کتاب لاتین مطالب تخصصی

معرفی بهترین کتب در زمینه برنامه نویسی در ArcGIS

احمد نجفی
نوشته شده توسط احمد نجفی

امروزه با توسعه علوم جغرافیا ژئوماتیک از یک سو و گسترش نیاز حوزه‌های مختلف علوم به اطلاعات مکانی، اعم از نقشه‌ها، عکس‌های هوایی، تصاویر ماهواره‌ای و سایر داده‌های مکان‌مبنا از سوی دیگر باعث شده که شاهد ظهور کاربردهای روزافزون و جدید سامانه‌های اطلاعات مکانی باشیم.

هم‌زمان با این رشد، نیازهای عمومی این سامانه‌ها در مواردی همچون پردازش، تجزیه‌ و تحلیل، نمایش، بازیابی اطلاعات و … در حال افزایش بوده و اتوماتیک سازی امور مذکور جهت افزایش سرعت، کاهش هزینه‌ها و خطاهای انسانی دارای اهمیت است. ازاین‌رو بحث توسعه سامانه‌های اطلاعات مکانی به زبان‌های مختلفی همچون ویژوال‌بیسیک، دات نت، سی و پایتون مطرح بوده است.

در این مقاله سعی بر این می‌باشد که بهترین کتاب‌ها جهت یادگیری زبان‌های برنامه نویسی مربوطه معرفی شوند تا کاربران بتوانند با دیدی بازتر در جهت یادگیری و پیشرفت این علم قدم بردارند.

Python Scripting for ArcGIS

ناشر: انتشارات ESRI

سال چاپ: ۲۰۱۳

از بهترین و معروف‌ترین کتاب‌های موجود به منظور برنامه نویسی در محیط ARC GIS کتاب Python Scripting for ArcGIS می‌باشد که در سال ۲۰۱۳ توسط انتشارات Esri Press به چاپ رسید.

این کتاب با روشی منحصر به فرد به آموزش کار با زبان برنامه نویسی پایتون در محیط ARC MAP میپردازد و روش کار آن به صورتی می باشد که هر شخصی بدون اطلاع زیاد از زبان های برنامه نویسی میتواند با این زبان در نرم افزار مربوطه کد نویسی را انجام دهد.

همچنین نحوه نوشتن کدهای پایتونی را که برای داده‌های فضایی ایجاد شده اند را فراهم کرده و  برای انجام کارهای ژئوپراکسی خودکار در ArcGIS به کار می رود. بنابراین خوانندگان می‌توانند مهارت‌های مورد نیاز برای ایجاد ابزارهای سفارشی را در محیط نرم افزار یاد بگیرند.

موضوعات اصلی مطرح شده در این کتاب عبارتند از:

۱) اصول و کلیات پایتون

۲) نحوه خودکارسازی Geoprocessing

۳)  مدیریت و دستکاری داده های فضایی

۴) اسکریپت نقشه‌ها

۵) رفع مشکلات و مدیریت کردن خطاهای موجود

۶) ایجاد توابع

۷) کلاس‌ها

۸) ایجاد و به اشتراک‌گذاری ابزارها

همچنین در هرفصل نیز از تمرینات متعدد به منظور درک بهتر مفاهیم استفاده شده است.

 

Python For ArcGIS

ناشر: انتشارات اشپرینگر

سال چاپ: ۲۰۱۶

از دیگر کتاب ها در زمینه یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون در نرم افزار ArcGIS  کتاب Python For ArcGIS میباشد که توسط انتشارات معروف و  بسیار معتبر Springer منتشر و چاپ شده است.

این کتاب بیشتر به منظور بهینه سازی گردش کار و آسان نمودن دستورات در محیط نرم افزار ArcGIS نوشته شده است و بیشتر تجزیه تحلیل‌های مورد استفاده در نرم‌افزار در این کتاب به صورت کد نویسی فراهم شده است.

