که برای آن تولید شده کار را بسیار راحت تر کرده است. آموزش پهنه بندی سیلاب در gis این پهنه بندی را با تمرین عملی توسط اکستنشن Hec-GeoRAS اموزش می دهد.

تعیین پهنه سیلاب محدوده ­های سیل گیر رودخانه ­ها همواره از نظر سرمایه ­گذاری اقتصادی و ارزیابی ریسک و خسارت جانی و مالی مورد توجه بسیاری از محققین و سازمان­های مربوطه بوده است. در حال حاضر یکی از مهم­ترین و پرکاربردترین مدل­ های هیدرولیکی موجود برای استخراج پهنه­ های سیل­ گیر رودخانه استفاده از مدل یک بعدی HEC-RAS می­باشد. یکی از اصلی­ ترین ورودی­ های این مدل تعریف مدل هندسی برای آن می ­باشد.

آموزش پهنه بندی سیلاب در gis

آموزش پهنه بندی سیلاب در gis

برداشت مقاطع و وارد نمودن آنها به صورت دستی در مدل، معمولاً بسیار وقت‌گیر و پر هزینه بوده و همچنین انتقال اطلاعات به شیوه دستی به HEC-RAS  کاری پرزحمت و طاقت‌فرسا می‌باشد. با توجه به این مشکلات، اداره مهندسی ارتش آمریکا اقدام به تهیه و توسعه الحاقی ه­ای تحت عنوان HEC-GeoRAS  در محیط سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) نموده است.

این الحاقیه با محیط نرم‌افزار HEC-RAS  انطباق کامل داشته و با صرف زمان کمتر و دقت بیشتر، اطلاعات پایه هندسی که نقش مهمی در سیستم تحلیل رودخانه را دارا می‌باشند، تهیه می‌نماید. علاوه ­بر استخراج مدل هندسی، این الحاقیه امکان دریافت اطلاعات خروجی از مدل هیدرولیکی را نیز برای کاربر میسر می ­کند و لذا کاربر به راحتی می­توان برای دوره بازگشت ­های مختلف پهنه سیلاب را در محیط GIS استخراج نماید.

آموزش پهنه بندی سیلاب در ArcGIS

آموزش پهنه بندی سیلاب در ArcGIS

در حال حاضر نسخه ­های مختلفی از این الحاقیه وجود دارد که آخرین نسخه آن تحت عنوان HEC-GeoRAS 10.2 عرضه شده است که قابل نصب بر روی GIS های نسخه ۱۰٫۲ و ۱۰٫۳ می ­باشند. هرچند لازم به ذکر است که چنانچه از GISهای قدیمی استفاده می ­نمایید، با مراجعه به سایت توسعه این برنامه می­ توانید نسخه متناسب با GIS خود را دانلود و بر روی سیستم نصب نمائید. آدرس دسترسی به دانلود الحاقیه HEC-GeoRAS به شرح زیر می­باشد:

http://www.hec.usace.army.mil/software/hec-georas/downloads.aspx

همچنین لازم به ذکر است که در آموزش پهنه بندی سیلاب در gis از نسخه ۱۰٫۲ الحاقیه HEC-GeoRAS و ArcGIS استفاده شده است.

مدت زمان آموزش پهنه بندی سیلاب با Hec-GeoRAS: ویدئو به مدت کلی ۲ ساعت.

مدرس: دکتر اصغر عزیزیان (عضو هیئت علمی دانشگاه بین ­المللی امام خمینی، قزوین)

آموزش پهنه بندی سیلاب با Hec GeoRAS

آموزش پهنه بندی سیلاب با Hec GeoRAS

مهمترین ویژگی های این دوره آموزشی به شرح زیر می باشد:

۱- بررسی تمامی جزئیات و نکات مربوط به استخراج مقاطع عرضی در محیط GIS،

۲- نحوه انتقال به مدل یک بعدی HEC-RAS ،

۳- اصلاحات موردنیاز در مدل هیدرولیکی،

۴-  اجرای مدل و انتقال نتایج هیدرولیکی به محیط GIS،

۵- پهنه بندی سیلاب به ازاء دبی های مختلف،

۶-  پهنه بندی توزیع سرعت در طول رودخانه،

۷-  تشریح منوی GISTools مدل هیدرولیکی HEC-RAS برای پهنه بندی سیلاب در بستر HEC-RAS


