محصولات دانلودی

شناسایی مناطق سیل زده در نرم افزار ENVI – آموزشی کاربردی با استفاده از تصاویر Landsat8

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط Amirhossein.Ahrari@Gmail.com

محصول آموزشی تخصصی آشکارسازی سیل با استفاده از تصاویر ماهواره ای لندست در نرم افزار ENVI منتشر شد. در این محصول، روش استفاده از تصاویر ماهواره ای Landsat8 برای شناسایی مناطق سیل زده، آموزش داده شده است. روش های مختلفی برای آشکارسازی مناطق سیل زده وجود دارد که در این بین روش های مبتنی بر شاخص های طیفی، از بیشترین کاربرد برخوردار است. 


مشخصات محصول 

 • مدرس: امیرحسین احراری 
 • تخصص: کارشناس سنجش از دور و پردازش تصاویر ماهواره ای
 • قیمت: ۲۹۹۰۰ تومان
 • نوع محصول:‌ دانلودی
 • داده های تمرینی: ندارد.
 • پیش نیاز: آشنایی با روش دانلود تصاویر ماهواره لندست 
 • موضوع: کاربرد سنجش از دور در مخاطرات طبیعی (سیل)
 • نرم افزار: ENVI5.3

توضیحات محصول

در این محصول آموزشی امیرحسین احراری به آموزش روش آشکارسازی سیل با استفاده از تصاویر ماهواره ای پرداخته است. تصاویر ماهواره ای لندست داده آموزشی استفاده شده در این محصول است. با وجود آنکه چگونگی انتخاب تصاویر کاربردی لندست برای شناسایی سیل نیز آموزش داده شده، با این حال شما باید نسبت به فرایند دانلود تصاویر ماهواره ای لندست از سایت سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا آشنایی داشته باشید. 


عناوین آموزشی

ترتیب مطالب آموزش داده شده بر اساس تصاویر لندست، به ترتیب زیر است:

 • روش انتخاب تصاویر مورد نیاز 
 • روش تصحیحات رادیومتریکی 
 • روش تصحیح اتمسفری
 • روش محاسبه شاخص NDWI
 • روش شناسایی پهنه آبی
 • روش شناسایی مناطق سیل زده
 • برآورد وسعت منطقه آب گرفته شده
 • روش مقایسه با زمان قبل از سیل
 • مقایسه کمی
 • مقایسه مکانی 
 • تولید نقشه مناطق سیل زده

کاربرد سنجش از دور

سنجش از دور علمی است که با استفاده از پردازش تصاویر ماهواره ای، امکان استخراج انواع اطلاعات از پدیده های سطح زمین را فراهم آورد است. یکی از کاربردهای سنجش از دور در زمینه مطالعه بلایای طبیعی است. به عنوان مثال با استفاده از تصاویر ماهواره ای می توانید مناطق تخریب شده در اثر زلزله را شناسایی کنید. در زمان وقوع آتش سوزی های مهیب، مسیر حرکت آتش از طریق تصاویر ماهواره ای قابل نشخیص است. 

یکی از بلایای طبیعی سیل است که تحت تاثیر عوامل مختلفی رخ می دهد. سیل مخاطره ای است که در کوتاه مدت اتفاق افتاده و آثار آن به سرعت از منطقه حذف می شود. در همین راستا انتخاب زمان تصاویر ماهواره ای برای شناسایی دقیق آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای شناسایی مناطق سیل زده لازم است تا از تصاویر قبل و بعد از وقوع آن استفاده شود.

برای مطالعه سیل با استفاده از تصاویر ماهواره ای، شاخص های طیفی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. شاخص های طیفی مختلفی برای مطالعه پهنه های آبی و نواحی مرطوب طراحی شده است. در این میان شاخص های طیفی که حساسیت بالایی نسبت به آب داشته و اثر رطوبت را در نظر نمی گیرند، برای مطالعه سیل بسیار مطلوب تر هستند. در همین راستا شاخص Normalized Difference Water Index به عنوان گزینه مطلوب برای شناسایی پهنه آبی است. 


منطقه مورد مطالعه

در این محصول آموزشی بخشی از استان خوزستان به عنوان منطقه مورد مطالعه انتخاب شده است. تصویر زمان قبل و بعد از وقوع سیل با ترکیب باند کاذب در شکل مقابل نمایش داده شده است.

پس از انجام تمامی تصحیحات رادیومتریکی و اتمسفری لازم شاخص Normalized Difference Water Index محاسبه شده و پهنه های آبی از سایر پوشش ها متمایز می گردد.