همچنین بیش از ۲۰۰ نمونه کد و ۱۷۵ تمرین به منظور فهم بهتر نحوه اجرای کدها و تقویت در یادگیری فراهم شده است. در این کتاب به آموزش نحوه اجرای دستورات پایتون در محیط نرم افزارarc map، Python Win IDE و PyScripter IDE و همچنین فراخوانی ابزارهای Arc Toolbox، خواندن و اصلاح داده های جی‌آی‌اس با فرمت های مختلف، نحوه ایجاد صفحات وب و جمع آوری داده ها از صفحات وب،  ایجاد رابط کاربری با ابزارهای محاوره ای Python یا ابزارهای ArcGIS Script و PyToolboxes Python برای ArcGIS به عنوان یک کتاب اولیه برای دانشجویان پیشرفته در GIS طراحی شده است.

فهرست مطالب این کتاب به شرح زیر می باشد:

۱) مقدمه

۲) شروع با پایتون

۳) انواع داده‌های مرجع، اعداد و رشته‌ها.

۴) لیست‌ها و تاپل‌ها

۵) جی‌آی‌اس و پایتون

۶) ابزارهای ارتباط با آرک‌پی

۷) فراخوانی داده ها، دریافت ورودی کاربر

۸) جریان های کنترل

۹) تصمیم گیری ها و توصیف داده ها

۱۰) حلقه های پردازش ژئوپروسسینگ

۱۱) ابزارهای ژئوپروسسینگ

۱۲) توابع اضافی

۱۳) اشکال زدایی

۱۴) مدیریت خطا

۱۵) توابع تعریف شده توسط کاربر

۱۶) ماژول های تعریف شده توسط کاربر

۱۷) خواندن و نوشتن با مکان نما(Cursors)

۱۸) فرهنگ لغت

۱۹) نوشتن و خواندن فایل های متنی(ASCII)

۲۰) کار با HTML و KML

۲۱) کلاس ها

۲۲) رابط کاربری برای انتخاب فایل و پوشه ها

۲۳) رابط کاربری و گرافیکی ARC GIS PYTHON

۲۴) ماژول های نقشه و خروجی گیری

 

GIS Tutorial for Python Scripting

ناشر: انتشارات ESRI

سال چاپ: ۲۰۱۴

از کتاب های مفید در زمینه یادگیری زبان پایتون در محیط ArcGIS، کتاب معروف GIS Tutorial for Python Scripting می باشد که به صورت منحصر به فرد و پیشرفته به کدنویسی در نرم افزار ArcGIS پرداخته است. نویسنده این کتاب به دنبال استراتژی‌هایی برای یادگیری نحوه‌ی انجام کارها به صورت موثرتر بوده است و به گونه‌ای سعی در تدوین این کتاب داشته است که موثرترین و در عین حال ساده‌ترین روش‌ها برای دستورات و کار با ابزارها را فراهم کند.

فهرست مطالب این کتاب به شرح زیر می باشد:

۱) مقدمه ای بر پایتون

۲) نوشتن اسکریپت های مستقل پایتون

۳) آموزش و نحوه استفاده از ماژول های ArcPY

۴) ایجاد جعبه ابزار پایتون

۵) ایجاد افزونه های پایتون

 

Beginning ArcGIS for Desktop Development using .NET

ناشر: انتشارات wrox

سال چاپ: ۲۰۱۳

ArcGIS برای Desktop یک مجموعه قدرتمند از ابزارهای نرم افزاری برای ایجاد و استفاده از نقشه ها، جمع آوری، تجزیه و تحلیل و به اشتراک گذاری اطلاعات جغرافیایی، استفاده از نقشه ها و اطلاعات جغرافیایی در برنامه ها و مدیریت پایگاه های جغرافیایی می باشد.  اما یادگیری ArcGIS با استفاده از زبان های برنامه نویسی می‌تواند کمی پیچیده، حتی برای برنامه نویسان با تجربه باشد.  هسته اصلی ArcGIS، Arc Objects  نامیده می شود.

