کتاب فارسی محصولات دانلودی

کتاب راهنمای کامل GeoWEPP در محیط ArcGIS

کتاب راهنمای کامل GeoWEPP در محیط ArcGIS
دکتر جمشید یاراحمدی
نوشته شده توسط دکتر جمشید یاراحمدی

موضوع کتاب در رابطه با شبیه­­ سازی فرسایش خاک، رسوب و رواناب با استفاده از مدل فرایندی WEPP است. مدل WEPP یک مدل شبیه­ سازی پیوسته و فرایندی بوده که امکان شبیه­ سازی آبخیزهای کوچک و نیمرخ دامنه در آن حوضه ­ها را برای ارزیابی گزینه­ های مختلف حفاظت و مدیریت آب و خاک، در کاربری­ های کشاورزی، مرتع و جنگل فراهم می­ کند.

به ­منظور رفع محدودیت استفاده از مدل ویپ در حوزه­ های آبخیز بزرگ و استفاده از قابلیت­ های GIS در تهیه لایه­ های مورد نیاز رقومی، همچنین، ارائه خروجی مدل در قالب نقشه­ های رقومی، رابط تحلیل مکانی ویپ در محیط GIS، تحت عنوان ژئوویپ (GeoWEPP) توسط دکتر کریس رینسخلر در گروه آموزشی کشاورزی آزمایشگاه ملی تحقیقات فرسایش خاک (USDA-NSERL) ایالات متحده و دانشگاه پوردو ارائه شده است.

برنامه ژئوویپ، برای شبیه ­سازی رواناب و رسوب و تهیه نقشه فرسایش در مقیاس حوزه آبخیز، از لایه­ های رقومی زمین مرجع شده همانند کاربری زمین، خاک و مدل رقومی ارتفاعی (DEM) استفاده می کند؛ خروجی مدل، مشخص می­ کند که بار رسوبی و رواناب کی و در چه نقطه­ از حوزه آبخیز اتفاق افتاده است؛ همچنین، از این طریق، مناطق احتمالی ته­ نشست در سطح حوضه مشخص خواهد شد. این قابلیت مدل ژئوویپ، در هیچ کدام از مدل ­های تجربی و فرایندی معمول، در زمینه فرسایش و رسوب، وجود ندارد.


مشخصات کتاب

  • قیمت: ۱۵۰۰۰ تومان
  • مترجمان: جمشید یاراحمدی و شهرام روستایی
  • سال انتشار :۱۳۹۷
  • تعداد صفحات: ۱۴۸ صفحه
  • موضوع: شبیه­­ سازی فرسایش خاک، رسوب و رواناب
  •  فرمت فایل: PDF
  • فایل تمرینی: ندارد

توضیحات کتاب

در این کتاب قدم به قدم مراحل مختلف مدل ­سازی به کاربران آموزش داده می­ شود. با تهیه این آموزش شما می­توانید صفر تا صد تمامی مراحل پروژه خود را براحتی در محیط نرم افزاری ArcGIS انجام دهید.

در فصل­ نخست مطالبی در باره نحوه دریافت نرم ­افزار، پیش­ نیازهای نرم ­افزاری و سخت ­افزاری مورد نیاز، نصب و اجرا، عملکرد ابزارها و آیکون های نرم­ افزار و … توضیح داده شده است.

فصل دوم، خودآموز مدل ژئوویپ بوده که در آن به­ صورت گام­ به ­گام، کاربران با عملکرد هرکدام از ابزارهای موجود در برنامه آشنا می ­شوند  و همچنین، این بخش تمام مراحل فرایند شبیه‌ سازی مانند واژه ‌شناسی، نحوه سازماندهی مطالعه و اجرای شبیه‌ سازی را  با استفاده از مثال­ های خود مدل به تفصیل شرح می ­دهد.

نحوه آماده ­سازی داده ­های شخصی (شامل لایه­ های اطلاعاتی: مدل رقومی ارتفاعی، کاربری اراضی، خاک و اقلیم) در ارتباط با مطالعه موردی هر کاربر در محیط نرم ­افزاری ArcGIS و اجرای مدل، مطالب بخش سوم رو تشکیل می ­دهند.

در بخش ­های بعدی هم مطالبی در ارتباط با گزارش خطاهای احتمالی و نحوه رفع آنها و تفسیر نتایج و خروجی مدل و … ارائه شده است.


تهیه کتاب:

به منظور دانلود کتاب، بر روی دکمه زیر کلیک کنید:


همچنین در صورت علاقه ببینید:


 

دیدگاهتان را بنویسید

اگر تمایل به تدریس و تولید آموزش و کسب درآمد دارید بر روی دکمه رو به رو کلیک کنید و فرم را پر کنیدلطفا کلیک کنید
+ +