 


خرید محصول

به منظور خرید محصول آموزشی بر روی گزینه زیر کلیک کنید. سپس از خرید نسبت به دانلود محصول آموزشی اقدام کنید.

 


 

   

۱۶ دیدگاه

 • سلام
  سپاس از شما. بسیار به موقع بود. به نظر شما راهی برای تعیین میزان حجم درون سیلابدشت وجود دارد. ما از DEM س متری استفاده کردیم و تخمین زدیم . آآیا DEM با دقت کمتر از ۳۰ متری سراغ دارید؟

  • با سلام و احترام

   ممنون از نقطه نظر مثبت شما. در حال حاضر برای دسترسی به مدل های رقومی زمین با دقت بالاتر دو گزینه وجود دارد
   ۱) تولید dem با دقت ۱۰ متری از تصاویر ماهواره ای سنتینل ۱ با روش های تداخل سنجی راداری و با استفاده از داده های فرمت slc آن
   ۲) دانلود dem هایی با دقت ۱۲.۵ متر متعلق به ماهواره alos1 از طریق سایت alaska vertex که البته برای برخی از مناطق ایران گپ دارد. اما من برای شمال و برخی از قسمت های غرب ایران تست کردم داده از آن موجود است.

   موفق باشید

 • سلام، خسته نباشید
  ببخشید بنده میخاستم ی تصویر لندست رو طبقه بندی کنم برا ی محدوده تو ۴ کلاس شامل زراعی، آبی، باغی، بایر، میخاستم کل محدوده ی شهر که تو منطقه هست رو بصورت ی لایه جدا در بیاره چون منطقه شهری بازتابای مختلفی داره بدلیل پوششی که داره اگه بخام roi براش تعریف کنم بقیه مناطقم جز مناطق شهری در نظر میگیره، در واقع میخام ی پلیگون محدوده شهر رو جدا کنم و اسمشو بذارم کلاس شهر که در واقع کلاسم ۵ ام میشه، چیکار باید انجام بدم؟ ممنون میشم کمک کنین

  • با سلام و احترام

   منطقه شهری رو هم باید به عنوان یک کلاس در جریان طبقه بندی تعریف کنید. در صورتی که محدوده شهری در فرایند طبقه بندی خوب در نمیاد میتونید از شاخص ndbi به عنوان داده کمکی در طبقه بندی استفاده کنید. به نظر بنده اضافه شدن شاخص ndbi یا اضافه کردن تصویر راداری منطقه به طبقه بندی میتونه به شناسایی هرچه بهتر شهر کمک کنه. بنده خودم در این مواقع تصویر راداری سنتینل ۱ رو با لندست در یک مجموعه داده وارد طبقه بندی میکنم و به خوبی شهر جدا میشه. بدلیل اینکه شهر در تصاویر راداری به دلیل بازتاب گوشه ای از تن های بسیار بالایی برخوردار هست و براحتی تشخیص داده میشه. با این حال الگوریتم مورد استفاده هم بسیار تاثیرگذار هست. به عنوان مثال الگوریتم SVM به نظر بنده میتونه خیلی بهتر از الگوریتم ها کار کنه. البته این نظر بنده هست و در تست های تجربی که تا کنون انجام داده ام به اون رسیدم.

   موفق باشید

   • سپاس بیکران از حسن توجه جنابعالی
    جناب مهندس تصویرم لندست ۵ هست و مال ۱۹۸۶ و هیچ گونه تصویر دیگه ای در دسترس ندارم در این مورد، سوال دیگم اینه که وقتی اون شاخص ndbi رو اعمال کردیم و شهر رو جدا کرد: اول اینکه چجور شهر رو بصورت یک لایه خروجی بگیریم؟ دوم بعد از اینکه لایه شهر رو خوب تفکیک کرد چجور با بقیه لایه ها یکی کنیم؟ در واقع بچسبونیم به بقیه لایه ها که ی تصویر بشن، مثلا فرض کنیم لایه پوشش گیاهی ام با شاخص ndvi جدا کردیم، یا اینکه چنتا روش طبقه بندی مثل svm، sam، maximumlikelihood و…. و هر کدوم ی کاربری رو خوب تفکیک کردن حالا میخایم هر کدوم از این لایه ها را از بقیه نقشه جدا کنیم بعد همشون رو بذاریم کنار هم بشه ی تصویر مثلا شهر رو با ndbi جدا کردیم، گیاه رو با ndvi ، آب رو با ی شاخص و همنیجور الی آخر حالا چجور از تصویر اصلی جدا کنیم بعد که جدا کردیم چجور به هم بچسبونیم بشه ی لایه؟ البته تو یکی از محصولاتی که جنابعالی تهیه کردین این بحث رو اشاره میکنین اما روش انجام رو متاسفانه انجام نمیدین
    ببخشید اگه متن مناسبی نبود و تکرار داشت
    ممنون از محبت شما

    • با سلام و احترام

     با استفاده از دستور file : save file as: envi standard در نرم افزار انوی میتوانید نسبت به ذخیره سازی فایل اقدام نمایید. هم چنین با استفاده از resize data و گزینه spectral subset نیز میتوانید نسبت به جداسازی لایه شهر اقدام کنید.

