جزوات

کتابچه آشنایی با سنجش از دور حرارتی

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

همانگونه که می دانید انعکاس طیفی پدیده های مختلف در قسمت های مختلف طیف الکترومغناطیسی متفاوت است و به همین دلیل می توانیم به کمک داده های ماهواره ای پدیده های مختلف روی زمین را از یکدیگر تفکیک کنیم. در برخی از موارد تفکیک پدیده ها به کمک تصاویر محدوده های مرئی و مادون قرمز آنگونه که باید امکان پذیر نیست.

ممکن است پدیده های مورد نظر در محدوده ی حرارتی رفتار متفاوتی از خود نشان دهند (طول موج طیف الکترومغناطیسی) که کمبود اطلاعات طیفی بخش های مرئی و مادون قرمز انعکاسی را جبران نموده و تفکیک آنها را از یکدیگر تسهیل نماید. اما علی رغم اهمیت باند حرارتی تاکنون تحقیقات و مطالعات سنجش از دوری عمدتا با استفاده از باندهای مرئی و مادون قرمز کوتاه انجام شده است که مهم ترین دلایل آن به شرح ذیل است:

۱- وجود پوشش کامل جهانی و تعدد بیشتر داده های مرئی و مادون قرمز کوتاه نسبت به داده های مادون قرمز حرارتی.

۲- پیچیدگی کمتر و درک راحت تر داده های انعکاسی نسبت به داده های حرارتی.

۳- وجود نرم افزارهای متعدد برای تجزیه و تحلیل داده های انعکاسی.

۴- محدودیت های سنجش از دور حرارتی مانند قدرت تفکیک مکانی پائین تر این داده ها نسبت به داده های انعکاسی مشکلاتی را ایجاد کرده و باعث استفاده کمتر از این داده ها شده است.

۵- تفسیر تصاویر حرارتی پیچیده تر از تصاویر انعکاسی است و نیاز به داشتن اطلاعاتی درباره شرایط فیزیکی یا دوره ای سطح زمین و یا جو می باشد.

در سنجش از دور انعکاسی نور منعکس شده از سطح فقط مربوط به بالاترین لایه سطحی است در حالی که در سنجش از دور حرارتی در رابطه به تغییرات انرژی اعماق کم نیز می باشد. بنابراین تغییرات انرژی نه فقط با مکان بلکه با زمان نیز تغییر می کند و در تصاویر سنجش از دور حرارتی باید از شرایط سطحی و عمقی زمین و نیز تغییرات زمانی دما آگاهی کامل داشته باشیم.

کتابچه زیر به معرفی سنجش از دور حرارتی و کاربردهای آن می پردازد.

این کتابچه توسط دکتر سید زین العابدین حسینی (استاد دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی یزد) تهیه و تنظیم شده است.

برای دانلود بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود – کلیک کنید 
   

۲ دیدگاه

  • سلام وقت بخیر
    سوالی داشتم، من تو قسمت radiometric calibration برای باند حرارتی که در واقع ۲ باند رو شامل میشه، هر دو گزینه radiance و reflectance رو میبینم، در صورتی که باید Radiance و brightness temperature باشه، میتونید راهنمایی کنید که دلیلش چیه؟ نیاز به خروجی دمای کلوین سطح دارم.
    سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

اطلاعیه مهم در مورد پکیج های ArcGISاطلاعات بیشتر ...
+ +