برای دریافت الحاقیه HEC-GeoRAS و همچنین مدل هیدرولیکی HEC-RAS به لینکهای زیر مراجعه نمائید:

لینک مستقیم دانلود الحاقیه HEC-GeoRAS

لینک مستقیم دانلود مدل هیدرولیکی HEC-RAS


   

۳۴ دیدگاه

 • با سلام و احترام
  جناب آقای عزیزیان
  بنده فایل آموزشیتون رو خریداری کردم و میخواستم برای رودخانه گاوبندی که در نزدیکی سواحل خلیج فارس قرار دارد اجرا کنم. در مرحله آخر در نرم افزار Hec-ras زمانی که RUN گرفتم متاسفانه چندین Error داد که متوجه منظورش نشدم. Error ها را در زیر مینویسم و ممنونتون میشم اگر راهنماییم کنین.
  ۱:river “Sub” reach “UpperReach”
  -Station data is not in increasing order,stationing needs to maintain (vertical walls) or increase. At Points: Sta958.694
  ۲٫ river “Sub” reach “UpReach7”
  -left overbank length is less than or equal to zero, HEC-RAS requires a positive reach length
  ۳٫ river “sub” Reach:”UpReach8″ a flow needs to be specified at the top of the reach

  • با سلام
   خطای مذکور کاملا مشخص است… در چند مقطع که شماره آن نیز مشخص است اطلاعات مربوط به فاصله بین سیلابدشتهای دو مقطع متوالی منفی و در برخی صفر شده است… یکی از علتهای اصلی آن نیز عدم استخراج صحیح داده ها در محیط جی آی اس است… کافیست به ایستگاه هایی که گفته بروید و بخشهای مربوط به LOB، ROB را چک کنید تا اشتباه نباشد…
   موفق باشید

   • با سلام و احترام
    جناب آقای عزیزیان

    از راهنماییتون متشکرم. من اون خطا رو تصحیح کردم اما دو مورد خطای دیگه هم هست که متاسفانه متوجه شون نمی شم. خیلی ممنونتون میشم اگه راهنمایی بفرمایین.

    River:”SubRiver” Reach: “UpperReach6” – A flow needs to be specified at the top of the reach.

    River: “Sub” Reach: “UpperReach1” RS:3999.834
    – Station data is not in increasing order, stationing needs to maintain (vertical walls) or increase. At point(s): Sta: 990.223 <
    ۹۵۸٫۶۹۴ pt#: 39-40

    با سپاس فراوان

    • با سلام
     خطای اول مربوط به این است که شما یک شاخه به نام UpperReach6 تعریف کرده اید ولی در بخش داده های جریان اطلاعاتی دبی برای آن وارد نکرده اید… همانطور که میدانید برای اجرای هر مدل هیدرولیکی بایستی دبی به عنوان ورودی بالادست آن تعریف و وارد شود… در غیر این صورت مدل اجرا نمیشود…
     در مورد خطای دوم نیز با عرض کنم که در شاخه مذکور و در ایستگاه ۳۹۹۹٫۸۳۴ ترتیب وارد نمودن داده های X و Y مقطع عرضی بایستی افزایشی باشد که شما رعایت نکرده اید… یعنی وقتی یک نقشه دارای X معادل ۱۰ است X نقطه بعدی نباید کمتر از ۱۰ باشد و این یعنی شما باید هنگامی که مشخصات نقاط تشکیل دهنده یک مقطع را وارد میکنید مقادیر X آن باید به ترتیب از سمت چپ به راست افزایش باشد و نه کاهشی..
     موفق باشید

     • با سلام و احترام خدمت شما
      جناب آقای عزیزیان

      از اینکه تا به حال من رو راهنمایی کردید ازتون خیلی سپاسگزارم. موفق شدم مدلسازی سیلاب رو در نرم افزار HEC-RAS تمام کنم اما در مرحله آخر که این این مدل رو میخوام در نرم افزار GIS وارد کنم و شیپ فایلها و فایل رستری رو در بیارم دچار مشکل هستم
      در این مرحله لایه ی مربوطه ساخته نمیشه :
      Ras mapping —> Inundation Mapping—>Flood Plain Delineation using Rasters
      و این پیام رو میده

      system.Runtime.InteropServices.COMException *80041098
      No features found in D:/M/test6/fdtemp.shp.
      Possible empty feature class at ESRI.ArcGIS.GeoAnalyst.RasterConversionOpClass.RaterData To PolygonFeatureData…..

