مطالب تخصصی

ویژگی های جدید نرم افزار ENVI نسخه ۵.۵

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

در این بررسی دو ویژگی جدید و بزرگ نسخه ۵.۵ انوی معرفی می گردند:

ویژگی جدید اول: ENVI Modeler

ENVI 5.5 دارای برخی از ویژگی های جدید و قابلیت های جدید است که باعث می شود اطلاعات استخراج شده از تصاویر بسیار ساده تر و سریع تر شود. یکی از این ویژگی ها، ENVI Modeler است که یک ابزار است که به شما کمک می کند پردازش دسته ای را انجام دهد و بدون نیاز به نوشتن یک خط کد به راحتی کارهای پردازش تصویر سفارشی ایجاد کنید.

ENVI 5.5 همچنین یکپارچه سازی نرم افزار ENVI و ArcGIS Pro را به ارمغان می آورد. کاربران Esri می توانند در هر محیط کار کنند تا از قابلیت های پیشرفته از راه دور در ENVI استفاده کنند. با ادغام Esri جدید، می توانید تبادل کار از ENVI Modeler به طور مستقیم به جعبه ابزار ArcMap یا ArcPro انجام دهید.

با انتشار ENVI 5.5، با توجه به ENVI Modeler، ساختن پردازش داده در ENVI بسیار ساده تر است. این یک ابزار برنامه نویسی ویژوال یا بصری است (همانند مدل بیلدر در نرم افزار ArcGIS) که توان قدرت API ENVI را با یک رابط کاربری ساده برای کمک به ایجاد و اجرای کارهای شما فراهم میکند. شما می توانید بدون داشتن دانش برنامه نویسی، فرآیندهای ساده یا پیچیده ای را طراحی کنید که متشکل از ابزارها و دستورات مختلف ENVI است.

برای مثال، فرض کنید که شما می خواهید چند تصویر RGB را به HSI تبدیل کنید. اگر برای انجام این کار یک اسکریپت ENVI API بنویسید، باید فایل ورودی و خروجی خود را مدیریت کنید. شما ممکن است نام وظایف را برای استفاده ندانید که می تواند زمان زیادی را برای راهنمایی برای نامگذاری صحیح پارامترها صرف کند. شما باید بدانید که چگونه یک حلقه FOR  (با املای درست IDL) برای پردازش چندین فایل ورودی ایجاد کنید.

با ENVI Modeler، شما می توانید بلوک های دستوری را توسط node برای اجرای دنباله ای از مراحل به هم متصل کنید.

این مدل با استفاده از یک  file node نشان داده شده در جعبه آبی در شکل بالا، برای اشاره به شش فایل ورودی RGB است. کار اصلی این مدل این است که یک تبدیل RGB به HSI تبدیل شود، بنابراین نیاز به یک Task node دارد که این کار را انجام می دهد. برای پیدا کردن یک وظیفه  مناسب، می توانید یک کلمه کلیدی را در قسمت لیست وظایف، جستجو کنید:

در این مورد یعنی تبدیل رستر از RGB به HSI، Task node این تبئیل را انجام میدهد.Iterator node باعث می شود پردازش دسته ای فایل ها را انجلم دهید. و در نهایت Generate Filename node به شما امکان می دهد که فایل های خروجی را همراه با پیشوند ها و برنامه های افزودنی برای نام فایل ها ذخیره کنید. اجرای مدل ۶ تصویر HSI تولید می کند.

در تصویر زیر، یک مثال دیگر از یک مدل است که از طریق یک جریان کامل برای Unmixing Spectral Linear برای تعیین فراوانی نسبی مواد معدنی در یک تصویر فراطیفی اجرا می شود:

هنگامی که یک مدل را ایجاد کرده اید، می توانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید و از راه های مختلف گسترش دهید:

یک مدل را به عنوان اکستنشن ذخیره کنید که به جعبه ابزار ENVI اضافه خواهد شد.

ایجاد کد IDL یا پایتون از یک مدل.

ایجاد جعبه ابزار برای ArcMap و  یا ArcPro

یک مدل را بر روی سرور سرویس Geospatial Services Framework) GSF) اجرا کنید.

نمونه هایی از مدل ها در قسمت راهنما یا Help نرم افزار موجود هستند تا شما شروع به کار کنید.

با داشتن ابزار برنامه نویسی بصری موجود در ENVI، شما می توانید جریان کاری را که حاوی هر تعداد از ابزارهای تحلیلی ENVI است طراحی کنید.

 

ویژگی جدید دوم: یکپارچه شدن با ArcGIS pro

با انتشار ENVI 5.5، شرکت سازنده نرم افزار، مهاجرت ابزارهای خود را به محیط انتخابی شما آسان تر کرده است. همانطور که Esri کاربران خود را تشویق به استفاده از ArcGIS Pro کرده است، شرکت سازنده انوی نیز  امکاناتی را برای تعامل با نسخه جدید نرم افزار ArcGIS فراهم کرده است.

اکنون بیش از ۱۰۰ دستور نرم افزار انوی را به راحتی میتوانید در محیط نرم افزار آرک جی آی اس انجام داده و به آن دسترسی داشته باشید.

شرکت Harris یک کتابخانه سرویس دهنده پایتون به نام ENVIpy را برای انجام تجزیه و تحلیل ENVI از طریق ArcMap و ArcGIS Pro ارائه داده است. ما ENVI Task های خود را گرفته ایم و آنها را به عنوان ابزار Geoprocessing Tools قرار داده ایم تا بتوانید آنها را به راحتی در محیط دسکتاپ خود بکشید و یا آنها را به عنوان خدمات Geoprocessing Services برای راه حل سازمانی خود استفاده کنید.

   

۴ دیدگاه

 • با سلام، میشه لطف کنید در خصوص نحوه ادغام عکس های هوایی با تصاویر ماهواره ای در هر کدام از نرم افزارهایی که مناسب این کار است، توضیح دهید و یا مطلبی منتشر کنید

 • با سلام خدمت شما
  آیا ما میتوانیم از وب سرویس نرم‌افزار ENVI هم استفاده کنیم؟ آیا از خدمات change detection می توان به عنوان api بهره برد؟ لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام و احترام

   خدمات تحت وب ENVI از مرجع نرم افزار تا حدی قابل استفاده هست. مثلا خدمات وب انوی در سطح دسترسی و دانلود داده ها و وارد سازی خودکار به نرم افزار. بله امکان استفاده از آشکار سازی تغییرات در Application Programming نیز وجود دارد. البته تمامی روش ها نیست اما برخی از آنها را میتوانید استفاده کنید.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: همه محصولات پستی که از تاریخ 27 اسفند ثبت می شوند بعد از 15 فروردین ارسال خواهند شد
+ +