     برای یکی کردن لایه ها از دستور layer stacking استفاده کنید.

     موفق باشید

 • سلام من یه شیپ فایل مربوط به annotations نقشه های سازمان نقشه برداری کشور دارم ولی فونتشون را نرم افزار arc gis10بهم میریزه چطور میتونم مشکل راحل کنم ممنون میشم راهنمایی فرماید

 • با سلام و احترام .اقای مهندس در خصوص داده های سنتینل ۱، در خصوص پهنه های ابی کدام دیتاست بهتر هست. ترکیب VV برای تشخیص کشت.? برای پهنه ابی کدام دیتا؟ لطفا در خصوص داده های VV و vh و… در سنتینل ۱ منبعی معرفی فرمایید. و سوال دوم اینکه برای پهنه آبی در سنتینل ۳ از چه چیزی استفاده کنیم.

  • با سلام و احترام خدمت شما.

   برای تشخیص کشت به نظر بنده استفاده از قطبش VV بسیار بهتر است در باند C ماهواره سنتینل ۱ البته.

   در ماهواره سنتینل ۳ برای شناسایی پهنه آبی به شما پیشنهاد میکنم که شاخص های آبی رو در مقالات طول موج آن را استخراج کنید و سپس نزدیکترین طول موج به باندهای ماهواره سنتینل ۳ را برای محاسبه شاخص آبی به کار ببندید. همچنین نرم افزار اسنپ هم فکر میکنم بصورت خودکار محاسبه شاخص آبی رو برای ماهواره سنتینل ۲ و ۳ انجام می دهد.

   موفق باشید

 • اقای مهندس در خصوص متادیتا لندست پی رقی بین داده های لندست با فرمت T1 و RT هست و چطور وقتی در سایت ارث دیتا متا دیتا رو دانلود کنیم. چون یکی از فرمتها دیتا (RT)در انوی مشکل دار هست چگونه متادیتا ان را دانلود کنیم؟ با تشکر

 • با سلام
  ممنون از این آموزش کاربردی، سوالم این هست که از خروجی دانلود شده از گوگل ارث انجین از landsat8 هم میشه برای مناطق سیل زده در envi استفاده کرد؟

  • با سلام و احترام

   بله امکان پذیر هست. حتی شما میتوانید در گوگل ارث انجین تصویر تصحیح شده را دانلود کنید و دیگر نیازی به انجام تصحیحات رادیومتریکی نیست. حتی می توانید تمامی فرایند را در گوگل ارث انجین انجام داده و تصویر نقشه نهایی را دانلود کنید.

   موفق باشید

 • با سلام و احترام، اقای مهندس ایا امکان بررسی حجم آب یا ارتفاع آب در پهنه سیل وجود دارد؟ و سوال دوم اینکه ایا تیرگی در تن رنگ در ترکیبRGB ایا دلالت بر عمق بیشتر اب دارد؟ یا اینکه ممکن است ترکیب پوشش ها باعث تیرگی و .. باشد. به عبارتی می توانیم برداشت کنیم در حالت RGB که رنگ سبز را به باند سبز دادیم هر جا تیره تر باشد نشان از عمق بیشتر اب هست؟

  • با سلام و احترام

   راستش دقیقا چنین کاری رو انجام ندادم اما از طریق تغییرات مساحت سطحی و مرز آب میشه به افزایش و کاهش تراز آب پی برد. بنده در ارتباط با دریاچه ارومیه قبلا چنین کاری رو انجام داده ام.
   معمولا به این صورت است که هرچه عمق بیشتر باشد میزان تیرگی آب نیز بیشتر است. بر اساس اصول سنجش از دور اگر املاحی مانند گل و لای در آب زیاد باشد در این شرایط میزان بازتاب آب بیشتر شده و به رنگ روشن تر دیده میشود.
   برای برآورد عمق آب پیشنهاد میکنم از دستور relative water depth در نرم افزار ENVI استفاده کنید. تغییرات عمق نسبی را بهتر نشان میدهد.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

تخفیف 25 درصدی همه محصولات به مناسبت نیمه شعبان - کد تخفیف: shaban25ورود به بخش محصولات دانلودی
+ +