نرم افزار

نرم افزار Terrset نسخه ۱۸.۳ همراه با آموزش ویدئویی کرک

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

TerrSet یک سیستم نرم‌افزاری یکپارچه برای پایش و مدل‌سازی سیستم زمین برای توسعه پایدار است . براساس سه دهه توسعه در دانشکده جغرافیای دانشگاه کلارک ، TerrSet مجموعه ای از کاربردهای مختلف را ارایه می‌دهد.

مدلساز تغییر سرزمین (Land Change Modeler)

تغییرات پوشش اراضی یکی از بزرگ‌ترین اثرات بشر بر روی زمین است. درک انتقال گذاره‌ای به آینده برای توسعه هوشمند ، حفاظت از تنوع زیستی و تنوع زیستی حیاتی است .
این مدل با استفاده از روش های هوش مصنوعی پیشرفته همانند ماشین بردار پشتیبان و شبکه عصبی به پیش بینی تغییرات اراضی در آینده می پردازد. بدین صورت که به س تصویر نیاز دارید: دو تصویر اول مربوط به گذشته است.
اجزای اصلی
موارد زیر شامل موارد زیر هستند:
تحلیل تغییر زمین
مدلسازی بالقوه انتقال
پیش‌بینی تغییر
تحلیل redd

مطالعه میکنم  معرفی Land Change Modeler در TerrSet

immagine


GeOSIRIS

GeOSIRIS یک سیستم پشتیبانی کامل تصمیم در نرم افزار TerrSet برای برنامه ریزی REDD (کاهش میزان انتشار از جنگل زدایی و تجزیه جنگل) در سطح ملی است. ابزارهایی برای اندازه گیری و ارزیابی اثرات پروژه های REDD در زمینه جنگل زدایی، انتشار کربن، بازدهی کشاورزی و میزان کربن وجود دارد. Geosiris به عنوان یک سیستم حمایت از تصمیم گیری فضایی، می تواند در ارزیابی تصمیمات اقتصادی، جایگزین مناسبی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای باشد. GeOSIRIS یک پیاده سازی فضایی از مدل OSIRIS ایجاد شده توسط Conservation International است، با این ویژگی اضافه شده که به کاربران اجازه می دهد مدل های جنگل زدایی و انتشار کربن را به صورت فضایی مدل کند.

immagine


مدلساز زیستگاه و تنوع زیستی (Habitat and Biodiversity Modeler):
برنامه اسکان و حفاظت از تنوع زیستی یک مجموعه ابزار است که برای متخصصان حفاظت از GIS طراحی شده‌است . این ابزار ابزاری برای مدل‌سازی توزیع گونه‌ها ، ارزیابی زیستگاه ، تغییر زیستگاه و تحلیل شکاف ، تحلیل تنوع زیستی و برنامه‌ریزی منابع ذخیره‌شده و کوریدورهای بیولوژیکی فراهم می‌کند .
این ابزار شامل موارد زیر است :
بررسی گونه ها
آنالیز تنوع زیستی
آنالیز لنداسکیپ یا سیمای سرزمین
برنامه‌ریزی

immagine


مدلساز خدمات اکوسیستم = Ecosystem Services Modeler
مدلساز خدمات اکوسیستم در TerrSet یک سیستم پشتیبانی تصمیم‌گیری فضایی برای ارزیابی ارزش سرمایه‌های طبیعی برای توسعه پایدار است. سیستم خدمات اکوسیستم ۱۵ مدل سرویس اکو سیستم ارائه می‌کند که توسط پروژه سرمایه طبیعی – مشارکتی بین موسسه Wood برای محیط‌ زیست در دانشگاه استنفورد، سازمان نگهداری طبیعت، صندوق حیات وحش جهانی و موسسه محیط‌ زیست در دانشگاه مینه سوتا وجود دارد.
TerrSet یک پلت فرم قوی برای استخراج داده‌ها برای استفاده در این مدل‌ها فراهم می‌کند. به عنوان مثال ، اگر فرد علاقمند به بررسی تاثیرات آینده تغییر پوشش زمین در میزان آب باشد، می‌توانید از سناریوهای استفاده از زمین آینده با استفاده از مدلساز تغییر زمین در TerrSet و ورودی به مدل دامنه آب این مدلساز بهره ببرید. به همین ترتیب، سناریوهای آینده بارش برای تولید عملکرد آب را می توان از مدل سازگاری تغییرات آب و هوایی در TerrSet استخراج کرد.