این کتاب ابتدا به شما ArcGIS و فرصت های توسعه را با استفاده از زبان های برنامه نویسی مختلف معرفی می کند.  سپس به صورت تخصصی به معرفی Arc Objects و زبان برنامه نویسی دات نت می پردازد.

این کتاب تمامی اقدامات لازم به منظور توسعه نرم افزار ArcGIS با استفاده از زبان برنامه نویسی نت را به صورت گام به گام آموزش می دهد. همچنین توسط یک شخص برجسته و متخصص در زمینه سیستم اطلاعات جغرافیایی تدوین شده است.

نویسنده این کتاب پوریا امیریان میباشد که از استادان برجسته در زمینه سیستم اطلاعات جغرافیایی در سطح جهانی میباشد. همچنین علاوه بر مباحث یاد شده، اشاره به زبان های برنامه نویسی C# و VB.NET نیز شده است.

فهرست مطالب و فصل های این کتاب به شرح زیر می باشد:

۱) چرا جغرافیای فضایی؟

۲) مقدمه ای بر سیستم اطلاعات جغرافیایی و کاربردها

۳) کلیات زبان برنامه نویسی ,NET

۴) فهم و درک Arc Objects و مدل شیء دیاگرام

۵) دسترسی به نقشه ها و لایه ها

۶) کاربا جداول و FeatureClasses

۷) زیرمجموعه ها

۸) ساخت و استفاده از عوارض و هندسه داده ها

۹) نحوه استفاده از لینک ها و نقشه های جغرافیایی

۱۰) برچسب گذاری

۱۱) ابزارهای ژئوپروسسینگ

۱۲) مدیریت featuresها

۱۳) موضوعات پیشرفته در برنامه نویسی و توسعه Arc Objects

 

ArcPy and ArcGIS – Geospatial Analysis with Python

ناشر: انتشارات Packt

سال چاپ: ۲۰۱۵

ماژول ArcPy برای برنامه نویسی و تجزیه و تحلیل‌هایArcGIS استفاده می شود، این ماژول به ارائه راهکاری سازنده برای انجام تحلیل‌های جغرافیایی و خودکارسازی تولید نقشه و بسیاری از ابزارهای بردازشی کمک میکند. این کتاب راهی ساده از مسیر کدنویسی در پایتون به سمت ArcPy را فراهم میآورد و همچنین با راه‌اندازی محیط پایتون و مقدمات آن آغازشده ، و ابزار ArcPy را با تمرینات متعدد آموزش می‌دهد، همچنین به آموزش کلاس‌های هندسی و ژئومتری در ArcPy می پردازد. سپس به نحوه به دست آوردن نقشه ها با استفاده از ArcPy. Mapping و چگونگی ایجاد ابزارهای ArcGIS می پردازد. این منبع شما را قادر می سازد تجزیه و تحلیل های تکراری را کدنویسی کرده و در زمان خود صرفه جویی کنید و شما را به یک شخص حرفه ای در GIS تبدیل میکند.

فهرست مطالب این کتاب به شرح زیر است:

۱) مقدمه ای بر پایتون در سیستم اطلاعات جعرافیایی

۲) پیکربندی محیط پایتون

۳) ایجاد اولین ماژول در پایتون

۴) توابع کلی ArcPy

۵) مکان نما؛ جستجو و به روز رسانی در ArcPy

۶) کار با اشیا هندسی در ArcPy

۷) ایجاد یک ابزار اسکریپت

۸) معرفی ArcPy. Mapping

۹) تکنیک های ArcPy. Mapping

۱۰) هندسه شیءگرا

۱۱) تحلیل شبکه با ArcPy

 

ArcGIS for JavaScript Developers by Example

ناشر: انتشارات Packt

سال چاپ: ۲۰۱۶

از سری کتاب های معروف و همچنین متفاوت در زمینه توسعه نرم افزار ArcGIS کتاب ArcGIS for JavaScript Developers by Example میباشد که با توضیح اصول نقشه برداری و اکوسیستم ArcGIS آغاز می شود.

این کتاب به شما در توسعه شش برنامه اصلی کمک می‌کند و موضوعات متنوعی از قبیل جستجو، تفسیر، ابزارهای متنوع و انجام تجزیه و تحلیل های مربوط به نقشه ها را پوشش می‌دهد. همچنین بر نوشتن کدهای مبتنی برمدل با استفاده از dojo تأکید دارد، که بستر مطلوب برای توسعه برنامه‌های کاربردی وب GIS با استفاده از ArcGIS JavaScript API می‌باشد.

در پایان، شما تجربه کافی عملی برای طراحی نرم‌افزار نقشه‌برداری قوی و بصری با استفاده از API به دست خواهید آورد. مزیت مهم این کتاب مثال های فراوانی میباشد که همگام با آموزش اورده شده است.

فهرست و سرفصل‌های کتاب به شرح زیر می‌باشد:

۱) پایه و اساس API

۲) لایه ها و ویجت ها

۳) نوشتن کوئری(Queries)

۴) ساخت custom widgets

۵) کار با Renderها

۶) کار با داده های واقعی

۷)‌ تکنیک های نقشه برداری

۸) کتابخانه ها

۹) Visualization

 

Introduction to GIS Programming and Fundamentals with Python and ArcGIS

ناشر: انتشارات CRC

سال چاپ: ۲۰۱۶

و در نهایت کتاب نهائی که درمورد برنامه نویسی با زبان پایتون میباشد Introduction to GIS Programming and Fundamentals with Python and ArcGIS نام دارد که ترکیبی از مفاهیم GIS و روش اساسی تفکر فضایی با مثال های واقعی برنامه نویسی، ابزار محبوب مبتنی بر پایتون و کاربرد آنها در حل مسائل دنیای واقعی را معرفی می کند. همچنین ساختارهای برنامه نویسی پایتون با ابزارهای سطح بالا و ادغام آنها با ArcGIS Theory را نشان می دهد.

این کتاب با بهره گیری از تمرینات رایانه‌ای در یک جریان کارآموزی منطقی، باعث افزایش تعامل بین مدرسان و دانشجویان می شود.

سرفصل ها به شرح زیر می باشد:

۱) مقدمه

۲) برنامه نویسی برمبنای شیء

۳) مقدمه ای بر پایتون

۴) ساختار کنترل زبان Python، ورودی / خروجی فایل و پردازش های دستی

۵) تفکر برنامه نویسی و ترسیم داده های برداری

۶) پردازش اشکال

۷) محیط برنامه نویسی پایتون

۸) الگوریتم داده های برداری

۹) برنامه نویسی در محیط ArcGIS

۱۰) الگوریتم داده های رستری

۱۱) الگوریتم های تحت شبکه

۱۲) الگوریتم های داده های سطحی

۱۳) تکنیک های بهبود عملکرد

۱۴) موضوعات پیشرفته

 

این مطلب به همت آقای هادی امامی از دانشجویان سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی تهیه شده است.

   

۳ دیدگاه

    • با سلام و احترام

      بله شما درست می فرمایید. اما همه کاربران مثل شما نیستند و محدودیت های جدی در این زمینه دارند. شاید شما به راحتی این کار رو انجام دهید اما افراد بسیار زیادی هستند که هنوز با روش یافتن بهترین مراجع آشنایی ندارند. به همین دلیل ما سعی میکنیم در این زمینه اطلاع رسانی هایی داشته باشیم و حتی نسخه دانلودی آن ها رو قرار دهیم. این رو بر اساس پیام هایی که از سوی مخاطبان دریافت میکنیم استنباط کردیم.

      موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید