مطالب تخصصی

معرفی سامانه Google Earth Engine

امیرحسین احراری
نوشته شده توسط Amirhossein.Ahrari@Gmail.com

گوگل ارث انجین یا گوگل ارث؟

بسیاری از کاربران تصور میکنند که Google Earth Engine با Google Earth یکسان است، اما چنین نیست.

با استفاده از Google Earth Engine می توانید تمامی مناطق، پوشش­ها و کاربری­های سطح زمین را با جزییات مکانی بالا بصورت دو بعدی و سه­ بعدی مشاهده کرده و از لحاظ بصری مشاهدات خود را تحلیل نمایید. این در حالی است که سامانه Google Earth Engine به مانند یک ابزار قدرتمند در دست متخصصین سنجش از دور برای استخراج اطلاعات کاربردی از تصاویر ماهواره­ ای است.

در حقیقت، با استفاده از این سامانه شما قادرخواهید بود انواع پردازش­ های طیفی را بر روی پدیده ­های مختلف سطح زمین با داده­ های ماهواره­ای متفاوت انجام دهید، درحالی که گوگل ارث و گوگل ارث انجین شباهت بسیاری نسبت به یکدیگر دارند اما گوگل ارث تنها تامین کننده بخشی از داده ­ها و قابلیت­ هایی است که در سامانه گوگل ارث انجین استفاده می ­شود.

با استفاده از سامانه گوگل ارث انجین شما قادر به انجام انواع پروژه­ ها از مقیاس محلی تا جهانی هستید. به صورت دقیق ­تر، گوگل ارث انجین شما را قادر می­ سازد تا پردازش­ هایی از توان تفکیک مکانی ۱۰ متر تا چند کیلومتر را برای انواع مکان ها در سطح زمین به انجام برسانید.

برخی از کاربران سنجش­ از دور تصور می­کنند که این سامانه تنها در مقیاس بین المللی مناسب است اما این فرضی اشتباه است و شما میتوانید تا انواع پروژه­ های سنجش از دور را در مقیاس یک شهر تا کل جهان را به انجام برسانید. اگر به این حرف شک دارید می توانید آموزش­ های تولید شده ما در زمینه کار با Google Earth Engine در بخش محصولات دانلودی سایت را مشاهده کنید.

آیا گوگل ارث انجین دقیق است؟

یکی از بیشترین سوالاتی که کاربران در این ارتباط با این سامانه دارند، در ارتباط با دقت پردازش های آن است. در حقیقت دقت پردازش ها تابعی از داده های ماهواره ای است. در این سامانه شما می توانید انوع پردازش ها را بر روی تصاویر ماهواره ای رایگان اعم از لندست، سنتینل، هایپریون، استر، مادیس، نوا و غیره را با دقتی مانند پردازش های تحت دسکتاپ به انجام برسانید.

مهم ترین مزیت های گوگل ارث انجین چیست؟

Google Earth Engine  کاربران را قادر می سازد تا بر روی حجم زیادی از داده ها بدون نیاز به سیستم های پرقدرت و پیچیده  محاسبات خود را انجام دهند. افزایش دسترسی فراگیر مشاهده زمین در این مقیاس قبلا غیر قابل تصور بوده است.

این سامانه از انواع داده­ های ماهواره ­ای پرکاربردی که امروزه­ بصورت رایگان عرضه می شود پشتیبانی می کند. به عنوان مثال تمامی تصاویر ماهواره­ای لندست، سنتینل، استر، مادیس و غیره در این سامانه قابل استفاده و پردازش است. از سوی دیگر هر کاربر میتواند داده­ های رستری (فرمت TIFF) و وکتوری (فرمت shp) مورد نظر خود را در آن آپلود نموده و پردازش کند.

یکی دیگر از مهم­ترین مزیت­ های این سیستم به عنوان یک سامانه پردازشی متن باز قدرتمند در سنجش ازدور، امکان نوشتن مقالات معتبر جهانی است.

به عنوان مثال شما با استفاده از پردازش تصاویر ماهواره ­ای در نرم­افزار ENVI نمی توانید مقاله­ ای در مجلات معتبر جهانی مانند Remote Sensing of Environment، IEEE و ISPRS به چاپ برسانید چراکه در ایران از نسخه قفل شکسته آنها استفاده می­ شود، مگر آنکه نسخه اصلی نرم ­افزار را خریده باشید. اما این در حالی است که سامانه گوگل ارث انجین چنین محدودیتی ندارد و بدلیل متن­ باز بودن در تمامی مجلات معتبر جهانی نتایج آن قابل چاپ و قابل ارجاع دادن است.

تصویری از محیط گوگل ارث انجین را در شکل زیر می بینید:

 

چرا باید از گوگل ارث انجین استفاده کنید؟

 • سادگی
 • سرعت پردازش بسیار بالا
 • رایگان بودن
 • پشتیبانی از عموم داده های ماهواره ای رایگان
 • پشتیبانی از پردازش های سری زمانی سنجش از دور
 • عدم وابستگی به سیستم های دسکتاپ
 • عدم مشکل نیاز به سخت افزار قدرتمند
 • کاربردی برای پژوهش های دانشگاهی
 • کاربردی در انجام پروژه های تجاری

   

۴ دیدگاه

 • سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم
  بسیار ممنونم از مطالب ارزنده، برای من ابهاماتی پیش آمده، اینکه آیا گوگل ارث انجین کار نرم افزارهایی مثل Envi و EARDAS رو انجام میده؟ و آیا دقت کارش به اندازه این دو نرم افزار هست؟ اگر مقدور هست یک مقداری تفاوتها و مزیتهای کار با این سامانه و با این دو نرم افزار را بیشتر توضیح بفرمایید. ممنون و متشکرم.

  • با سلام و احترام

   گوگل ارث انجیم بسیاری از کارهای مرسوم را در نرم افزارها انجام میدهد اما بازهم به صورت کامل در تمامی زمینه ها نمیتواند جایگزین نرم افزارهای تحت دسکتاپ شود. به عنوان مثال در کاربرد کانی شناسی الگوریتم هایی وجود دارد که اصلا در گوگل ارث انجین پشتیبانی نمیشود. به نظر بنده مهم ترین مزیت گوگل ارث انجین انجین در پردازش های سری زمانی و برخی از مدل ساری های کاربردی آن است. در زمان حاضر فرد موفق کسی است که یک نرم افزار تحت دسکتاپ مانند ENVI را همراه با GEE بلد باشد و صرفا به یکی از آنها اکتفا نکنید. بنده خودم با استفاده ترکیبی از این نرم افزار و سامانه بدون هیچ محدودیتی انواع کارها رو انجام میدم اما به یکی از اونها اکتفا نخواهم کرد.

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: همه محصولات پستی که از تاریخ 27 اسفند ثبت می شوند بعد از 15 فروردین ارسال خواهند شد
+ +