      خیلی ممنونم از زحماتتون

     • با سلام
      پاسخ این خطا کمی دشوار است ولی مشکل اصلی این است که شما باید نقشه TIN ای که ساخته اید علاوه بر دارا بودن مختصات مکانی بایستی دارای مختصات قائم هم باشد… توصیه میکنم هنگام ساخت مدل TIN از روی نقشه های توپوگرافی ابتدا سیستم مختصات انها را تنظیم کنید… با استفاده از دستور Project (data management) علاوه بر مشخص کردن مختصات X,Y مختصات قائم (Vertical Coordinate) را نیز بر روی سیستم موردنظر (مانند WGS84) تنظیم کرده و پس از ساخت TIN مجددا تمامی مراحل را تکرار کنید و اینبار بدون مشکل پهنه سیلاب در محیط GIS ظاهر خواهد شد… هرچند در نسخه HEC-RAS 4.1 نیز با استفاده منوی GISTools میتوانید بدون نیاز به GIS پهنه بندی سیلاب را انجام دهید…. در کتاب آموزش کاربردی مدلسازی جریان و رسوب در هکرس که توسط بنده نوشته شده این مبحث کامل شرح داده شده است… به انتشارات نوآور مراجعه کنید..

   • سلام دورد به شما!
    میخواهم که بسته آموزشی پارسل فابریک و تحلیل پهنه بندی سیلاب را خریداری نمایم اما روی خریداری که بروم هیچی گزینه فعال نموشه امیدوارم راهنمایی نمایید

 • با سلام و احترام خدمت شما
  جناب آقای عزیزیان

  میخواستم خدممتون اطلاع بدم که با راهنمایی‌های خوب و کاملی که کردید تونستم خطاها رو برطرف کنم و پهنه بندی سیلاب رو برای دو رودخانه نسبتا بزرگ در جنوب کشور، انجام بدم. ازتون بسیار ممنونم.

  با آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما
  مریم نیک‌رو

 • با سلام خدمت آقای دکتر عزیزیان،
  می خواستم بپرسم برای نرم افزار ArcGIS ورژن ۱۰٫۲ چه ورژنی از نرم افزار HEC RAS و HECGEO-RAS رو باید از لینک های بالا دانلود کنم که هم بتونم از کتاب مفیدتون استفاده کنم و هم از ویدئو های آموزشی؟
  ممنون می شم اگه پاسخ بدید

  • با سلام
   ورژن هکرس مهم نیست چی باشه… ولی برای استفاده از GeoRAS باید حتما نسخه متناسب با GIS رو نصب کنید… اگه به سایت خود HEC مراجعه کنید اونجا نوشته چی ورژنی برای GIS مناسب… مثلا برای GIS10.2 نسخه GeoRAS ورژن ۱۰٫۲ رو باید دانلود کنید… برای GIS10.3 هم این ورژن کار میکنه..
   موفق باشید

   • با سلام دوباره خدمت شما، واقعیت این هستش که من ورژن ۴/۱ از HECRAS رو نصب کردم و توی HELP نرم افزار HEC GEORAS تو قسمت SUPPLEMENTARY NOTES خوندم که ورژن ۱۰ این نرم افزار با ورژن ۴/۲ نرم افزار HECRAS یا بالاتر و ورژن ۱۰ از جی آی اس کار میکنه برا همین این سوالو ازتون پرسیدم.جمله پایین رو نوشته بود:
    HEC-GEORAS 10 intended use with HEC-RAS Version 4.2 or later and ArcGIS10.
    حالا می خوام ببینم با توجه به لینکی که دادین و ورژن ۴٫۲ نرم افزار HECRAS داخلش نیست.آیا در ادامه مشکلی پیش نمیاد اگه با همین ورژن هایی که نصب کردم کار کنم؟
    ممنون میشم از پاسختون

    • با سلام
     عرض کردم از نسخه ۱۰٫۲ به بعد دیگه الحاقیه GEO-RAS ارائه نمیشه … هرچند توی نسخه ۵٫۰۴ نرم افزار HEC-RAS امکانات GEORAS به خود مدل اضافه شده و شما دیگه نیازی به این الحاقیه توی GIS ندارید…