immagine


مدلساز روندهای زمین = Earth Trends Modeler
این مدل، ابزاری برای تجزیه و تحلیل سری‌های زمانی از تصاویر مشاهده زمین است. با این مدلساز می‌توان روندها و الگوها در متغیرهای سیستم زمین اساسی مانند دمای سطح دریا ، دما ، بارش ، حاصلخیزی پوشش گیاهی و غیره را کشف کرد . مدلساز تغییر سرزمین یک ابزار مهم برای ارزیابی تغییرات آب و هوا در گذشته اخیر است ( به طور مثال ، ۳۰ سال گذشته).

immagine


مدلساز تغییر آب و هوا (Climate Change Adaptation Modeler)
مدلساز تغییر آب و هوا یک مجموعه ابزار برای مدل‌سازی آب و هوای آینده و ارزیابی اثرات آن بر افزایش سطح دریا، مناسب بودن محصول و توزیعگونه‌ها است. این ابزار شامل ابزارهایی برای تولید سناریوهای آب و هوایی با استفاده از مدل ملی MAGICC و SCENGEN تحقیقات جوی، مدل سازی مناسب محصول می باشد که با استفاده از پایگاه داده EcoCrop Food and Agriculture، مدل سازی اثرات افزایش سطح دریا، داده های کمینه سازی و تولید متغیرهای بیولوژیکی است.

immagine


تحلیل داده‌های GIS
ایدریسی هر دو فرمت برداری و رستری را پشتیبانی می‌کند . با این حال ، جهت گیری آن در درجه اول رستری است . با توپولوژی قوی و ضمنی آن‌ها ، سیستم‌های رستری برای مدل‌سازی فرایندهای جغرافیایی بسیار عالی هستند ، به خصوص آن‌هایی که شامل جریان‌های موجود در فضا هستند .
این ابزار شامل موارد زیر است:
جبر / مدلسازی نقشه
تحلیل سطحی
آمار فضایی
مدیریت تصمیم‌گیری و عدم اطمینان

immagine


پردازش تصویر ماهواره ای = IDRISI Image Processing

ابزارهای پردازش تصویر idrisi یک مبنای عالی برای تجزیه و تحلیل تصاویر سنجش از راه دور ارایه می‌دهد . ابزارها می‌توانند به طور گسترده در موارد بازسازی، افزایش، تغییر و طبقه بندی مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، در حالی که این سیستم یک رویکرد طیف گسترده برای تجزیه و تحلیل تصاویر سنجش از راه دور فراهم می‌کند، تاکید بیشتر آن بر روی سنجش از دور است.

این ابزار شامل موارد زیر است :
بازسازی تصویر
افزایش کیفیت تصویر
تبدیل تصویر
طبقه‌بندی تصویر

immagine


لینک دانلود:

برای دانلود نرم افزار به همراه کرک بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

دانلود نرم افزار با کرک

فیلم راهنمای نصب و نحوه کرک کردن نرم افزار


آموزش های تولید شده در مورد این نرم افزار

مطالعه میکنم  آموزش ویدئویی محاسبه سنجه های سیمای سرزمین با استفاده از Fragstats و TerrSet
مطالعه میکنم  آموزش مدل سازی پروژه REDD جهت تخمین و پایش کاهش انتشار گازهای گلخانه ای

 

همچنین اگر میخواهید از مدلساز تغییر سرزمین (Land Change Modeler) برای پیش بینی تغییرات در آینده استفاده کنید آموزش آن را می توانید با کلیک بر روی تصویر زیر تهیه کنید:

   

۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آغاز فروش ویژه نخستین کتاب آموزش سامانه گوگل ارث انجین - تا 10 خردادلطفا کلیک کنید
+ +