 • سلام از dam منطقه پلیگون تهیه کردم و سپس contour وبعد از آن tin تهیه کردم وجهت ترسیم محور اصلی رودخانه از ابزار hec geo ras گزینه strwam centrime استفاده کردم وجهت معرفی نوده ها و گره ها از topologyو lengths/stations استفاده کردم ولی متاسفانه نمی دونم چرا نوده ها و گره ها تعریف نمی شوند پیغام هایی که در نرم افزار داده می شود. River node lies outside the terrain ,

  • با سلام
   هنگام دیجیت کردن باید دقت کنید خط رودخانه و دیگر خطوط از TIN خارج نشود… در این صورت خطای مذکور ظاهر خواهد شد… در ضمن نیازی به ساخت خطوط کنتور از روی DEM و ساخت TIN وجود ندارد… اگر dEM رودخانه را دارید مستقیما میتوانید از آن استفاده کنید و نیازی به تبدیل نیست…
   موفق باشید

 • با سلام خدمت دکتر عزیزیان،
  می خواستم ببینم امکان تماس تلفنی رو با شما دارم یا خیر؟ واقعیت اینه که برای یک سایت نیروگاه می خوایم پهنه بندی سیلاب رو انجام بدیم ولی لایه تین و لایه دم منطقه رو مسطح نشون میده برای همین وقتی مقطع می زنیم مقطعی برداشت نمیشه توی جی آی اس.راهکار چی هست؟ آیا نیاز به نقشه برداری هست؟ ممنون میشم آقای دکتر اگه شماره تماسی لطف کنید تا از راهنماییتون بهره ببریم.

  • باسلام
   من از arcgis10.3 استفاده می کنم ولی hecgeoras 10.2 برام نصب نمیشه متاسفانه شما هم مراحل نصب رو توضیح ندادید
   ۲- در ابتدای فیلم اموزشی شماره ۳ قسمتهای اضافی tin ساخته شده حذف شده من تمام لایه ها رو هم مختصات دار کردم ولی نتونستم قسمتهای اصافه رو حذف کنم

 • آقای دکتر عزیزیان سلام
  برای انجام پهنه بندی سیلاب نرم افزارهای در اختیار من Arcgis 10.3 و Hecgeoras10 و Hecras5.04 می باشد . آیا نرم افزار پهنه بندی سیلاب ارائه شده این سایت بر اساس نرم افزارهای من جوابگو خواهد بود یا خیر ؟ چون قبل از دانلود باید اطمینان داشته باشم . از راهنمائی ائیکه خواهید فرمود سپاسگزارم
  امیر مسعود امین پور

  • با سلام
   بله هیچ مشکلی در ورژن نرم افزارهایی که در اختیار دارید وجود ندارد و میتوانید با آنها این آموزش را فرا بگیرید…
   موفق باشید

 • آقای دکتر عزیزیان سلام
  از ارائه طریق شما سپاسگزارم پیشنهاد می کنم دوستانی که موفق به اجرای پهنه بندی سیلاب شده اند و با با راهنمائی های شما با رفع خطا ها برنامه را اجرا نمودند جهت همیاری و کمک به دیگر دوستانی مانند من و امثال من که تازه شروع کرده اند امکان برقراری ارتباط از طریق ایمیل فراهم گردد تا شاهد هم افزائی بیشتر در آموزش را شاهد باشیم . البته لازمه آن قبول دوستان می باشد که تصور می کنم آنان هم روش حصرتعالی را در منش فکری داشته باشند .

 • آقای دکتر عزیزیان سلام
  آیا مجموعه آموزشی ارائه شده پهنه بندی سیلاب برای شروع تا انتها کفایت می کند یا باید آموزشهای تک تک نرم افزاری در ارتباط یعنی arcgis10.3 و hrc-georas10 و hec- ras 5.04 را نیز خریداری نمایم . باتوجه به اینکه برای پهنه بندی سیلاب فلوچارتی برای شروع تا اتمام کار در نظر گرفته ام آیا می توانم با داشتن ایمیل شما از ارائه طریقهای شما استفاده کنم ؟با سپاس

 • آقای دکتر عزیزیان سلام
  فایل ۱۰ قسمتی پهنه بندی سیلاب را مطالعه کردم بسیار مفید بود و از زحمات شما سپاسگذارم . در درس توضیح داده بودید که استفاده از gis2 در خود HecRAS را در اسلاید بعدی ارائه می گردد و این در حالی است که این اسلاید جزء فایلها نبود . آیا ارائه نگردیده یا اینکه فایلهای خریداری ناقص است . ممنون اگر ارائه فرمائید .ضمنا من نقشه DEM منطقه و شیپ فایل راه آهن عبور کرده از حوزه مورد نظر را دارم که این دو را بایستی به یکدیگر الصاق کنم و تبدیل به TIN کنم و یک برش از رودخانه مورد نظر بزنم . امکان دارد راهنمائی فرمائید .یا فایل آموزشی را معرفی فرمائید . با تشکر

  • با سلام
   علت اینکه این بخش ارائه نشده است این است که در ورژنهای جدید نرم افزار HEC-RAS دیگر منوی GISTOOLS مثل سابق نیست و خیلی فرق دارد و عملا شما نمیتوانید از آن استفاده کنید…
   برای تبدیل یک نقشه رستری به TIN کافیست دستور Raster to TIN را اجرا کنید تا تبدیل شود…..

 • سلام آقای دکتر عزیزیان
  آموزش پهنه بندی سیلاب خریداری شده بر اساس arcgis=9.3 و hecgeoras=4.1 می باشد و این در حالتی است که اگر بخواهیم مفاهیم گام به گام آن را با نرم افزار arcgis10.3 و hecras5.04 و hecgeoras =10 پی گیری کنم فرق دارد لطفا راهنمائی فرمائید .

 • سلام استاد
  در Arcgis 10.30 , hecgeoras=10 شروع کردم .
  چون لایه رودخانه را داشتم توانستم محور رودخانه مورد نظر را در Strem centerline بدهم البته لایه رودخانه شامل چندین انشعاب است و البته من محور اصلی رودخانه مورد نظر را محور بندی کردم چگونه می توانم برای آن لایه مجزا تعریف کنم ونامگذاری مجزا کنم ؟ ضمنا در این حالت برای دادن reach به لایه رودخانه باکمک دکمه id و کلیک روی رودخانه پیغام object refrence not an instant of an object را می دهد . خواهشمند است ارائه طریق فرمائید .
  باتشکر

  • با سلام
   برای هر رودخانه بایستی یک نام رودخانه و یک نام بازه منحصر به فرد تعریف کنید تا برنامه دچار مشکل نشود… همچنین سعی کنید دقیقا بر روی هر آبراهه کلیک کنید تا خطای مذکور ظاهر نشود..
   موفق باشید

 • استاد سلام
  مشکل من این است که لایه رودخانه در اختیار را طبق مفاهیمی که در فایل آموزشی ارائه دادید مشخص کردم و ]ون یک لایه می باشد جدولی که اسم مجزا را بپرسد نبود و همچنین در دادن Reach هم مشکل دارم چون با انتخاب دکمه id و کلیک روی رودخانه در باکسی که می آید
  Assign RiverCode/Reach همان نام لایه رودخانه را منظور می کند .اینکه چه طوری نام رودخانه را در لایه ائی مجزا غیر از لایه رودخانه پیش فرض منظور کنم و در ادامه Reach را وارد کنم مشکل دارم . ممنون از راهنمای شما

 • با سلام خدمت شما مدرس محترم
  من فایل آموزشی را خریداری کردم. خواستم راهنماییم کنید که چطوری دبی با دوره بازگشت های مختلف را حساب کنم. ممنونم

 • سلام
  وققتون بخیر و ممنون از فایل آموزشی جامع و خوبی که ارایه دادین
  یه سوال ابتدایی داشتم
  فایل های DWG که لایه های پلی لاین رو داشته باشه برای یه منطقه ی خاص چجوری باید تهیه کنم ؟
  جایی هست که این دست فایل هارو ارایه بده ؟ و یا اینکه میتونم از روی تصاویر ماهواره ای Sentinel بسازم چنین فایل هایی رو ؟
  ممنون

 • سلام وقت بخیر
  بنده بعد از اجرای مدلRAS Mapping>inundation mapping>flood plain delineation using rasters
  این ارور را دریافت میکنم
  error HRESULT E_FAIL has been returned from a call to a COM component
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

  • با سلام
   پاسخ به این سوال کمی سخت است
   احتمال اول این است که نقشه TIN مورد استفاده دارای Vertical Coordinate نمیباشد…. احتمال دوم هم مربوط میشود به نسخه GIS و الحاقیه GeoRAS
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید